Syn se pastorovi přiznal k pedofilii, v práci s nezletilými ale směl pokračovat (info.dingir.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6390
Dal: 1545 poděkování
Dostal: 3434 poděkování

Syn se pastorovi přiznal k pedofilii, v práci s nezletilými ale směl pokračovat (info.dingir.cz)

Nový příspěvek od Kasz »


JITKA SCHLICHTSOVÁ, 2. 11. 2021

Kauzám sexuálního zneužívání v nejrůznějších typech společenství jsme již věnovali v Náboženském infoservisu hodně pozornosti. Snad i kvůli větší informovanosti veřejnosti, dostupnější pomoci a důvěře ve svědectví obětí, vychází v posledních letech najevo čím dál více takových kauz. Některé církve dokonce přistupují k najímání nezávislých organizací, které mají za úkol vyšetřit, zda v jejich společenstvích k podobnému jednání dochází, v jakém rozsahu a jak situaci řešit. Je sporné, zda jsou tato improvizovaná šetření něčím víc než jen gestem, které má pomoci obnovit důvěru v to či ono společenství, a zda mají jejich výsledky vůbec nějakou vypovídací hodnotu. Nyní k tomuto kroku přistoupila například kalifornská presbyterní megacírkev Menlo Church po zjištění, že vedoucí sboru John Ortberg zatajil pedofilní sklony jednoho z dobrovolníků a nevyloučil ho z dobrovolnické práce s nezletilými chlapci. Situace byla ještě o to vážnější, že se jednalo o jednoho z pastorových synů Johna Ortberga III., jak se později zjistilo i přes snahu církve vyšetřování anonymizovat.

Kalifornská církev Menlo, dříve Menlo Park Presbytarian Church, je křesťanské společenství založené roku 1873. Až donedávna byla součástí největší americké protestantské církve Presbytarian Church (USA). Od tohoto společenství se Menlo Church odtrhla roku 2014 a záhy se připojila k denominaci CEO: A Covenant Order of Evangelical Presbyterians. V současnosti sdružuje něco kolem čtyř tisíc[1] věřících v šesti kongregacích v blízkosti San Franciska.

Vrchním pastorem církve byl až do loňského roku známý evangelikální kazatel a autor řady úspěšných knižních titulů s křesťanskou tematikou John Ortberg, Jr. (*1957). Na svou funkci rezignoval na přelomu července a srpna 2020 poté, co v listopadu předchozího roku vyšlo najevo, že umožnil jednomu ze svých synů pokračovat v práci s nezletilými, ačkoli se mu syn již létě 2018 svěřil s tím, že ho sexuálně přitahují děti. Pastor údajně uvěřil jeho slovu, že se nikdy nedopustil ničeho nevhodného. Informace o tom se dostala na veřejnost až v listopadu 2019, kdy se s tím John Ortberg III. svěřil ještě svému bratrovi Danielu Laverymu, který následně informoval vedení kongregace a žádal prošetření. Staršovstvo postavilo pastora Ortberga i jeho syna Johnyho mimo službu a požádalo o vyšetřování právníka advokátní kancelář, kterou zastupoval právník Fred W. Alvarez.

Vyšetřování podle informací serveru Religion New Service se žádné zneužívání nezletilých ze strany Johna Ortberga III. (ve zprávě je označován jako „Jednotlivec A“) neprokázalo, pouze mimoděk odhalilo jeden případ sexuálního zneužívání, jehož se dopustil jiný zaměstnanec církve ještě ve svém předchozím působišti. Závěrečná zpráva z šetření nazvaná „Zero Abuse Project“ uvádí: „Po výslechu 104 svědků a přezkoumání více než půl milionu dokumentů neshledal Zero Abuse Project žádné důkazy, že by dotyčný dobrovolník sexuálně zneužil dítě.“ Vyšetřovatelé zde ale uvádějí také to, že rozhodnutí vrchního pastora Ortberga nesdělit vedoucím církve ani dalším zainteresovaným osobám, co se od syna dozvěděl, bylo jednoznačným pochybením, které poškodilo církev a její důvěryhodnost. Stejně tak zpráva nahlíží i na snahu vedení církve tajit před veřejností, že se jednalo o syna vrchního pastora Ortberga. Zjištění se týkají také nedostatků v církevní politice ochrany dětí. Ve zprávě jsou navrhovány změny, které mají pomoci obnovit důvěru členů kongregace, jak uvádí Religion News Service. V církvi by měla být například nově zaměstnána osoba, která by se ochraně nezletilých věnovala na plný úvazek.

