Skupina APPG pro sociální média (politicky neutrální skupina poslanců napříč politickými stranami ve Spojeném království, kteří se zabývají sociálními médii) nedávno uzavřela své šetření na téma "Selfie generace: co stojí za nárůstem počtu vlastnoručně pořízených nemravných snímků dětí na internetu?". Po projednání podkladů od akademiků, charitativních organizací, orgánů činných v trestním řízení a zástupců průmyslu doufáme, že následujících 10 doporučení bude užitečných při formování návrhu zákona o bezpečnosti online, budoucí úlohy průmyslu při ochraně dětí online a vládních úřadů, škol, orgánů činných v trestním řízení, charitativních organizací a rodičů při zajišťování celospolečenského přístupu k ochraně dětí online.
- Technologické společnosti by neměly zavádět šifrování, pokud nemohou zaručit, že budou moci i nadále odstraňovat nelegální obsah a spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení stejným způsobem jako nyní.
- Učební osnovy RSE by měly umožnit konstruktivní konverzace o zdravých vztazích v digitálním věku, které se vyhnou obviňování dětí. Ministerstvo školství a příslušné decentralizované resorty školství musí zajistit, aby školy měly dostatek prostředků a aby učitelé absolvovali odpovídající školení, které jim tuto komunikaci usnadní. APPG doporučuje, aby se intervence zaměřily na děti v prvním stupni základních škol a také na starší dospívající.
- Ministerstvo vnitra by mělo přezkoumat všechny příslušné právní předpisy, a zajistit tak pro děti co nejjednodušší odstranění jejich snímků z internetu a rovněž zajistit, aby měly důvěru v proces odstranění.
- Technologické společnosti by měly proaktivně převzít odpovědnost za to, že budou vůči svým uživatelům jednat s povinnou péčí. Měly by konstruktivně spolupracovat s vládou a dalšími zúčastněnými stranami. Platformy by měly zajistit, aby existovaly jasné způsoby, jak mohou uživatelé podávat stížnosti a požadovat odstranění snímků.
- "Self-generated" nemravné snímky by měly být označovány jako "first person produced imagery".
- Měly by být stanoveny jasnější pokyny pro policii v celé Anglii, Walesu, Skotsku a Severním Irsku týkající se "Outcome 212", aby byl zajištěn konzistentnější výstup, který nebude zbytečně obviňovat nebo kriminalizovat děti.
- Návrh zákona o bezpečnosti online a dalších příslušných právních předpisů, jako je směrnice o audiovizuálních mediálních službách, by měl podpořit povinnost ověřování věku u internetových stránek pro dospělé, aby se zabránilo přístupu dětí na tyto stránky.
- Vláda by měla co nejdříve zveřejnit více informací o požadavcích obsažených v návrhu zákona o bezpečnosti online, včetně toho, jak bude Ofcom určovat odborné spoluregulátory v prioritních oblastech, jako je sexuální zneužívání dětí.
- Vláda by měla zajistit, aby organizace, které se zabývají odstraňováním nelegálního obsahu nebo prevencí protiprávního jednání, byly dostatečně financovány a měly dostatek zdrojů, zejména v oblastech, které byly dříve financovány z prostředků EU.
- Platformy by měly přijmout veškerá možná opatření k potírání škodlivých falešných účtů, zejména těch, které vlastní pachatelé sexuálních trestných činů.
Celá zpráva je zájemcům k dispozici ke stažení v PDF. Zajímavé info z obsahu:
Společnost NetClean označila pět různých kategorií vlastnoručně produkovaných neslušných snímků, které vypovídají o různých motivačních faktorech pro sdílení obsahu:
Při zkoumání těchto jednotlivých kategorií společnost NetClean zjistila, že nejčastějším typem materiálu, který zaznamenala, byl materiál vytvořený dobrovolně vlastními silami ( 57,5 % ), následovaný snímky v důsledku groomingu ( 22 % ).
- Nevinné obrázky.
- Dobrovolně vlastnoručně vyprodukovaný materiál.
- Snímky vytvořené v důsledku groomingu.
- Snímky vytvořené v důsledku sexuálního vydírání.
- Snímky vytvořené v důsledku obchodování s lidmi.