Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »


VARŠAVA. Takmer v tretine z 345 prípadov sexuálneho zneužívania detí, ku ktorým došlo v rokoch 2017-2020 a ktoré prešetrovala poľská štátna komisia, boli za páchateľov označení kňazi.

S odvolaním sa na utorňajšie vyjadrenie samotnej komisie o tom informuje agentúra AFP.


"Štátna komisia pre pedofíliu sa zaoberá 100 prípadmi, v ktorých boli členovia duchovenstva označení za páchateľov sexuálneho zneužívania dieťaťa do 15 rokov," uviedla zmienená komisia v utorok vo svojej vôbec prvej správe od roku 2019, keď bola založená.
Iba deklarovaná spolupráca cirkvi

Komisia, ktorá má určité vyšetrovacie právomoci, zároveň informovala, že podala 55 žiadostí o začatie trestného stíhania a navrhla tiež legislatívne zmeny zamerané na zrýchlenie vyšetrovania takýchto prípadov a ochranu obetí.

Zároveň informovala, že od poľskej katolíckej cirkvi dosiaľ nedostala žiadnu odpoveď na svoje žiadosti o poskytnutie dokumentácie k prípadom zneužívania.

"Doteraz sme dostali mnohé uistenia o ich ochote spolupracovať. Z týchto uistení sa veľmi tešíme, dosiaľ však neboli prevedené do praxe," povedal novinárom vo Varšave šéf komisie Blažej Kmieciak.

Stovky správ o zneužívaní kňazmi

Samotná poľská katolícka cirkev koncom júna informovala, že od júla 2018 do konca roka 2020 dostala celkovo 368 správ týkajúcich sa sexuálneho zneužívania maloletých. Prípady sa týkali obdobia od roku 1958 do roku 2020.

Cirkev dodala, že zo všetkých prípadov bolo počas predbežného vyšetrovania Kongregácie pre náuku viery 38 zamietnutých pre nedostatočné dôkazy, 186 je predmetom vyšetrovania a 144 obvinení bolo overených alebo považovaných za dôveryhodné.

Takmer 50 percent všetkých hlásených prípadov zneužívania sa týkalo detí do 15 rokov. Niektoré zo zneužívaní mali trvať aj viac ako desaťročie.

Len to nikomu nehovor

V posledných rokoch otriasla poľskou katolíckou cirkvou celá séria obvinení zo sexuálneho zneužívania, ktoré na verejnosť prenikli obzvlášť po tom, ako bol v máji 2019 na internete zverejnený dokumentárny film o zneužívaní neplnoletých osôb kňazmi s názvom Tylko nie mów nikomu (Len to nikomu nehovor).

Vatikán od minulého roka potrestal už štyroch poľských biskupov za to, že kryli pedofilné činy kňazov. Oznámil tiež rezignácie dvoch biskupov.

Vlani v novembri okrem toho Vatikán nariadil vyšetrovanie obvinení, podľa ktorých emeritný arcibiskup Slawoj Leszek Glódž zanedbal preverovanie správ o sexuálnom zneužívaní neplnoletých osôb kňazmi vo svojej arcidiecéze Gdaňsk.

Glódž po zverejnení obvinení z úradu odstúpil, pričom pápež jeho rezignáciu prijal.

Svätá stolica vlani novembri tiež v súvislosti so sexuálnym obťažovaním a krytím takéhoto zneužívania sankcionovala aj dnes už zosnulého kardinála Henryka Gulbinowicza.

Poľskú štátnu komisiu pre boj proti sexuálnemu zneužívaniu neplnoletých zriadili v roku 2019 a jej úlohou je preveriť správy a prípady zneužívania neplnoletých vo veku do 15 rokov, zaistiť potrestanie páchateľov a vypracovať preventívne a výchovné opatrenia.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V letech 2017 až 2020 bylo v Polsku zjištěno 345 trestných pedofilních činů, téměř třetiny z nich se přitom dopustili kněží. Vyplývá to z aktuální zprávy polské státní komise prověřující případy sexuálního zneužívání dětí. Ta podobný dokument zveřejnila poprvé od svého vzniku v roce 2019, informovala stanice TVN24.

