Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3342
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1430 poděkování

Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Tělesné tresty nezlepšují chování dětí ani jejich sociální kompetence, naopak zvyšují potíže s chováním. Studie, vedená mezinárodním týmem odborníků, analyzovala 20 let výzkumu.

Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Lancet, tělesné tresty „škodí vývoji a blahobytu dětí“. „Rodiče bijí své děti, protože si myslí, že tím zlepší jejich chování. Bohužel pro ně, v rámci našeho výzkumu jsme objevili jasné a přesvědčivé důkazy o tom, že tělesné tresty chování dětí nezlepšují a naopak ho zhoršují,“ uvedla hlavní autorka Elizabeth Gershoffová, profesorka na Texaské univerzitě v Austinu.

Výzkumníci podle agentury AP sledovali děti v průběhu času a porovnali až 69 studií z USA, Kanady, Číny, Kolumbie, Řecka, Japonska, Švýcarska, Turecka a Spojeného království. Aby bylo možné změřit skutečný dopad výprasků a jiných tělesných trestů, které rodiče obvykle k potrestání dítěte volí, byly z přehledu vyloučeny tresty slovní i takové, které by mohly být označeny za týrání dětí.„Nezahrnovali jsme tak do studie takové činnosti, jako je bití dítěte do obličeje či hlavy, házení předmětů po dítěti, vymývání úst dítěte mýdlem, shazování, škrcení nebo vyhrožování nožem či zbraní,“ uvedla Gershoffová.

Některé ze zkoumaných studií zaznamenaly ve spojitosti s tělesnými tresty i pozitivní dopady. Většina studií však prokázala výrazný negativní dopad hned v několika ohledech. Podle Gershoffové se ve 13 z 19 nezávislých studií „nejkonzistentněji potvrdilo“, že fyzické trestání dětí vytváří v průběhu času více vnějšího problémového chování, jako je „zvýšená agresivita, zvýšené antisociální chování a zvýšené rušivé chování ve škole“.

Z výzkumu podle CNN vyplývá, že na celém světě jsou téměř dvě třetiny (63 %) dětí ve věku od dvou do čtyř let, tedy přibližně 250 milionů dětí, pravidelně vystavovány tělesným trestům. Podle organizace Globální partnerství pro ukončení násilí na dětech tuto praxi dosud zakázalo 62 zemí. Navzdory tomuto pokroku je „před tělesnými tresty zákonem plně chráněno pouze 13 procent dětí“, uvádí agentura AP. 31 zemí naopak dodnes povoluje bičování a výprask holí jako trest za trestné činy spáchané mladistvými.

„Tělesné tresty jsou neúčinné a škodlivé a nemají žádný přínos pro děti a jejich rodiny. Z důkazů, které předkládáme, to nemůže být jasnější,“ uvedla vedoucí autorka studie Anja Heilmannová.

„Vidíme jednoznačnou souvislost mezi tělesnými tresty a problémy s chováním, jako je agrese a antisociální chování. Tělesné tresty konzistentně předpovídají nárůst těchto typů problémů s chováním. Znepokojivější jsou zjištění, že u tělesně trestaných dětí se zvyšuje riziko, že budou vystaveny ještě závažnějšímu násilí,“ řekla Heilmannová.

Studie publikovaná v časopise The Lancet odmítla, že by tělesné tresty snižovaly problémové chování dětí, nebo podporovaly pozitivní vývoj dítěte. Škodlivé důsledky spojené s tělesnými tresty se projevily bez ohledu na pohlaví dítěte, etnický původ nebo celkový výchovný styl pečujících osob.

„Při zkoumání údajů v průběhu času nebylo zjištěno žádné zlepšení pozornosti, kognitivních schopností, vztahů s ostatními, reaktivity na stres, prosociálního chování nebo sociálních kompetencí dětí, které byly tělesně trestány,“ stojí ve studii, financované Národním institutem Eunice Kennedyové Shriverové pro zdraví dětí a lidský rozvoj (NICHD) a britskou Radou pro ekonomický a sociální výzkum (ESRC).

