Trenér reprezentace obviněn ze zneužívání. Oč šlo, popsaly tři hráčky (Seznam Zprávy)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2892
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1284 poděkování

Trenér reprezentace obviněn ze zneužívání. Oč šlo, popsaly tři hráčky (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Bývalého trenéra kadetek obvinila policie koncem května. Říkal nám v umývárně, jak by nás ohnul, uvedly jeho bývalé svěřenkyně, které se rozhodly o věci promluvit.

Karolíně bylo čtrnáct. Ve stolním tenisu patřila ve své kategorii ke špičce. V sezóně 2011/2012 se dostala do reprezentačního týmu kadetek a tím i pod vedení tehdejšího trenéra reprezentace.

„Měly jsme z něj strach. Často vyhrožoval, že nás z reprezentace vyloučí, a do toho měl strašné kecy a sexuálně laděné narážky,“ popisuje Karolína chování tehdy šestačtyřicetiletého trenéra, na kterého jedna z bývalých svěřenkyň podala loni v září kvůli jeho chování trestní oznámení.

„Když si třeba v umývárně některá z nás myla hlavu, řekl jí, že by ji ohnul přes umyvadlo a už by to jelo. Nebo nás v bazénu varoval, abychom si dávaly bacha, jak se hýbeme, že by se mu mohla udělat boule na ručníku. Měl nechutné komentáře, když jsem jedla banán. Jindy zase mluvil o vibrátorech. Dvojsmyslné narážky měl často,“ vzpomíná na svou ranou hráčskou etapu žena, která se spolu s dalšími dvěma někdejšími svěřenkyněmi trenéra M. L. rozhodla dlouho zamlčované věci zveřejnit –⁠ i proto, že podle ní trenérovy praktiky hranici nechutných řečí přesáhly –⁠ jednu z hráček nutil tančit polonahou nebo jí masíroval prsa.

Karolína i obě další svěřenkyně M. L. si pro své výpovědi pro Seznam Zprávy daly obvyklou podmínku –⁠ podobně jako jiné ženy v případech sexuálních deliktů, chtějí zůstat v anonymitě, aby se vyhnuly nechtěnému zájmu okolí. A pod skutečnými jmény nechtějí vystupovat i proto, že se stolnímu tenisu nadále na vrcholné úrovni věnují.

Zveřejnit případ je však podle nich jediná cesta, jak přimět vedení České asociace stolního tenisu (ČAST), aby dotyčnému trenérovi zamezila styk s nezletilými. „Jde nám jen o to, aby další holky neprožily to samé, co my,“ uvedla Karolína, proč poté, co vypovídala na policii, svěřují s kolegyněmi nyní svá svědectví také médiím.

Podle hráček byla asociace stolního tenisu o chování svého trenéra detailně informována už nejméně před rokem a půl. Výkonný výbor však nijak nejednal a trenérskou licenci M. L. dosud nezrušil.

Vyšetřující úřady však jednat začaly. Loni na podzim bylo podáno trestní oznámení a koncem letošního května policie trenéra obvinila.

„Trestní oznámení jsem s klientkou podával 17. září 2020. Případ vyšetřuje Krajské ředitelství Policie Královéhradeckého kraje, oddělení obecné policie kriminality. Dotyčný trenér byl 31. května 2021 obviněn ze zvlášť závažného zločinu pohlavního zneužití, za což mu může hrozit až deset let vězení,“ říká advokát Ivo Žižkovský, který hráčku zastupuje.

Obviněný trenér M. L. do telefonu Seznam Zprávám řekl, že s obviněním nesouhlasí, ale nechce k tomu nic víc sdělit. Rozhovor, kde by svůj nesouhlas se závěry vyšetřovatelů vysvětlil, odmítl.

Nešlo jen o „kecy“

Bývalá mládežnická reprezentantka Karolína se vrací o devět let zpět a říká, že nejvíce „pozornosti“ tehdejší trenér reprezentace kadetek L. M. věnoval její spoluhráčce Lence. „V hlavě jí vytvořil dva světy. Jeden, co se děje doma, druhý, co se děje s ním. A ty se nesměly míchat. O tom jejich druhém světě samozřejmě nesměla s nikým mluvit. Ani s rodiči.“

