Je môj priateľ pedofil?

Dotaz vložen 24.2.2022

Dobrý deň, obraciam sa na vás s jednou otázkou, ktorá zamestnáva moju myseľ už dlhšiu dobu. S priateľom spolu chodíme rok a je medzi nami 10 ročný vekový rozdiel. Povedal mi, že má sexuálny kink ddlg. Prišlo mi to zvláštne, no veľmi som to neriešila.

Nedávno som sa však dozvedela, že číta lolicon poviedky a všimla som si, že má nainštalovaný tor browser. Zmienil sa aj o tom, že jeho otec bol násilník, ktorý fyzicky napadol ich matku. O tom či nejakým spôsobom napadol aj jeho sa nezmienil. Moja otázka teda znie tak, či je pravdepodobné, že môj priateľ je pedofil/hebefil?

Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milá paní,

to víte, zodpovědět otázku na dálku není možné. V každém případě, pokud Váš partner je pedofil, a Vy ho máte ráda, můžete mu být velmi nápomocná, aby se nedostal do konfliktu se zákonem.

Píšete slovensky, tedy předpokládám, že jste občané SR a nejste v ČR pojištěni. To znesnadňuje možnost sejít se v ordinaci k nějaké poradě, protože taková konzultace by pro Vás byla velmi drahá, nehledě na náklady na cestu do Prahy.

Nicméně, pokud byste se zdržovali na území ČR a byli zde zdravotně pojištěni (žije zde a pracuje mnoho Slováků), nabízím Vám konzultaci v mé ordinaci na Sexuologickém ústavu, pak byste se mohli objednat na recepci ústavu na tel. 22496 5247. Pro prvně by stačilo, abyste přišla Vy sama, protože bych se Vás potřeboval vyptat na podrobnosti z Vašeho intimního života s Vaším partnerem, to by nám mnohé ozřejmilo.

S pozdravy

MUDr. Antonín Brzek, Sexuologický ústav Praha

Kateřina Klapilová, Ph.D. odpovídá:

Dobrý den, Zuzano,

Vašeho přítele není možné diagnostikovat na dálku. Je ale určitě na místě ho upozornit, že držení materiálů, které zachycují lidi mladší 18 let v sexuálním kontextu, je v České republice trestné, a to včetně povídek a je také možné mu zprostředkovat pomoc a bezpečné prostředí, kde svou sexualitu může řešit s odborníky.

Pokud by Váš přítel měl zájem, může se obrátit na kolegy z projektu Parafilik na [email protected] a sjednat si anonymní online konzultaci, na které může toto téma anonymně a důvěrně probrat.

Také pokud sama nebudete vědět, jak si v této nejasné situaci poradit a budete potřebovat konzultaci, můžete napsat na stejnou adresu, případně zavolat na číslo +420 317 071 668 každé pondělí a středu mezi 9 a 12 hodinou, případně každé úterý a čtvrtek mezi 13 a 16 hodinou.

Držím Vám pěsti,

Mgr. Kateřina Klapilová, Ph.D., (ECPS)

Petr Kasz odpovídá:

Dobrý den, milá Zuzano,

možné je vše. Na základě popsaných kritérií však dle mého soudu není možné stanovit, zda přítel je nebo není pedofil (tedy zda jej přitahují děti). Desetiletý věkový rozdíl je v partnerských vztazích zcela běžný. DDLG, podle toho, co jsem se kde zajímal, tak je spíš mezi dospělými osobami, nebo nejméně mezi adolescentními osobami a dospělými osobami, tedy například mezi nějakou mladší dívkou a starším mužem, a řekl bych, že charakter DDLG je jiný než charakter pedofilie (možná má trochu blíže k hebefilii).

Pedofilie se projevuje tím, že člověk cítí, že se mu líbí děti, že ho přitahují, a tato přitažlivost je majoritní, tj. mohou se mu líbit i dospělé osoby, ale sám vnitřně cítí, že děti se mu líbí víc. Hebefilie je pak podobná, akorát v tom, že se jedná o zaměření na osoby dospívající přibližně tak od těch 12 do 16 let). Toto je specifický příznak, ale není nijak zvenčí viditelný. Stejně tak další specifický příznak je, když se dospělý člověk zamiluje do dítěte, například pokud se 20letý (nebo starší) člověk zamiluje do 10letého dítěte. Jenže zamilovanost jako specifický příznak také není zvenčí poznat. A posledním specifickým příznakem je genitální reaktivita, tj. že daného člověka vzruší dítě, dětské tělo, s tím souvisí i masturbační fantazie – pokud se ve fantaziích vyskytují děti, pak je to další ze specifických příznaků.