„Bití dětí nefunguje a v mnoha případech je škodlivé. Domov by měl být pro děti bezpečným místem, avšak v mnoha zemích z něj pro ně zákony mohou učinit jedno z nejnebezpečnějších míst. Státy musí udělat vše pro to, aby zajistily všem dětem ochranu před všemi formami ubližování, včetně tělesných trestů,“ uvedla Jillian van Turnhoutová, spoluautorka studie.

„Tělesné tresty však nejsou jen zdraví škodlivé – porušují také lidská práva dětí. Úmluva OSN o právech dítěte (UNCRC) jasně říká, že děti by měly mít stejnou úroveň ochrany před všemi formami násilí jako dospělí. Země, kde jsou tělesné tresty stále legální, musí jednat a dodržet své závazky vyplývající z Úmluvy OSN o právech dítěte tím, že tělesné tresty zakážou. Ve Spojeném království to znamená, že Anglie a Severní Irsko by měly následovat příkladu Skotska a Walesu a poskytnout dětem stejnou právní ochranu,“ uzavřela Heilmannová.

K určitým změnám dochází, píše CNN. Podle studie zveřejněné v dubnu v letech 1993 až 2017 došlo v USA k poklesu počtu tělesných trestů, což CNN alespoň částečně vysvětluje změnou postojů mladších rodičů, kteří se k takovému jednání zřejmě uchylují méně než předchozí generace. Fyzické trestání dětí je v USA povoleno ve všech 50 státech. V 19 amerických státech smí žáky tělesně trestat i učitelé, ačkoli některé školní obvody v těchto státech tuto praxi zakázaly.

Valná většina evropských zemí tělesné tresty zakazuje jak v rodině, tak ve škole. V Belgii, České republice, Itálii, Rusku, Bělorusku a Švýcarsku jsou domácí tělesné tresty vůči dětem povolené, ve školách jich ale využívat nelze.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Správce poradny
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 1115
Dal: 943 poděkování
Dostal: 515 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od podivin »

Hmm, jako trest ne, spíš jen jedno plácnutí na získání pozornosti dítěte, pokud vůbec nevnímá ani zvýšený hlas nebo aby si dítě uvědomilo, že je už situace vážná a končí žerty.
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč. S plným srdcem lásky žiji prázdné dny.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 177 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Rudy »

Přesně, článek je nesmysl a plete násilí a tresty s výchovným upozorněním.
Rozhodně nejsem pro mlácení, toho jsem si užil dostatek, včetně nadávání a řvaní... To je nejhorší pro psychiku dítěte. Ale jak píše Podivín, plácnutí jako upozornění, probuzení, šok, to je hodně účinné. Dítě je někdy v afektu a nevnímá a toto je jedno z řešení jeho "restartu" do bdělého režimu.

Rozhodně by se měli rozlišovat fyzické tresty od výchovných plácnutí. Samozřejmě adekvátních k dané situaci a věku. Lze využít i k vyvolání šoku třeba studené vody. Již se nám osvědčilo když se syn dostal až do zalékavého záchvatu. Nezaměňovat s tresty když něco provede, to se dá řešit nenásilně.

Jinak jsem rozhodně proti mlácení dětí, kdo tohle dělá měl by dostat taky! Není pro to omluva. Kdo si plete dítě s kopacím míčem nemá právo na život.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Příspěvky: 1040
Dal: 1298 poděkování
Dostal: 548 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Dreamer »

Rudy píše: pátek 9. 7. 2021, 21:40:40 Lze využít i k vyvolání šoku třeba studené vody. Již se nám osvědčilo když se syn dostal až do zalékavého záchvatu.
Jojo, jedna z dětských vzpomínek, na které nezapomenu. A přitom jsem si jen chtěl hrát a snažil se upoutat pozornost :D
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 177 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Rudy »