Karolína vzpomíná na jeden večer během soustředění před mistrovstvím Evropy. Trenér jim řekl, že si chce kvůli čtyřhře ověřit, jak si s Lenkou ladí. „Takže nás pozval do pokoje. Ležel na posteli jen v trenýrkách a řekl, abychom před ním spolu tančily,“ vybavuje si Karolína. „Bylo nám čerstvě patnáct. Byly jsme naučené, že trenér je autorita, že se mu neodmlouvá. Naprosto jsme mu důvěřovaly. A tak jsme tancovaly…“ odmlčí se. „To byl pro mě asi ten nejhorší zážitek.“

U Lenky však podle Karolíny zašel trenér ještě dál. „Vyprávěla mi, že ji masíroval. Nejprve záda v podprsence, pak bez podprsenky, pak se měla otočit a masíroval ji předek. Mluvila o takzvaných osmičkách a ukazovala přitom pohyby jeho dlaní na své hrudi.“

To se podle Karolíny odehrálo dokonce v době, kdy byla Lenka nezletilá. „Pak musela být Lenka jen v kalhotkách, nakonec i bez nich jen s malinkatým ručníkem přes intimní partie. Vyprávěla mi, když to řeknu kulantně, jak k ní trenér promlouval ohledně estetické úpravy těla.“

Seznam Zprávy Lenku kontaktovaly, aby verzi své spoluhráčky potvrdila. Bylo jí nepříjemné hovořit o těchto věcech osobně, ale poslala své vyjádření písemně.

„Karolína popisuje pravdivě, co se mi stalo, a nic nepřibarvuje. Nemyslela jsem si, že by se tato minulost ještě někdy otevřela. Nestalo by se tak, kdyby se M. L. později opět nepatřičně nezachoval k další svěřenkyni. Zaráží mě, že vedení svazu s tím nic neudělalo před lety a ani teď. Tohle nemůže nikoho nechat klidným,“ napsala redakci Lenka.

Sepsali to pro rodiče

Za vrchol trenérova chování k Lence považuje Karolína věci, které se odehrály před devíti lety ke konci mistrovství Evropy v rakouském Schwechatu.

„Po jednom pozápasovém sezení s trenérem přišla Lenka do pokoje v slzách,“ vzpomíná Karolína. „Trenér jí vyčetl, že se nešotuje (dostatečně se neraduje nebo nehecuje), neprojevuje dostatečně emoce a navrhl, že by se měli podívat na porno.“

Karolína říká, že to byla poslední kapka, po níž zvedla telefon a zavolala rodičům.

„Bály jsme se, že máme průšvih, a tak jsme na papír v bodech sepsaly všechno, co se nám za tu sezónu s trenérem stalo.“

Rodiče obou dívek přijeli do Rakouska hned druhý den ráno. „Táta mi vyprávěl, že z papíru, kde jsme trenérovy skutky sepsaly, četli bod po bodu a říkali: vysvětlete nám, co to má znamenat?“

Pak rodiče podle Karolíny papír předali vedení, aby to s trenérem vyřešilo, a dcery-reprezentantky si odvezli domů.

Mohlo to být proti nám. Neblázněte

S rodiči se tehdy sešel první místopředseda výkonného výboru stolního tenisu Nikolas Endal.

„Večer mi volala vedoucí výpravy, že se něco stalo, že je nějaké podezření, a tak jsem tam jel a toho trenéra jsme od děvčat ihned odstavili,“ popisuje.

Že by existoval papír se soupisem deliktů, ale odmítá. „S hráčkami jsem tehdy nemluvil a od rodičů jsem nic nedostal. Nikdy jsem ho (papír) neviděl. Neexistuje. Vymýšlí si to, je to lež,“ řekl Seznam Zprávám dlouholetý funkcionář. Informace měl prý jen o nějakém verbální obtěžování.

I předseda výkonného výboru Zbyněk Špaček se podivil, proč se devět let starou událostí vůbec Seznam Zprávy zabývají.

„Trenér tehdy popřel jakékoliv nevhodné chování, máme to od něj i písemně doložené. Bylo to tedy tvrzení proti tvrzení,“ hájí se Zbyněk Špaček. Je přesvědčen, že udělal maximum –⁠ navzdory tomu, že se neobrátil na policii, ačkoli šlo o mimořádně závažné podezření, že jeho reprezentační trenér zneužíval děti.

„Podnět policii jsme nedávali, protože kdyby se ukázalo, že je neoprávněný, mohlo by to být proti nám. Neblázněte,“ podivuje se předseda.

