Můj přítel je zamilovaný do 12leté dívky

Dotaz vložen 14. 8. 2018 21:45

Dobrý den, vážený Pane lékaři.

Již tři roky mám přítele, ale nebydlíme spolu. V životě to mám těžké, hlavně jelikož mám mentálně postiženého syna. Již delší dobu jsem měla podezření, že můj přítel někoho má. Někdy nezvedá telefon, prý mu volám moc často. Tvrdí, že všude cestuje jen se svým šestnáctiletým synem, který s ním sice nebydlí, ale tráví s ním dost času.
Mám podezření, že mnohdy je ve skutečnosti na výletě s jinou. Dnes ráno jsem byla u něj doma a naprosto jsem se zděsila. Na papíře na svém stole měl napsáno jméno a příjmení nějaké dívky a několik srdíček. Nic mi k tomu neřekl.

Přes specializovaný web jsem zjistila, že takovou kombinaci jména
a příjmení má jen jeden člověk. A přes Facebook jsem zjistla, že to je dvanáctiletá dívka z menšího města v blízkosti našeho města.

Jsem naprosto zoufalá. Nikdy by mi nenapadlo, že je pedofil. Dívka sice vypadá tak na 14, ale stejně je to úchyl. Vůbec nevím jak to řešit. Jestli ten vztah ukončit nebo ne. Hnusí se mi to. Co mám dělat?

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milá slečno,

vůbec není zřejmé, zda Váš přítel je pedofil, a hlavně to teď není to podstatné pro Vás. Pro Vás je důležité, že možná miluje jinou ženu. Nojo, ale to jsou situace velmi časté. Není to jen Váš úděl.

Měla byste si s ním ujasnit, zda miluje Vás, nebo jinou, a pro kterou se chce rozhodnout. Pokud by byl pedofil, pak by potřeboval milující dospělou ženu, se kterou by byl schopen lásky včetně té tělesné. Zdá se, že to u Vás fungovalo. Ale to neznamená, že možná již Váš vztah nevychladl. To musíte řešit s ním osobně.

A pokud byste se nakonec rozešli, a on byl pedofil, pak bych mu doporučil, aby mne navštívil jako pacient.

Přeji Vám šťastný konec celé záležitosti.

MUDr. Antonín Brzek, Sexuologický ústav Praha

Marco Freeman odpovídá:

Zdravím, Petro,

nejdříve bych se chtěl vyjádřit k tomu, jak momentálně vnímáte svého přítele (píšete, že je úchyl a že se Vám to hnusí). Vašeho přítele neznám, tudíž budu mluvit velice obecně. To, že se někomu líbí mladší či malé dívky, nemusí být samo o sobě špatné. Orientaci (či deviaci) si jednoduše nevybíráme. A jako vy jste dostala „do vínku“ heterosexualitu, někdo jiný dostal „do vínku“ pedofilii. To nikdo neovlivníme.

Pedofilie je dejme tomu sexuální orientace, při níž je člověk přitahován k dětem, tj. osobám s dosud nevyvinutými druhotnými pohlavními znaky. Pro heterosexuální pedofily je typický preferovaný věk do dejme tomu jedenácti, dvanácti let dítěte či mladší (starší děvčata již mají (částečně) vyvinuté druhotné pohlavní znaky). Člověk, jež je interesován dívkami v rané pubertě (12 let a více), je obvykle „škatulkován“ jako hebefil.

Hebefilie není až tak démonizována jako pedofilie, přestože se někdy považuje za jakousi její „podkategorii“. Obzvláště v dnešní době, kdy se dívky malují a oblékají jako starší, kdy mnohdy ani nejde poznat, zda je dívce 13 let nebo 20 let, je poměrně běžné, že se dospělému člověku líbí i třeba 13letá či 14letá dívka. Onu pomyslnou hranici, zda je člověk hebefil nebo běžný heterosexuál, splňuje dejme tomu jednoduché rozdělení: líbí se mu dívka, která má 12, ale vypadá na 15 let? Tak je asi běžný heterosexuál. Líbí se mu dívka, která má 12 a na 12 či 13 let vypadá? Pak je to hebefil. V běžném životě to samozřejmě může být složitější.

Je samozřejmé, že mladé dívky pod 15 let jsou velmi citlivé a nedospělé, tudíž by sexuální styky, svádění a jiné věci „pro dospělé“ vůči nim byly nevhodné. Přestože se někdy oblékají a snaží se chovat jako dospělé ženy, jejich psychika je teprve na pomezí dospělého a dětského myšlení. A to, co dospělou ženu nepřekvapí, je může i nepříjemně šokovat či traumatizovat.

Tudíž je důležité, že ať je Váš přítel na velmi mladé dívky či ne, nesmí si vůči nim nic sexuálního dovolit. Ale to, zda se mu líbí či ne, neovlivní.

Ve Vašem případě nyní považuji za nejrozumější si promluvit. Co jste viděla vy, co jak cítí přítel, jak to s Vámi bude dál. S tímhle Vám asi nikdo jiný nepomůže. Na fóru máme několik pedofilů, kteří mají s dospělými ženami šťastný vztah. Přesto bych například považoval za důležitou právě citovou věrnost – která není moc možná, miluje-li jeden člověk romanticky jinou osobu, ať už jí je 12 let nebo třeba 30 let.

Přeji Vám vše dobré a ať si to k Vašemu dobru s přítelem vyjasníte,

Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: [email protected]

Diskuze k dotazu

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.