Odhalení po letech? Strakonický soud řeší pohlavní zneužívání dětí (Jižní Čechy Teď!)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4910
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Odhalení po letech? Strakonický soud řeší pohlavní zneužívání dětí (Jižní Čechy Teď!)

Nový příspěvek od Cykle02 »


STRAKONICE/BLATNÁ – Okresní soud ve Strakonicích rozplétá citlivou kauzu údajného pohlavního zneužívání dětí v Blatné. Podle obžaloby se ho měl dopustit dnes 58letý muž, který však svou vinu popírá. Hlavní líčení začalo u Okresního soudu ve čtvrtek 22. července pod vedením předsedkyně senátu Ivany Kolářové.

Okresní státní zástupkyně Věra Smíšková muže obžalovala ze zločinu pohlavního zneužití, ke kterému mělo dojít u dvou mladíků. Jeden z nich se rozhodl promluvit po 17 letech od doby, kdy mělo k prvnímu případu dojít. Konkrétně u něj je skutek datován do let 2004 až 2010. Mladík uvedl, že ke zneužívání mělo docházet téměř v bytě v Blatné, kde žil u babičky a nevlastního dědečka. Spal s nimi v jedné posteli, a právě v tu dobu ho měl obžalovaný muž obtěžovat. Státní zástupkyně popsala, že se mělo jednat o orální sex.

Ve druhém případě, na který žalobkyně poukazuje, se mělo jednat také o nezletilého chlapce ve věku pod 15 let. V roce 2010 ho podle státní zástupkyně obžalovaný muž osahával na přirození.

Obžalovaný muž už byl v minulosti za pohlavní zneužití odsouzen. Že má sklony k pedofilii, to tvrdí i znalecký posudek. Jak ale vyplynulo z dokazování, i jeden z mladíků označovaných za oběť má na kontě trest za pohlavní styk s nezletilou dívkou.

Hrozí trest

Za pohlavní zneužití mladistvého je podle soudkyně Ivany Kolářové trestní sazba dva roky až deset let vězení. Žalobkyně Věra Smíšková navrhla muži dvouletý nepodmíněný trest při spodní hranici trestí sazby.

„Odmítám cokoliv, co se mi klade za vinu. Moje nynější žena se mnou a s chlapcem spala v jedné posteli a o žádném zneužívání neví. Bere sice prášky na spaní, ale ty jí neseděly s léky na epilepsii a každou chvíli se budila. O něčem takovém by věděla. A já spal zády ke klukovi," hájil se obžalovaný. Zmínil, že první z chlapců u nich v bytě několik let žil, druhý tam byl jednou na prázdniny. Stíhaný muž tvrdí, že první z mladíků si všechno vymyslel a navádí také druhého, aby vypovídal shodně. „On nám dluží 35 tisíc," hledal obžalovaný důvody, proč by si někdo pohlavní zneužívání vymýšlel. „Nikdy jsem mu nic neprovedl," dodal.

Zjištění po letech

K rozpoutání kauzy došlo v roce 2019, kdy se jeden z mladíků rozhodl o zážitcích z dětství promluvit. Údajně svolal příbuzné a šel s nepříjemnou zkušeností ven. Tedy tak to alespoň vyplynulo z výpovědi obžalovaného a čtených svědectví z přípravného řízení. Samotné poškozené bude soud teprve vyslýchat. Soudkyně Ivana Kolářová avizovala, že výslech dvou mladých mužů nebude na rozdíl od zahájení hlavního líčení veřejný. Zatím by mělo jít o poslední dva plánované svědky, takže je pravděpodobné, že po jejich slyšení padne i rozsudek soudu. Obžalovaný muž označuje tvrzení o pohlavním zneužívání dětí za nesmyslné. Tvrdí, že mu vyhrožovali, aby na sebe vzal vinu.

Za pohlavní zneužití mladistvého byl odsouzen už v roce 1987. Když na to přišla u aktuálního hlavního líčení řeč, nechtěl se k tomu vyjadřovat. „Udělal jsem tenkrát blbost, ale už se k tomu nechci vracet," řekl muž. V jeho neprospěch mluví také znalecký posudek. Ten ve zkratce říká, že lze oprávněně tvrdit, že se jedná o pedofilii. Podle znalce jsou oba oznámené případy podobné. Jako adekvátní opatření dává ke zvážení ochrannou ambulantní léčbu. Pohyb muže na svobodě není podle znalce nebezpečný.

Co řekli svědci

Při čtení svědeckých výpovědí citovala soudkyně například tetu jednoho z poškozených. Ta řekla, že se o případu dověděla od své sestry. „Obžalovaný má rád děti, a to více než je zdrávo. Oslovuje je i na ulici. Myslím, že by se měl léčit," řekla svědkyně na policii. S tímto tvrzením stíhaný muž nesouhlasil. Nevlastní otec jednoho z poškozených chlapců popsal jeden moment, který mu tehdy prý nebyl tak divný, ale později ho vyděsil. Když prý šli s ženou na diskotéku, dali chlapce na hlídání k dědovi. Když se vrátili, otevřel jim jen ve slipech. Údajně mu vynadali, aby se oblékl vhodněji, ale tehdy jim prý nedošlo, že se může jednat o něco nebezpečnějšího. „Tohle by si přece kluk nevymyslel. A bylo tam i další podezření u jiné dívky, že na ní něco taky zkoušel," stálo ve čtené výpovědi svědka z přípravného řízení.