Funkcionáři pak nyní obviněnému M. L. vypověděli smlouvu reprezentačního trenéra, ale na klubové úrovni mohl trénovat děti nadále. A když se posléze M. L. stal vedoucím trenérem a sportovním manažerem Centra mládeže, výkonný výbor asociace stolního tenisu ho opět zaměstnal.

„V roce 2015 nebo 2016 jsme ho znovu angažovali jako trenéra. Nebyl obviněný, ani odsouzený a nebylo proti němu vedeno žádné trestní stíhání, takže jsme neměli důvod to neudělat,“ říká funkcionář, který však tehdy odmítl nechat případ policejně vyšetřit.

Jedeme dál

V případě funkcionářů stolně tenisové asociace pak neplatí ani slova, že případy podezření proti M. L. jsou devět let stará.

Seznam Zprávy hovořily s hráčkou, která uvedla, že na vulgární chování trenéra M. L. narazila o několik let později, když opět trénoval v Centru mládeže.

„Na všechny holky ve skupině měl blbé řeči. Třeba nám ukazoval sochu sv. Davida a říkal, že on ho má většího. Nebo když jsme jedly nanuk, tak popisoval, jak si ho správně dávat do pusy a podobný narážky. Každý den bylo něco,“ říká tato bývalá svěřenkyně, která podobně jako kolegyně svěřila své svědectví i do policejního protokolu.

Ani v jejím případě nezůstalo podle ní ze strany M. L. jen u slov. Jeho nepatřičné doteky začaly prý někdy od jejích třinácti let. „Ukazoval nám, jak hrát a sahal na nás jinak než normální trenéři. V autě mi hladil nohu, ale já jsem byla tak paralyzovaná, že jsem nic neřekla. Nedala jsem ji pryč.“

Jako velmi nepříjemný zážitek si tato svědkyně vybavila mezinárodní turnaj, na němž byla pouze s trenérem a jeho synem. „Bylo mi zhruba patnáct let. Řekl, že klub má málo peněz, a tak objednal jeden apartmán pro všechny. Když jsem se vrátila z tréninku, všimla jsem si, že dvě původně oddělené postele jsou najednou přistrčené k sobě,“ vypráví.

Neměla prý sílu odporovat. „Ano, spali jsme vedle sebe. A důvod? My jsme se ho všechny bály. Někdy jsem měla pocit, že mu dělá dobře, když někoho rozbrečí.“

I této svěřenkyni trenér tvrdil, že co se v hale stane, v hale zůstane. „Až když jsem byla starší, tak jsem se holkám svěřovala a postupně mi došlo, že on není normální.“

Fyzicky nebylo nic, tak co

Hráčka říká, že kvůli chování trenéra M. L. také odešla do jiného klubu. Její příběh se dostal ke Karolíně a ta –⁠ po zmíněném papíru rodičům –⁠vystoupila proti chování M. L. podruhé.

„Když jsem se dozvěděla, že se jí stalo to samé, co před lety nám, hrozně mě to naštvalo. Před zhruba rokem a půl jsem zorganizovala schůzku s předsedou Špačkem. Byly jsme tam my tři holky: já, Lenka a dívka z jeho nového angažmá. Vše, co jsme zažily a tím myslím úplně vše, jsme mu převyprávěly.“

Schůzka prý trvala půldruhé hodiny a předseda se dozvěděl nejen o nepatřičných řečech, ale hlavně i o masážích a dalších fyzických kontaktech. „Jen jsme po něm chtěly, aby výbor asociace toho trenéra odstřihl od mládeže. Aby nemohl ublížit dalším holkám.“

Jenže nestalo se nic. Proč? Předseda onu schůzku interpretuje jinak.

„Ptal jsem se na té schůzce dívek a ony mi řekly, že to byly jen verbální řeči, fyzického nebylo prý nic. Skutečně,“ říká předseda asociace stolního tenisu Špaček.

Navíc tvrdí, že šlo jen o krátký rozhovor s hráčkami. „Mně tato situace mrzí,“ říká, ale hned vysvětluje, že nemíní ani chování trenéra, ani svůj vlastní přístup k podezřením. „Mrzí mě to, že po devíti letech se něco vytahuje,“ uvedl předseda.

