Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3274
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1385 poděkování

Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti a zastal se nezletilé stěžovatelky, která se v trestním řízení domáhala náhrady nemajetkové újmy za opakovaná znásilnění, k nimž došlo v ústavní péči během hospitalizace na dětské psychiatrii. Oběti bylo tehdy 12 let. Od dětství se neztotožňuje s mužským pohlavím a vystupuje jako dívka, přesto ji umístili mezi chlapce.

„Stěžovatelka je osobou s poruchou autistického spektra – Aspergerovým syndromem. Od dětství se neztotožňuje s mužským pohlavím a vystupuje jako dívka, její jméno a příjmení byly změněny na neutrální a probíhala u ní rovněž léčba z důvodu poruchy pohlavní identity v dětství. V roce 2018, v době, kdy bylo stěžovatelce dvanáct let, byla stěžovatelka na základě rozhodnutí soudu hospitalizována. Na dětské psychiatrii ji umístili na chlapecké oddělení,” popsal soud okolnosti případu.

Během hospitalizace byla dotyčná opakovaně znásilňována nejméně jedním z hospitalizovaných chlapců, který byl za tento čin následně odsouzen k podmíněnému trestu.

Snahu postižené domoci se v trestním řízení náhrady nemajetkové újmy ve výši 500 000 korun soudy odmítly a přiznaly jí pouze 75 000 korun s tím, že vyšší satisfakce se má domáhat v civilním řízení. Tento postup posvětil i vrchní soud.

„Není správné nutit oběť znovu se domáhat svých práv v civilním řízení zvláště za těchto citlivých okolností. V podobných případech s mimořádnými okolnostmi je lepší vše vyřešit už v trestním řízení,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Podle ÚS při znásilnění dochází k porušení nedotknutelnosti soukromí a náhrada nemajetkové újmy ve výši 75 000 je neúměrně nízká už jen proto, že i Nejvyšší soud v obdobných případech v minulosti přiznal výrazně vyšší odškodnění, které koresponduje s požadovanou částkou.
Má diagnózu, tak nedostane peníze? Nepatřičné

Jako zcela nepatřičné pak senát ÚS odmítl snížení náhrady újmy proto, že poškozená není kvůli své diagnóze zcela schopna chápat zásah do svých práv.

„Takovýto názor by vedl k tomu, že bude nižší ochrana poskytována nejzranitelnějším obětem, což je nepřípustné," citovala ČTK Šimáčkovou po oznámení nálezu. Soudkyně rovněž připomněla, že obdobná argumentace je v demokratickém právním státě nepřijatelná.

„V této souvislosti neobstojí úvahy vrchního soudu, že stěžovatelka je specifickou osobou, na jejíž hodnoty a vnímání nelze nahlížet měřítkem běžného dospívajícího,” konstatoval ÚS s tím, že přiznaná náhrada byla „excesivně nízká”.Již vrchní soud přitom označil za nepochopitelné, že poškozená byla umístěna „na pokoji s hochy, u nichž bylo zaznamenáno sexuálně nežádoucí chování“.

„Boj o to, aby zvlášť zranitelné oběti měly zvláštní zacházení, určitě bude ještě zdlouhavý, ale vidíme, že to není boj marný,” okomentovala verdikt advokátka a zástupkyně stěžovatelky Jana Krouman, která zastupovala kolegyni Lucii Hrdou.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 177 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Rudy »

Trochu mi to připomíná druhý případ kdy fyzioterapeut znásilnil postiženou holčičku. Podle tohoto klíče by to mělo být v pořádku, protože ta holčička si to přeci ani neuvědomovala, takže se vlastně nic nestalo, nikomu se neublížilo.
Uživatelský avatar
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Bydliště: Internet
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 18
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Příspěvky: 327
Dal: 481 poděkování
Dostal: 208 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

že poškozená není kvůli své diagnóze zcela schopna chápat zásah do svých práv.
Tak tohle je opravdu blábol. To že je někdo asperger neznamená že přece nevnímá nebo tak něco. Aspereger způsobuje to že dotyčný třeba nechápe ironii,sarkazmus srandu nebo má třeba problém v komunikaci a moc nerozumí ostatním lidem. Někteří jsou i snadno manipulovatelní nebo nerozpoznají jaké má s nimi člověk úmysly. Tím pádem jsou zranitelnější. Některých se naopak i lecos dotkne. Nejsou ale blbí naopak jsou často i dost inteligentní. *wall* I kdyby nechápali znásilnění tak je teda potom v pohodě zneužít třeba mimino? Však ono to taky nechápe tak mu to přece neublíží ne? Čert vem že se nemůže vůbec bránit....
Můj život je někdy vážně podivný...
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1104
Dal: 925 poděkování
Dostal: 509 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od podivin »

A mě zase fascinuje, jak vlastně ty soudy fungují. Asi podle toho, jak se zrovna soudce vyspí. Takže ty zákony, které musíme znát nazpaměť a jejichž neznalost nás neomlouvá, platí asi jen pro nás a soudci vynášejí rozsudky podle nálady. Jinak opravdu nechápu, tak může jeden soud rozhodnout takhle špatně. A mimochodem, možná by nebylo od věci mít možnost ty soudce vyhodit, když vynese špatný rozsudek. A pak mám věřit, že soudci rozhodují podle zákona a nikdy nebudou rozhodovat pro známého?
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 177 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Rudy »

