Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3258
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1381 poděkování

Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Reality show televize Nova, ve které si dvě rodiny na deset dnů vymění matky a manželky, je častým předmětem kritiky. Divákům vadí vyhrocené scény, ve kterých se objevují nezletilé děti. Vysílací rada ale upozorňuje, že odpovědnost je hlavně na rodičích.

Mezi stabilní programové formáty na nejsledovanější komerční televizi Nova patří středeční reality show Výměna manželek. Pořad vznikající na základě britské licence ukazuje život dvou rodin, které mají typicky naprosto odlišný životní styl, finanční zázemí, úroveň vzdělání a bydlení. Na deset dnů si obě rodiny vymění manželky, popřípadě partnerky, a ty si musí v novém prostředí poradit, aby poznaly, jak se žije jinde.

Už několikrát došlo na fyzické i psychické útoky. Štáb musel v dubnu 2018 zasáhnout, když v jedné z rodin došlo k fyzickému napadení. Televize konflikt zařadila do finálního sestřihu, včetně vystresované reakce přítomných dětí. V jiném vydání z roku 2019 se objevilo dítě s ADHD, které rodiče krutě trestají. A zástupkyni ombudsmana se nelíbil ani díl, kde diváci mohli vidět dítě zcela vystrašené ze svých rodičů, především dominantního otce.

Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání sice přišly stížnosti, ale Nova za odvysílané epizody nedostala žádný postih. Tématu se proto ujala zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Loni se obrátila na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se žádostí o anonymizované kopie diváckých stížností a na sklonku roku oznámila, že chce prošetřit, jak vysílací rada uplatňuje dohled nad vysíláním. Pojala podezření, že postup rady neodpovídá škodlivosti tří konkrétních epizod.

Následnou komunikaci se zástupkyní ombudsmana popsala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve své výroční zprávě za loňský rok.

„Zástupkyně se domnívá, že k ochraně dětí před negativními vlivy vysílání nestačí fakt, že pořad není určen pro dětské diváky a jako takový je vysílán po 20. hodině, kdy dle Rady již děti bývají pod dohledem dospělých, respektive se zde předpokládá korekce ze strany rodičů. Potenciální riziko i pouhého sledování pořadu Výměna manželek dětskými diváky shledává zástupkyně veřejného ochránce práv zejména ve skutečnosti, že běžnou součástí odvysílaných dílů jsou sociálně patologické jevy (agrese, opilství), vulgarismy (byť vypípané, ale rozpoznatelné), urážení a ponižování účinkujících (v přítomnosti dětí), kritika partnerských vztahů, výchovy, rodiny. Zástupkyně se domnívá, že pokud televize prezentuje situace, které jsou rizikové a nevhodné pro děti, neměly by je děti sledovat, protože jsou rizikové pro jejich vývoj,“ shrnul úřad výtky Moniky Šimůnkové.

Rada reagovala tím, že zástupkyni ombudsmana poskytla analýzy Výměny manželek, které se zabývaly tím, jestli by pořad mohl ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. Takový obsah zákon zakazuje vysílat před 22. hodinou. „Ani v jednom z analyzovaných případů nedospěla Rada k podezření, že by k porušení citovaného ustanovení mohlo dojít a že by tedy bylo nutné zahájit řízení o přestupku z moci úřední nebo uložit provozovateli upozornění na porušení zákona. Z tohoto důvodu Rada podněty odložila,“ vysvětlili radní, proč televizi Nova neudělili jakoukoliv sankci.

„Pořad Výměna manželek je klasickou reality show, která staví na vyhrocených konfrontacích či odchylkách chování, neboť to ji činí divácky atraktivní. Kontroverzní situace jsou tedy dramaturgií pořadu záměrně podněcované vnějšími okolnostmi, tj. ‚výměna manželek‘ bývá z co nejodlišnějšího typu svazku, divák pak sleduje, jak se rozdíly a z nich vyvolané neshody budou vyvíjet a stupňovat. Výměna manželek tak může být v jistém směru i pořadem přínosným, osvětovým, pokud přináší demonstraci fungování bezproblémové, ‚idylické‘ rodiny v kontrastu se špatným fungováním rodiny druhé,“ zdůraznila vysílací rada.

Samotná účast dětí při natáčení televizního pořadu, ať už má jakoukoliv povahu, je mimo kompetenci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Je to věc dohody mezi rodiči, kteří jsou zákonnými zástupci dětí, a televizní stanicí. Úřad do výroby pořadů nezasahuje a ani to nemůže dělat. „Odpovědnost leží především na samotných rodičích, případně na orgánech sociálně-právní ochrany dětí, pokud je zde důvodné podezření, že jsou konkrétní nezletilé či mladistvé osoby vystaveny nějakému typu ohrožení,“ napsal úřad zástupkyni ombudsmana.

„Myslím, že je dobře, že ukazujeme, v jakých podmínkách děti v našich českých rodinách žijí. To je pro mě zásadní,“ řekla režisérka pořadu Jana Rezková v rozhovoru pro server iDnes. „Štáb několikrát zasáhl, když chtěl rodič před námi dítě mlátit, a my to i v díle nechali. Vytáhl řemen, chtěl kluka bít, paní kolegyně po něm skočila a je to tam i slyšet: ‚nech ho bejt!‘ Že by před námi někdo děti mlátil? To nebudeme trpět,“ argumentuje režisérka.

Podle slov režisérky štáb už několikrát sám kontaktoval sociální odbor, popřípadě se na úřady obrátila „náhradní“ manželka, když viděla prostředí v rodině.

