Sto roků samoty – Gabriel García Márquez

Téma GL se zde objevuje jen v epizodní roli, avšak nedá mi to, abych to zde nezmínil. Přestože se jedná o magický realismus a v knize se stane celá řada podivností, tak epizoda s Remedios ukazuje na podstatně jiné mravní hodnoty, které jsou v Jižní Americe oproti Evropě. Abych tu jen obecně neplácal, tak v následujícím odstavci stručně vylíčím, co se v knize stane, čili pokud si někdo nechcete kazit překvapení, tak nečtěte.

Dospělému muži z jedné vážené rodiny se zalíbí Remedios, sotva devítiletá dívka z jiné vážené rodiny. Nemůže na ni zapomenout a tak požádá její rodiče o její ruku. Ti jsou lehce zaskočeni a po chvíli váhání odmítnou sňatek s tím, že Remedios ještě není dospělá. Jejího nápadníka to neodradí a on se rozhodne počkat, až jeho vyvolená dospěje. Nečeká nijak dlouho, krátce na to začne Remedios menstruovat a dojde ke svatbě. Následně stále ještě devítiletá Remedios otěhotní, avšak do té doby šťastnou rodinu postihne tragédie, když Remedios během porodu zemře.

Něco takového není v Jižní Americe zase tak moc neobvyklého. Stačí sledovat média, kde si lze čas od času přečíst o devítileté mamince, která má ještě povětšinou dítě se svým bratrancem. Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Příspěvek byl publikován v rubrice Beletrie, Zajímavé knihy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.