Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3352
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1431 poděkování

Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Federální soud ve státě Arkansas ve středu dočasně zablokoval zákaz změny pohlaví u nezletilých. Zákon má znemožnit nezletilým transgenderovým lidem podstupovat hormonální terapii či lékařské zákroky za účelem fyzické změny pohlaví. Chodí však stížnosti od lékařů, rodin i sociálních pracovníků.

Jedná se o předběžné opatření zatímco pokračuje soudní proces, jenž se případem zabývá, informovaly agentury Reuters a AP. Arkansas se stal v dubnu prvním americkým státem, jenž tyto lékařské procedury u mladistvých zakázal, zákon má začít platit od 28. července.

Právní normu v květnu soudně napadla Americká unie občanských práv (ACLU), která tak učinila jménem čtyř nezletilých, jejich rodin a dvou lékařů. Organizace ve své žalobě tvrdí, že zákaz by vážně poškodil transgenderovou mládež a porušil její ústavní práva, píše AP. Právní zástupci ACLU uvedli, že zákaz nutí některé rodiny uvažovat o tom, že se odstěhují do jiných států, kde je tato zdravotní péče legální.

„Znemožnění této péče v jejím průběhu pacientům, nebo nezletilým, by napáchalo nenapravitelné škody,“ konstatoval soudce James Moody, jenž se podle AP domnívá, že žalující strana se svou námitkou pravděpodobně uspěje. Generální prokurátorka státu Arkansas Leslie Rutledgeová prohlásila, že se odvolá u vyšší soudní instance.

Republikány ovládaný arkansaský parlament v dubnu přehlasoval veto guvernéra Asy Hutchinsona, jenž zákaz odmítl podepsat po stížnostech lékařů, rodičů i sociálních pracovníků. Podle nich norma uškodí skupině lidí, u kterých už tak panuje vysoké riziko depresí a sebevražd oproti většinové populaci. Podle řady expertů přitom dokáže podobná léčba u některých mladých lidí výrazně prospět jejich duševnímu zdraví, a tím jim i v některých případech zachránit život.

V jiném případě americký federální soud ve středu rozhodl, že jedenáctiletá transgenderová dívka ve státě Západní Virginie se může účastnit dívčích atletických závodů. Rovněž on tak učinil skrze předběžné opatření. V dubnu podepsaný zákon zakazující transgenderovým lidem účastnit se v ženském sportu školních závodů, podle něj porušil dívčina práva na rovné zacházení, které ji zaručuje americká ústava.

Obě soudní rozhodnutí jsou významnými vítězstvími pro obhájce práv sexuálních menšin (LGBT) během vlny restrikcí dotýkajících se transgenderových lidí, které schválili republikánští zákonodárci v některých amerických státech, poznamenala AP. Například guvernér Tennessee podle ní v květnu podepsal podobný zákon jako schválil parlament o měsíc dříve v Arkansasu. Západní Virginie pak patří mezi nejméně sedm amerických států, které schválily obdobná omezení pro transgenderové sportovce.


...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1115
Dal: 944 poděkování
Dostal: 515 poděkování

Re: Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od podivin »

V jiném případě americký federální soud ve středu rozhodl, že jedenáctiletá transgenderová dívka ve státě Západní Virginie se může účastnit dívčích atletických závodů.
Sakra, myslel jsem si, že už tyhle transgender věci chápu, ale pořád tápu.

Takže

- nějaká transgenderová dívka: byla to osoba s pipinkou, cítící se být klukem nebo to byl kluk s penisem, cítící se být dívkou nebo to byl původně kluk, změněný na dívku?

- se chtěla/chtěl zůčastnit závodů, které byly určeny pro dívky (osoby s pipinkou)?

Tak příště bude asi jednodušší když rovnou napíšou, že to je jen pro osoby s pipinkou a bude jasno, ne?
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Marco Freeman
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 2
ve věku do: 11
Kontakt: [email protected]
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: 🍷 Omluvy přijímám jen za současného zaslání kvalitního a sladkého vína. 🍷
Příspěvky: 1502
Dal: 955 poděkování
Dostal: 1849 poděkování

Re: Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Marco Freeman »

podivin píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 19:25:03 - nějaká transgenderová dívka: byla to osoba s pipinkou, cítící se být klukem nebo to byl kluk s penisem, cítící se být dívkou nebo to byl původně kluk, změněný na dívku?
Transgender dívka = biologicky chlapec, cítí se ale být dívkou.
Transgender chlapec = biologicky dívka, cítí se ale být chlapcem.

Není to přeci tak složité.
podivin píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 19:25:03 - se chtěla/chtěl zůčastnit závodů, které byly určeny pro dívky (osoby s pipinkou)?

