Léčba pedofilie

Často se nám stává, že pokud například v internetové diskusi zmíníme, že jsme pedofilové, první věcí, co nám mnozí lidé řeknou je "Běž se léčit!" Jak to vlastně s tou léčbou pedofilie je?

Dá se pedofilie vyléčit?

V minulosti se objevovaly snahy o vyléčení pedofilie, tedy změny orientace z dětí na dospělé. I v dnešní době se někteří (hlavně zahraniční) psychologové/psychiatři snaží pedofilii vyléčit. Metody takové "léčby" jsou obdobné, jako metody, které se používaly k "léčbě" homosexuálů. Podobné jsou i výsledky. V poslední době je ze strany odborníků na pedofilii čím dál více slyšet, že je pedofilie v pedofilech podobně pevně zapsána, jako homosexualita v homosexuálech a není známa (a dost pravděpodobně v dohledné době ani nebude známa) žádná účinná metoda, jak pedofily přeorientovat na dospělé.

Co se tedy dá v souvislosti s pedofilí léčit?

Mnoha pedofilům dělá problém vyrovnat se se svou orientací. Odborník (psycholog, sexuolog) jim může být v tomto nápomocný. Sexuolog může pedofilům pomoci vyjasnit si jejich orientaci. Pomoc odborníka může být užitečná i v případě, že se pedofil pokouší o vztah s dospělou osobou. V případě, že má pedofil problém zvládat svoje sexuální puzení, může mu sexuolog předepsat léky na utlumení sexuálního puzení. Tyto léky však mnohdy mají nepříjemné vedlejší účinky a je nutné zvážit, jestli je daný člověk potřebuje.