Psala dcera Ježíškovi? A víte, kdo psal jí? (Novinky.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3248
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1378 poděkování

Psala dcera Ježíškovi? A víte, kdo psal jí? (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V dopisech pro Ježíška se čím dál častěji objevuje jedno přání. Mít vlastní telefon. Dnes už běžný společník dospělých může poskytnout dětem zábavu, inspiraci i bezpečí. Pokud tedy víte, jak děti ve světě technologií a internetu ochránit. A není to jednoduché, protože každé druhé dítě přiznalo, že si píše s cizími lidmi.

V dnešní době je telefon běžnou výbavou dospělého, ale i v dětských rukách se může proměnit v užitečného pomocníka. Mobil dělá dětem společnost při cestách do školy, internet nabízí množství inspirace a moderní aplikace mohou děti učit třeba cizí jazyky.

I přes veškeré výhody, které telefon dětským uživatelům nabízí, může internet skrývat mnoho hrozeb. Například , na kterém spolupracovala společnost O2, si téměř polovina dotazovaných dětí píše s cizími lidmi. Přinášíme vám proto tři tipy, jak můžete předejít nebezpečným situacím, do kterých se může dítě kvůli internetu dostat.

1) Aplikace mohou hlídat čas strávený online

Na internetu můžete najít desítky aplikací pro rodičovskou kontrolu, které v různé cenové relaci nabízí užitečné služby. Díky „appce“ můžete například sledovat polohu telefonu, nastavit denní limity pro čas strávený online nebo filtrovat závadný obsah.

Každá aplikace nabízí různé funkce. Proto je důležité si téma nejprve důkladně pročíst, a poté vybrat pro vás tu nejlepší variantu. Doporučována je například aplikace Qustodio, NetNanny nebo Kaspersky Safe Kids. Rodičovská aplikace vám pomůže s dohledem nad užíváním prvního telefonu.

2) Povídejte si s dětmi o online světě

Přestože se tato rada může zdát jasná, je účinná. Mluvte se svými dětmi. Povídejte si o trendech, ptejte se, co na telefonu dělají a koho na sociálních sítích sledují. Zajímejte se o online svět a neodsuzujte ho. Konverzace upevňuje vztah a vzájemnou důvěru. Proto kdyby se dítěti na internetu dělo něco špatného, svěří se vám.

Adventní pohoda je k povídání ideální. Můžete třeba nadhodit téma o sociálních platformách, když budete zdobit cukroví. Nebo se zeptat, co teď letí mezi mladými, když jdete na procházku. Nebojte se dětí ptát na vše, co vás zajímá.

3) Buďte v obraze, co se kolem vás děje

Samozřejmě ne vždy si dětí chtějí o internetovém a technologickém světě povídat. Často si své online prostředí chrání a nechtějí se o zážitky, postřehy nebo novinky dělit. V tomto ohledu pomáhá rodičům informační web , na kterém můžou najít rady, tipy i zajímavá témata z prostředí technologií i online prostoru. Díky webu můžete být v obraze, co se ve světě vašeho dítěte děje, a získat nový pohled na věc.

Telefon od Ježíška dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Jen je důležité si pamatovat, že mobilní zařízení zároveň otvírá dveře do online světa, který nemusí být k dětem přátelský. Ale díky tipům můžete řadě hrozeb předejít a užít si veselé i bezpečné Vánoce.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?