Tak příště bude asi jednodušší když rovnou napíšou, že to je jen pro osoby s pipinkou a bude jasno, ne?
Co se týče sportů, dlouhodobě se řeší problematika trans lidí. Už několikrát se stalo, že se i nějaký významný sportovec coming-outoval jako opačné pohlaví, načež vyvstaly otázky, zda by daný člověk měl soutěžit v kategorii dle svého biologického pohlaví, anebo dle svého genderu, který se od biologického pohlaví liší. Důvodem těchto otázek přirozeně je, že pokud někdo projde mužskou pubertou a až poté projde tranzicí na ženu, tak určité mužské biologické faktory navždy budou hrát v jeho těle roli, takže v případě soutěží s biologickými ženami by měla trans-žena mnohdy nespornou výhodu nad svými spoluhráčkami.

Mezi většinou uvažujících osob panuje shoda, že pokud trans-žena prošla tranzicí před pubertou, pak se u ní dostatečně nevyvinuly charakteristiky původního biologického pohlaví, a proto by měla být v soutěži rovna biologickým ženám a neměla by mít nějakou značnou výhodu. Jak je to s trans-muži netuším, ale mám za to, že při tranzici z ženy na muže se pravděpodobně rozvinou mužské biologické faktory dostatečně na to, aby dotyčný mohl soutěžit proti biologickým mužům.

Ze světa si vzpomenu na dva takové protikladné případy. Ten za mě logický je kulturistka a body-builder(istka) Janae Marie Kroc, která sice prošla v dospělosti tranzicí z muže na ženu, ale uvědomuje si své výhody oproti biologickým ženám, a tak nadále soutěží v mužské kategorii. Ten za mě moc nelogický je případ trans-ženy se jménem Veronica Ivy (kdysi Rachel McKinnon), která je tuším úspěšná cyklistka, ale rozhodla se působit v ženské kategorii, kde opakovaně vítězí a boří ženské rekordy.

Přístup k trans lidem z hlediska sportu je ještě dosti nevyřešený a vlastně se společnost neshodne na tom, co by měl být rozhodující faktor v tom, jestli dotyčný či dotyčná bude sportovat s chlapci či s děvčaty. To, jakou pubertou však (ne)prošli by do budoucna mohl být zásadní faktor.

Co se týče dané 11leté slečny, neznám ji, takže její případ neposoudím. Na to, aby sportovala, má samozřejmě nárok. A na tom, v jaké kategorii a podle jakých hledisek to rozhodnout, to už nechám na posouzení těm, kteří sportu rozumí mnohem lépe než já.

A k té poslední poznámce – "závod pro osoby s pipinkou" je velmi nevhodný nápad označení, protože degraduje veškeré slečny na nějaké "osoby s pipinkou". Když už jsi to takto chtěl napsat, stačilo zkusit třeba pojmosloví "pro biologické dívky". To by sice bylo zřejmě též diskriminační, ale rozhodně by to neznělo tak hrozně a nestavilo by to pohlavní orgán jako rozhodující kritérium, protože zrovna vulva či penis jsou opravdu to poslední hledisko, které by sportovci dávalo (ne)výhodu. ;)
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: [email protected]
________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 840
Dal: 82 poděkování
Dostal: 189 poděkování

Re: Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

@Marco, na to mě napadla jedna věc. Trans-žena má určitě v těle mužské hormony, takže u testu na doping neprojde. Tady je podle mě jediné řešení, udělat pro ně kategorii zvlášť. Tak jak je kategorie muži, ženy, tak by přibylo trans-muži a trans-ženy. A nemůže se jednat o diskriminaci. Protože v tom případě je diskriminace už jenom to dělení na muže a ženy.
Uživatelský avatar
Marco Freeman
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 2
ve věku do: 11
Kontakt: [email protected]
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: 🍷 Omluvy přijímám jen za současného zaslání kvalitního a sladkého vína. 🍷
Příspěvky: 1502
Dal: 955 poděkování
Dostal: 1849 poděkování

Re: Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Marco Freeman »

MR_Xguard píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:39:55 Tady je podle mě jediné řešení, udělat pro ně kategorii zvlášť. Tak jak je kategorie muži, ženy, tak by přibylo trrans.
To by musely být dvě další kategorie - transženy a transmuži. Nejsem proti. :) Ale toto se řeší spíš v tom vrcholovém sportu, kde se těch lidí najde i víc. Co se týče dívky na nějakém okresním závodě, tak tam by mohla v nové kategorii často soutěžit leda sama se sebou.
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: [email protected]
________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1115
Dal: 944 poděkování
Dostal: 515 poděkování

Re: Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od podivin »

Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10
podivin píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 19:25:03 - nějaká transgenderová dívka: byla to osoba s pipinkou, cítící se být klukem nebo to byl kluk s penisem, cítící se být dívkou nebo to byl původně kluk, změněný na dívku?
Transgender dívka = biologicky chlapec, cítí se ale být dívkou.
Transgender chlapec = biologicky dívka, cítí se ale být chlapcem.

