Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Příspěvky: 1040
Dal: 1298 poděkování
Dostal: 548 poděkování

Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od Dreamer »


Skupina APPG pro sociální média (politicky neutrální skupina poslanců napříč politickými stranami ve Spojeném království, kteří se zabývají sociálními médii) nedávno uzavřela své šetření na téma "Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu?". Po projednání podkladů od akademiků, charitativních organizací, orgánů činných v trestním řízení a zástupců průmyslu doufáme, že následujících 10 doporučení bude užitečných při formování návrhu zákona o bezpečnosti online, budoucí úlohy průmyslu při ochraně dětí online a vládních úřadů, škol, orgánů činných v trestním řízení, charitativních organizací a rodičů při zajišťování celospolečenského přístupu k ochraně dětí online.
 • Technologické společnosti by neměly zavádět šifrování, pokud nemohou zaručit, že budou moci i nadále odstraňovat nelegální obsah a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení stejným způsobem jako nyní.
 • Učební osnovy RSE by měly umožnit konstruktivní konverzace o zdravých vztazích v digitálním věku, které se vyhnou obviňování dětí. Ministerstvo školství a příslušné decentralizované resorty školství musí zajistit, aby školy měly dostatek prostředků a aby učitelé absolvovali odpovídající školení, které jim tuto komunikaci usnadní. APPG doporučuje, aby se intervence zaměřily na děti v prvním stupni základních škol a také na starší dospívající.
 • Ministerstvo vnitra by mělo přezkoumat všechny příslušné právní předpisy, a zajistit tak pro děti co nejjednodušší odstranění jejich snímků z internetu a rovněž zajistit, aby měly důvěru v proces odstranění.
 • Technologické společnosti by měly proaktivně převzít odpovědnost za to, že budou vůči svým uživatelům jednat s povinnou péčí. Měly by konstruktivně spolupracovat s vládou a dalšími zúčastněnými stranami.  Platformy by měly zajistit, aby existovaly jasné způsoby, jak mohou uživatelé podávat stížnosti a požadovat odstranění snímků. 
 • "Self-generated" nemravné snímky by měly být označovány jako "first person produced imagery".
 • Měly by být stanoveny jasnější pokyny pro policii v celé Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku týkající se "Outcome 212", aby byl zajištěn konzistentnější výstup, který nebude zbytečně obviňovat nebo kriminalizovat děti.
 • Návrh zákona o bezpečnosti online a dalších příslušných právních předpisů, jako je směrnice o audiovizuálních mediálních službách, by měl podpořit povinnost ověřování věku u internetových stránek pro dospělé, aby se zabránilo přístupu dětí na tyto stránky.
 • Vláda by měla co nejdříve zveřejnit více informací o požadavcích obsažených v návrhu zákona o bezpečnosti online, včetně toho, jak bude Ofcom určovat odborné spoluregulátory v prioritních oblastech, jako je sexuální zneužívání dětí.
 • Vláda by měla zajistit, aby organizace, které se zabývají odstraňováním nelegálního obsahu nebo prevencí protiprávního jednání, byly dostatečně financovány a měly dostatek zdrojů, zejména v oblastech, které byly dříve financovány z prostředků EU.
 • Platformy by měly přijmout veškerá možná opatření k potírání škodlivých falešných účtů, zejména těch, které vlastní pachatelé sexuálních trestných činů.


Celá zpráva je zájemcům k dispozici ke stažení v PDF. Zajímavé info z obsahu:
Společnost NetClean označila pět různých kategorií vlastnoručně produkovaných neslušných snímků, které vypovídají o různých motivačních faktorech pro sdílení obsahu:
 • Nevinné obrázky.
 • Dobrovolně vlastnoručně vyprodukovaný materiál.
 • Snímky vytvořené v důsledku groomingu.
 • Snímky vytvořené v důsledku sexuálního vydírání.
 • Snímky vytvořené v důsledku obchodování s lidmi.
Při zkoumání těchto jednotlivých kategorií společnost NetClean zjistila, že nejčastějším typem materiálu, který zaznamenala, byl materiál vytvořený dobrovolně vlastními silami ( 57,5 % ), následovaný snímky v důsledku groomingu ( 22 % ).
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Příspěvky: 1040
Dal: 1298 poděkování
Dostal: 548 poděkování

Re: Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od Dreamer »

Neodpustím si k tomu vlastní komentář, protože mi připadá, že společnost stojí před zajímavým problémem, a zajímal by mě názor zdejších uživatelů.