Šéf komise, která má za úkol zjistit současný reálný stav, prověřit potrestání pachatelů i vypracovat preventivní a výchovná opatření, Blažej Kmieciak řekl, že nejmladšímu pohlavně zneužitému dítěti byl pouhý rok, ale nejvíce jich bylo ve věku od 11 do 15 let.


Ty časy, kdy rodiče ukřivděných dětí mlčeli, neboť kněz je přece jako sám bůh, a co by na to řekli lidé, ty už skončily.
deník Gazeta Wyborcza

„Zabývali jsme se i stovkou případů, kdy pachatelé pohlavního zneužívání dětí byli duchovní. Přestože vedení katolické církve v Polsku přislíbilo komisi pomoc a spolupráci při řešení této společnost mimořádně traumatizující věci, zůstalo pouze u slov,“ zdůraznil. Komise, která má i určité vyšetřovací pravomoci, zároveň informovala, že podala 55 žádostí o zahájení trestního stíhání.

Veřejnost přestala mlčet

Část z nich se týká katolických duchovních. „Něco takového by ještě v nedávné minulosti bylo v zemi sotva možné. Zpráva o dvou set padesáti stranách obsahuje důkazy o stovkách dětských tragédií, připravila ji a zveřejnila státní komise. Tu svolala konzervativní vláda Práva a spravedlnosti považující katolickou církev za svého spojence a v jejímž čele stojí praktikující katolík Blažej Kmieciak,“ upozornil list Gazeta Wyborcza.

Zřejmě se tak děje i proto, že polská veřejnost stále častěji a odvážněji hovoří o neodpustitelném hříchu duchovních, kteří zneužili své postavení, ukazuje na ně prstem a nešetří přitom hanlivými slovy na jejich adresu.

Přísné oko Vatikánu

„Ty časy, kdy rodiče ukřivděných dětí mlčeli, neboť kněz je přece jako sám bůh, a co by na to řekli lidé, ty už skončily,“ podotkl deník. Polskem po odvysílání několika dokumentárních filmů o pedofilii v katolické církvi, například filmu Tomasze Siekielskeho Jen to nikomu neříkej, otřásá série obvinění duchovních z pohlavního zneužívání dětí.

Vatikán od loňského roku potrestal čtyři polské biskupy za vědomé zakrývání pedofilních činů kněží. Papež František zároveň nařídil vyšetřování dalších vysokých polských církevních hodnostářů, kteří přehlíželi nebo úmyslně tutlali pedofilní činy podřízených.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6005
Dal: 1183 poděkování
Dostal: 2949 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Kasz »

Nevím, čemu říkají "pedofilní trestné činy", ale na velikost státu, jakým je Polsko, je to za 4 roky podezřele málo - 345 případů pohlavního zneužívání dětí bych tipoval, že může být třeba na Slovensku za 1 rok, kde je 5 milionů obyvatel, v ČR je cca dvojnásobek, tak v Polsku je skoro 40 milionů obyvatel, čekal bych tedy, že tam bude ročně podstatně víc případů pohlavního zneužívání dětí.

A tak už to asi chápu:


Dle čerstvě zveřejněných statistik ohlásili polští katolíci za poslední tři roky podobný počet případů sexuálního zneužívaní dětí a mladistvých duchovními jako za předchozích osmadvacet let dohromady.

Poláci nahlásili odpovědným církevním orgánům za poslední tři roky celkem 368 případů sexuálního zneužívání dětí a mladistvých, jehož se měli dopouštět katoličtí duchovní. V pondělí 28. června to oznámil sám polský primas, arcibiskup Wojciech Polak. Stalo se tak na zvláštní tiskové konferenci ve Varšavě.

Polak uvedl, že kauzy spadají do období 1958 až 2020. 144 obvinění bylo prý vyhodnoceno jako důvodných a 38 jako falešných či nedůvěryhodných. Zbylých 186 se dosud šetří.

Veřejnost arcibiskup ubezpečil, že všechny zločiny církev nahlásila policii i prokuratuře. Za svou instituci se zároveň omluvil a požádal o odpuštění.