Česká asociace stolního tenisu v minulém roce trenérovi L. M. neprodloužila trenérskou smlouvu, ale až minulý týden zahájila proces odebrání licence.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2892
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1284 poděkování

Re: Trenér reprezentace obviněn ze zneužívání. Oč šlo, popsaly tři hráčky (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Veřejně pořízený záznam z valné hromady asociace stolního tenisu přibližuje, jak postupovalo její vedení proti trenérovi, který byl obviněn z pohlavního zneužívání svěřenkyň.

Valná hromada České asociace stolního tenisu začala předminulý týden v pražském hotelu Olympik zostra. Předseda výkonného výboru Zbyněk Špaček delegátům oznámil, že on a výbor udělali maximum, aby vyřešili skandál související s důvodným podezřením, že někdejší reprezentační trenér týmu kadetek M. L. v minulých letech sexuálně obtěžoval své svěřenkyně.

„S děvčaty jsem mluvil a šlo pouze o verbální obtěžování,“ řekl delegátům Špaček, ale ti se ihned ohradili.

„Zbyňku, řeknu ti to na rovinu. Lžeš,“ uvedl jeden z delegátů. „Já se cítím po morální stránce naprosto zhnusen,“ přidal se další. „Nebylo to jen verbální obtěžování, bylo to mnohem horší. A předseda to věděl.“

Naráželi na to, co bylo minimálně v části komunity stolních tenistů známo. Tři hráčky popsaly, jak musely snášet opakované dvojsmyslné sexuální narážky trenéra. Jak jednu z nich masíroval na prsou a další s ním musela spát ve dvojposteli.

Svědectví těchto tří hráček přinesly Seznam Zprávy a má ho v ruce také policie, na niž se jedna z žen loni v září obrátila. Policie pak letos v květnu trenéra obvinila ze zvlášť závažného zločinu pohlavního zneužívání.

Vedoucí činovníci asociace stolního tenisu čelí kritice, že tvrdě nezasáhli. Po prvním vzneseném podezření před devíti lety sice M. L. suspendovali z pozice reprezentačního trenéra, ale neoznámili věc policii. A po několika letech ho do struktury asociace opět vrátili jako trenéra sportovního centra mládeže.

A jak vypověděla hráčka z tohoto nového trenérova angažmá, praktiky M. L. s vulgárními narážkami a lascivními doteky se opakovaly.

Přestože trenér byl už v době konání valné hromady po mnohaměsíčním policejním vyšetřování obviněn, takže podezření vůči němu lze považovat za velmi pádná, dalo části kritických delegátů valné hromady velkou práci, aby se o skandálu na schůzi vůbec mluvilo. Dokonce se nepodařilo dostat ho do programu, ale díky tomu, že byl jednání přítomen nový předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser, se o tématu přece jen nakonec diskutovalo.


Stalo se tak během akcí, tréninků a soustředění konaných pod záštitou České asociace stolního tenisu.

Ivo Žižkovský, právní zástupce hráček

„Nyní tu nestojím jen jako delegát, ale jako právní zástupce hráček, které byly pravděpodobně pohlavně zneužívány bývalým trenérem české reprezentace mládeže,“ oznámil zhruba čtyřicetičlennému plénu člen arbitrážní komise Ivo Žižkovský. „Stalo se tak během akcí, tréninků a soustředění konaných pod záštitou České asociace stolního tenisu,“ uvedl s tím, že členové výkonného výboru o závažnosti zneužívání hráček věděli, ale nekonali a snažili se celou věc léta tutlat.

Předseda asociace stolního tenisu Zbyněk Špaček se brání, že měl informace pouze o verbálním obtěžování. „Těžko si dokážu představit, že bych s tím, co jsem věděl, šel na policii,“ hájil se, ale mimoděk přiznal, že se rozsah obtěžování ani nepokoušel zjišťovat.

„Ano, s děvčaty jsem párkrát mluvil, ale neptal jsem se jich na konkrétní věci. To vůbec ne. To je věc policie. Jen mě zajímalo, o jaké obtěžování nebo případně řeči šlo,“ vysvětloval valné hromadě.

Delegát Richard Brhel z Hodonína však předsedovu obhajobu zpochybnil. Připomněl, že se předseda s hráčkami před rokem v únoru sešel. „Nezávisle na sobě mi (o schůzce s předsedou, pozn. red.) dívky řekly toto: seděl tam hodinu (předseda Špaček), měl hlavu v dlaních a říkal – to kdybych věděl, kdyby se to stalo mým dětem, tak ho zabiju,“ řekl Richard Brhel. „Buď lžou ta děvčata, nebo ty,“ obrátil se na předsedu.

