Mohou mě nutit do vyšetření?

Reakce a podněty z řad veřejnosti - máte-li názor, myšlenku či nápad, který se týká našeho webu, nezdráhejte se ozvat!
Uživatelský avatar
Matěj

Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Matěj »

Budu k vám naprosto upřímný. Mám takové dilema, čeká mě soud za skutek spáchaný v souvislosti s pedofilií. S trestem co mě pravděpodobně čeká jsem již celkem smířený, nebude to můj první pobyt ve vězení. V minulosti jsem byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost a nyní mě bude čekat trest pedofilního charakteru.

Můj problém tkví v tom, že nechci jít za žádných okolností na sexuologické vyšetření. Nechci být nikde evidován jako pedofil. Této nálepky bych se již nikdy nezbavil. U rejstříku trestů můžu časem požádat o zahlazení, ale u sexuologické diagnózi to není tak snadné. Pokud mi soud nařídí vyšetření PPG tak tam buď nepůjdu anebo když mě tam dotlačí tak budu mít v průběhu vyšetření zavřené oči po celou dobu.

Ale stejně si říkám, mohou mě do sexuologického vyšetření nutit? Raději se ke svému trestnému činu doznám než abych byl někde vedený jako pedofil. Jaký je standardní postup v takových situacích?

Státní zástupce nedoporučil uvalení vazby, neboť závažnost mého případu není tak velká. Můj advokát dokonce tvrdí, že kdybych nebyl v minulosti souzený, tak můžu pravděpodobně odejít jen s podmínkou.

Nebojím se trestu, ale právě perzekuce a odsouzení okolí. Rozhodně nechci, aby si někdo myslel že jsem pedofil. Proto pokud existuje legální cesta jak odmítnout sexuologické vyšetření tak budu vřele rád.

Omlouvám se, ale kvůli anonymitě vám nemohu poskytnout více detailů, ani to, jaký čin jsem přesně spáchal. Pouze vám sdělím že svého činu částečně lituji, ale naplno si neuvědomuji celé důsledky. Jen stručně- nedopustil jsem se násilí na osobě mladší patnácti let a nemám co do činění s dětskou pornografíí.

PS.: Podle advokáta bych neměl dostat víc jak 4 roky.
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 193
Dal: 177 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Rudy »

Na vyšetření jít musíš. To jestli provede ppg je na lékaři který bude dělat posudek, ale ppg je jeho součástí. Pokud bys odmítl, mohou tě umístit do ústavu rovnou na zkoumání (to mi řekl kdysi můj právník).
Uživatelský avatar
pbd
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 391
Dal: 337 poděkování
Dostal: 428 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od pbd »

Matěj píše: pondělí 28. 3. 2022, 17:03:59 Budu k vám naprosto upřímný. Mám takové dilema, čeká mě soud za skutek spáchaný v souvislosti s pedofilií. S trestem co mě pravděpodobně čeká jsem již celkem smířený, nebude to můj první pobyt ve vězení. V minulosti jsem byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost a nyní mě bude čekat trest pedofilního charakteru.
Na úvod, snažíme se tu vysvětlovat rozdíl mezi pedofilií, jakožto sexuálním zaměřením, které ale samo o sobě nemusí člověka předurčovat ke spáchání jakéhokoliv trestného činu, a sexuálním zneužíváním dětí, jakožto trestného a zavrženíhodného činu, kterého se ale dopouštějí lidé jakékoliv sexuální orientace.
Matěj píše: pondělí 28. 3. 2022, 17:03:59 Můj problém tkví v tom, že nechci jít za žádných okolností na sexuologické vyšetření.
Předesílám, že nejsem právník, můj názor je laický. Mám za to, že vyšetření odmítnout nelze. Citovat můžu z jednoho rozhodnutí:

Dle názoru nalézacího soudu obviněný byl sice dotázán k důvodům odmítnutí vyšetření duševního stavu, ovšem nebyl upozorněn, že jeho duševní stav bude možno vyšetřit postupem podle § 116 odst. 2 tr. ř.