„Data, jež tu dnes prezentujeme, samozřejmě nevyjadřují celé drama sexuálního zneužívání dětí a mladistvých spáchané duchovními. Jde o statistické údaje, suchá čísla, jež nemohou vystihnout utrpení jednotlivých poškozených,“ uvedl Polak doslova.

Nejen v Polsku se zvlášť v poslední dekádě intenzivně řeší, jaký rozsah podobné zneužívání ve skutečnosti má. Odhady se velmi různí, v jednom se ale pozorovatelé shodují — v Polsku odhodlání zveřejnit svoji zkušenosti skokově narostlo.

Jak připomíná server Notes from Poland, v letech 1990 až 2018 ohlásili Poláci celkově 382 případů zneužívání. Za poslední tři roky jich tak promluvil podobný počet jako za předchozích osmadvacet let.

„Jsme vděčni a vážíme si těch, kdo se rozhodli promluvit o své bolesti a vyjít na světlo se svým traumatickými zkušenostmi, často i po letech. A pamatujme, že jsou tu stále i ti, kteří se promluvit o své újmě dosud nerozhodli,“ řekl arcibiskup Polak v pondělí novinářům.

Debata nad příčinami

Ze zveřejněných církevních statistik dále vyplývá, že 53 procent obětí nahlášeného zneužívání duchovními tvoří mladiství, tedy osoby ve věku 15 až 18 let; 47 procent pak mladší děti. Přibližně stejný počet ohlášených případů se týkal dívek a chlapců.

V Polsku byly v posledních letech napsány o problému desítky reportážních cyklů. Vzniklo také několik velice silných dokumentů jako Hra na schovávanou či Hlavně to nikomu neříkej, které viděly miliony diváků.

Pozorovatelé ale dávají jev i do souvislosti s posunem v přístupu katolického ústředí v čele s papežem Františkem. Vatikán začal v posledních letech velice tlačit na vyšetřování ohlášených případů a veřejně trestat hodnostáře, kteří nepostupovali adekvátně.

Jen za tento rok šlo například o bývalé biskupy Tadeusze Rakoczyho, Edwarda Janiaka či Zbigniewa Kiernikowského. Aktuálně je vyšetřován také kardinál Sławoj Leszek Głódź a vyšetřování a disciplinace se nevyhnuly ani kardinálu Stanisławu Dziwiszovi, někdejšímu tajemníkovi Jana Pavla II.


Tak ten článek na Novinkách je značně zavádějící, jedná se o případy, které za poslední 3 nebo 4 roky (2017-2020) dodatečně nahlásili lidé, kteří byli zneužití někým v církvi.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6005
Dal: 1183 poděkování
Dostal: 2949 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Kasz »

Hm, tak ještě tam pořád nesedí ty počty. Chtělo by to najít originál dokument té polské komise.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »

...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6005
Dal: 1183 poděkování
Dostal: 2949 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Kasz »

V tom dokumentu se píše:

"W raporcie Konferencji Episkopatu Polski z 2019 r. przedstawiono, że w okresie od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. otrzymano 382 zgłoszenia podej- rzenia wykorzystania seksualnego dzieci przez osoby duchowne, w tym – co istotne z punktu widzenia ni- niejszego opracowania – aż 198 z nich dotyczyło wyko- rzystywania seksualnego dzieci poniżej 15 roku życia. Z kolejnego raportu opublikowanego 28 czerwca 2021 r. dowiadujemy się, że od 1 lipca 2018 r. do 21 grudnia 2020 r. wpłynęło do diecezji oraz zakonów męskich 368
zgłoszeń wykorzystania seksualnego małoletnich. Bli- sko połowa osób pokrzywdzonych, których dotyczyły zgłoszenia, miało poniżej 15 lat (47%)"


Překlad:

"Ze zprávy polské biskupské konference z roku 2019 vyplývá, že v období od 1. ledna 1990 do 30. června 2018 bylo obdrženo 382 zpráv o podezření na sexuální zneužívání dětí duchovními, včetně - což je důležité z hlediska toto ve studiích - až 198 z nich se týkalo sexuálního zneužívání dětí mladších 15 let. Z další zprávy zveřejněné 28. června 2021 se dozvídáme, že od 1. července 2018 do 21. prosince 2020 368 zprávy o sexuálním zneužívání nezletilých. Téměř polovina obětí, kterých se zprávy týkaly, byla mladší 15 let (47%)"


Pak jsem našel ještě něco o 349 zpráv, což se blíží těm 345 uvedeným výše na Novinkách:

"W okresie objętym raportem Państwowa Komisja pro- wadziła łącznie 349 spraw, zarówno tych zgłoszonych, jak i podjętych z własnej inicjatywy."

