Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1141 poděkování

Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti a zastal se nezletilé stěžovatelky, která se v trestním řízení domáhala náhrady nemajetkové újmy za opakovaná znásilnění, k nimž došlo v ústavní péči během hospitalizace na dětské psychiatrii. Oběti bylo tehdy 12 let. Od dětství se neztotožňuje s mužským pohlavím a vystupuje jako dívka, přesto ji umístili mezi chlapce.

„Stěžovatelka je osobou s poruchou autistického spektra – Aspergerovým syndromem. Od dětství se neztotožňuje s mužským pohlavím a vystupuje jako dívka, její jméno a příjmení byly změněny na neutrální a probíhala u ní rovněž léčba z důvodu poruchy pohlavní identity v dětství. V roce 2018, v době, kdy bylo stěžovatelce dvanáct let, byla stěžovatelka na základě rozhodnutí soudu hospitalizována. Na dětské psychiatrii ji umístili na chlapecké oddělení,” popsal soud okolnosti případu.

Během hospitalizace byla dotyčná opakovaně znásilňována nejméně jedním z hospitalizovaných chlapců, který byl za tento čin následně odsouzen k podmíněnému trestu.

Snahu postižené domoci se v trestním řízení náhrady nemajetkové újmy ve výši 500 000 korun soudy odmítly a přiznaly jí pouze 75 000 korun s tím, že vyšší satisfakce se má domáhat v civilním řízení. Tento postup posvětil i vrchní soud.

„Není správné nutit oběť znovu se domáhat svých práv v civilním řízení zvláště za těchto citlivých okolností. V podobných případech s mimořádnými okolnostmi je lepší vše vyřešit už v trestním řízení,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Podle ÚS při znásilnění dochází k porušení nedotknutelnosti soukromí a náhrada nemajetkové újmy ve výši 75 000 je neúměrně nízká už jen proto, že i Nejvyšší soud v obdobných případech v minulosti přiznal výrazně vyšší odškodnění, které koresponduje s požadovanou částkou.
Má diagnózu, tak nedostane peníze? Nepatřičné

Jako zcela nepatřičné pak senát ÚS odmítl snížení náhrady újmy proto, že poškozená není kvůli své diagnóze zcela schopna chápat zásah do svých práv.

„Takovýto názor by vedl k tomu, že bude nižší ochrana poskytována nejzranitelnějším obětem, což je nepřípustné," citovala ČTK Šimáčkovou po oznámení nálezu. Soudkyně rovněž připomněla, že obdobná argumentace je v demokratickém právním státě nepřijatelná.

„V této souvislosti neobstojí úvahy vrchního soudu, že stěžovatelka je specifickou osobou, na jejíž hodnoty a vnímání nelze nahlížet měřítkem běžného dospívajícího,” konstatoval ÚS s tím, že přiznaná náhrada byla „excesivně nízká”.

Již vrchní soud přitom označil za nepochopitelné, že poškozená byla umístěna „na pokoji s hochy, u nichž bylo zaznamenáno sexuálně nežádoucí chování“.

„Boj o to, aby zvlášť zranitelné oběti měly zvláštní zacházení, určitě bude ještě zdlouhavý, ale vidíme, že to není boj marný,” okomentovala verdikt advokátka a zástupkyně stěžovatelky Jana Krouman, která zastupovala kolegyni Lucii Hrdou.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Dal: 101 poděkování
Dostal: 68 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Rudy »

Trochu mi to připomíná druhý případ kdy fyzioterapeut znásilnil postiženou holčičku. Podle tohoto klíče by to mělo být v pořádku, protože ta holčička si to přeci ani neuvědomovala, takže se vlastně nic nestalo, nikomu se neublížilo.
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 16
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Dal: 374 poděkování
Dostal: 142 poděkování

Re: Je postižená, tak nechápe znásilnění? ÚS hodil soudcům verdikt na hlavu (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

že poškozená není kvůli své diagnóze zcela schopna chápat zásah do svých práv.
Tak tohle je opravdu blábol. To že je někdo asperger neznamená že přece nevnímá nebo tak něco. Aspereger způsobuje to že dotyčný třeba nechápe ironii,sarkazmus srandu nebo má třeba problém v komunikaci a moc nerozumí ostatním lidem. Někteří jsou i snadno manipulovatelní nebo nerozpoznají jaké má s nimi člověk úmysly. Tím pádem jsou zranitelnější. Některých se naopak i lecos dotkne. Nejsou ale blbí naopak jsou často i dost inteligentní. *wall* I kdyby nechápali znásilnění tak je teda potom v pohodě zneužít třeba mimino? Však ono to taky nechápe tak mu to přece neublíží ne? Čert vem že se nemůže vůbec bránit....
Můj život je někdy vážně podivný...
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 726 poděkování
Dostal: 401 poděkování

Nový příspěvek od podivin »

A mě zase fascinuje, jak vlastně ty soudy fungují. Asi podle toho, jak se zrovna soudce vyspí. Takže ty zákony, které musíme znát nazpaměť a jejichž neznalost nás neomlouvá, platí asi jen pro nás a soudci vynášejí rozsudky podle nálady. Jinak opravdu nechápu, tak může jeden soud rozhodnout takhle špatně. A mimochodem, možná by nebylo od věci mít možnost ty soudce vyhodit, když vynese špatný rozsudek. A pak mám věřit, že soudci rozhodují podle zákona a nikdy nebudou rozhodovat pro známého?
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Dal: 101 poděkování
Dostal: 68 poděkování

Nový příspěvek od Rudy »

Soudci jsou bohužel nedotknutelný... A je realita že záleží i na tom jak se vyspí.