O co se v mém případě jedná?

Dotaz vložen 17. 6. 17:54

Považuji se za (převážně) heterosexuálně orientovaného muže (svobodný, bezdětný, přes 40 let). Když jsem si minulý rok na internetu přečetl, že ve staré Spartě měli dospělí muži v podstatě povinně erotické vztahy s dvanáctiletými chlapci (a že na tom fungovala společnost), začal jsem se ve městě častěji dívat po skupinkách –náctiletých chlapců a začal zjišťovat zvláštní věc: že stejně tak jako u dívek stejného věku jsem schopen říct, který z nich (či kteří z nich) mi připadá(-ají) nejroztomilejší. A tady mi přijde, že je nějaká hodně vágní hranice mezi tím, co mi přijde roztomilé a co by mi třeba mohlo přijít i erotické, k tomu se prostě přiznávám. Tj., kdybych žil ve staré Spartě, určitě bych si dokázal „vybrat objekt“ – i když nějaký vyloženě přímo pohlavní styk si vůbec neumím představit a netoužím po něm; pouze a jen si umím představit MOŽNOST vzrušení z tělesného kontaktu s chlapcem (a s dívkou stejného věku samozřejmě také). Co to je – je to nějaký druh pedofilie? „Těžko definovatelné pocity štěstí v přítomnosti dětí, snaha o kontakt s dětmi, dostat se do jejich světa, záliba v dětských knížkách, zamilování se do konkrétního dítěte, sexuální touhy po dětech už od puberty“ – tyto rysy, které se uvádějí u pedofilie, se ale domnívám, že nijak zvlášť a téměř vůbec nesplňuji, je to věc až tohoto posledního roku, kdy jsem si toho začal všímat. Nebo nad tím moc přemýšlím?

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milý příteli,
to víte, stanovit přesnou diagnosu na základě nějakého emailového textu nelze, a krom toho příroda, a tedy i člověk, je rozmanitá a spojitá. Diagnostické kategorie jsou umělé a ne každého do nich lze vměstnat.

Myslím ale, že stanovení diagnosy není to nejpodstatnější. Především musíte mít na mysli, co je v naší společnosti trestné, a tomu se vyhýbat. Jestliže jste schopen dobrého vzrušení i s dospělou ženou, tak jste na tom dobře. Doporučuji se zachovat podle toho a nějakými dalšími možnostmi, spojenými s rizikem nezákonnosti, si nelámat hlavu.

Nicméně, kdybyste pozoroval nějaký vývoj v nepříznivém směru, jako, např. že by ty tendence k nezletilcům posilovaly, pak by bylo dobré vyhledat sexuologa. Třeba byste mohl navštívit mne v ordinaci.

S pozdravy

MUDr. Antonín Brzek

[email protected]

Diskuze k dotazu

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.