Překlad: "Za období, na které se zpráva vztahuje, řešila Státní komise celkem 349 případů, hlášených i zahájených z vlastní iniciativy. Uvedený počet případů se týká:"

A v příslušné pasáži je dále uvedeno:

"W zdecydowanej większości zgłoszeń jako potencjal- nych sprawców przestępstw przeciwko wolności seksu- alnej i obyczajności na szkodę małoletnich poniżej lat 15 wskazywano mężczyzn – 275 osób, co stanowi bli- sko 96% wszystkich zgłoszeń. W gronie potencjalnych sprawców znalazło się 17 kobiet.

W wielu zgłoszonych sprawach jako domniemanego sprawcę wskazywano rodzica (68 spraw) lub inną oso- bę spokrewnioną z poszkodowanym (36 spraw). Osoby obce dla poszkodowanych były podawane jako poten- cjalni sprawcy w 193 przypadkach.

Wśród zgłoszeń dotyczących niespokrewnionych sprawców najwięcej spraw dotyczyło osób duchow- nych (100 spraw). W blisko 1/3 spraw, którymi zajmuje się Państwowa Komisja, osobą wskazaną jako sprawca wykorzystywania seksualnego dziecka jest osoba duchowna.

Jako sprawcy wykorzystania seksualnego małoletniego do lat 15 są wskazywane inne osoby, niespokrewnione z dzieckiem, ale dla niego znajome. W wielu sprawach wskazywanym potencjalnym sprawcą jest ktoś wywo- dzący się z bliskiego otoczenia poszkodowanego małoletniego, na przykład – sąsiad, przyjaciel domu, wy- chowawca z placówki opiekuńczo-wychowawczej czy internatu, trener w klubie sportowym, nauczyciel, pra- cownik domu pomocy społecznej czy też partner matki."


Překlad:

"V drtivé většině zpráv byli muži - 275 osob označeni za potenciální pachatele zločinů proti sexuální svobodě a slušnosti na úkor mladistvých do 15 let, což představuje téměř 96% všech hlášení. Mezi potenciálními pachateli bylo 17 žen.

V mnoha hlášených případech byl jako údajný pachatel označen rodič (68 případů) nebo jiná osoba spojená s obětí (36 případů). Cizí oběti byly ve 193 případech hlášeny jako potenciální pachatelé.

Ze zpráv o nesouvisejících pachatelích se většina případů týkala duchovenstva (100 případů). V téměř 1/3 případů, které řeší Státní komise, je osobou identifikovanou jako pachatel sexuálního zneužívání dítěte kněz.

Další osoby, které nejsou v příbuzenském vztahu k dítěti, ale jsou s ním známé, jsou označovány jako pachatelé sexuálního zneužívání do 15 let. V mnoha případech je uvedeným potenciálním pachatelem někdo pocházející z blízkého prostředí poškozeného, například dospělý - soused, přítel doma, vychovatel z pečovatelské a vzdělávací instituce nebo internátu, trenér sportovního klubu, učitel, zaměstnanec domova sociální péče nebo partner matky."


