Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

ProtonMail předal policii IP adresu jednoho aktivisty. Teď musí „aféru“ vyžehlit (Connect.cz)

Nezávazná diskuze o čemkoliv, co se nehodí jinam.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1187 poděkování

ProtonMail předal policii IP adresu jednoho aktivisty. Teď musí „aféru“ vyžehlit (Connect.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Šifrovaná e-mailová služba ProtonMail v podmínkách uvádí, že standardně neuchovává IP adresy uživatelů. Výjimkou jsou případy, kdy zjistí, že některé slouží pro spamování, DDoS a jiné útoky. Teď však provozovatelé přidali ještě jednu – IP adresy mohou předat švýcarským kriminalistům, protože jim to ukládají tamní zákony.

Reagují tak na kauzu, kterou popisuje například magazín TechCrunch. Skupina aktivistů v Paříži obsadila několik obchodních prostor a bytů, čímž chtěli upozornit na svůj boj proti gentrifikaci, spekulacím s nemovitostmi nebo byznysu Airbnb. Ve své snaze ale zašli příliš daleko, a tak si na ně vyšlápla policie.

Jenže skupina komunikovala pomocí ProtonMailu, takže k identifikaci zakladatele účtu vedla složitější cesta. ProtonMail se podřizuje jen švýcarským zákonům a úřadům, francouzská policie si tak přístup k datům vyjednala skrz Europol a švýcarské vyšetřovatele.

Andy Yen, zakladatel a šéf společnosti Proton Technologies, vysvětluje, že firma musela v tomto případě vyhovět a že ho mrzí, že v otázce vynucování přístupu nebyla otevřenější. Zároveň ale dodává, že předala jen IP adresy, nikoliv obsah zpráv. Ten je samozřejmě šifrovaný a ani provozovatelé nemohou text nebo přílohy přečíst.

Navíc upřesňuje, že švýcarské zákony ukládají jiné požadavky na e-mailové služby a jiné na VPN. Proto jejich druhá služba ProtonVPN také trvale neukládá IP adresy a ani ji k tomu úřady nemohou – za stávající legislativy – donutit.

Co všechno může ProtonMail předat
  • IP adresy
  • e-mailové adresy odesílatelů a příjemců
  • časy odeslání a přijetí zpráv
  • předměty zpráv (nikoliv obsahy)
  • celkové počty zpráv ve schránkách uživatelů
  • časy posledního přihlášení
ProtonMail rovněž aktualizoval Transparency Report. V něm uvádí statistiky a také popisuje některé významnější případy, kdy firma spolupracovala s úřady. Zmiňuje v něm i české orgány, které začátkem roku 2017 získaly souhlas od švýcarského soudu. ProtonMail předal všechny možné informace (byť se zašifrovaným obsahem) v případu podvodu, ke kterému u nás došlo.

Počet žádostí každoročně roste. V roce 2017 jich bylo jen 26, loni už skoro 4000. Většina z nich přitom pochází přímo ze Švýcarska, jen minimum ze zahraničí (především z Evropy a Ameriky).

Statistiky žádostí o předání dat ProtonMailu
2017201820192020
žádosti ze Švýcarska1326214653572
mezinárodní žádosti schválené švýcarskými úřady1376129195
napadané/odmítnuté žádosti34110750
žádostí, kterým ProtonMail vyhověl233363363017

Ve Švýcarsku na rozdíl od Česka jiných zemí neplatí data retention. Provozovatelé telekomunikačních služeb u nás musí uchovávat provozní metadata po dobu šesti měsíců pro případ, že by si je vyžádaly orgány činné v trestním řízení.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 771 poděkování
Dostal: 404 poděkování

Re: ProtonMail předal policii IP adresu jednoho aktivisty. Teď musí „aféru“ vyžehlit (Connect.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Skvělé, že jsi tohle našel, Cykle. On si každý myslí, jak je ve Švýcarsku všechno anonymní, ale prd. V některých případech je to horší než v ČR, např. i na zakoupení předplacené karty nebo poslání i menšího obnosu peněz (aspoň u WU) se musí ukazovat ID. V ČR se dá koupit Kaktus (a další) bez OP a peníze se dají poslat poštou bez ověření identity až do výše 1000Eur.

Cykle02 píše: úterý 7. 9. 2021, 12:16:08 ... uvádí, že standardně neuchovává IP adresy uživatelů. Výjimkou jsou případy, kdy zjistí, že některé slouží pro spamování, DDoS a jiné útoky.
To je nějaké divné. Oni IP neuchovávají, ale když zpětně někdo nahlásí spam, DoS nebo jiný útok, tak si ty IP adresy nějak zázračně přičarují? Buď to nechápu nebo to nepochopil autor článku.
Cykle02 píše: úterý 7. 9. 2021, 12:16:08 Navíc upřesňuje, že švýcarské zákony ukládají jiné požadavky na e-mailové služby a jiné na VPN. Proto jejich druhá služba ProtonVPN také trvale neukládá IP adresy a ani ji k tomu úřady nemohou – za stávající legislativy – donutit.
...
Ve Švýcarsku na rozdíl od Česka jiných zemí neplatí data retention. Provozovatelé telekomunikačních služeb u nás musí uchovávat provozní metadata po dobu šesti měsíců pro případ, že by si je vyžádaly orgány činné v trestním řízení.
No, takže nějaké data retention zákony Švýcarsko má také, když mohl Proton ty IP adresy policii předat.