Není to přeci tak složité.
No, nedávno tu byl zápisek o nějakém muži, který se cítil být trans (ženou), ale ještě neměl změněné pohlaví a producíroval se s pánskou okrasou na ženských záchodech; pokud to vůbec někdy chtěl změnit pohlaví, protože jsme tady také měli zprávu o osobě, která si chtěla nechat změnit jméno v ID kartě, ikdyž také se změnou pohlaví nepočítala.

Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10Co se týče sportů, dlouhodobě se řeší problematika trans lidí. Už několikrát se stalo, že se i nějaký významný sportovec coming-outoval jako opačné pohlaví, načež vyvstaly otázky, zda by daný člověk měl soutěžit v kategorii dle svého biologického pohlaví, anebo dle svého genderu, který se od biologického pohlaví liší. Důvodem těchto otázek přirozeně je, že pokud někdo projde mužskou pubertou a až poté projde tranzicí na ženu, tak určité mužské biologické faktory navždy budou hrát v jeho těle roli, takže v případě soutěží s biologickými ženami by měla trans-žena mnohdy nespornou výhodu nad svými spoluhráčkami.
Ono nejde jen o sport, ale našlo by se zřejmě dost věcí, např. právě ty záchody, nebo ženské sauny, kde se prostě na muže a ženy rozděluje. Naturisti jsou na tom nejlíp, těm je jedno, kdo má co mezi nohama a jestli je to v souladu s tím, co má v hlavě.
Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10Mezi většinou uvažujících osob panuje shoda, že pokud trans-žena prošla tranzicí před pubertou, pak se u ní dostatečně nevyvinuly charakteristiky původního biologického pohlaví, a proto by měla být v soutěži rovna biologickým ženám a neměla by mít nějakou značnou výhodu. Jak je to s trans-muži netuším, ale mám za to, že při tranzici z ženy na muže se pravděpodobně rozvinou mužské biologické faktory dostatečně na to, aby dotyčný mohl soutěžit proti biologickým mužům.
Ano, tady bych ty výhrady k trans lidem ve sportu viděl jako oprávněné. V některých sportech mají výhodu ti menší/drobnější sportovci, pak by měly trans-muži mezi skutečnými muži výhodu, jindy je zase výhodou silnější a těžší tělo, pak by měla výhodu trans-žena mezi skutečnými ženami.
Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10Ze světa si vzpomenu na dva takové protikladné případy. Ten za mě logický je kulturistka a body-builder(istka) Janae Marie Kroc, která sice prošla v dospělosti tranzicí z muže na ženu, ale uvědomuje si své výhody oproti biologickým ženám, a tak nadále soutěží v mužské kategorii. Ten za mě moc nelogický je případ trans-ženy se jménem Veronica Ivy (kdysi Rachel McKinnon), která je tuším úspěšná cyklistka, ale rozhodla se působit v ženské kategorii, kde opakovaně vítězí a boří ženské rekordy.
Zrovna ten "nelogický" případ by právě měli vyhodnotit jako neoprávněný a posílat tohohle cyklistu mezi chlapy.
Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10Přístup k trans lidem z hlediska sportu je ještě dosti nevyřešený a vlastně se společnost neshodne na tom, co by měl být rozhodující faktor v tom, jestli dotyčný či dotyčná bude sportovat s chlapci či s děvčaty. To, jakou pubertou však (ne)prošli by do budoucna mohl být zásadní faktor.
No, prostě bude opravdu nejlepší to řešení, když budou mít trans-ženy vlastní a trans-muži také vlastní kategorii. A záchody také.
Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10Co se týče dané 11leté slečny, neznám ji, takže její případ neposoudím. Na to, aby sportovala, má samozřejmě nárok. A na tom, v jaké kategorii a podle jakých hledisek to rozhodnout, to už nechám na posouzení těm, kteří sportu rozumí mnohem lépe než já.
Souhlas.
Marco Freeman píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 20:35:10A k té poslední poznámce – "závod pro osoby s pipinkou" je velmi nevhodný nápad označení, protože degraduje veškeré slečny na nějaké "osoby s pipinkou". Když už jsi to takto chtěl napsat, stačilo zkusit třeba pojmosloví "pro biologické dívky".
OK, biologické dívky jsem měl použít, ale ty názvy prostě pořád ještě neumím.
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Marco Freeman
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 2
ve věku do: 11
Kontakt: [email protected]
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: 🍷 Omluvy přijímám jen za současného zaslání kvalitního a sladkého vína. 🍷
Příspěvky: 1502
Dal: 955 poděkování
Dostal: 1849 poděkování