Dokument má 254 stran, tak těžko říct, proč se údaje liší a čeho přesně se týkají. Ale aspoň jsem našel příslušné pasáže z originálního dokumentu.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Kasz píše: čtvrtek 29. 7. 2021, 9:07:29Nevím, čemu říkají "pedofilní trestné činy", ale na velikost státu, jakým je Polsko, je to za 4 roky podezřele málo - 345 případů pohlavního zneužívání dětí bych tipoval, že může být třeba na Slovensku za 1 rok, kde je 5 milionů obyvatel, v ČR je cca dvojnásobek, tak v Polsku je skoro 40 milionů obyvatel, čekal bych tedy, že tam bude ročně podstatně víc případů pohlavního zneužívání dětí.
V Polsku je pedofilní všechno :D , ten termín jím totálně ujel *wall*. Na radioem.pl píšou (přeloženo): "Podle výzkumu citovaného ve včera zveřejněné zprávě jsou duchovní pachateli přibližně 1 procenta pedofilních trestných činů."
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6005
Dal: 1183 poděkování
Dostal: 2949 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Kasz »

Čili to chápu tak, že činy pohlavního zneužití dětí, které nahlásili katolíci, tak v těch je cca 1/3 pachatelem kněz. Ale ze všech případů pohlavního zneužívání dětí z celé Polské republiky je knězů pachatelů jenom 1 %. Tak to už dává logiku.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Podle zprávy je v přibližně 29 procentech případů, které byly komisi dosud oznámeny nebo které komise sama zaznamenala, obviněným duchovní: ve 100 z 349 případů. V 68 případech je obviněným rodič, ve 36 případech jiný příbuzný. Šéf komise Blazej Kmieciak v rozhovoru pro polskou tiskovou agenturu KAI vysvětlil, že ze zprávy nelze vyvodit závěr, že 29 procent všech pedofilních násilníků jsou duchovní. Podle studií citovaných ve zprávě se však duchovní podílejí na přibližně jednom procentu pedofilních trestných činů.

Zpracovatelská komise, o níž rozhodl parlament, eviduje od listopadu případy zneužívání dětí mladších 15 let. Jedním z hlavních bodů více než 250stránkové zprávy je analýza všech případů registrovaných do konce června. Komise rovněž předkládá návrhy na zlepšení právní a trestněprávní ochrany dětí. Odborníci mimo jiné doporučují, aby soudnictví upřednostnilo trestní řízení ve věcech zneužívání dětí a aby byl zaveden obhájce dětí. Přísnější tresty jsou rovněž důležité, ale musí jít ruku v ruce s upuštěním od mírných trestů ukládaných například za trestné činy sexuálního zneužívání dětí na internetu, jak popsal Kmieciak v rozhovoru pro KAI. Uvedl také, že přerušení trestu nebo odložení trestu v takových případech je "nedorozumění se strašnými důsledky".

Kmieciak se rovněž vyslovil pro důkladné prozkoumání a analýzu reakcí na trestné činy zneužívání ve všech profesních odvětvích, která se podílejí na péči o děti, jejich léčbě a podpoře. "Katolická církev provedla dvě šetření. Je samozřejmě vhodné je podrobit vnější sekundární analýze, ale je to jediné prostředí, které zatím provedlo jakousi autodiagnostiku situace," uvedl šéf Státní hodnotící komise.

Pokud jde o případy z duchovního sektoru, kterých se týká tato zpráva, uvádí, že 55 nahlášených případů zneužívání, kterého se měli dopustit duchovní, předala státní komise státnímu zastupitelství. V 36 případech existovalo podezření, že náboženská obec neinformovala orgány činné v trestním řízení okamžitě, přestože věděla o věrohodném obvinění. V Polsku za to hrozí až tři roky vězení. Podle zprávy byl nejmladší údajné oběti zneužívání jeden rok.

Podle zprávy si komise koncem června vyžádala od vatikánské Kongregace pro nauku víry řadu údajů. Chce například vědět, kolik trestních řízení pro sexuální násilí na dětech bylo od roku 2002 vedeno proti polským duchovním a kolik kněží bylo propuštěno z duchovního stavu. Na odpověď se stále čeká.

