To – Stephen King

Jedna z knih, u kterých vás nejdříve zděsí jejich rozlehlost (přes 1000 stran), následně vás však pohltí děj a při dočítání posledních stran budete litovat, že celé dílo není alespoň dvakrát tak dlouhé. Stephen King je zatraceně dobrým vypravěčem, jeho největší devízou je dle mě jeho schopnost vykreslit postavy tak, že si je čtenář oblíbí a následně se o ně při čtení upřímně bojí.

Hlavními hrdiny je v tomto případě asi sedmičlenná skupinka 11-12letých dětí, mezi něž patří i dívka Beverly. Nutno dodat, že román se odehrává ve dvou časových rovinách, z nichž v té druhé jsou děti už dospělé a vracejí se na místo svého dětství. Mohu vás ale ujistit, že ta rovina, v níž jsou hrdinové dětmi, zabírá větší prostor, než úseky vyprávění odehrávající se v jejich dospělosti.

Kingovo To spadá do kategorie hororu, avšak atmosféra houstne pozvolna. Třeba má láska, které jsem, když jí bylo sedm, přečetl zhruba pětinu knihy, podotkla na adresu Ta: ?Ani to není moc strašidelný. Spíš je to taková dobrodružná knížka pro děti.? Každopádně se jí To moc líbilo, stejně jako další holčičce, které jsem měl také možnost předčítat.

V knize však postupně nepřituhuje jen v oblasti strachu. Už zpočátku je v příběhu přítomna jistá romantika (některým klukům se Beverly přirozeně líbí), která postupně nabírá na intenzitě a postupně přicházejí na řadu i docela erotické scény. Což vyvrcholí v závěru, ve kterém je té erotiky už opravdu dost. Nebudu tady v tomto případě vypouštět spoilery a popisovat onu situaci ? ti co To četli vědí dobře co mám na mysli a ty co To neznají zvědavost třeba donutí, aby si jej přečetli.

Když jsem si pročítal desítky čtenářských recenzí a komentářů k Tu na internetu, hodně lidí tam kvůli této části knihy Kinga kritizovalo a snižovalo hodnocení (i tak ale To patří mezi nejlépe hodnocené knihy tohoto veleúspěšného spisovatele). No, mě ta část knihy nijak nepohoršila, naopak se mi líbila. Je v ní i určitá symbolika, která se váže k příběhu.

Na závěr tu nadhodím ještě jednu tezi. Jsou knihy, o kterých se říká, že jsou nezfilmovatelné. Hodně dlouho se to tvrdilo například o Pánovi prstenů, dokud Jackson nevyvedl skeptiky z omylu. O Tu se říká to samé. Důvodů je několik: obsáhlost děje a jeho rozdělení do dvou časových rovin, natočení některých scén podle knihy by bylo náročné na speciální efekty, film by hodně stál na výkonu řady dětských herců a potom taky ta již zmíněná pasáž z konce knihy, která by nejspíš ve filmu musela být vyškrtnuta, jinak by si tvůrci říkali o pěknou vlnu protestů proti jejich filmu… I tak ale doufám, že se někdy důstojného přenesení Ta na stříbrné plátno dočkám.

Příspěvek byl publikován v rubrice Beletrie, Zajímavé knihy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.