A jednoho rozsudku:

I kdyby ale bylo důkazy potvrzeno, že se obviněný odepřel k vyšetření znalci psychiatry dostavit, přesto by to sám o sobě nebyl důvod k nařízení jeho pozorování ve zdravotnickém zařízení. Takovou situaci by bylo nutné řešit jinými prostředky, které trestní řád dává k dispozici, např. uložením pořádkové pokuty podle § 66 odst. 1 tr. ř. nebo předvedením obviněného k vyšetření podle analogie ustanovení § 90 odst. 1, 2 tr. ř., a to i za podmínek § 83c odst. 2 tr. ř.

Takže obviněný může být na vyšetření buď předveden (takže např. doveden policií) podle § 90 odst. 1, 2 tr. ř. nebo je nařízeno pozorování obviněného ve zdravotnickém zařízení (obviněného zavřou do psychiatrické nemocnice a vypracují posudek tam) podle § 116 odst. 2 tr. ř..
Matěj píše: pondělí 28. 3. 2022, 17:03:59 Nechci být nikde evidován jako pedofil. Této nálepky bych se již nikdy nezbavil. U rejstříku trestů můžu časem požádat o zahlazení, ale u sexuologické diagnózi to není tak snadné.
Zmiňuješ možnost pořádat o zahlazení (lidově vymazání záznamu z rejstříku trestů). Zde budu citovat příspěvek v jiném tématu:

Zaměstnavatel může požadovat výpis z rejstříku trestů pro prokázání "bezúhonnosti za účelem výkonu profesní nebo organizované dobrovolné činnosti, která zahrnuje přímý a pravidelný kontakt s dětmi" (viz Vyhláška ze dne 12. července 2016 o náležitostech formulářů žádosti... a nebo Portál občana). Z výpisů podaných za tímto účelem, se na rozdíl od těch "obyčejných", uložené tresty za provinění vůči dětem nevymazávají nikdy.

Jinými slovy trestné činy spáchané na dětech z výpisu z rejstříku trestů pryč nedostaneš.
Matěj píše: pondělí 28. 3. 2022, 17:03:59 anebo když mě tam dotlačí tak budu mít v průběhu vyšetření zavřené oči po celou dobu.
Nevím, zda by pokus o ovlivnění výsledků vyšetření bylo porušením zákona, ale vůbec bych se nedivil, takže i proto tě musím před takovými pokusy varovat. Nehledě na to, mít zavřené oči nejde, protože v průběhu PPG vyšetření vyšetřovaného zdravotnický pracovník sleduje. Buď prostřednictvím kamery nebo přímo (a pokud budeš vzdorovat a na vyšetření tě bude muset dovést policie, pak tam, dle vyprávění, s tebou v místnosti můžou stát i dva policisté). Ale i kdyby nikdo v průběhu vyšetření nekontroloval kam nebo jestli se díváš, tak to bude poznat z výsledků.
Matěj píše: pondělí 28. 3. 2022, 17:03:59 Raději se ke svému trestnému činu doznám než abych byl někde vedený jako pedofil. Jaký je standardní postup v takových situacích?
I pokud se plně doznáš hned na začátku vyšetřování nemusíš se sexuologickému posudku vyhnout.

