Madynka z Březového vršku (Madicken pă Junibacken)

(Originální název: Madicken pă Junibacken, anglický titul: Meg of June Hill, Švédsko 1980. GL obsah: 100%, BL obsah: 0%, kvalita filmu: 85%. Hrají: Jonna Liljendahl, Liv Alsterlund, Monica Nordquist, Björn Granath a další. Délka 78 minut, k dispozici české titulky.)

Madynka (spolu s druhým dílem Madynka zachránkyně) patří u nás k méně známým dílům Astrid Lindgrenové, což považuji za velkou škodu, protože se dle mě jedná o vůbec nejkrásnější knížky této famózní švédské spisovatelky. Mnohem jednoznačnější je skutečnost, že jde o autorčiny nejlépe zfilmovaná díla (vzdáleně konkurovat může snad jen Ronja). A přitom původním záměrem bylo natočit pouze seriál.

Madynka je usměvavá, zvídavá a přirozeně občas trochu zlobivá a nezkrotná holčička žijící se svými pokrokovými rodiči (její otec je redaktorem místních novin), mladší sestřičkou Lízou a služebnou Alvou na okraji švédského maloměsta na počátku 20. století. V krásném prostředí zažívá takřka idylické dětství plné radosti a dobrodružství.

Madicken pă Junibacken je snad kromě jedné dramatičtější scény v závěru vskutku film přeplněný pohodou, optimismem a spoustou úsměvných historek. Jonna Liljendahl hraje, jako by se pro roli Madynky narodila (v žádné další roli se posléze v životě neobjevila) a zbylí herci jí zdárně sekundují. Citlivá režie a výborný scénář věrně se držící knižní předlohy spolu s exteriéry švédského venkova umocňují hluboký divácký zážitek, ze kterého se může těšit celá rodina.

Hodně nejasností bývá ohledně pořadí filmů o Madynce, četl jsem už mnoho sporů o tom, který snímek je „jednička“ a který jeho pokračování. Situace je skutečně nezvykle zamotaná. Režisér Göran Graffman nejprve natočil krátký seriál, který dějově odpovídal oběma knížkám o Madynce (Madynka, Madynka zachránkyně). Materiál to byl natolik kvalitní, že posléze došlo k sestříhání druhé poloviny seriálu do podoby celovečerního filmu pojmenovaného Du är inte klok, Madicken. O rok později byla dohromady sestříhána i první polovina seriálu a vznikl film Madicken pă Junibacken, který tak dějově předchází filmu Du är inte klok, Madicken, ačkoliv byl do kin uveden jako druhý.

Zároveň platí, že Madicken pă Junibacken je převážně natočen podle knížky Madynka a Du är inte klok, Madicken podle Madynka zachránkyně, kterou Astrid Lindgrenová napsala jako druhou a která navazuje na první díl. Situace je tedy zamotaná, ovšem klonil bych se k tomu, aby se v tomto případě upřednostňovala chronologie díla i pravděpodobné natáčení materiálu (předpokládám, že původní seriál byl natáčen postupně od prvních dílů, nasvědčoval by tomu i růst Jonny Liljendahl a Liv Asterlund) před termíny uvedení filmů do kin a považovat Du är inte klok, Madicken za díl druhý a snímek Madicken pă Junibacken, o kterém je převážně tento článek, za díl první.

Madicken pă Junibacken působí trochu jako mladší sestra druhého dílu; je menší, skromnější a téměř se nedotýká závažnějších témat. Přesto zůstává kouzelná a pohled na ni působí jako milé pohlazení na duši. Nicméně je znát, že část seriálu, které tvůrci považovali za lepší, byla použita do Du är inte klok, Madicken a v případě Madicken pă Junibacken se muselo vybírat z toho, co zbylo. Naštěstí se seriál o Madynce vydařil natolik, že z něj mohly být složeny hned dva výborné filmy.

Ano, Madicken pă Junibacken ve srovnání s druhým dílem lehce pokulhává, přesto se ale v kategorii filmů o dětech řadí k vysokému nadprůměru. Vyplatí se tak na něj podívat nejen kvůli plnému pochopení některých narážek v druhém díle (například skákání s deštníkem z letadla), který už patří jednoznačně mezi nejklasičtější girllove filmy všech dob, ale především proto, že Madicken pă Junibacken je sám o sobě krásným filmem plným milého humoru, pohody a optimismu.

Už jste film Madicken pä Junibacken viděli? Můžete vyjádřit svůj názor a ohodnotit jej! [kkratings]

České titulky ke stažení: z Titulky.com

Diskuse o filmu na fóruOdkaz na ČSFD

Hrají:

 

 

 

Madynka (Jonna Liljendahl) – 100% (času ve filmu)

 

 

 

 

Líza (Liv Alsterlund) – 35% 

 

 

 

 

Mia (Kerstin Hansson) – 5% 

 

 

 

 

Mattis (Cecilia Orlando-Willberg) – 5%

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé filmy se štítky , , , , , . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.