Obchod s dětmi je častější v zemích s turistickým ruchem, odhalila charita (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3248
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1378 poděkování

Obchod s dětmi je častější v zemích s turistickým ruchem, odhalila charita (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Miliony dětí, které žijí v dětských domovech a ústavech po celém světě, vystavují zneužívání a vykořisťování. Jeho cílem je často získání finančních prostředků pocházejících od dárců. Vyplývá to ze zprávy, kterou v týdnu zveřejnila charitativní organizace Lumos, již spoluzaložila v roce 2004 britská spisovatelka J. K. Rowlingová.

Podle organizace žije momentálně přibližně 5,4 milionu dětí na celém světě v zařízeních, která nemohou uspokojit jejich potřeby a zanedbávají jejich práva. Děti jsou vystaveny mnoha formám vykořisťování a poškozování.

Zpráva je založená na důkazech od 84 organizací ze 45 různých zemí. Upozorňuje na případy sexuálního násilí a také na děti, které jsou nucené pracovat a vystupovat pro zahraniční dárce, aby si zajistily více finančních prostředků.

V některých případech podvyživené děti drželi ve stísněných, nehygienických podmínkách pro případ, aby získaly peníze od dárců a dobrovolníků. Organizace Lumos rovněž objevila případy, v nichž instituce fungovaly jako základny, odkud pachatelé děti na několik hodin nebo dní odváželi. Děti pak nutili například žebrat nebo poskytovat sexuální služby.Organizace uvedla, že mnoho dětí vstupuje do ústavů s padělanými doklady totožnosti včetně falešných úmrtních listů rodičů nebo dokumentů o tom, že je jejich opatrovníci opustili. Děti pak podle ní nutí k tomu, aby se v přítomnosti dobrovolníků a dalších návštěvníků vydávaly za sirotky.

Nejhorším formám zneužívání byly děti vystaveny v africké Ghaně. Tamní instituce je prodávaly na práci na kakaových farmách a ve zlatých dolech. V Kambodži zase někteří majitelé sirotčinců kupovali děti z nejchudších rodin a prodávali je dárcům za účelem zisku.

Zpráva ukazuje, že obchod s dětmi je častější v zemích s významným turistickým průmyslem. V Ugandě se zvýšil počet dětí v dětských domovech z přibližně tisíce na konci 90. let 20. století na současných 55 tisíc. V Kambodži se za posledních deset let zvýšil počet ústavních zařízení o 75 procent. Obě země přitom zaznamenaly pokles počtu sirotků. Většina ústavů vzniká na turisticky exponovaných místech.

Valné shromáždění OSN v roce 2019 uznalo souvislost mezi dětskými zařízeními a obchodováním s lidmi, ale podle charitativní organizace existuje jen málo příkladů, kdy se tento problém efektivně řeší.

Zpráva obsahuje doporučení, jak se s dětským vykořisťováním vypořádat. Navrhuje investovat do rodinných a komunitních služeb místo institucí či lepší sběr dat. Nabízí také vzorový zákon, v němž jsou popsané kroky, které musí vlády jednotlivých zemí podniknout v boji proti tomuto problému.

Organizaci Lumos (pod původním jménem Children’s High Level Group) spoluzaložila spisovatelka J. K. Rowlingová. Přiměl ji k tomu článek v Sunday Times, který popisoval situaci v jedné z britských institucí, kde drželi děti v klecových lůžkách. „Když jsem uviděla fotografii chlapce v kleci, úplně jsem oněměla,“ napsala tehdy spisovatelka. „Dotklo se mě to jako dosud nic na světě. Nedokázala jsem si představit bezmocnějšího tvora, v tomto případě dítě s fyzickým nebo psychickým hendikepem, jehož drží od rodiny. Právě tento okamžik mě přiměl konat,“ vzpomínala na založení organizace J. K. Rowlingová.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?