Spáchá-li člověk trestný čin, je více než na místě se nad sebou zamyslet. Není-li to, jak píšeš, tvůj první trestný čin, pak by ses o to měl snažit opravdu ze všech sil a využít všech možností které jsou, k tomu aby jsi své chování změnil. A myslel taky trochu na ostatní, protože zatím, alespoň z toho, co píšeš zde, pátráš jen po pomoci sám sobě.
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 1070
Dal: 399 poděkování
Dostal: 729 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Fx100d »

Také nejsem právník, ale řekl bych, že jakékoliv pokusy vyhnout se vyšetření, nebo ovlivnit jejich výsledek, bude brán jako nespolupráce s vyšetřovateli, tedy jako přitěžující okolnost. Takže by to chtělo se zamyslet, zda se to vůbec vyplatí. Navíc mi tak vrtá hlavou, proč se tomu vyhýbat. Myslím, že diagnóza u takového vyšetření bude uvedena v posudku pro soud, ale asi těžko bude zapsána do zdravotní dokumentace, nebo nahlášení třeba obvodnímu lékaři. Proto mi přijde snaha se vyšetření vyhýbat jako celkem nelogická. Navíc, být pedofilem není ostuda, ale být predátorem, který ubližuje dětem ostuda je.

Jinak souhlasím s pbd, že by ses měl spíše zamyslet nad svým chováním, než nad tím, jak z toho vyjít bez záznamů. Zkrátka postavit se k následkům svých činů čelem. Úplně nejlepší je však to udělat předem a podobným vyšetřováním se vyhnout tak, že ten nelegální skutek nespácháš. Na to už je však evidentně pozdě. Bohužel, především kvůli té oběti. :(
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 193
Dal: 177 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Rudy »

Já jen dodám že ppg není směrodatný, je to jen doplněk vyšetření. Závěr dělá vždy doktor.
Uživatelský avatar
pbd
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 391
Dal: 337 poděkování
Dostal: 428 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od pbd »

Fx100d píše: úterý 29. 3. 2022, 13:17:19 Myslím, že diagnóza u takového vyšetření bude uvedena v posudku pro soud, ale asi těžko bude zapsána do zdravotní dokumentace, nebo nahlášení třeba obvodnímu lékaři.
Já si myslím (nevím to jistě), že se výsledky takového vyšetření do zdravotnické dokumentace dostanou. Podle vyhlášky o zdravotnické dokumentaci:

§ 2 Součástí zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi jsou
e) záznamy o vyšetřovacích, léčebných nebo administrativních výkonech provedených podle jiných právních předpisů 7), včetně záznamů o zdravotním stavu pacienta, a kopie zpráv, informací a údajů předaných podle těchto jiných právních předpisů,

7) Například zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 359/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.


I psycholožka mě upozorňovala na to, že pokud k ní budu chodit "na pojištovnu" (úkony budou hrazeny ze zdravotního pojištění), pak bude muset vést záznamy do zdravotnické dokumentace. Jediná možnost, jak si zachovat soukromí, bylo si sezení platit ze svého. Ale opravte mě prosím jestli to tak není.
Rudy píše: úterý 29. 3. 2022, 13:57:11 Já jen dodám že ppg není směrodatný, je to jen doplněk vyšetření. Závěr dělá vždy doktor.
To je dobrá poznámka. PPG pokud vím nehraje při sestavování diagnózy ani zásadní roli a to už jen proto, že není exaktním vyšetřením (z žádného přístroje nevypadne nějaké jedno číslo nebo diagnóza typu "bisexuální pedofil"), výsledkem je graf, který doktor interpretuje. Dále také proto, že na výsledky má vliv více faktorů a výsledky proto nejsou spolehlivé. PPG je tedy, pokud vím, spíš jen doplňkem k dalším diagnostickým metodám (např. k pohovoru s pacientem).
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 1070
Dal: 399 poděkování
Dostal: 729 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Fx100d »

