Leon (Léon)

(Originální název: Léon, anglický titul: Leon – the professional, Francie 1994. GL obsah: 95%, BL obsah: 0%, kvalita filmu: 95%. Režie: Luc Besson. Hrají: Natalie Portman, Jean Reno, Gary Oldman, Danny Aiello a další. Délka 110 minut – režisérův sestřih 136 minut, k dispozici české titulky i český dabing.)

Nejlepší filmy s dětmi se točí v Evropě. Neplatí to jen pro nízkorozpočtové rodinné filmy, ale i pro velkolepé akční snímky. A dokonce i takové, které se odehrávají v New Yorku a v hlavní roli září holka, která se narodila v Izraeli a vyrůstala v USA. Nejpodstatnější totiž je, když tvůrcům nechybí cit a odvaha. Režisér a zároveň scénárista Luc Besson dokázal do Leona vložit požehnaně obojího a vznikl tak jeden z fanoušky nejlépe hodnocených filmů všech dob, navíc s velkou přidanou hodnotou pro všechny girllovery.

Základními pilíři příběhu jsou prastará, osvědčená a stále dobře fungující schémata: motiv pomsty a nesourodá dvojice hlavních hrdinů, kteří se vzájemně doplňují a učí jeden od druhého. Nic, co bychom neznaly z mnoha jiných filmů. Ovšem, Leon je přesto jiný. Výjimečný. Je to dáno originalitou, se kterou Besson přistoupil ke klasickým konceptům a především dokonalou ústřední dvojicí, jíž tvoří málomluvný výkonný zabiják Leon (výtečný Jean Reno) spolu s láskyplnou a zároveň touhou po pomstě hnanou dvanáctiletou Matyldou (skvělá Natalie Portman). Protikladem jim je úžasně psychotický padouch (fantastický Gary Oldman).

Přitom dnes již světově proslulá Natalie Portman (nejširšímu publiku známá např. z Hvězdných válek) ve filmu původně nemusela vůbec hrát. Scénář byl psán pro starší dívku (původně se pro roli Matyldy uvažovalo o tehdy 16leté Liv Tyler), nicméně Natalie se nedala odradit a nakonec Bessona okouzlila natolik, že se rozhodl pro ni. Aby úskalí nebylo málo, dívčiny konzervativní rodiče se zpočátku stavěli proti tomu, aby hrála ve filmu, kde se její postava zamiluje do staršího muže, nakonec se ale nechali přesvědčit. Naštěstí. Bez ní by to totiž nebylo ono.

Právě postupně se rozvíjející, jiskřící a postupně i erotické napětí obsahující vztah mezi zamilovanou Matyldou a na první pohled chladným Leonem tvoří jádro vyprávění a největší devízu filmu. Zdařilé akční scény, humorné okamžiky, dokonce i Gary Oldman v jedné ze svých nejlepších rolí stojí na druhé koleji. Silně doporučuji všem čtenářům pořídit si prodlouženou režisérskou verzi Leona (director’s cut), která je téměř o půl hodiny delší a především obsahuje navíc řadu scén vykreslujících prohlubující se vztah mezi hlavními aktéry. Právě tyto scény považuji za nejzdařilejší z celého filmu a z girllove hlediska rozhodně nejzajímavější. Tento článek a hodnocení filmu vychází právě z režisérské verze – normální verzi bych hodnotil méně pozitivně.

Leon je vskutku umělecké dílo. Plný citu i akčních scén, vtipu i napětí, velkolepých momentů i drobných detailů, překypující originalitou, okouzlující úžasnou prácí s kamerou a výbornými hereckými výkony. Především v prodloužené verzi přináší hluboký zážitek. S odstupem let nechápu, jak je možné, že jsem si Bessonův film a fantastickou Natalii Portman nezamiloval hned napoprvé a byl schopen odporovat těm, co Leona považovali za jedno z nejlepších girllove děl a filmů vůbec. Dnes jim dávám za pravdu. Leon neoddiskutovatelně patří k tomu nejlepšímu. Lze ho zařadit mezi filmy, které si pouštíte znovu a znovu, a přesto neztrácí své kouzlo, ba právě naopak, postupně objevujete další skryté detaily a poznáváte ohromnou propracovat četných momentů. Prostě úžasné. Nezapomenutelné. Všem vřele doporučuji.

Už jste film Leon viděli? Můžete vyjádřit svůj názor a film ohodnotit! [kkratings]

České titulky ke stažení: z Titulky.com, z OpenSubtitles.org

Diskuse o filmu na fóruOdkaz na ČSFD Trailer

Hrají:

Natalie Portman (12 let)

 

 

 

Matylda (Natalie Portman) – 70%

 

Postřehy:

Matyldě po většinu filmu moc do smíchu není. V jedné scéně si to ale vynahradí.

Pozor, následující text vyzrazuje část zápletky: Matylda sice nakonec přesvědčí Leona a pilně se cvičí v ovládání zbraní, ale nikoho nezabije.

Matylda se sice Leonovi stará o „domácnost“, že by ji to ale nějak extra bavilo, se říct nedá.

Drsňáci popíjející mléko, tento motiv (stejně jako poslech Beethovenovi hudby u člověka s „mírně“ násilnickými sklony) se už objevil v Mechanickém pomeranči. Nicméně v tomto případě se jedná o čisté neobohacené mléko ze samoobsluhy.

O nervy drásající a citově vypjaté momenty není ve filmu nouze. Natalie Portman dokazuje, že už ve dvanácti byla velkou herečkou, její výkon v rámci dané věkové kategorie patří k absolutní špičce. A navíc, už tehdy byla krásná. Škoda, že se nakonec nedotáhlo do konce její obsazení v remaku Lolity, kde si mohla zahrát po boku Jeremy Ironse.

A opět spoiler (následující text vyzrazuje část děje): Bessonovi filmy se vždy chlubí jistou originalitou, netradičním pojetím a záběry. Nicméně, originalita má své meze a ani nejde ve všem být jedinečný. Způsob, kterým Leon unikne z obklíčení jednotek SWAT, je velice podobný tomu, jakým se už o pár let dříve dostal z obdobně bezvýchodné situace Hannibal Lacter (Anthony Hopkins) ve filmu Mlčení jehňátek.

Kdyby se ve světě filmu udělovala cena za nejkrásnější oči, Natalie Portman by byla moji favoritkou.

Dvojice „čističů“ při práci.

Během jedné z romantických scén, kdy Matylda vyznává lásku Leonovi a leží bez pohnutí rozvalená na posteli…

…se její vlasy záhadně pohybují. Mírné přemístění předvede i přívěšek na jejím krku.

Matylda je během filmu několikrát vidět s cigaretou, nikdy si z ní ale nepotáhne.

V jedné z nezapomenutelných scén předvádí Matylda postupně Madonnu, Marilyn Monroe (na obrázku), Charlie Chaplina a Gene Kellyho. Pokud se budete pozorně dívat za Matyldu skrz dveře do kuchyně a zaměříte se na prostor napravo od okna, všimnete si zrcadla, které zmizí, když hraje Marilin Monroe a následně se zase objeví při předvádění Chaplina. Na úvaze čtenářů nechám, kolikrát se člověk musí na film podívat, aby si takové blbosti všiml. 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé filmy se štítky , , , , , , , , . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.