No jó, jenže když se to dostane až do stavu kdy se už ani nedovede nadechnout, tak je to velice účinná terapie *bravo* *dance*
Uživatelský avatar
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Příspěvky: 1081
Dal: 135 poděkování
Dostal: 426 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Mathias8 »

Rodiče bijí své děti, protože si myslí, že tím zlepší jejich chování. Bohužel pro ně, v rámci našeho výzkumu jsme objevili jasné a přesvědčivé důkazy o tom, že tělesné tresty chování dětí nezlepšují a naopak ho zhoršují,“ uvedla hlavní autorka Elizabeth Gershoffová, profesorka na Texaské univerzitě v Austinu.
Skoda, ze musi prist nejaka studia a ze ludia na to za tie roky neprisli sami.

Kedysi mozno platilo mlatenim zmenit k cloveka k lepsiemu. Niektori rodicia sa toho drzia este dnes. Myslia si, ze tak jedine cloveka zmenia akoze k lepsiemu. Uz som aj pocul od jedneho otca asi zacnem mlatit syna pred ludmi aby sa zmenil k lepsiemu. Nestaci ze doma. Akokeby bol problemove decko, pritom vzdy ten chalan robi co chce jeho otec a nie on. To si fakt ludia v praveku mysleli alebo to ozaj tak platilo ze mlatenim sa clovek zmenil k lepsiemu? Cloveka to vrhava do depresii, straca sebavedomie,stale si mysli, ze nieje ani nebude nikdy dobry, ma komplexy. Je mu zo seba na grc, nenavidi sa. Stale hlada vo svete nieco co by ho naplnilo a stale sa ajtak citi prazdny.
Clovek si nesie svoje detske traumy po cely zivot a vobec nieje pravda,ze ten clovek sa zmeni k lepsiemu. Nehovorim ze vychovne ale mlatenie, surove mlatenie bud za malickosti alebo ked ten rodic skratka ma nervy a vybrusi sa na svojich detoch. A co je najhorsie ze ludia to vedia a vidia a neurobia nic. Otcovi kamarati ked to vidia prizeraju sa s tym, ze co ja mozem ja som cudzi clovek nespravim nic, co ja mu mozem na to povedat a nezasiahnu tak to dieta to vnutorne pomaly zabija a v dospelosti to ma katastrofalne nasledky. Chalan chce mat dievca, deti rodinu skratka priklad a ma problem si ho najst pretoze ma nulove sebavedomie a vsetko sa to vynara ako fatamorgana v urcitych situaciach ma bloky a podobne.
Uživatelský avatar
Rudy
Registrovaný uživatel
Varování: 3
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 25
Příspěvky: 191
Dal: 177 poděkování
Dostal: 84 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Rudy »

V tom máš pravdu. Rozhodně děti nebít. Já to štěstí bohužel neměl. Řev a mlácení snad za cokoli...
Nerad bych aby moje předchozí příspěvky vyzněli opačně. Výchovný plácnutí přes zadek je něco jiného než nářez. A to vím z vlastní výchovy našeho syna. Máme krásný vztah a důvěru a nikdy nebyl zbyt. Ale plácnutý jo. Někdy je to jediný způsob vytyčení mantinelů.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3342
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1430 poděkování

Re: Tělesné tresty zhoršují chování dětí, stojí ve shrnutí 20 let výzkumu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Češi postupně ustupují od fyzických trestů při výchově svých ratolestí. Pohlavky a výprasky využívají rodiče spíše jen ve výjimečných situacích.

Škoda každé rány, která padne vedle? Nikoli. Výsledky velké ankety letního seriálu Rodiče a děti hovoří jinak. Jen necelá desetina čtenářů Deníku se přiznává k fyzickému trestání dětí, zbytek buď děti dle odpovědí nikdy nebije, nebo jen zcela výjimečně. A podle odborníků je to tak správně.

