Ide o pedofila?

Dotaz vložen 18.2.2023

Dobrý deň, chcem sa poradiť, či ide o pedofila.

Muž (30) si zacal vztah so slobodnou mamickou. Od zaciatku prejavoval silne city, lasku k jej 1-rocnej dcere. Kupival jej darceky… kupil kameru, aby ju namontovala matka nad detsku postoelku a online sledoval dieta aj uprostred noci. Ze ho ukludnuje, ked vidi ako sa mala kruti v spanku… ako sa mojka s dekou… ako zaspava… ako sa prebudza… po matke ziadal videjka malej… dlhsie videjká… nie kratke… napriklad ako sa malá hrá… v komunikacii vyznaval viac citov dietatu nez matke. S matkou vedel sexualne zit, splodili dieta.

Toto su situacie, ktore vzrusuju pedofila?

Ďakujem za odpoveď.

MUDr. Antonín Brzek odpovídá:

Milá paní,

popis chování Vašeho partnera (manžela?) je skutečně pro chování pedofila charakteristický. Nicméně, i pedofil je člověk, a může to být člověk velmi kvalitní.

Důležité je, abyste jej nevystavovala pokušení přejít k nějaké fyzické aktivitě, tedy jej pokud možno nenechávat samotného s dcerkou. Jinak, píšete, že spolu máte další dítě, tam nebezpečí nehrozí.Pedofilévé své vlastní dět obvykle nezneužijí.

Bylo by dobré blíže vec prohovořit. Pokud jste snad pojištěna v ČR, nabízím konzultaci v mé ordinaci na Sxuologickém ústavu v Praze. Tel. na recepci +420 22496 5247. Budu ale k dospizici až ve druhé polovině března.

S pozdravy

MUDr. Antonín Brzek

Kateřina Klapilová, Ph.D. odpovídá:

Dobrý den Jitko,

z Vašeho popisu situace nelze na dálku usoudit, zda je dotyčný pedofil, či není. Něco takového může opravdu určit jen diagnostický rozhovor s kvalifikovaným odborníkem. Fakt, že někdo sexuálně žije s dospělou ženou, nemusí znamenat, že dotyčný nemá pedofilní preference, stejně tak to, že někdo projevuje silné city k ročnímu dítěti, nemusí být známkou pedofilie. To, co člověka s pedofilními preferencemi vzrušuje, není pro každého z nich stejné, ale velmi individuální. Každopádně, kdyby měl někdo z aktérů Vámi popsaného příběhu potřebu přímo probrat svou či partnerovu sexualitu, lze jej odkázat na služby projektu parafilik (www.parafilik.cz).

S pozdravem

Mgr. Kateřina Klapilová, Ph.D. (ECPS)

Petr Kasz odpovídá:

Dobrý den,

z toho, co popisujete, nelze usuzovat, zda se jedná o pedofila. Pokud by pedofil byl, byla by to z hlediska pedofilie její „vzácnější forma“, konkrétně nepiofilie – tedy přitažlivost ke kojencům a batolatům.

Taky to může být jen starostlivý muž, který se kromě partnerky nesexuálně zamiloval i do jejího dítěte. Děti jsou roztomilé a v lidech tak často vzbuzují libé pocity, které nejsou sexuálního charakteru.

V neposlední řadě je třeba ještě říct, že i kdyby byl pedofil, neznamená to, že je předurčený k ubližování. Mnoho pedofilů žije bezúhonný život. Zároveň pokud někdo není pedofil, neznamená to, že nemůže ublížit. Většinu (odhadem 90 %) sexuálního zneužívání dětí nemají na svědomí pedofilové, ale lidé po sexuální stránce většinově orientovaní. Zda dotyčný je nebo není pedofil proto není podstatné. Zajímal bych se proto především o to, jak se dotyčný k dcerce chová. Pokud bych viděl nějaké nevhodné chování, řešil bych to adekvátně situaci.

Vše dobré Vám přeje

Petr Kasz, administrátor www.pedofilie-info.cz

Diskuze k dotazu

Příspěvek byl publikován v rubrice Poradna. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.