Komise si vyžádala informace také od dalších církví a svědků Jehovových. Pravoslavná církev, která má 600 tisíc členů a je druhou největší polskou denominací, uvedla, že si není vědoma žádných případů zneužívání dětí duchovními. Většina ostatních denominací zatím neposkytla žádné informace.

zdroj: Kathpress
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Reakce na https://pedofilie-info.cz/forum/viewtopic.php?p=56743#p56743


K článku „Trpká zpráva o zneužívání dětí v Polsku: třetiny případů se dopustili kněží“

Dobrý den. Tento článek je silně matoucí a je otázkou, jestli to není záměrem, což by ovšem nebylo zrovna novinářsky etické. Jen stěží se dá pochopit, že udaná čísla se netýkají analýzy soudních dat, ale jde o nahlášené případy speciální komisi založené po aférách kolem sexuálních deliktu v polské církví. Takže ani není s podivem, že velká část hlášení se týká katolických kněží, ovšem onen článek budí dojem, že v Polsku jsou právě oni pachateli velké částí deliktů. Jak ale píše například proglas.cz, jde ve skutečnosti jen o jedno procento případů.

Jako další z hrubek toho článku bych vytkl nelinkování zdrojů a vzbuzuje to ve mě podezření, že to bylo záměrem, aby nebylo možno dopátrat se, že některé nejsou uvedeny, protože třeba česky i právně velmi vadný text, který jsem už kritizoval, znějící "V letech 2017 až 2020 bylo v Polsku zjištěno 345 trestných pedofilních činů, téměř třetiny z nich se přitom dopustili kněží. Vyplývá to z aktuální zprávy polské státní komise prověřující případy sexuálního zneužívání dětí." velice připomíná zprávu ze slovenských médií "Takmer v tretine z 345 prípadov sexuálneho zneužívania detí, ku ktorým došlo v rokoch 2017-2020 a ktoré prešetrovala poľská štátna komisia, boli za páchateľov označení kňazi.", která se kupodivu obešla bez vaším redaktorem Jaňůrkem vpáčeného slova pedofil. Ovšem za zdroje je udána Polská TVN24 a Gazeta Wyborcza. V kontextu zmíněné pedofile pro jistotu doplním že Spolek ČEPEK vydal příručku pro novináře – jak psát o pedofilii a správně využívat odbornou terminologii, kterou doporučuji jí k prostudování.

Cykle02, člen ČEPEK
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Reakce na https://pedofilie-info.cz/forum/viewtopic.php?p=56767#p56767

Dobrý den, měl bych drobnou připomínku k článku jinak dobře vystihujícímu dané téma. Asi je těžké ubránit se při přebírání textu z polských zdrojů nepřebírat i jejich terminologii. Ovšem jistě nebude náhodou, že polským sexuologům a jiným odborníkům se osvěta ohledně sexuálního zneužívání dětí natolik nedaří, že nejen se u nich děje to, co je v oné zprávě, ale ani nepoužívají správně termín pedofilie. Zaměřováním označení sexuálního zneužívání děti za pedofilii se sice ušetří pár znaků, ale čtenář si z toho odvodí, že pachateli takových to činů jsou jen pedofilové. Přičemž snad každý odborník sexuolog potvrdí ze své praxe, že většiny sexuálních zneužití dítěte, se dopustí osoba nepedofilní. Tato hysterie z pedofilů v Polsku natolik vygradoval, že u nich existují takzvaní Łowcy pedofili, kteří se na internetu vydávají za mladé dívky, a lákají cizí muže na schůzky. Mužná to působí jako česky film V síti, ale tyto akce nemají za smysl osvětu ohledně sexuálního predátorství, ale natočit je, veřejně pranýřovat a zostudit. Toto zmiňuji, protože jsem viděl na YouTube video, kde nutí muže o sobě říct na kameru, že je pedofil (nedaří se mi jej už najít, takových videí je z Polska hodně). Nějaké sexuologické vyšetření, tam už zjevně niko nezajímá. Pro vaši lepší orientaci v této problematice ještě doplním odkaz na příručku pro novináře – jak psát o pedofilii a správně využívat odbornou terminologii.

Cykle02, člen ČEPEK
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2585
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Re: Poľskí kňazi figurujú v stovke vyšetrovaných prípadov zneužívania detí (SME.sk)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Polemika ohledně oné zprávy na televizi TVN24 v pořadu Tak jest.

Co dziesiąty ksiądz jest pedofilem ? (YouTube, Dobry Dóch II)

...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?