Pokud se budeme zcela otevřeně bavit o dětské pornografii, trend posledních let je zřejmý: podíl materiálu pořízeného samotnými dětmi výrazně narůstá. Nedávno jsem sem dával zprávu nějaké organizace, která ve své zprávě uváděla něco mezi 65-85%, nemůžu to teď najít. Až donedávna byl ale narativ prezentovaný těmi organizacemi takový, že až na vzácné výjimky jde vždy o materiál zobrazující sexuální zneužívání, tedy že děti byli k pořízení snímků nějakým způsobem dotlačeny a byly tedy zneužity.

Takový narativ je sice smutný, ale pro společnost snadno uchopitelný: Je nutné tomu zabránit, viník je jednoznačný, šup s ním do basy!

Pokud ale zjišťujeme, že větší část takového materiálu je dětmi pořízena zcela dobrovolně, bez zásahu dospělého, groomingu nebo vydírání, vzniká podle mě úplně nový problém. Polovina toho, co označujeme za CSAM (Child Sexual Abuse Material), ve skutečnosti žádný abuse (zneužití) nezahrnuje. Děti si prostě "hrají na doktory", ale online.

Co ale s tím? Za DP ty děti nejspíš zavírat nechceme, ať už ji vyrábí, nebo konzumují. A nejspíš nechceme zavírat ani jejich rodiče. Jediné, na koho lze jednoduše a oprávněně ukázat, zavřít je, a hodit na ně veškerou špínu světa, jsou dospělí co to "natočí" a dál šíří, ať už s vědomím dětí nebo bez. Případně, už možná méně oprávněně, na provozovatele služeb, kteří na svých platformách tohle dětem umožní.

Pokud souhlasíte s předchozím odstavcem, zkuste to přenést do legislativy. Zajímalo by mě, s čím přijdete :).
Pokud si myslíte, že by se tohle "online hraní na doktory" mělo jednoznačně zarazit, zajímalo by mě proč, a případně jak.
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1115
Dal: 943 poděkování
Dostal: 515 poděkování

Re: Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od podivin »

Zase navrhují tisíce pravidel a omezení firem.
Technologické společnosti by neměly zavádět šifrování, pokud nemohou zaručit
Při šifrování nemůže nikdo kromě odesílatele a příjemce nic zaručit.

Jenže jim nedochází, že zločince ta pravidla nezajímají. Čili firmy naimplementují tisíce pravidel, ale zločinec je dodržovat nebude.

Mělo by se dětem vysvětlovat, že popularita je jen povrchní, zvlášť prováděna vlastními obnaženými fotkami a mělo by se dětem vysvětlovat, že co se jednou někomu pošle (fotka, text, video), tak se už nedá vzít zpět.

Dreamer píše: středa 15. 9. 2021, 11:18:59 Pokud si myslíte, že by se tohle "online hraní na doktory" mělo jednoznačně zarazit, zajímalo by mě proč, a případně jak.
Pokud děti udělají fotky sami sebe a pak se ty fotky začnou šířit mezi dospělými, tak je samozřejmě blbost zavírat ty děti. Tady je opravdu jen jediná možnost a to těm dětem vysvětlovat, že ikdyž fotku pošlou jejich milovanému příteli/přítelkyni, tak za dva týdny už mohou být nepřátelé a ten druhý pak tu fotku může začít šířit a mohou se k ní dostat nejen my pedo, kteří si je budem jen prohlížet, ale i predátoři, kteří je mohou zneužít k vydírání a manipulaci. A to se může stát, ikdyž budou ti dva spolu přátelé, jen se ta fotka může dostat do oběhu náhodou, když se jeden z nich zapomene odhlásit z emailu, nebo někomu půjčí mobil, aby se podíval na nějakou jinou fotku, nebo si i někdo udělá fotku monitoru/telefonu, když si tu fotku náhodou někdo zobrazí před druhým, nebo se může chtít jen někomu pochlubit "já ti tu fotku pošlu, ale hned ji smaž!".
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Dream
Registrovaný uživatel
Varování: 7
Výkřik do tmy: Pedofil je člověk, který chce dávat dětem lásku a miluje je, což společnost nechápe a považuje to za odporné svinstvo. A nezlobte se na mě, láska přeci není zlo.
Příspěvky: 120
Dal: 5 poděkování
Dostal: 42 poděkování