Za věrohodnost svědectví tří hráček se pak na valné hromadě postavila bývalá reprezentantka Alice Roubalová – v roce 2012, kdy se objevila první podezření proti M. L., byla předsedkyní dozorčí rady asociace stolního tenisu. Tehdy výkonný výbor celou věc bagatelizoval a Roubalové prý řekl, že „bůhví, co se stalo, a že to byla jen jedna z řad stížností rodičů, kteří si prý tenkrát stěžovali na kdeco.

Alice Roubalová připustila, že tehdy také po vyjádřeních výkonného výboru nepovažovala věc za vážnou. Její postoj se však nyní změnil.


Já obdivuju tu slečnu, která s tím teď vyšla, protože sama na sobě vím, že musela sebrat obrovskou, ale obrovskou statečnost, a hluboce se před ní skláním.

Alice Roubalová, delegátka valné hromady ČAST

„Teď vám řeknu něco, co kromě mých rodičů nikdo neví. Když mi bylo deset, byla jsem pohlavně zneužita. Pět let jsem to nikomu neřekla. Po pěti letech jsem onoho člověka potkala s rodiči na kluzišti, dostala jsem hysterický záchvat, rodiče mě odvedli domů a po dvou hodinách ze mě dostali, co se stalo,“ řekla delegátům. „Já jsem je zapřisáhla, že to nesmějí nikdy nikomu říct. Měla jsem tak strašný strach, že jsem nedokázala ani dýchat, a já se vůbec nedivím těm dívkám, že o tom nechtějí mluvit. Já obdivuju tu slečnu, která s tím teď vyšla, protože sama na sobě vím, že musela sebrat obrovskou, ale obrovskou statečnost, a hluboce se před ní skláním. Zvlášť když víme, že se snaží zabránit, aby se to nestávalo těm dalším. Bylo to moje hluboké tajemství, ale považuju za vhodné to tu říct. Pamatuju si veškeré detaily z té události a věřte mi, že ta děvčata si nesou následky po celý život.“

Vedení asociace pak na valné hromadě čelilo otázkám, jak je možné, že navzdory vážným podezřením z roku 2012 asociace trenéra M. L. později opět zaměstnala jako trenéra a opět s juniorkami objížděl tuzemské i zahraniční turnaje.

„Nebyl obviněn ani potrestán, prostě nic,“ vysvětlil to delegátům místopředseda asociace Nikolas Endal. „Nebyl jediný důvod, aby ten člověk nebyl zaměstnán naší asociací. Když se v loňském roce stal ten druhý případ, úplně to samé, co v roce 2012, tak jsme okamžitě zrušili jeho smlouvu, od té doby pro nás nepracuje.“

Vysvětlení však neuspokojilo nejen delegáty, ale ani přítomného předsedu Národní sportovní agentury Filipa Neussera.

„Budu požadovat po vedení asociace jasné a rázné řešení celé situace. Do té doby není Česká asociace stolního tenisu pro Národní sportovní agenturu důvěryhodný partner. Takové věci tolerovat nelze a osobně se zasadím o to, že se celá kauza nezamete pod stůl,“ řekl Seznam Zprávám jeden z nejvyšších činovníků českého sportu.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 959
Dal: 843 poděkování
Dostal: 443 poděkování

Re: Trenér reprezentace obviněn ze zneužívání. Oč šlo, popsaly tři hráčky (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od podivin »

Když mi bylo deset, byla jsem pohlavně zneužita. Pět let jsem to nikomu neřekla. Po pěti letech jsem onoho člověka potkala s rodiči na kluzišti, dostala jsem hysterický záchvat,
To musí být příšerný pocit, když takhle toho útočníka někde potká na veřejnosti :'(
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 11
Příspěvky: 897
Dal: 1188 poděkování
Dostal: 483 poděkování

Re: Trenér reprezentace obviněn ze zneužívání. Oč šlo, popsaly tři hráčky (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Dreamer »

podivin píše: pátek 2. 7. 2021, 12:51:52 To musí být příšerný pocit, když takhle toho útočníka někde potká na veřejnosti :'(
A pak jsou děti, které zneužíval třeba někdo známý, veřejně uznávaný. Na ty pak ten zneužívatel občas vykoukne z televize nebo billboardu, nebo o něm začne mluvit kamarád. Není kam se schovat. Strašný