Každé sedmé dítě zažívá v rodině násilí. V pátek je mohou všichni podpořit (EDUzín)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3341
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1429 poděkování

Každé sedmé dítě zažívá v rodině násilí. V pátek je mohou všichni podpořit (EDUzín)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Až 14 procent českých dětí doma přihlíží domácímu násilí mezi rodiči nebo čelí agresi namířené přímo proti sobě. Další vlna epidemie covidu, kdy v rodinách narůstá stres a zhoršuje se dostupnost pomoci, může tato čísla ještě navýšit. Organizace Locika chce na situaci upozornit akcí Bubnovačka – protože „ticho děti před násilím neochrání.“

„Násilí v rodinách začíná eskalovat a nabývat závažnějších podob. Situace se zhoršila v důsledku pandemie,“ říká ředitelka organizace Locika Petra Wünschová. Souvisí to podle ní se zvýšenou mírou stresu v rodinách, rostoucími ekonomickými problémy nebo nadužíváním alkoholu. „Svou roli jistě hraje i větší sociální izolace v době, kdy byly zavřené školy. Zhoršuje se psychický stav dětí i dospělých. Zaznamenali jsme případy, že si děti přišly samy říct o pomoc na OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) nebo na policii a vzrůstá i počet dětí, které z důvodu násilí nemohou zůstávat se svými rodiči,“ popisuje ředitelka Lociky.

Organizace tedy spustila specializovaný chat a přemýšlela, jak na situaci upozornit i nejširší veřejnost. První ročník akce Bubnovačka se po celém Česku odehraje v pátek 19. listopadu, na nějž připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Mezi 10:00 a 11:00 budou bubnovat i členové Policie ČR, Hradní stráže, ale i mnoho škol, úřadů nebo firem. „Ozvěte se nám a my vás začleníme do česko-slovenské mapy. Přidáme opravdu všechny – stačí poslat jméno a adresu firmy, školy nebo úřadu. Bubnujte kdekoliv zrovna budete a na cokoliv, co budete mít po ruce,“ vyzývá organizátorka projektu Magdaléna Černá.

Akce navazuje na slovenskou iniciativu, která vznikla před osmi lety. Během minulých ročníků se na Slovensku zapojilo do bubnování více než 55 000 dětí a dospělých.

Bubnovačka má symbolicky upozornit na důležitost ochrany dětí před násilím a otevřít ve společnosti téma včasné prevence. Proto je krom bubnování také důležité dát vědět o tom, že bubnuju. „Natočte se, vyfoťte se a přidejte vaše fotky i videa na FB události „Bubnuj, aby bylo děti lépe slyšet 2021!“, kterou najdete na facebookové stránce Centra LOCIKA, nebo nám vše pošlete a my výstupy zveřejníme za vás,“ nabízí Magdaléna Černá.

Speciální význam bude mít, pokud se do akce zapojí i školy. Je důležité, aby i samy děti věděly, že násilí v rodině není v pořádku a že má cenu říct si o pomoc. Na webu www.detstvibeznasili.cz/bubnovacka mohou učitelé najít informace, jak připravit preventivní hodinu a vysvětlit dětem, proč bubnují.


...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?