Prague Pride 2017 – Tolerance a respekt? Pro organizátory zřejmě jen planá slova

Tématem letošního festivalu Prague Pride byla tolerance a respekt. Jak psali ve své tiskové zprávě na oficiálním webu www.PraguePride.cz (ke stažení zde):

„Prague Pride 2017 však chce poukázat na rozdíl mezi pouhou tolerancí a respektem, který si zaslouží všechny lidské bytosti bez rozdílu.“

Komunita ČEPEK se již po páté zapojila do tohoto festivalu v jeho samotném závěru – při slavnostním průvodu Prahou. V posledních letech se skupina dobrovolníků zaměřovala hlavně na rozdávání informačních letáčků se stručnými informacemi o pedofilii a s odkazy na weby NejenHomo.cz (web komunity vytvořený přímo pro potřeby Prague Pride) a Pedofilie-info.cz (hlavní a informační web sloužící jako „sídlo“ samotné komunity ČEPEK a jejich členů, a zároveň kvůli pomoci pro neuvědomělé pedofily, kteří stále ještě tápají ve své sexualitě, pro veřejnost, která se s tímto tématem setkala u svých rodinných příslušníků, partnerů, kamarádů, známých nebo jen v médiích, a cítí potřebu dozvědět se víc). Letáčky je možné zhlédnout zde (verze 1) a zde (verze 2).

Reakce na letáčky byla vždy různá – někteří lidé byli tolerantnější, brali to s humorem, jiní letáček zmačkali a vyhodili. V minulosti se několik členů komunity dostalo na policejní služebnu, kde museli podat vysvětlení o tom, proč tyto letáčky rozdávají a jaký je smysl těchto letáčků, ale letos přišla nepřiměřená reakce přímo z řad organizátorů festivalu Prague Pride.

Zatímco jsme čekali na zahájení průvodu, dlouhé minuty jsme poslouchali transgender řečnici, která hovořila o tom, že se k sobě máme chovat slušně, že Prague Pride je festival tolerance a lásky, že se máme mít rádi a nebýt k ostatním hrubí. Jak se později ukázalo, tato slova nepatřila zjevně všem.

Rozdávání letáčků jsme započali na Václávském náměstí, když se průvod dal do pohybu. Reakce lidí, jež letáček obdrželi, byla nejčastěji pozitivní (povětšinou se zasmáli). Jeden ze zahraničních organizátorů nás však začal přímo v průběhu průvodu obtěžovat. Nejprve přišel k jedné dobrovolnici a vytrhl jí z ruky letáček. Dobrovolnice následně pokračovala v průvodu a snažila se předejít konfliktu, přestože si ona i část z ostatních dobrovolníků všimli, že se daný „organizátor v růžovém tričku“ snaží dobrovolnici najít.

Jakmile našel dalšího dobrovolníka z řad ČEPEKu, který rozdával letáčky, letáčky mu vytrhl z ruky a roztrhl je. Když se zbytek skupiny následně snažil v rozdávání pokračovat, dožadoval se anglickým jazykem, abychom je přestali rozdávat a vydali mu je, aniž by nám vysvětlil, proč tak máme učinit a co svým konáním porušujeme. Po naší marné snaze, kdy jsme se mu snažili vysvětlit, že nepropagujeme nic špatného, tři dobrovolníky z naší skupinky (shodou okolností nikoliv pedofily, ale „externí“ spolupracovníky – dvě mladé slečny a muže, který se tématu věnuje na odborné úrovni) začal pronásledovat, aby jim v rozdávání letáčků zabránil.

Držel se přímo za zády dvou mladých žen či spíše slečen, které se necítily v jeho přítomnosti příjemně, naopak se bály konfliktu. To, že se na ně natlačil tak, že se jich mnohokrát dotýkal nebo se o ně otřel, jim bylo vyloženě nepříjemné. Když byla již situace neúnosná, jedna z dobrovolnic se rozhodla požádat o pomoc opodál stojící hlídku PČR. Tato hlídka tří policistů si přečetla letáček, nechala si vysvětlit náš záměr a následně dala zapravdu nám – muže požádala, aby nás přestal obtěžovat a pronásledovat, zároveň ho poučila, že k nám nemůže přijít a letáčky nám roztrhat. Policisté nás vyzvali, abychom se vzdálili, že zatím agresivního organizátora zdrží.

Sotvaže jsme doslova utekli z jeho blízkosti a on byl policií propuštěn, začal nás znovu pronásledovat, než se na nás opět i přes nařízení policie, aby nás nechal na pokoji, doslova nalepil. U mostu směrem k Letné zahlédl jiného organizátora, který mluvil česky. Jednu z dobrovolnic přivedl k němu, aby jí situaci vysvětlil.

Tento český organizátor byl trochu vstřícnější a rozhodně jednal lidštěji než jeho kolega. Padla slova o tom, že nás sice trochu chápe, ale že rozdávání letáčků Praha zakázala vyhláškou. Tohle bylo poprvé, co nám někdo takovou informaci sdělil. Agresivní anglický organizátor se místo snahy vysvětlit nám, proč bychom měli letáčky přestat rozdávat, raději nalepil na paty a na naše snahy komunikovat anglicky reagoval hláškami typu „I don‘t give a shit“.

Když nám tedy český organizátor řekl, že to zakázala sama Praha, tak jsme se rozhodli – ačkoliv nám připadalo nespravedlivé, že jiní lidé rozdávající jiné letáčky upozorněni nejsou – letáčky přestat rozdávat. Český organizátor ještě dodal, že oni (Prague Pride) nechtějí, aby se upozorňovalo na toto téma a že by bylo lepší, kdybychom na Prague Pride už nechodili. Zároveň ale taktéž upozornil svého anglického kolegu, aby nás již nechal na pokoji.

Na to ale jeho anglický kolega nedbal ohled, jelikož se nám opět „přilepil na paty“ a pokračoval s námi (respektive až neohleduplně těsně za námi) až pod schody na Letnou, kde jsme se na chvíli zastavili, abychom mezi sebou probrali tuto situaci. V této chvíli ještě sám anglický organizátor přijal s úsměvem od kolemjdoucího nějaký letáček, aniž by ho upozornil, že to je přece v Praze zakázané. Když přestalo organizátora bavit kolem nás postávat, když to vypadalo, že již nikam nepůjdeme, bez našeho souhlasu si některé z nás pokoutně začal fotit na mobil. Po vyfocení několika snímků se sebral a odešel.

Toto neférové a neadekvátní jednání ze strany organizátorů Prague Pride, kdy pedofilní sexuální menšinu doslova utlačovali na svobodě projevu a práva svobodně šířit informace (protože jinak se to vyložit nedá, když vadí pouze letáčky informující o pedofilii, ale jiné letáčky nevadí), považujeme za jejich ohromný přešlap. Přijali jsme to, když zamítli naše nabídky s přednáškami o pedofilii, aniž bychom si stěžovali, ale šikanovat nás jen na základě toho, jací jsme a že se snažíme pomáhat – to má k tématu letošního Prague Pride – tolerance a respekt – hodně daleko.

Za Československou pedofilní komunitu ČEPEK,

Allein,
nepedofilní účastnice průvodu podporující aktivity a cíle komunity

Kontakt na autora: [email protected]
Kontakt na redakci: [email protected]

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.