Ale jsem rád, že je teď jasné, že i na proton je nutné užívat tor. Nedělám sice nic špatného, jak říkám, policie by mne asi našla, ale prostě to pedofilní soukromí si chránit chci trochu víc.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Prim
Na trestné lavici
Varování: 9
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 13
Kontakt: POUŽÍVÁM ŠIFROVANÉ CHATY A EMAIL, ŘEKNĚTE SI O KONTAKT PŘES ZPRÁVU NA FÓRU.
Výkřik do tmy: „Lepší vestoje zemřít než na kolenou žít.“ (Uzbekistánské přísloví)
Dal: 162 poděkování
Dostal: 236 poděkování

Re: ProtonMail předal policii IP adresu jednoho aktivisty. Teď musí „aféru“ vyžehlit (Connect.cz)

Nový příspěvek od Prim »

Žádný email není 100% anonymní. Podle mě je nejlepší používat email a vpn od dvou nezávislých subjektů.

Příspěvek odeslán z IP: 45.83.220.219
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Dal: 101 poděkování
Dostal: 68 poděkování

Nový příspěvek od Rudy »

@podivin

Jj,soukromí je dnes imaginární záležitost... Bohužel. Pamatuji si jak za mou ženou do práce přijeli PČRáci že jak se chovám a jestli ví že mám inzerát že hledám mladou holku... Je to hnus, tohle chování. IP je psané na ní a po mě nikdo nic nechtěl. Nevím co tím sledovali ale nelíbí se mi to. Nemají právo obtěžovat.
pbd
Administrátor
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Dal: 221 poděkování
Dostal: 278 poděkování

Nový příspěvek od pbd »

Rudy píše: úterý 7. 9. 2021, 19:14:05 Jj,soukromí je dnes imaginární záležitost... Bohužel. Pamatuji si jak za mou ženou do práce přijeli PČRáci že jak se chovám a jestli ví že mám inzerát že hledám mladou holku... Je to hnus, tohle chování. IP je psané na ní a po mě nikdo nic nechtěl. Nevím co tím sledovali ale nelíbí se mi to. Nemají právo obtěžovat.
To by si asi zasloužilo trochu rozvést, když už jsi to napsal. Byla to normální seznamka? A co v tomto případě znamená "mladou holku"?
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 16
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Dal: 395 poděkování
Dostal: 151 poděkování

Nový příspěvek od Bouře »

Internet totiž začíná mít čím dál větší dopad na životy lidí a úřady si to začínají uvědomovat. Proto se internet začíná čím dál více monitorovat a hlídat. Internet už nebude tak anonymní místo jako dřív a bude čím dál víc monitorován. Když jdete někde po ulici, taky si nemůže vzít kuklu a jít bez občanského průkazu, ale na internetu to však možné je. Doufám ale, že v budoucnu se nebudeme muset na internetu prezentovat jen pravým občanským jménem a nebo třeba po nás na každém kroku nebudou chtít občanku. K tomu však spějeme. Vůbec se nedivím, že i protonmail přistoupil k něčemu takovému, protože by časem stejně musel. :)
Můj život je někdy vážně podivný...
Rudy
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Rudy »

Už nevím přesně kde. Je to už nějaký rok zpět.
Ale je fakt že to bylo po podmínce, tak třeba hlídali IP i po proběhlém "trestu". Ale i tak nechápu že pokud mají pochybnosti, proč jsem nebyl kontaktován já, ale šli to prásknout manželce.

Normální seznamka. Hledal jsem mladou holku z okolí na ježdění na kole. Nic ilegální, žádné praktiky, žádný věk, nic za co bych se měl byť jen stydět. Buď hlídali IP nebo si nějaký mravokárce stěžoval.

Ps: primárně mi nešlo o to si postěžovat, jen ukázat že soukromí už prakticky není a bez znalostí jak se skrýt je každý "sledován" (i schován za proxy není záruka, sociální inženýrství funguje)
Naposledy upravil(a) Rudy dne úterý 7. 9. 2021, 21:36:45, celkem upraveno 1 x.
Rudy
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Rudy »

Bouře píše: úterý 7. 9. 2021, 21:20:08 Internet totiž začíná mít čím dál větší..... . :)
Bohužel si myslím, že v dohledné době budeme muset být přihlášený pod oficiálnín ID... V zájmu bezpečnosti, jak jinak