Soudci jsou bohužel nedotknutelný... A je realita že záleží i na tom jak se vyspí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3274
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1385 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Vrchní soud v Praze ve čtvrtek zvýšil odškodnění pro dítě s poruchou autistického spektra, které bylo při hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici Bohnice opakovaně znásilněno jedním z mladistvých pacientů. Pachatel měl původně oběti zaplatit 75 tisíc, částku však Ústavní soud označil za příliš nízkou. Nyní soudci přiznali rodině dítěte dvojnásobek, tedy 150 tisíc.

Předsedkyně senátu Vrchního soudu v Praze Pavla Augustinová ve čtvrtek upozornila na nestandardní situaci, v níž se po zásahu Ústavního soudu s kolegy ocitla. Rozhodnutí o vině a trestu agresora je totiž od loňského července pravomocné. V takovém případě by měl o dalším případném odškodnění oběti rozhodovat civilní soud.

S respektem k nálezu Ústavního soudu se nakonec do této práce pustili trestní soudci. Doplnili dokazování, například výslechem primáře dětského oddělení Psychiatrické nemocnice Bohnice. Ten však podle soudu nic nového nepřinesl.

„Z pohledu náhrady škody se situace nijak zásadně nezměnila,“ uvedla předsedkyně senátu. Doplnila, že oběť znásilnění neutrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, ani trvalé následky.

„Odškodňovali jsme jen zásah do jejích osobnostních práv. O tom, že k němu došlo, nemáme pochybnosti,“ řekla. Připomněla, že agresor se k trestné činnosti nedoznal, ani nelitoval toho, co spáchal.

Úvahou, srovnáním s částečně podobnými případy, ale například také s přihlédnutím k ekonomickým schopnostem mladistvého pachatele, dospěl soud k závěru, že původně stanovené odškodnění ve výši 75 tisíc korun je potřeba zvýšit na dvojnásobek, tedy na 150 tisíc korun.

Soud zároveň uvedl, že nemůže dávat k tíži mladistvému pochybení, kterých se mohla dopustit například nemocnice.

Rodina oběti žádala od pachatele půl milionu. Její zmocněnkyně Lucie Hrdá není s dnešním výsledkem spokojena.

„Byl tady zvýrazněn zájem na tom, aby měl dobrý život pachatel, oproti tomu, aby měla dobrý život jím poškozená oběť. Drží se stávající linie nízkého odškodného – místo toho, aby se začalo uvažovat o tom, co je smysluplné odškodnění, a co není,“ řekla iDNES.cz advokátka. Nevyloučila, že se znovu obrátí na Ústavní soud.
Vynucený orální i anální sex

Znásilnění se odehrálo v roce 2018. Oběti tehdy bylo 12 let. Od dětství se neztotožňuje s mužským pohlavím a vystupuje jako dívka.

Při hospitalizaci v psychiatrické nemocnici bylo dítě podle soudů nepochopitelně umístěno na chlapeckém oddělení do pokoje s mladistvými, u kterých se dalo očekávat sexuálně nežádoucí chování.

Nemocnice to podle dostupných informací zdůvodňuje tím, že – jednoduše řečeno – dítě má mužské genitálie, proto nemohlo být umístěno k dívkám.

Znásilnění se odehrálo opakovaně. Nález hovoří „přinejmenším“ o jednom pachateli, který byl usvědčen a odsouzen. Podle pravomocného rozsudku donutil oběť nejméně čtyřikrát k orálnímu pohlavnímu styku, nejméně třikrát k masturbaci a nejméně dvakrát k análnímu pohlavnímu styku.

Nereagoval na nesouhlas dítěte, vyhrožoval, že mu „něco udělá“, přidržoval ho a využíval jeho subtilní konstituce, poruchy autistického spektra i zjevné poruchy pohlavní identity, přičemž oběť nebyla v plné míře schopna chápat význam jednání obviněného, adekvátně na ně reagovat a bránit se. S tím, co dítě v léčebně prožilo, se svěřilo své matce až po konci hospitalizace.

Kromě povinnosti zaplatit odškodnění uložil už dříve Vrchní soud v Praze agresorovi 18 měsíců vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Původně přiznaná suma – 75 tisíc korun – byla podle Ústavního soudu „excesivně nízká“. ÚS v nálezu uvedl, že nelze snižovat odškodnění s argumentací, že oběť není kvůli svému postižení schopná plně chápat zásahy do svých práv a vnímat všechny aspekty toho, co se jí stalo, stejně jako běžný člověk.

„Takovýto názor by vedl k tomu, že bude nižší ochrana poskytována nejzranitelnějším obětem, což je nepřípustné,“ řekla letos v srpnu po vyhlášení nálezu novinářům soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Podle ÚS také není vhodné nutit oběť znovu se domáhat svých práv v civilním řízení. V podobných případech s mimořádnými okolnostmi je lepší vše vyřešit už v trestním řízení.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?