Re: Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od Dream »

No ona je otázka, proč se vlastně děti ukazují nahaté na webové kameře, když něco vysílají on-line. A je to jednoduché: chtějí mít velkou sledovanost. A to jim ukazování genitálií či jiných erotických, až sexuálních praktik, zajistí. Děti ví, že je kde kdo rád uvidí nahaté. A na to sázejí. Najdou se jistě děti, které se až k takové činnosti neodváží, ale většina to klidně udělá. Je to dobou a s tím nic neuděláme. To bychom pak museli zakazovat vlastně úplně všechno, aby bylo dítě, co nejvíce chráněné. A to samozřejmě nejde. Zakažme celý internet, zrušme ho, aby byly děti chráněné a byly v bezpečí? To už v dnešní době zkrátka nejde. A když to ty děti dělají vědomě, byť jsou ze všech stran poučovány, že to dělat nesmí, pak s tím nikdo nic nenadělá. Je to jejich volba.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3342
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1430 poděkování

Re: Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Děti (tedy předpubertální) nemusí vyrábět DP s účelem vědomé tvorby erotického materiálu, ale také onen fakt intimnosti obsahu nemusí chápat, nebo jej ignorují/přehlížejí. Pro příklad, třeba že holčičce na streamu občas něco "vykoukne" a na internet už pak někdo rozšíří jen ty choulostivé snímky. Že by takovýmto způsobem děti masově předváděli svou nahotu tomu nevěřím a ani nemám tu zkušenost. Jediné co by mě nepřekvapilo a k čemu mám nějaké doklady, že se asi skutečně děje, je že chlapci, ovšem v rámci soukromé komunikace, se dvakrát neostýchají předvést své intimní partie.

Za to u puberťáku už to je opravdu něco jiného, o tom jak nějaký kluk škemrá "nudes" slýchávám často. Přesto, i když se dospělí často domnívají, jak je mladá generace zkažená, děvčata si tu svojí pověst snaží chránit, a vilným chlapcům na špek jen tak neskočí :D

Ale čekám že řešením bude čas. Tyhle neustálá zpřísňování a děsivé zprávy o rozšířenosti dětské pornografie snad vyřeší generační obměna, protože nastupující generace bude s těmito fenomény už mít dostatek zkušenosti s životem na internetu nato, aby si dokázala vyhodnotit co je skutečný problém a jak to ideálně řešit. Ovšem kéž by to bylo dřív.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Bydliště: Internet
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 18
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Příspěvky: 330
Dal: 491 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od Bouře »

Jak to řešit? Určitě by se o této problematice mělo mluvit ve škole, ale ta nestačí. Ne každé dítě poslouchá učitele. Napadá mě, že by mohlo hodně pomoci, kdyby se do toho daly nějaké známé osobnosti které děti znají a mají je rádi a to například youtubeři a za zmínku stojí třeba projekt Bud safe online. Nestačí však jen říct, že "posílání nahých fotek je špatné" ale vysvětlit proč je to špatné a jaké důsledky to může mít, že z internetu už nikdy nic nesmažete na 100% a ukázat dětem co se může stát pokud tak udělají, ale i v případě, že neposlechnou by měli mít na koho se obrátit. Taky by mě zajímalo co všechno berou jako DP. Na IG si totiž některé pubertačky zakládají soukromé profily, které jsou většinou jen pro jejich přátele, kde zveřejnují fotky které jsou často dost na hraně. Těžší DP posílají většinou jen když mají někoho fakt hodně rádi, nebo když má nad nimi někdo moc. Nesouhlasím však aby nebyli komunikace šifrované a nějak více se zasahovalo do soukromých konverzací.

Na druhou stranu jsem ráda že se to začíná nějak řešit a všichni jen nepřihlížejí...
Můj život je někdy vážně podivný...
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 177 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Re: Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu? (APPG, UK)

Nový příspěvek od Rudy »

@Bouře
Řešit by se to rozhodně mělo, protože to sebou nese mnoho nebezpečí. Na druhou stranu je to otázka doby a technologií. Jak bylo řečeno od ostatních, hry na doktory jsou už někde jinde. Nahota sama o sobě není špatná, my si jako děti lezli za keře, ale důsledky fotek můžou být otřesné. Ty už v digitálním světě zůstanou, narozdíl od našeho "ukázání" za keřem.