Phoebe v říši divů (Phoebe in Wonderland)

(Originální název: Phoebe in Wonderland, USA 2009. GL obsah: 80%, BL obsah: 15%, kvalita filmu: 65%. Hrají: Elle Fanning, Felicity Huffman, Bill Pullman, Patricia Clarkson, Bailee Madison, Peter Gerety, Campbell Scott a další. Délka 96 minut, k dispozici české titulky.)

Phoebe má psychické potíže, jenže nikdo nemůže pořádně přijít na to, v čem vězí. Někdy nekontrolovaně plive po spolužácích nebo nadává. Před realitou utíká do světa Alenky v Říši divů a hrozící nebezpečí se snaží odvrátit pedantským dodržováním rituálů, při nichž si často způsobuje zranění. Své rodiče dohání k zoufalství. Chtěli by jí pomoc, nevědí jak, a najatý psycholog si také neví rady.

Phoebe in Wonderland není úplně tradiční film. Točí se kolem psychických problémů hlavní hrdinky, jejichž podstata vyjde plně najevo až v samém závěru. Phoebe ovšem není jedinou osobou, jejíž psychika vybočuje z obvyklých mezí. Školní divadelní kroužek (kde samozřejmě děti nenacvičují nic jiného, než adaptaci Alenky v říši divů a za zrcadlem) vede velice svérázná kantorka s účesem a la Julia Tymošenková, Phoebina mladší sestra vykazuje známky geniality a Phoebin jediný kamarád Jamie je nejen kompletně poblázněný divadlem, ale navíc v něm touží po dívčích rolích. A aby toho nebylo málo, obětaví rodiče Phoebe pod tlakem problémů postupně začnou ztrácet nervy a pochybovat o sobě samých.

Jak je patrné, kdo se zajímá o psychologii, přijde si ve filmu na své. Ostatní může upoutat Elle Fanning, mladší sestra slavné Dakoty Fanning, která zde dostala jednu ze svých největších rolí. Elle navíc dokazuje, že rozhodně není méně talentovaná než Dakota a nelehkou roli „cáklé“ Phoebe zvládá celkem přesvědčivě. Dovolím si ovšem vyslovit názor, že slavné americké dětské hvězdy (mezi nimiž sestry Fanningovi bezesporu patří k těm nejzářivějším) příliš neobstojí v porovnání s přirozeně hrajícími „bezejmennými“ dětmi ze Skandinávie (nebo československých filmů). Jako by téměř ve všech amerických filmech dětem tak trochu chyběla přirozenost, lehkost, dětskost…

Na americké poměry filmů o dětech však Phoebe in Wonderland určitě patří k tomu lepšímu. Je to zajímavý film. Asi ne takový, který byste si chtěli pouštět pětkrát, ale zaujmout dovede. Sám jsem času, který jsem strávil s Phoebe, nelitoval.

Už jste film Phoebe v říši divů viděli? Můžete vyjádřit svůj názor a ohodnotit jej! [kkratings]

České titulky ke stažení:

-> Z OpenSubtitles.org

-> Z Titulky.com

Diskuse k filmu na fóru

Phoebe v říši divů na ČSFD

Trailer

Hrají:

 

 

 

Phoebe Lichten (Elle Fanning) – 85% (čas ve filmu)

 

 

 

 

Jamie (Ian Colletti) – 20%

 

 

 

 

Olivia Lichten (Bailee Madison) – 10%

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé filmy se štítky , , , , . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.