Re: Soud zablokoval zákaz, který v Arkansasu znemožňuje nezletilým změnu pohlaví (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Marco Freeman »

podivin píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 21:44:06No, nedávno tu byl zápisek o nějakém muži, který se cítil být trans (ženou), ale ještě neměl změněné pohlaví a producíroval se s pánskou okrasou na ženských záchodech; pokud to vůbec někdy chtěl změnit pohlaví, protože jsme tady také měli zprávu o osobě, která si chtěla nechat změnit jméno v ID kartě, ikdyž také se změnou pohlaví nepočítala.
Tak znovu. Psal jsem "transgender dívka = biologicky chlapec, ale cítí se být dívkou". Operace ani hormony nejsou podstatným faktorem s ohledem na to, zda je nebo není člověk trans. Genderovou dysforii můžeš mít diagnostikovanou naprosto bez ohledu na to, zda operaci plánuješ nebo nikoliv. Už jsem v minulosti psal, že fyzické operace obzvlášť v oblasti pohlavních orgánů s sebou přináší tolik zásadních rizik, že mnoho lidí, kteří si dokáží zařídit šťastný život i bez "správných" pohlavních orgánů (např. najdou partnera, kterému to nevadí) tuto operaci nikdy nepodstoupí s ohledem na vlastní dobro.

Trans osobám záleží obvykle hlavně na tom, jak jsou vnímáni svým okolím. Vadí jim, že je jejich okolí vidí jako pohlaví, kterým se necítí být. Je to jejich největší životní nejistota. Nejlepším řešením genderové dysforie je právě taková adaptace, aby dotyčný zapadl vzhledově mezi to pohlaví, kterým se cítí být. Proto si trans lidé chtějí změnit jméno. Protože je jedno, jak vypadáš, pokud kdokoliv, kdo použije tvé jméno, automaticky ví, že "nejsi tím pohlavím, za jaké se vydáváš". (U nás v ČR nelze bez operace změnit jméno dívky na mužské a naopak, ale lze změnit jméno na nějaké neutrální, které může být pro obě pohlaví, např. Alex; co se týče příjmení, transchlapci si ho mohou zkrátit na mužskou verzi jména, takže např. z Novákové může být Novák. Schvaluje se teď myslím zákon, kdy si budou moci ženy (tím pádem i transchlapci) vybrat bez ohledu na důvod, že si nechají zkrátit příjmení, v současné době ale stačí uvést, že člověk plánuje odcestovat do zahraničí a stejně mu to úřady schválí.)

Co jsem se setkal s touto problematikou, jméno a venkovní vizáž jsou takové první věci, které trans lidi řeší. Obzvláště u transžen jsou třeba hormony (protože biologická žena se dokáže obvykle lépe stylizovat na muže, než biologický muž na ženu). Podáváním ženských hormonů ale dochází v podstatě k chemické kastraci (podobná se provádí mimo jiné i u delikventních pedofilů), takže braní hormonů u transžen má svoje negativní dopady. Transmuži se zase s ohledem na podávané hormony potýkají třeba s depresemi, úzkostmi, zvýšenou agresivitou apod. Po hormonech se hodně řeší "horní operace" – transženy si nechávají udělat prsa, transmuži si je zase nechávají odstranit. Tato operace je poměrně bezpečná, proto je o ni velký zájem. Transženy ještě podstupují odstranění Adamova jablka na krku + často feminizaci tváře (obvykle zmenšení nosu, zvýšení obočí, zkrácení čela apod.). Samotná "bottom-surgery" je u obou dvou tím posledním, co trans lidi řeší, mnozí se do této fáze mnohdy nikdy nedopracují.

