Nepřehlédněte dotazník k výzkumu studentek Univerzity Jana Ámose Komenského.

Zneužívání dětí církevními činiteli: Ve vyšetřování pedofilie zaostává Španělsko (Blesk.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2727
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1232 poděkování

Zneužívání dětí církevními činiteli: Ve vyšetřování pedofilie zaostává Španělsko (Blesk.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Zatímco například irská vláda už před dvěma desetiletími zřídila komisi vyšetřující případy sexuálního zneužívání dětí církevními představiteli a v posledních letech podobné orgány vytvořily další země, ve Španělsku se zatím na celostátní úrovni žádná instituce vyšetřováním těchto činů nezabývá. Deník El País oslovil vládu, prokuraturu, úřad ombudsmana i hlavní parlamentní strany; někde narazil na mlčení, jinde na argument nedostatečných kompetencí.

Debatu o tomto dlouhodobém problému ve Španělsku minulý týden znovu oživilo zveřejnění výsledků vyšetřování nezávislé expertní komise ve Francii, podle níž představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí. Tamní vyšetřovací komise vznikla z iniciativy francouzské katolické církve v roce 2018. Španělská biskupská konference (CEE) se podle El País k podobné akci nechystá.

Dosud jediný významnější pokus ve Španělsku v tomto směru učinila v roce 2019 tehdejší ministryně spravedlnosti Dolores Delgadová, která požádala biskupskou konferenci o informace k případům zneužívání v církvi, CEE jí je podle deníku El País odmítla poskytnout. Ministryně se pak obrátila na prokuraturu, která navrhla zřídit vyšetřovací komisi po vzoru Austrálie či Nizozemska. Iniciativa ale skončila v šuplíku a podobná komise ve Španělsku zatím vytvořena nebyla.

„Mají to být vlády, které činy takových rozměrů musí zmapovat,“ míní Manuel Barbero, jehož syn byl jako nezletilý zneužíván v církevní škole. Barbero případ svého syna a dalších obětí dostal k soudu, kde dosáhl odškodnění 400.000 eur (asi deset milionů korun) pro 25 lidí. „Není možné, aby takové případy museli řešit jednotlivci. To stát musí vyšetřovat,“ postěžoval si Barbero.

Také Miguel Hurtado, který byl jednou z obětí zneužívání v klášteře Montserrat, se domnívá, že nejlepší by bylo zřídit státní vyšetřovací komisi. Ta by se podle něj neměla zaměřovat jen na katolickou církev, ale i na státní instituce, podobně jako to udělala Austrálie. „Jenže který politik (ve Španělsku) v posledních letech nahlas hovořil o pedofilii v církvi? Proto by bylo nejlepší, aby se do vyšetřování zapojila i Rada Evropy či OSN,“ míní Hurtado.

Vládní komisi pro vyšetřování sexuálního zneužívání nezletilých církevními činiteli a zatajování těchto činů dalšími představiteli katolické církve zřídilo jako jedno z prvních v roce 1999 Irsko. Posléze vznikly podobné komise mimo jiné v Belgii, Německu, Austrálii či Francii. V některých státech založily nevládní organizace internetové stránky, kde mohou oběti takového zneužívání najít pomoc. Takový web vznikl před pár lety například i v Chile, kde tamní vláda vyšetřovací komisi zřídit odmítla. Ve Španělsku podobnou stránku vytvořil deník El País, jemuž se dosud přihlásilo přes 900 obětí zneužívání církevními představiteli ve Španělsku.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?