Žádný z těchto specifických příznaků ale není viditelný zvenčí, vnímá to tak ten člověk sám a pokud se někomu nesvěří, tak to nelze nijak zjistit (předpokládejme, že k sexuologovi ho jen tak poslat nemůžete, aby ho vyšetřil na falopletysmografu, ale i to je metoda spíš doplňková, protože její spolehlivost je asi 50 %.)

Co se týká nespecifických příznaků – může to být vyhledávání obrázků s dětmi na internetu a ukládání do počítače (a nemusí se nutně jednat o nějaké nemravné fotografie, může jít o zcela běžné fotografie dětí z běžných situací). Dále může být jedním z nespecifických příznaků, že se dotyčný třeba na nějaké návštěvě věnuje dětem, hraje si s nimi a je na něm vidět, že „je ve svém živlu“, že ho to baví. Může to být také člověk, který se nějakým způsobem dětem věnuje pracovně a rovněž je vidět, že ho práce s dětmi baví.

Ale pozor – jedná se o příznaky nespecifické – to znamená, že práce s dětmi nebo hraní s děti může samozřejmě stejně dobře bavit i člověka, který pedofil není.

Obecně pedofilie nemá žádný prokázaný spouštěč, můj otec násilnický nebyl a přesto jsem v pubertě zjistil, že se mi líbí děti (přiznal jsem si to ale až o dost později).

Čili abych uzavřel svou úvahu – na základě napsaných informací dle mého názoru nelze dospět k žádnému závěru – Váš přítel může i nemusí být pedofil/hebefil. Většinou, pokud se na náš někdo obrací, tak napíše alespoň jeden z nespecifických příznaků. Ani prohlížeč TOR nemusí nic znamenat. Přítelovi do hlavy nevidíte. Jediné, jak by se dalo něco takového na 100 % zjistit, je otevřeně si o tom, co se příteli líbí, s ním promluvit, ovšem dá se očekávat, že pokud vnímá, že společnost tvrdě odsuzuje i člověka, který nikomu neubližuje, ale stačí, že „je na děti“, tak nevím, nakolik lze očekávat, že se Vám s tímto přítel pravdivě otevře. Mě trvalo 7 let, než jsem sám sobě přiznal, že jsem pedofil. Natož abych něco takového přiznával před svým okolím.

Považuji za důležité na závěr říct, že víc než to, zda je přítel pedofil nebo hebefil, je důležité, jak se chová k lidem kolem sebe a jak se chová k dětem (pokud má s nějakými dětmi možnost přijít do kontaktu). Pokud by byl pedofil nebo hebefil, je samozřejmě dobré, aby to o sobě věděl, aby náhodou nedošlo z jeho strany k nějakému nedobrému jednání, ale na druhou stranu i člověk, který si to nepřizná, tak může mít v morálních normách ve vztahu k dětem natolik jasno, že si k nim nikdy nic nevhodného nedovolí.

Kromě toho 90 % případů pohlavního zneužívání dětí spáchají lidé, kteří nejsou pedofilové: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/deti-vetsinou-nezneuziji-pedofilove-ale-normalni-lide-40053977
Tedy ani to, že je někdo heterosexuál orientovaný na ženy neznamená, že nemůže dětem ublížit. Ve společnosti je zakořeněná představa, že pedofil je člověk, co je dětem nebezpečný. Což je hodně zavádějící. Nikdy jsem si a nikdy bych si nedovolil jakkoliv se v tomto smyslu nevhodně chovat k dětem. A naopak, například když z individuálního doučování ze školy v prosinci odcházela slečna ze 7. třídy po 16 hodině domů, kdy už venku byla tma, měl jsem strach, aby se jí něco v ulicích našeho města nestalo.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Petr Kasz, administrátor www.pedofilie.info.cz

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.