pbd píše: úterý 29. 3. 2022, 14:12:57

I psycholožka mě upozorňovala na to, že pokud k ní budu chodit "na pojištovnu" (úkony budou hrazeny ze zdravotního pojištění), pak bude muset vést záznamy do zdravotnické dokumentace. Jediná možnost, jak si zachovat soukromí, bylo si sezení platit ze svého. Ale opravte mě prosím jestli to tak není.
Já, když byl u sexuologa, tak to bylo přes pojišťovnu, ale na pojišťovně bylo uvedeno pouze ´psychoterapie speciální´, žádná diagnóza tam uvedena nebyla. Ani u obvoďáka nemám v kartě žádný záznam. Lékař mi tehdy říkal, že pedofilii budu mít uvedenou jen v záznamu u něj v kartotéce na papíře, nikam jinam to neposílá. Na pojišťovně bylo uvedeno jen léčivo (Androcur). To byla ale léčba dobrovolná, což může být také samozřejmě něco jiného.
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Uživatelský avatar
Troper
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 4
ve věku do: 14
Příspěvky: 155
Dal: 37 poděkování
Dostal: 42 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Troper »

Je u vas vobec nieco ako register sexualnych zlocincov? Pokial dobre viem tak nie takze ta len stazko mozu niekde "zapisat ako pedofila".
Uživatelský avatar
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Příspěvky: 1276
Dal: 472 poděkování
Dostal: 567 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od simgiran »

Troper píše: úterý 12. 4. 2022, 14:20:20 Je u vas vobec nieco ako register sexualnych zlocincov? Pokial dobre viem tak nie takze ta len stazko mozu niekde "zapisat ako pedofila".
Není, jen jak zmiňoval pbd, je možné vyžadovat pro práci s dětmi zvláštní výpis z rejstříků trestů, kde se nemažou jinak zahlazená odsouzení.
Teenbl
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Ostrava/Praha
Líbí se mi: Chlapci a muži
ve věku od: 13
ve věku do: 29
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 661
Dal: 296 poděkování
Dostal: 519 poděkování

Re: Mohou mě nutit do vyšetření?

Nový příspěvek od Teenbl »

Tady se hlavně více jedná o hledisko faktické, tedy jak systém v praxi funguje než úplně právní otázku. Blíže k faktickému stavu má zkušenost FX100D.
Většinou se záznam o návštěvě sexuologa/psychiatra k praktikovi nemá jak dostat. Sám vím, že ačkoliv jsem kdysi sexuologa navštívil, záznam u praktika o tom rozhodně není a nebude. Záznam na pojišťovně je obecný a záznam v papírech u sexuologa je taky obecný, diagnóza obecná, taktéž u žádosti o PPG (jiná porucha sex. preference). Záměrně jsem se s paní doktorkou domluvil na tom, že nic úplně konkrétního ani ve zprávách nebude.
K tomu, aby se o tom praktik dozvěděl, by někdo musel danému praktikovi předat zprávu od psychiatra/sexuologa a to se v praxi obvykle děje jen v ojedinělým případech. Například pokud byste chtěli pobírat invalidní důchod v důsledku své sexuální preference, tak by to musel vědět Váš praktický lékař. Podobně to bude i se znaleckými posudky, k praktikovi se obvykle dostanou pouze, pokud k tomu je nějaký důvod, jinak daná zpráva zůstane pouze v lokální zdravotní dokumentaci odborníka. Někdy Vám ji sice může dát, ať ji předáte i praktikovi, ale to už je více méně na Vás, zda to uděláte. Kupříkladu i zpráva ohledně propuštění ze soudně nařízené léčby většinou končí jen u specialisty. Rozhodně bych se tedy neobával, že když navštívíte sexuologa, budete mít danou informaci v papírech u všech doktorů, tak to fakt není a to ani u lidí, kteří byli za něco odsouzení.
Kdyby někoho zajímali nějaké konkrétní detaily, mám možnost danou tématiku konzultovat se specialistou na zdravotnické právo, případně pracovnělékařské služby. Nicméně hlavní obava většinou panuje v oblasti zaměstnání a tady bych fakt zdůraznil, že zaměstnavatel nemá právo na informace ohledně Vašá diagnózy. Jediné, co potřebuje vědět, je to, zda jste schopni danou práci vykonávat.
Ještě bych dodal, že ačkoliv vyházím ze zkušeností, samozřejmě to u někoho může být jinak.