Závislosti mají někdy nepředstavitelnou podobu (Bety.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4910
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Závislosti mají někdy nepředstavitelnou podobu (Bety.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Alkohol, kouření, káva nebo třeba sladkosti. Tyhle závislosti jsou poměrně běžné a známé, ale člověka mohou neodolatelně a trvale přitahovat i jiné věci a neřesti, které jsou poměrně šílené. Už jste slyšeli o Robertovi, který pije dětskou moč?

Závislost se popisuje jako dlouhodobý, trvalý vztah k někomu nebo k něčemu, který vychází z pocitu silné touhy či potřeby uspokojení. Jakou může mít podobu? Tyhle případy jsou reálné!

Pití moči

Hlavní složkou závislosti, jak je uvedeno v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch, je „nepřetržité užívání drog navzdory újmě“. Metro, tištěný deník Spojeného království, zveřejnil případ šedesátníka Roberta Wellse, který „ujíždí“ na pití moči cizích lidí, hlavně dětí. Jeho fascinace močí není sexuálně založená, ale je postavena na podivné fantazii, že mu tento „nápoj“ zabraňuje ve stárnutí. Je třeba poznamenat, že neexistuje absolutně žádný vědecký důkaz, který by jeho domněnku potvrzoval. „Robert není pedofil, jen má klamné přesvědčení o něčem, co neexistuje,“ uvedl doktor Mike Dow, specialista na závislosti.

Opalování

Případů, kdy se lidé stali závislými na umělém opalování, je mnoho. Vědci zjistili, že osoby, které velmi často navštěvují solária, se chovají nutkavě podezřele jako ty, které užívají drogy, kupříkladu heroin. Jejich touha vypadat jinak je svazující a velmi silná.

Hromadění zvířat

Každý zná někoho, kdo se obklopil hromadou zvířat, aby nahradil nedostatek sociálních kontaktů a zkrotil svoji samotu. Existují však vzácné případy, které ohrožují jak zúčastněná zvířata, tak i jejich chovatele. A ve skutečnosti taková „láska“ k němým tvářím hraničí právě se závislostí. Věda souhlasí s tím, že za hromaděním zvířat stojí popírání problémů a nutkavá potřeba s někým být – bez ohledu na udržování osobního prostředí jednotlivce. Bez odborné pomoci nesmírně komplikovaná záležitost.

Závislost na krvi

Hrabě Dracula, filmová sága Stmívání, seriál Upíří deníky nebo Underworld, tedy série temných fantasy akčních hororových filmů upíry tak trochu zpopularizovala. Ti, kdo podle legendy pijí krev, jsou součástí folkloru a mytologie. Pokud se však hovoří o skutečném životě, závislost na pití krve je vědecky možná. Ve skutečnosti se v médiích objevila zpráva o jistém Turkovi, o němž lékaři tvrdili, že jeho potřeba pití vlastní krve je „stejně naléhavá jako dýchání“. Zajímavé je, že u něj neobjevili žádnou poruchu osobnosti.

Odmítání při randění

Běžně se stává, že se při randění sejdete s někým, kdo se podle dopisování jeví jako velký sympaťák, nicméně při osobním setkání mezi vámi a jím nepřeskočí ona pověstná jiskra. Takovému jedinci s citem sdělíte, že tady pšenka nepokvete. Tedy aspoň takhle to běžně funguje. Podle studie zveřejněné v odborném časopise Journal of Neurophysiology existují lidé, kterým odmítání nápadníků při randění vyloženě dělá dobře, navíc jsou závislí na tom, že jejich nápadník cítí smutek a lítost.

Zdroje: metro.co.uk, listverse.comJe sice fajn, že píše že dotyčný není pedofil, ale zároveň tím implikuje, že by pedofil takové potřeby měl mít *omg*
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?