Provedené šetření a závěrečná zpráva mají ale také své oponenty v čele s Danielem Laverym. Ten poukázal na to, že právník Alvarez nemá s vyšetřováním podobných případů žádné zkušenosti. Podle profesního životopisu se zaměřuje spíše na pracovní právo, zejména na obhajobu a ochranu zájmů zaměstnavatelů, poskytování strategického poradenství a poradenství v oblasti dodržování předpisů. Lavery tvrdí, že nebylo možné šestnáct let dobrovolnické práce jeho bratra důkladně prošetřit během pouhých pěti či šesti týdnů v období vánočních svátků 2019, kdy se Alvarez práci pro církev Menlo věnoval. Nelíbilo se mu ani to, že Alvarez vedl rozhovory pouze s dalšími zaměstnanci dětské sekce, ale nehovořil přímo s nezletilými, ani s jejich zákonnými zástupci. Alvarez také neměl k dispozici Ortbergův počítač, protože Ortberg ho odmítl pro potřeby vyšetřování zpřístupnit. Lavery kritizuje průběh vyšetřování i to, že se vedoucí církve snažili jméno vyšetřovaného tajit, místo aby vyzvali zainteresované osoby, aby podaly svá svědectví. Žádá, aby proběhlo nové, mnohem podrobnější šetření.A co z toho vyplývá? Nikdy se nikomu nesvěřujte. Protože jakmile se svěříte, že jste na děti, i když nic nespácháte, tak budete odsouzeni. Odsouzeni jako kdybyste něco spáchali.
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 1056
Dal: 387 poděkování
Dostal: 710 poděkování

Re: Syn se pastorovi přiznal k pedofilii, v práci s nezletilými ale směl pokračovat (info.dingir.cz)

Nový příspěvek od Fx100d »

Miluj bližního svého, pokud není pedofil. Presumpce neviny platí pro všechny, jen ne pro pedofily. *no*
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1316
Dal: 1582 poděkování
Dostal: 796 poděkování

Re: Syn se pastorovi přiznal k pedofilii, v práci s nezletilými ale směl pokračovat (info.dingir.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Fx100d píše: pondělí 15. 11. 2021, 9:02:38 Miluj bližního svého, pokud není pedofil. Presumpce neviny platí pro všechny, jen ne pro pedofily. *no*
Sned nechceš říct, že čelíme nějaké diskriminaci? :)
Uživatelský avatar
Daniel
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: O každé dívence smýšlej, chovej se k ní a jednej s ní tak, jako by to byla tvoje milovaná dcera.
Příspěvky: 523
Dal: 554 poděkování
Dostal: 717 poděkování

Re: Syn se pastorovi přiznal k pedofilii, v práci s nezletilými ale směl pokračovat (info.dingir.cz)

Nový příspěvek od Daniel »

Co je to za svět, kde člověk musí prokazovat svoji nevinu, a když ji prokáže, tak obdrží výtku, že ji neprokázal dostatečně *mega_shock* Celé zní jako nepodařená verze vtipu o tom, jak policie na základě anonymního udání přijede udělat domovní prohlídku na odlehlou salaš.

Pro ty, co ten vtip neznají: Policie prohledá celý dům a ve sklepe najde destilační přístroj. "Tak bačo, zaplatíte nám pokutu 10.000 Kč za pálení alkoholu načerno." "Jak to, vždyť jsem žádný alkohol nepálil!" "No, to sice možná ne, ale máte přístroj." Druhý den se bača dostaví na policejní stanici a položí na stůj 110.000 Kč. "Tož tady máte 10.000 za pálení alkoholu a 100.000 za znásilnění." "Cože, vy jste někoho znásilnil?" "No, to sice možná ne, ale mám přístroj."
Všichni dospělí byli nejdříve dětmi. Ale málokdo se na to pamatuje.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