Obchod s dětmi je častější v zemích s turistickým ruchem, odhalila charita (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1378 poděkování

Obchod s dětmi je častější v zemích s turistickým ruchem, odhalila charita (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Miliony dětí, které žijí v dětských domovech a ústavech po celém světě, vystavují zneužívání a vykořisťování. Jeho cílem je často získání finančních prostředků pocházejících od dárců. Vyplývá to ze zprávy, kterou v týdnu zveřejnila charitativní organizace Lumos, již spoluzaložila v roce 2004 britská spisovatelka J. K. Rowlingová.

Podle organizace žije momentálně přibližně 5,4 milionu dětí na celém světě v zařízeních, která nemohou uspokojit jejich potřeby a zanedbávají jejich práva. Děti jsou vystaveny mnoha formám vykořisťování a poškozování.

Zpráva je založená na důkazech od 84 organizací ze 45 různých zemí. Upozorňuje na případy sexuálního násilí a také na děti, které jsou nucené pracovat a vystupovat pro zahraniční dárce, aby si zajistily více finančních prostředků.

V některých případech podvyživené děti drželi ve stísněných, nehygienických podmínkách pro případ, aby získaly peníze od dárců a dobrovolníků. Organizace Lumos rovněž objevila případy, v nichž instituce fungovaly jako základny, odkud pachatelé děti na několik hodin nebo dní odváželi. Děti pak nutili například žebrat nebo poskytovat sexuální služby.

Organizace uvedla, že mnoho dětí vstupuje do ústavů s padělanými doklady totožnosti včetně falešných úmrtních listů rodičů nebo dokumentů o tom, že je jejich opatrovníci opustili. Děti pak podle ní nutí k tomu, aby se v přítomnosti dobrovolníků a dalších návštěvníků vydávaly za sirotky.

Nejhorším formám zneužívání byly děti vystaveny v africké Ghaně. Tamní instituce je prodávaly na práci na kakaových farmách a ve zlatých dolech. V Kambodži zase někteří majitelé sirotčinců kupovali děti z nejchudších rodin a prodávali je dárcům za účelem zisku.

Zpráva ukazuje, že obchod s dětmi je častější v zemích s významným turistickým průmyslem. V Ugandě se zvýšil počet dětí v dětských domovech z přibližně tisíce na konci 90. let 20. století na současných 55 tisíc. V Kambodži se za posledních deset let zvýšil počet ústavních zařízení o 75 procent. Obě země přitom zaznamenaly pokles počtu sirotků. Většina ústavů vzniká na turisticky exponovaných místech.

Valné shromáždění OSN v roce 2019 uznalo souvislost mezi dětskými zařízeními a obchodováním s lidmi, ale podle charitativní organizace existuje jen málo příkladů, kdy se tento problém efektivně řeší.

Zpráva obsahuje doporučení, jak se s dětským vykořisťováním vypořádat. Navrhuje investovat do rodinných a komunitních služeb místo institucí či lepší sběr dat. Nabízí také vzorový zákon, v němž jsou popsané kroky, které musí vlády jednotlivých zemí podniknout v boji proti tomuto problému.

Organizaci Lumos (pod původním jménem Children’s High Level Group) spoluzaložila spisovatelka J. K. Rowlingová. Přiměl ji k tomu článek v Sunday Times, který popisoval situaci v jedné z britských institucí, kde drželi děti v klecových lůžkách. „Když jsem uviděla fotografii chlapce v kleci, úplně jsem oněměla,“ napsala tehdy spisovatelka. „Dotklo se mě to jako dosud nic na světě. Nedokázala jsem si představit bezmocnějšího tvora, v tomto případě dítě s fyzickým nebo psychickým hendikepem, jehož drží od rodiny. Právě tento okamžik mě přiměl konat,“ vzpomínala na založení organizace J. K. Rowlingová.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?