Další výpovědí byla ta od tehdy mladistvé dívky. Ta také popisuje osahávání. „Dával si mou ruku do svého rozkroku a dělal mi to pusou. Policie to řešila, ale nebyly pro to důkazy," řekla svědkyně. I tohle obvinění muž před soudem důrazně odmítl. Při výslechu na policii se ho zastala současná manželka. „Nevěřím, že to udělal," řekla. Zmínila také chlapcův dřívější trest za zneužití mladé dívky. Další svědci, kamarádi a spolužáci popisovali to, jak se jim mladík svěřoval, že byl zneužit.

Matka mladíka na policii podle protokolu o výslechu řekla, že v roce 2019 se jí syn svěřil s tím, co se mu v dětství dělo. „Neřekl to dřív kvůli tomu, že nechtěl nikomu ublížit. Hlavně babičce. Po případu té dívky, kterou údajně obžalovaný zneužil v jejích šesti letech, ho táta té holky zbil. Věřím, že si tohle syn nevymýšlí," podotkla jeho matka.

V telefonu obžalovaného muže se objevily také fotky mladých děvčat. Soudkyně Ivana Kolářová snímky překládala obhajobě a muže se ptala, co to je za snímky a jak se do mobilu dostaly. Obžalovaný řekl, že jde o nedorozumění a že to určitě nejsou fotky, které by si pořídil on sám. „Holky si půjčily můj mobil a fotily se samy navzájem," dodal muž.

Hlavní líčení je odročeno na září, kdy chce soudkyně vyslechnout poškozené.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4910
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2038 poděkování

Re: Odhalení po letech? Strakonický soud řeší pohlavní zneužívání dětí (Jižní Čechy Teď!)

Nový příspěvek od Cykle02 »


STRAKONICE/BLATNÁ – Za zavřenými dveřmi jednací síně pokračovalo u Okresního soudu ve Strakonicích hlavní líčení s obžalovaným J. K., který se zpovídá z možného pohlavního zneužívání dětí. V úterý 14. září přišly na řadu výpovědi zneužívaných chlapců, proto předsedkyně trestního senátu Ivana Kolářová rozhodla o vyloučení veřejnosti z jednací síně. Ve stejný den také hlavní líčení u první instance skončilo vynesením rozsudku.

Citlivá kauza sahá 17 let zpět. Právě tehdy mělo podle obžaloby začít pohlavní zneužívání jednoho z chlapců, který byl v té době ještě dítě. K soustavnému obtěžování a zneužívání mělo v případě prvního hocha docházet mezi lety 2004 a 2010 v bytě v Blatné, kde chlapec žil u své babičky. Obžalovaný J. K. byl v tu dobu její partner. Další z chlapců měl být podle obžaloby, a nakonec i soudu pohlavně zneužit v létě roku 2010. Docházet mělo k osahávání a orálnímu sexu.

Dnes 58letý muž vinu popírá a tvrdí, že si chlapci vše vymysleli. Opírá se například o tvrzení, že když společně s jedním chlapců spali s partnerkou v jedné posteli, nemohl ho přece zneužívat, protože by se jeho přítelkyně vzbudila a věděla by o tom. Obžalovaný muž už byl v minulosti v roce 1987 za pohlavní zneužití mladistvé odsouzen. Že má sklony k pedofilii, to tvrdí i znalecký posudek. Jak ale vyplynulo z dokazování, i jeden z mladíků dnes označovaných za oběť má na kontě také trest za pohlavní styk s nezletilou dívkou.

Mladíci promluvili

Při zahájení hlavního líčení v červenci soud vyslechl jak obžalovaného, kterému hrozil trest na dva až deset let vězení, tak slova řady svědků, jejichž výpovědi byly čteny z úředních záznamů zachycených na policii. Vesměs se všichni svědci shodovali, že o pohlavním zneužívání vědí od některého z chlapců z vyprávění. Co u soudu řekli oba poškození, kteří se k výslechu dostavili, to redakce nemůže odcitovat, protože kvůli povaze kauzy nebyl výslech veřejně přístupný. Při vyloučení veřejnosti zazněly i závěrečné řeči obžaloby a obhajoby.

Dostal podmínku

Strakonický soud nakonec obžalovaného J. K. uznal vinným ze dvou zločinů pohlavního zneužívání mladistvých. Potrestal ho tříletým vězením podmínečně odloženým na pět let a povinností ochranného sexuologického léčení v ambulantní formě. Soudkyně Ivana Kolářová v odůvodnění rozsudku uvedla, že výpovědi obou chlapců byly věrohodné, vybavovali si detaily a výslech před soudem je velmi rozrušil. Podle soudu chování J. K. mohlo oba poškozené poznamenat. Možná proto došlo k odhalení kauzy po dlouhých letech.

Předsedkyně senátu Ivana Kolářová uvedla, že po tak dlouhé době by nepodmíněný trest neměl výchovný efekt. Navíc se prý v posledních letech žádný podobný čin v případě obžalovaného neobjevil a jeho nebezpečnost klesá. Soudkyně také zauvažovala nad tím, jestli je možné u J. K. vidět duševní chorobu. Znalecký posudek totiž o sklonech k pedofilii mluví. „Znalec řekl, že nejde o duševní chorobu, ale deviaci za duševní poruchu označit lze," dodala Ivana Kolářová.

Stání zástupkyně i obhájkyně se po vynesení rozsudku nevyjádřily k možnému odvolání. Obě si ponechaly lhůtu pro další kroky. Rozsudek je proto nepravomocný.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?