„Je zcela vyloučeno, aby Rada jakékoli potenciální riziko ohrožení vývoje dětí a mladistvých prostřednictvím televizního vysílání záměrně přehlížela,“ podotýká vysílací rada s poukazem na vlastní vzdělávací aktivity v oblasti mediální gramotnosti nebo vztahu dětí k mediálním obsahům. „Pokud by tedy Rada dospěla k závěru, že odvysíláním pořadu Výměna manželek k takovému jednání dochází, zcela nepochybně by přistoupila k adekvátním krokům, které jí zákon umožňuje, případně by podnět postoupila k šetření příslušným orgánům (například orgánu sociálně-právní ochrany dětí). Rada však dospěla k závěru, že odvysíláním oněch tří inkriminovaných epizod pořadu Výměna manželek, které zástupkyně veřejného ochránce práv zmiňuje, k takovému jednání nedošlo,“ uzavřel úřad.

V lednu letošního roku ombudsman Stanislav Křeček tento případ své zástupkyni odebral a věnuje se mu sám. V elektronické evidenci stanovisek ombudsmana se zatím žádný materiál k Výměně manželek, potažmo postupu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, dosud neobjevil.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
pbd
Administrátor
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 342
Dal: 263 poděkování
Dostal: 354 poděkování

Re: Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Nový příspěvek od pbd »

"Zástupkyně se domnívá, že pokud televize prezentuje situace, které jsou rizikové a nevhodné pro děti, neměly by je děti sledovat, protože jsou rizikové pro jejich vývoj,“ shrnul úřad výtky Moniky Šimůnkové.
Kdyby to nebyl názor kanceláře ombudsmana, tak to ani nekomentuji, ale je a nehledě na jakékoliv mínění o kvalitě Výměny manželek mi tento postoj přijde řekněme přehnaný. Určitě je třeba, aby měli děti pozitivní vzory, ale chránit je před tím, aby viděli nějaké neurvalce nebo opilce v televizi? Tohle je riziko pro jejich vývoj? Konkrétně z tohoto pořadu mají děcka myslím jen srandu, což podle mě ukazuje na to, že dobře chápou, že to, co v tom pořadu vidí není normální, protože jinak by to nebylo srandovní. Když bych šel s dětmi po ulici a tam se nějací hádali nějací opilci, tak mám dětem zakrýt oči a uši a převést je na druhou stranu ulice, aby se mi ty sněhové vločky nerozpustili?

Si rád představuju, že vychovávám nějaké děti, tak si chci ověřit, jestli si nemyslím úplný nesmysly, abych z těch imaginárních dětí nevychoval blbečky.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3258
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1381 poděkování

Re: Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Řešit jestli děti poškodí sledování Výměny manželek je problematika sto let za opicema. Já spíš řešívám, že jsou holčičky na kaši z toho že viděly na netu upalování štěňátek za živa.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3258
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1381 poděkování

Re: Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Televize Nova porušila podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zákon ve vysílání některých dílů Výměny manželek. Ty podle Rady obsahovaly pro děti škodlivý obsah. Problémem byly odvysílané vulgarismy, nadměrné konzumování alkoholu a jeho ospravedlňování.

Po odvysílání několika kontroverzních dílů Výměny manželek na TV Nova přišlo Radě několik diváckých podnětů, které následně odložila. Věcí se ale začala zabývat zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková, která s postupem rady nesouhlasila.

Podle Šimůnkové nebylo odůvodnění odložení podnětů dostatečné. Rada argumentovala tím, že všechny zobrazené situace byly v mezích žánru reality show, vulgarismy byly „vypípané“ a pořad byl vysílaný po 20. hodině.

RRTV se po námitkách Šimůnkové případy znovu začala zabývat a došla k závěru, že TV Nova zákon porušila, na což ji následně upozornila. Kromě odvysílaných vulgarismů televize pochybila v tom, že jeden z dílů, kde účinkující konzumuje velké množství piva, běžel v televizi před desátou hodinou.

„V té době přitom nemohou být vysílané pořady, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých,“ uvedl ombudsman v tiskové zprávě. Problémem také bylo, že účinkující pití alkoholu zlehčoval a chtěl, aby to okolí tolerovalo.

Ombudsman zároveň vyzval Radu, aby zvážila oznámení možného ohrožení dětí Orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Rada už jedno takové oznámení podala v lednu 2021. Mimo jiné má Rada na doporučení ombudsmana zveřejnit vypracovanou analýzu pořadu a její závěry.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Dream
Registrovaný uživatel
Varování: 7
Výkřik do tmy: Pedofil je člověk, který chce dávat dětem lásku a miluje je, což společnost nechápe a považuje to za odporné svinstvo. A nezlobte se na mě, láska přeci není zlo.
Příspěvky: 120
Dal: 5 poděkování
Dostal: 42 poděkování

Re: Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Nový příspěvek od Dream »

Oni ale řeší ty děti, které v tom pořadu vystupují, mám pocit.
Uživatelský avatar
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Bydliště: Internet
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 18
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Příspěvky: 327
Dal: 480 poděkování
Dostal: 208 poděkování

Re: Děti ve Výměně manželek? To je mimo naši kompetenci, krčí rameny vysílací rada (Lupa.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

začala zabývat a došla k závěru, že TV Nova zákon porušila
Podle mě by se tento pořad měl zrušit. Když do takových soutěží chodí jen dospělí, můžou rozhodovat za své činy a jsou svého štěstí stůjcem. Boužel u tohoto pořadu za tohle rozhodnutí pak trpí i jejich děti, které bud ani nemaj z toho rozum nebo je stejně nikdo neposlechne. Jim je třeba nepříjemné, že je 10 dní sledují nějaké kamery, ale rodičům je to boužel mnohdy úplně fuk. Na dobro svých dětí nemyslí... Nemyslí na to, že se ztrapní před celým národem. Vůči dětem je to velice nezodpovědné.
Můj život je někdy vážně podivný...