Jørgen + Anna = láska (Jørgen + Anne = sant)

(Originální název: Jørgen + Anne = sant, anglický: Totally True Love; Norsko, 2011. GL obsah: 100%, BL obsah: 50%, kvalita filmu: 75%. Hrají: Maria Anette T. B., Otto G., Aurora B. R., Vilde F. V., Kristin L. a další. Délka 83 minut, k dispozici české titulky).

Skandinávci zkrátka umí. Kdo by pochyboval, zda i v dnešní době může vzniknout krásný pohodový film o dětech (a pro děti), může se nechat s radostí vyvést z omylu. Snímek Jørgen + Anne = sant z roku 2011 vychází z nejlepších tradic dětských filmů norské kinematografie a má předpoklady zařadit se mezi kultovní dětské filmy.

Nikdy jsem nepochopila, proč dívky musí být princeznami a kluci Vikingy. Vždycky jsem dělala něco jiného než ostatní. Někteří si proto myslí, že jsem divná. No a co?“ začíná desetiletá Anna Lunde své vyprávění. Opravdu se nejedná o žádnou princezničku; nestará se o domácí úkoly nebo svůj vzhled, místo toho raději pobíhá s patřičně rozdrbaným kolenem po lese, šplhá po stromech, dovádí na pláži, svého staršího bratra přetlačí v páce a především se vůbec nezajímá o kluky a veškerá slova o lásce jí lezou krkem. Jenže, pak potká Jørgena…

Dějová linie není složitá a divákům se prostřednictvím Annina vypravování spolu se všemi důležitými postavami příběhu odkryje už v prvních minutách. Anna miluje Jørgena, ale pak se něco pokazí. Jak se do sebe zakoukali, proč se rozešli a dá se vše zase do pořádku – na to už odpoví zbytek filmu. Nejde ale o žádné velké drama, Jørgen + Anne = sant je především příjemná svižná komedie točící se takřka výhradně kolem dětí. Nutno dodat, že skutečně je na co se dívat.

Ve filmu kromě Anny hrají prim i další dívky. Pozornost upoutá především „dokonalá“ Ellen, která se stane Anninou konkurentkou v boji o Jørgena, výraznou postavou je i bojácná Beáta, která se ale nechá strhnout k akci svou nejlepší kamarádkou Annou. Prostor se dostává i v Elleniným stínu žijící Tone a pak i kvartetu kluků, sympatickému Jørgenovi, Anninu bratrovi Olemu, který své sestře dovede pořádně znepříjemnit život, Einarovi, do kterého se zamilují Beáta s Tone a zakřiknutému Knutovi. Pro dospělé herce už prakticky nezbývá prostor – a upřímně – komu z nás by to vadilo.

Film Jørgen + Anne = sant naštěstí nijak nezapře svůj původ. Jak bývá ve skandinávských filmech zvykem, děti jsou samostatné, svobodné, veselé, raději pobíhají v přírodě, než aby dřepěli doma. A řeší problémy s dospíváním i první opravdová zamilování – to by v norském filmu snad ani nemohlo chybět. Snímky jako Bare Skyer Beveger Stjernene, Ikke Naken, Ronja Rövendrotter a další norské klasiky tak mají svého plnohodnotného pokračovatele.

Na druhou stranu se Jørgen + Anne = sant také snaží držet krok s dobou, vyhovět současné generaci diváků zvyklé na nejmodernější filmy. Film se proto nese ve svižném tempu, postavy nikdy nepřešlapují dlouho na místě a děj se rychle posouvá dál, což možná ubírá snímku na poetičnosti, ale osobně mi to zase tolik nevadilo. Přítomno je i vedlejší „horrorové“ vyprávění o dávné tragické lásce Helgy k Lukovi, která vedla až k zazdění Helgy do stěny v ložnici – tato linka působí jako paralela ke vztahu Anny k Jørgenovi. Podobné vedlejší vyprávění (které postupně na základě vývoje hlavního příběhu dostává změn) bylo už například v Bare Skyer Beveger Stjernene z 90. let, kde však fungovalo lépe. Příběhovou linii vztahující se k Helze nepovažuji za příliš zdařilou.

Osobně se mi pak nelíbil další moderní prvek, kdy jsou ve dvou fantazijních scénách naroubovány dětské hlavy na těla dospělých herců. Mělo to být legrační, mně to přišlo spíše odpudivé, navíc to ani není bezchybné po technické stránce. Naštěstí ale jde jen o dvě krátké scény. Naopak občasné zpomalení záběru v momentech, kdy po sobě Anna s Jørgenem pokukují, se mi zamlouvalo. Snad proto, že Maria Berglyd hrající Annu ve správných chvílích skutečně vypadá, jako by měla z Jørgena zamotanou hlavu.

To jsou ovšem pouze drobné výtky. Jørgen + Anne = sant patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co v kategorii filmů o dětech vzniklo za hodně dlouhou dobu. Troufnu si odhadovat, že především pro girllovery se zařadí mezi kultovní snímky a to především díky povahově nádherné a krásně a často se usmívající Anně, byť řadu přívrženců si získá i půvabná Ellen. Kromě nich ale film zaujme i humorem a nejednou zdařilo scénou – například ta, ve které Anna přemlouvá Einara, aby chodil s Beátou, je naprosto dokonalá a rozesměje i po několika zhlédnutí.

Nevěřte, když dospělí tvrdí, že v deseti nemůžete propadnout lásce. Protože můžete!“ říká Anna na konci filmu. Pokud se o tom chcete nechat přesvědčit, film Jørgen + Anne = sant je k tomu ideální příležitostí.

Už jste film Jørgen + Anne = sant viděli? Můžete vyjádřit svůj názor a ohodnotit jej! [kkratings]

České titulky ke stažení:

-> Z OpenSubtitles.org

Jørgen + Anne = sant na ČSFD

Oficiální trailer,  trailer 2

Diskuse k filmu na fóru

Hrají:

Anna Lunde (Maria Anette T. B.), Beáta (Aurora B. R.), Jørgen (Otto G.), Ellen (Vilde F. V.), Tone (Kristin L.), Einar (Sigurd S.), Knut (Peder H.), Ole (Torkil H.) – na obrázcích v tomto pořadí

V domě, kde žije Ellen, najdete kromě opravdu příšerně podlézavě mluvící au-pair slečny i řadu Elleniných fotek, které vypadají jako z modelingu. Chudák holka, skrz kterou se takto snaží realizovat její ambiciózní matka.

Takhle uklizeno mívám v pokoji taky. Anna je zkrátka holka do dobrodružství. No řekněte, mohla by vůbec být ještě sympatičtější?

Anna si vůbec nedělá těžkou hlavu ze společenských konvencí. Na fotbal by si klidně zašla i v noční košilce, hlavně pokud by hrál Jørgen. Ale vlastně proč ne?

To jsou černé vlasy, co má „Ellen“ z reality show na ramenou? Tohle se moc nepovedlo…

Nechybí ani pořádná dlouhá pusa.

A na závěr ještě jeden citát z filmu: „Každý děláme chyby. Důležité teprve je, co uděláš proto, abys je napravila.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zajímavé filmy se štítky , , , , , , , , . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.