My vs. ona

Dotaz vložen 30. 12. 2013, 13:59
Dobrý den, je mi 15 mám přítele, kterému je 30. Dobře si rozumíme, mám ho moc ráda a záleží mi na jeho dobru. Protože je mezi námi několika kilometrová vzdálenost, jezdí mě často navštěvovat. Bohužel mé mamce se to nelíbí. Vadí jí

přítelův věk a jeho návštěvy. Zkoušela jsem jí přesvědčit, že jsem s přítelem šťastná a že je hodný člověk. Všechno marně. Při jeho poslední návštěvě na něj dost nepříjemně vyjela. Je jí jedno, že mi svým jednáním ubližuje, jde jí jen o to, aby mě ‚ochránila‘. Chtěla bych tedy požádat o radu, jak mamce ukázat, že můj vztah není nic děsivého, přesvědčit jí, že k mému příteli nemusí být tak nepříjemná. Děkuji za odpověď.

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milá dívenko,
to víte, věková nerovnost je nesporný rizikový faktor ve vztahu. Nedivte se tedy mamince, že se Vás snaží od takového vztahu ochránit. V každém případě po létech, až Vy budete ještě žena v plné síle, takový partner již bude starcem a může se pro Vás stát nemalou přítěží. Je také další riziko. Pokud je Váš přítel pedofil, pak možná dříve, než on zestárne a stane se pro Vás přítěží, možná ztratí o Vás zájem on, protože už nebudete patnáctileté dítě, ale zralá žena, pro něj neatraktivní. To jsou všechno rizika, kterých si musíte být vědoma. Samozřejmě, každý vztah má spoustu rizik, a tato jsou jen některá z nich, která se ale týkají právě Vás.
Takže, není řešením nějak Vám vztah zakazovat. Důležité je ale upozornit Vás právě na rizika, která se týkají Vás dvou. Pokud se po zralé rozvaze rozhodnete, že vztah je pro Vás tak velmi cenný, že v něm hodláte pokračovat, a na nepříznivé následky těchto rizik budete připravena, pak budete jednat správně. Nakonec jen Vy rozhdujete o vašem životě.
Takže odrazování maminkou neberte ve zlém. Nepochybuji, že tak maminka činí jen proto, aby Vás varovala. Nakonec ale Váš život bude jen Váš, a po 18. roce věku, jestliže Vám Vaše nadšení pro partnera vytrvá, budete se rozhodovat již zcela svobodně jen Vy. Doporučil bych jen opatrnost a na pilu netlačit. Máte před sebou dlouhý život, není na nic žádný spěch. Jak již říkal biskup Komenský: „veškeré kvaltování jen pro hovado dobré jest“.
Bylo by možná dobré, kdybyste tento můj email dala přečíst i mamince.
Jinak Vám i Vaší mamince i partnerovi přeji požehnaný příští rok a správné rozhodování.
MUDr. Brzek

Diskuze k dotazu

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.