Jak se tvoří takový legendární snímek? Předně musíte mít jedinečný a perfektně zpracovaný scénář – ten v případě Du är inte klok, Madicken vychází z knížky Madynka zachránkyně od Astrid Lindgrenové, světově proslulé spisovatelky, jejíž knížky oslovily už řadu generací dětí (a pedofilů). Potom musíte mít štěstí na ideální představitele hlavních rolí. I to se povedlo, všichni herci sedí do svých rolí, ba co víc, Jonna Liljendahl v titulní úloze představuje malý zázrak, avšak okouzlí i další dětští představitelé, pozornost na sebe upírají čiperná Liv Alsterlund či v nelehké vedlejší roli zářící Kerstin Hansson. A potom vám také nesmí scházet odvaha tnout do nepříjemných témat a natočit třeba i to, co může být pro některé lidi nepřijatelné. Režisér Göran Graffman si nebral servítky, celý film je prošpikován nevtíravou kritikou přílišných sociálních rozdílů. U toho se ale odvaha režiséra nezastavila, způsob, kterým ukázal děti v celé jejich přirozené kráse, nebyl úplně obvyklý ani v uvolněných sedmdesátých letech.
Vše dohromady tvoří takřka perfektní koktejl. Málokterý jiný film je tolik naplněn pohodou, radostí ze života a optimismem. Právě proto je pro mě Du är inte klok, Madicken především snímkem, který mě spolehlivě dokáže dostat ze špatné nálady. Radost Madynky, cítící (jak sama říká) život ve svých žilách, je nakažlivá. Právě to je asi největší devízou filmu.
Du är inte klok, Madicken lze označit za druhý film o Madynce, byť je skutečnost trochu zamotaná a podrobně ji rozebírám v článku k filmu Madicken pä Junibacken. Oproti „jedničce“ je Du är inte klok, Madicken bezesporu hlubší, často se zde vyskytuje například už zmiňovaná kritika sociálních rozdílů. S tím souvisí i velký prostor, který se dostane vykreslení a vývoji vztahu Madynky s Lízou k zanedbávaným a zlobivým děvčátkům Mie a Mattis, které se v prvním díle objevily pouze v jedné scéně, ovšem v díle druhém už především Mia hraje výraznou roli a rozhodně to je ku prospěchu celého filmu.
Nechybějí ani dramatické momenty, v ohrožení života se ocitne Abbe, mladík ze sousedství, se kterým Madynka kamarádí (a tak trochu po něm pošilhává, jak je to jen v jejím věku možné). Nicméně té vůbec asi nejdramatičtější pasáži z knižní předlohy (poslední kapitola) jsou diváci ušetřeni, což je možná i dobře, protože takhle film končí s Madynkou co by stále veselým bezstarostným děvčátkem místo toho, abychom ji viděli jako už velkou zodpovědnou holku schopnou ochránit druhé před nemalou hrozbou. A zároveň je to i důvod pro každého, aby si knížku pořídil, protože není o nic méně kouzelná než film a jsou v ní přeci jen i pasáže, které se do zhruba 100 minut filmu nevešly.
Označení Du är inte klok, Madicken za v girllove komunitě legendární či kultovní film není ani krapet nadnesené. Stačí si pročíst komentáře jednotlivých diváků. A určitě to není jen kvůli úvodní scéně, byť co si budeme namlouvat, ta v tom hraje výraznou roli. Film nesoucí v českém překladu název Ty nemáš rozum, Madynko (podle věty, jíž Madynku neustále častuje Líza) má především řadu jiných kvalit, které jej činí mezi filmy s dětmi klenotem, který dokáže okouzlit široké publikum. Jedná se skutečně o takřka dokonalý rodinný film.
Už jste film Du är inte klok, Madicken viděli? Můžete vyjádřit svůj názor a film ohodnotit! [kkratings]
České titulky ke stažení: z fóra ČEPEKu, z Titulky.com, z OpenSubtitles.org
Diskuse o filmu na fóru — Odkaz na ČSFD — Trailer
Hrají:
Madynka (Jonna Liljendahl) – 95% (času ve filmu)
Líza (Liv Alsterlund) – 55%
Mia (Kerstin Hansson) – 20%
Mattis (Cecilia Orlando-Willberg) – 10%
Victor (Hans Pettersson) – 5%
Postřehy:
Nezkrotná Líza dovede ostatní rozesmát i uvést do rozpaků. A obojí dělá hodně často.
Madynka ve filmu nejednou pomáhá druhým, či se jich alespoň zastává. Ne nadarmo se knižní předloha k filmu česky jmenuje Madynka zachránkyně.
…během jednoho léta má nejprve v puse všechny horní řezáky…
…ale krátce na to je zpátky na svém místě.
Pokud se podíváte pozorně na dálkové záběry dětí chodících po střeše, všimnete si, že nejdou přímo po hraně, ale kousek za ní. Nejspíš tam měli schovanou malou lávku.
Stačí kapka vody na tvář a ranní hygiena je hotová. Však proč se zdržovat, když venku čeká tolik zajímavých věcí.
Úvodní scéna je… šokující. Ale jistě by se pro ni našly i jiné přívlastky. 🙂
Koupání dětí na švédský způsob.
Lízino dovádění na plesu smetánky zakončené dokonalou (a ve filmu dlouho nenápadně připravovanou) pointou patří k nezapomenutelným momentům a jistě nejen pro mě i k nejvtipnějším scénám, které kdy byly natočeny (a to neberu v potaz pouze filmy s dětmi).
Pomalého fotografa Bäckmana, který v malé groteskní vložce marně stíhá letadlo, nehraje nikdo jiný než Göran Graffman, který film režíroval.