V Kanadě našli na pozemku bývalé internátní školy pro indiány ostatky 215 dětí (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Mack
Moderátor audiovizuální sekce
Bydliště: SK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 0
ve věku do: 8
Příspěvky: 108
Dal: 308 poděkování
Dostal: 48 poděkování

V Kanadě našli na pozemku bývalé internátní školy pro indiány ostatky 215 dětí (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Mack »


Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů od jejich rodičů.

Průzkum pozemku bývalé internátní školy ve městě Kamloops iniciovali zástupci komunity kanadských indiánů. Ti nechali pozemek zmapovat za použití speciálního radaru, který ostatky objevil, informovala agentura Reuters.

Podle zástupkyně komunity Rosanny Casimirové se jedná o nezaznamenaná úmrtí pohřešovaných dětí. „Nyní máme víc otázek než odpovědí,“ řekla kanadským médiím. Pozemek bude zkoumat také koroner.

Kanadský premiér Justin Trudeau označil objev za „bolestivou připomínku temné a hanebné kapitoly našich dějin“. Jeho předchůdce Stephen Harper se v roce 2008 původním obyvatelům z řad kanadských indiánů a Inuitů omluvil za útisk, kterému byli vystaveni ze strany kanadských úřadů.

Součástí tohoto útisku byl i systém internátních škol, které děti původních obyvatel byly nuceny navštěvovat. Školy fungovaly od druhé poloviny 19. století až do 90. let století minulého a většinou je řídila římskokatolická církev. Podle vyšetřovací zprávy kanadských úřadů bylo vystaveno na těchto školách ponižování, útlaku a násilí až 150 tisíc dětí. Během jejich fungování zahynulo nejméně 4 100 dětí.

Před šesti lety označila zpráva kanadských úřadů tento systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za „kulturní genocidu“. Cílem bylo mimo jiné znemožnit předávání jazyka a kultury mezi generacemi původního obyvatelstva.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3343
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1430 poděkování

Re: V Kanadě našli na pozemku bývalé internátní školy pro indiány ostatky 215 dětí (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny „stovky hrobů“ bez označení.

Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na dnešní ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí „děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu“, napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Před šesti lety zpráva kanadských úřadů označila tento systém, který fungoval do 90. let 20. století, za „kulturní genocidu“. Tímto násilným vzdělávacím systémem prošlo celkem na 150 000 dětí. Byly často podvyživené a fyzicky a sexuálně zneužívané, píše AP. Přes 4000 jich zemřely.

Kanadská federální vláda se za existenci těchto škol omluvila v roce 2008. Katolická církev, která měla většinu z téměř 140 internátních škol v Kanadě ve správě, se za jejich existenci neomluvila. Představitele kanadských původních obyvatel a přeživší neuspokojilo ani červnové vyjádření papeže Františka, který dal najevo lítost nad květnovým nálezem dětských ostatků.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3343
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1430 poděkování

Re: V Kanadě našli na pozemku bývalé internátní školy pro indiány ostatky 215 dětí (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Když si pro něj přišli, bylo Jonnishovi pouhých pět let. Kanadské úřady však rozhodly, že je dost starý na to, aby mohl být odtržen od rodiny a poslán ze svého domova v Québecu do stovky kilometrů vzdálené rezidenční školy v Ontariu. O rok později dostal revmatickou horečku a daleko od rodičů zemřel. Podobných příběhů se v minulých dvou staletích v Kanadě odehrály stovky a nedávné nálezy stovek hrobů dětí jsou toho smutnou připomínkou.

„Byl jen dítětem, něžným dítětem narozeným v zemi svých předků,“ vzpomíná na okamžiky roku 1954, kdy byl Jonnish odvlečen do Ontaria, jeho bratr Romeo.

Když se na konci letošního května objevily zprávy o nálezu neoznačených hrobů, kde skončily stovky těl dětí původních obyvatel Severní Ameriky, pro Romea to bylo „zničujícím“ připomenutím toho, co se před desítkami let stalo s jeho bratrem. O tři týdny později se ale informace o nálezu dalších hrobů poblíž jedné z bývalých internátních škol v Kanadě objevily znovu.

Prvním zmíněným byl nález ostatků 215 dětí nedaleko internátní školy ve městě Kamloops – v zařízení určeném pro děti kanadských indiánů a dalších menšin v jihozápadní provincii Britská Kolumbie, které fungovalo od konce 19. století až do roku 1978.

Tento týden pak přišly zprávy o objevení dalších stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan, ve kterých byly uloženy ostatky více než 750 lidí, převážně indiánských dětí. Jde o dosud největší nález podobného pohřebiště na území Kanady, která si tak nyní znovu připomíná temnou stránku vlastní historie.Už řadu let se objevují příběhy dětí, které byly často násilně odebírány rodičům a umísťovány do přeplněných katolických internátů, jako byly ty v Kamloops a Marievalu. Dohromady jich bylo zhruba 150 a měly jeden hlavní cíl – asimilaci indiánských dětí do většinové společnosti, například používání rodného jazyka proto měly v internátech zakázané.