Často existují tudíž lidé, kteří na první pohled vypadají jako žena (někdy i jako velmi atraktivní žena), ale dole v kalhotách mají stále penis. Anebo naopak, existují lidé, kteří vypadají jako muži (a že kdo někdy víc sledoval LGBT TikToky, tak musí uznat, že spousta těchto transmužů vypadá mnohdy i víc maskulinně než mnozí biologičtí chlapi), ale dole mají vulvu. Takže pravda, kam s nimi třeba ve sprchách na koupácích? Biologické ženy by se asi necítily příjemně, kdyby k nim nakráčel třeba tento člověk: https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/587956d1b8a79b66d3f17d09/1556294088677-UXO4G7QXQKEFEHPSQFY3/3-Year-Transformation-Bodybuilding-FTM?format=1500w A to bez ohledu na to, že by měl třeba v kalhotách vagínu. A co transžena? https://i.pinimg.com/originals/0b/f8/d2/0bf8d2e72545e1b292da9412b765d675.jpg Tuhle slečnu dát do sprchy k mužům jen kvůli jejímu penisu, to by byl náběh na sexuální obtěžování.

Takže ano, tato problematika je problematická. A problematická je hlavně s ohledem na ty, kteří využívají trans problematiky k tomu, aby se stali třeba predátory. Což je mimochodem problém toho prvního individua, o němž mluvíš. Všeobecně vždy platí, že člověka nelze odsoudit za to, jak se cítí (respektive kdo odsoudí druhého za to, jak se cítí, je s prominutím idiot), ale lze ho odsoudit za jeho činy. Pokud někdo využívá prohlášení se za trans k tomu, aby obtěžoval druhé, měl by za to být potrestán. Neměly by se ale házet klacky pod nohy těm skutečným trans osobám, které to mají těžké už tak – a u trans osob, které skutečně trpí genderovou dysforií, jsou delikty velmi, velmi nepravděpodobné. Všechny tyhle osoby, které se prohlásí za trans, aby mohly jít očumovat ženské do sprch, anebo obtěžovat děti (pro zájemce: zjistěte si něco o Jessice Yaniv), obvykle žádnou genderovou dysforii nemají.

Je tedy na pováženou, zda by třeba konečné změny jména (mužské => ženské; ženské => mužské) a změny oficiálního pohlaví nemohly být vázány třeba na nějaké diagnostické posudky, které by určily, že dotyčný trpí genderovou dysforií. Tím by se dle mého hezky vyselektovali všichni wanna be predátoři.

podivin píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 21:44:06Zrovna ten "nelogický" případ by právě měli vyhodnotit jako neoprávněný a posílat tohohle cyklistu mezi chlapy.
Tady jen poznámka: Je to trans-žena, tudíž je to cyklistka. Byť souhlasím s tím, že s ohledem na benefity mužské puberty, kterou kdysi prošla, by měla nejspíš soutěžit spíše s muži než ženami, na tom, že je žena, to nic nemění. A měl bys o ní tak i mluvit. :)

podivin píše: čtvrtek 22. 7. 2021, 21:44:06 No, prostě bude opravdu nejlepší to řešení, když budou mít trans-ženy vlastní a trans-muži také vlastní kategorii. A záchody také.
S těmi kategoriemi v těch vrcholných sportech by to asi šlo. Ale už jsem psal, že na průměrném okresním, anebo i celorepublikovém závodě se asi ani nenajde dostatek trans lidí, aby se ty kategorie zaplnily. Pak vyvstává zase dotaz, kam dát ty 1-2 lidi, kteří se prostě odlišují, ale ke sportu planou jako všichni ostatní sportovci.

A co se týče záchodů... tam je to s vytvořením nových složitější. Už vidím, jak všechna kina, divadla, úřady, školy, koleje apod. vystavují na každém patře další dvě místnosti záchodů pro těch pár jednotek trans, které tam kdy půjdou. :D Zrovna záchody jsou podle mě ten poslední problém, který je třeba řešit. Obzvláště u žen se chodí do kabinek, takže nikdo nic nevidí, a u mužů zase transmuži chodí do kabinek (když nemají penis, tak ani není jak močit do pisoáru, anebo chodí k pisoáru až v době, kdy ten penis mají). Na záchodech se lidi neobnažují. Ve sprchách, v saunách apod. ano – to je větší problém.

Jen pro zajímavost dodám, že jedna transžena, kterou dlouhodobě sleduji, vysvětlovala, že ona sama chodí do posilovny (není moc na sport, ale udržuje si tím váhu). V dané posilovně přirozeně mají sprchy dělené na muže a ženy. Jelikož by se necítila komfortně mezi muži, ale zároveň ví, že by ostatním ženám mohlo vadit, že ona má mezi nohami penis, tak se rozhodla, že se v dané posilovně ani sprchovat nebude a raději si do sprchy zajede domů. Tohle je podle mě logický přístup, který ale bohužel nejde asi dodržet vždy. (Pokud trans člověk žije na kolejích, kde jednoduše není žádná private sprcha, evidentně do nějaké sprchy jít musí.) :)
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: [email protected]
________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~