Tabu stále přetrvávají. Češi k odlišné sexualitě přistupují s despektem (Deník.cz)

Vše, co se týká preventivního projektu Parafilik, jež koordinuje Národní ústav duševního zdraví.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 4024
Dal: 390 poděkování
Dostal: 1689 poděkování

Tabu stále přetrvávají. Češi k odlišné sexualitě přistupují s despektem (Deník.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Tolerance Čechů vůči odlišné sexualitě má své limity. K přijetí těchto lidí otevření nejsou. Ti tak zůstávají na svůj problém sami. Pomoci jim má kampaň Národního ústavu duševního zdraví.

Alice je pohledná veselá žena. I po třicítce ale bez stálého partnera. Protože je masochistka. „Sex bez násilí mě nebaví. Když se snažím přemoci, výsledek je akorát frustrace, podráždění a další důvod, proč ode mne utíkají,“ přiznává Alice.

Odbornou pomoc nevyhledává, důvod k tomu nevidí. „Že jsem jiná vím od dětství, ale kromě vztahů moje záliba žádný dopad na mě nebo mé okolí nemá,“ konstatuje.

„Nejsem profesionální oběť, dokážu rozlišit, co je společensky neúnosné, neschvaluji násilí na ženách a s někým, kdo mlátí ženskou jen proto, že ji chce týrat, bych nikdy nebyla. Přesto nepopírám, že mě to vzrušuje,“ říká.

Dodržování určitých hranic

Uvědomění si společenských, zákonných a morálních hranic a snaha dodržovat je dělá z těchto lidí odborně jsou nazýváni parafilici běžné pacienty, a snižuje tak pravděpodobnost páchání násilí na jiné osobě nebo sobě samém. Bez ohledu na to, jestli předmětem vzrušení je pohled na rákosku, ovci, fekálie, nebo třeba požár.

Mohutné páchání trestné činnosti, které u parafiliků i česká společnost jednoznačně předpokládá, policejní statistiky přímo nepotvrzují. Institut pro kriminologii a sociální prevenci vedl několikaletý výzkum o násilné sexuální kriminalitě v Česku. Zkoumal téměř 800 trestných činů a dospěl k závěru, že parafilie neboli sexuální deviace nebyly tou hlavní motivací pro jejich spáchání.

„Podíl sexuálních deviantů je relativně nízký, přibližně dvacet procent,“ uvádějí výzkumníci.

V roce 2016 vyšla v odborném magazínu The Journal of Sex Research studie, podle níž má nějakou „úchylku“ každý druhý člověk. České prostředí k jejich přijetí ale zatím nedospělo. „Tito lidé nejsou tak ostrakizováni jako před třiceti lety, pořád jsou ale tabu a despekt vůči odlišné sexualitě je ve společnosti značný,“ potvrzuje Želmíra Herrová, primářka sexuologického oddělení Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod.

Pomoc i prevence trestné činnosti

Pomoci jim má i aktuální kampaň Národního ústavu duševního zdraví a projekt Parafilik. Cílí především na ty, kteří ještě nevyhledali odbornou pomoc a cítí, že by mohli mít potíže s překračováním zákona.

„Nabízíme kromě online poradny také telefonickou a online krizovou intervenci a dlouhodobou kontaktní terapii pro parafiliky a osoby jim blízké,“ uvedl Martin Hollý, lékař a metodik projektu Parafilik.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?