Násilným vzdělávacím systémem, který fungoval více než sto let, dohromady prošlo asi 150 tisíc dětí a více než 4000 z nich v internátech zemřelo. K těmto tragickým závěrům před lety došla Komise pro pravdu a usmíření, kterou v roce 2008 zřídila kanadská vláda. Právě tato komise také před šesti lety označila systém fungující až do 90. let 20. století za „kulturní genocidu“.

Hrůzy v kanadských internátech
Za jakých okolností tisíce dětí umístěných do církevních škol zemřely, dodnes není jasné. Příčin se ale nabízí hned několik.

Podle amerického deníku The New York Times se v přeplněných školách běžně šířily nejrůznější nemoci jako tyfus nebo tuberkulóza, děti trpěly podvýživou a výjimečné nebylo ani jejich psychické a fyzické týrání. Běžné bylo také sexuální násilí a znásilňování, po kterém některé dívky otěhotněly a čelily nejrůznějším výhrůžkám, aby držely jazyk za zuby.

„Na dětech byly používány tělesné tresty, které měly vést k jejich asimilaci a prosazení školního řádu. Někteří studenti byli biti, připoutáváni, kopáni a bičováni za přestupky, kterým mnohdy nerozuměli,“ popisuje v jednom z dokumentů komise pro usmíření, podle které jsou zdokumentovány i případy, kdy dětem propíchali jazyky jehlami jen proto, že mluvily svým rodným jazykem.

Podle serveru The Washington Post také mnohé děti umíraly při požárech, umrzly při pokusu o útěk nebo si samy vzaly život. Jejich těla pak ve velké části případů končila v neoznačených hrobech přímo v areálech škol – podle bývalé archivářky komise pro usmíření Anne Lindsayové zčásti proto, že se nacházely daleko od rodného domova dětí, a zejména v zimě bylo cestování na tak velkou vzdálenost obtížné.

Jedním z těch, kdo pobyt v internátu přežil a zároveň jím byl hluboce poznamenán, je Harvey McLeod. Do školy ve městě Kamloops nastoupil v roce 1966 a strávil v ní následující dva roky.

„Bylo zneužití, které jsem utrpěl, fyzické? Ano. Bylo také sexuální? Ano. V roce 1966 jsem se stal člověkem, který už nechtěl žít, a změnilo mě to,“ popsal po nálezu ostatků 215 dětí pro americkou televizi CNN.

Spolu s ním tehdy do internátní školy nastoupila také většina jeho sourozenců. Dostali se do stejného internátu, kam byli kdysi posláni i jejich rodiče. S odstupem času si proto McLeod uvědomil, jak těžké pro ně asi muselo být posílat vlastní děti na místo, o kterém věděli, co je tam asi čeká.Po opuštění školy si McLeod stejně jako většina přeživších dlouhá léta lámal hlavu na tím, kde se ocitli jeho kamarádi, kteří z internátu zničehonic zmizeli.

„Někteří se už nevrátili a my jsme za ně byli šťastní, mysleli jsme si totiž, že se jim podařilo utéct,“ vzpomíná bývalý chovanec internátní školy a dodává, že s ostatními studenty často rozebírali, jestli se zmizelým skutečně podařilo utéct nebo co se jim vlastně stalo. Zprávy o objevení hrobů ho ale utvrdily v tom, že příběh jeho přátel šťastný konec neměl.

„Uvědomil jsem si, jak silný jsem jako malý chlapec byl, a jak silný jsem, když tu dnes stojím, protože vím, že spoustu lidí se domů nedostalo,“ svěřil se svými pocity pro CNN.

Hanebná kapitola historie
Za zločiny spáchané v internátních školách si v minulosti vyslechlo obvinění na pět desítek lidí, přeživší a rodiny pozůstalých ale stále čekají na zadostiučinění, a především na omluvu ze strany hlavy katolické církve, která měla většinu těchto zařízení ve své správě. Dosud se tak ale nestalo.

Začátkem června sice papež František vyjádřil lítost nad nálezem dětských ostatků, ani tentokrát ale omluva nepřišla. Jde přitom o jeden z 94 kroků, které jsou podle kanadské komise potřebné pro narovnání vztahů s původním obyvatelstvem.

Představitelé kanadské vlády zvolili zcela opačný postoj. Před více než 10 lety se za zločiny spáchané v internátních školách omluvil tehdejší premiér Stephen Harper a stejně tak učinil i jeho nástupce a současný předseda vlády Justin Trudeau, který se k tragédiím vyjádřil i po květnovém nálezu 215 neoznačených hrobů.

„Je to bolestivá připomínka temné a hanebné kapitoly historie naší země,“ napsal kanadský premiér na twitteru.

Právě nález ostatků v Kamloops a Marievalu je pro pozůstalé alespoň důkazem o spáchání hrůz, na které upozorňují už řadu let.

„Mnoho přeživších – mých příbuzných – to říká už roky, že tam bylo hodně smrti a že tam je spousta neoznačených hrobů. Přeživším ale nikdo nevěří,“ podotýká podle deníku The New York Times Perry Bellegarde, předseda Shromáždění Prvních národů, které sdružuje více než 600 domorodých skupin. Jejich zástupci přitom věří, že nedávné nálezy nejsou těmi posledními a pátrání po hrobech bude pokračovat.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?