Jak kontrolovat au-pair?

Dotaz vložen 3.10.2023

Kamarádka žijící v zahraničí vychovává sama malého syna. Má náročnou práci, a rozhodla se proto najmout si au-pair. Rozhodla se pro mladého muže, protože si myslí, že synovi prospěje mužský vzor. Au-pair bude často s dítětem sám.

Jaké byste jí poskytli tipy, aby včas odhalila případný grooming nebo zneužívání, aniž by dítě zatěžovala nepříjemnými otázkami? A jaký postup pro sdělení těch tipů byste zvolili, abyste kamarádku zbytečně nevyděsili a mužského au-pair nestigmatizovali?

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milá paní,

Nebylo by dobré každého muže, který chce pracovat s dětmi, podezírat z pedofílie.

Poradil bych Vám postupovat jako u každého muže, třeba z širší rodiny, který se s dětmi stýká. Když by pozorovala nějaké mimořádně nadšené vztahy k tomu dítěti, bylo by vhodné zbystřit. Nebylo by ani od věci při nástupu toho muže do služby se ho přímo zeptat, proč usiluje o tuto službu, což je u mužů méně obvyklé, a přímo se zeptat, zda netrpí sklonem k erotizaci jejich vztahu.

Již ten fakt, že se při přijímání do služby na tuto otázku Vaše kamarádka zeptá, má preventivní význam. Pokud by totiž byl pedofil, bude vědět, že je jeho chování pod drobnohledem a dá si větší pozor.

Jen na okraj: Ne každý pedofil děti zneužívá. Je to věcí jeho morální zralosti a věcí příležitosti. Takže vědomí toho, že matka dětí toto riziko zvažuje, tuto příležitost omezuje.

S pozdravy

MUDr. Antnín Brzek, Sexuologický ústav Praha

Kateřina Klapilová, Ph.D. odpovídá:

Vážený tazateli,

děkuji za zajímavý dotaz. V případě, který popisujete, bych se nebála zcela lidsky s kamarádkou sdílet obavy, které Vás napadly. Slova bohužel musíte volit sám/a, velmi záleží na vašem vztahu, např. něco ve smyslu, že byste sama měl/a obavy svěřit své dítě plně do péče jiné osoby atd. Bylo by jistě vhodné, aby si kamarádka na vybraného au-pair sehnala nezávislé předchozí reference a důsledně si je ověřila a nezanedbala úvodní rozhovor. Je možné si také velmi citlivým a zcela nestigmatizujícím způsobem na začátku vyjasnit základní principy nakládání např. s intimitou dítěte, to je opět vhodné bez ohledu na pohlaví pečovatele, ale je to základní krok pro zajištění pohody dítěte samotného. Je jistě také vhodná fáze společné péče o dítě, kde je možné pozorovat chování vychovatele/ky. Je-li to v jejích možnostech, je vhodné si vybrat pečovatele zaštítěného nějakou oficiální firmou, případně i nějak certifikovaného pro tuto práci, jistě budou v místě jejího působení takové možnosti.
Je vhodné seznámit se také s tím, co grooming je, jak mu zabránit, co přináší, a být připraven na komunikaci s dítětem o těchto tématech (přiměřeně věku). Zde bych volila samovzdělávání, stránek je k dispozici mnoho – např. https://www.d2l.org/active-bystander/.

Mgr. Kateřina Klapilová, Ph.D. (ECPS)
vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence
garant programu Parafilik a linky SexHelp

Diskuze k dotazu

Záložka pro permanentní odkaz.

Komentáře jsou uzavřeny.