„Ve společnosti se již podařilo postavit normu slušnosti u bití žen. Sice jsou a budou výjimky a najdou se tací, kteří ženu uhodí, ale společnost už to netoleruje. U dětí jsme ještě kus zpět. Fyzické tresty bereme, jako že to tak má být. Na druhou stranu i ten, kdo tento styl výchovy dnes uplatňuje, se s tím již veřejně nechlubí,“ myslí si uznávaný dětský psycholog Václav Mertin.

Cesta přirozených a logických následků

Stejně jako většina odborníků i on s fyzickými tresty nesouhlasí. Podle něj takto zvolená cesta výchovy přes formální autoritu a určité násilí v podobě pohlavků či výprasků rozhodně nevede ke kýženému cíli: vychovat sebevědomé dítě, které se bude mít lépe než rodiče. Jako alternativu nabízí rodičům vydat se myšlenkou přirozených a logických následků. Zkrátka tak, jak to v reálném životě funguje. Jako příklad uvádí domluvu dítěte s rodiči na úklidu pokoje v průběhu dne. Odměnou za to je možnost zahrát si na počítači či mobilu před večeří. Pokud se tak nestane, následuje trest: žádný počítač či mobil.

A pokud dítě začne s úklidem až poté, pak by mu rodiče měli vysvětlit, že i tak hraní na počítači nemusí stihnout z důvodu večeře a poté odchodu do postele. „Rodiče jistě najdou celou řadu dalších dětských lákadel, a elektronika je jedním z nich. Kroužky a sport bych zakazoval ovšem velmi vzácně, respektive vůbec. Z hlediska vývoje dítě by se jednalo o citelný zásah,“ poznamenává odborník.

Ne ve všech situacích je ale způsob „objevování reálného života“ s jeho důsledky možný. Někdy fyzický trest zkrátka vyplyne ze vzniklé situace. „Rozumím tomu, i když s tím nesouhlasím. Když dítě vběhne do silnice, přichází rychlý trest v podobě pohlavku, výprasku. Podruhé je ale potřeba věc řešit už jinak. Když se budeme blížit k silnici, chytneme děcko za ruku. Vysvětlíme mu, že respektujeme, že se mu to nelíbí, nicméně mu tím nedovolujeme vběhnout do silnice,“ říká Mertin.

Ještě horší než pohlavek

Při výchově je velmi důležité stanovit také určité signály, kterými rodič dává najevo důrazný nesouhlas s počínáním dítěte. Osvědčenou metodou je počítání do tří s dostatečně dlouhými prodlevami. Pokud to nepomůže, následuje trest opět v podobě zákazu dětských lákadel – počítače, sladkosti. „Nesmí to být ale pětkrát denně a poté říci, máš na týden vyčerpáno. To pak ztrácí smysl a tu vážnost. A stejně tak by rodič neměl rychle odpočítat jen proto, aby mohl udělit výprask,“ upozorňuje psycholog.

Někdo může vnímat fyzický trest jako něco nejhoršího. Mnohem vážnější jsou ale podle odborníka tresty psychického rázu: jedná se například o výsměch, ponižování, znevažování, ignoraci a podobně. To vše pak dítěti emočně ubližuje.

„Psychický trest pokládám za ještě horší než fyzický trest. Není vidět, nejsou po něm modřiny. Kdybych byl postaven do volby, zda se vám budu vysmívat, nebo vám dám pohlavek, rozhodl bych se pro pohlavek. Je to jednoduché, čisté. Nesmím vám tedy při tom urazit hlavu,“ říká důrazně Mertin. Jedním dechem upozorňuje, že psychických trestů se nedopouštějí jen rodiče, ale často také učitelé ve školách. „Jsou to ty ironické poznámky typu ,Co nám dnes Novák předvedeš‘ a podobně. To také není úplně šťastné,“ upozorňuje.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?