V případě nefunkčního webu zveřejňujeme informace na našem Twitteruhttps://twitter.com/SpolekCEPEK

Kontrola rodiče nad přístupem cizí osoby k dítěti

Diskuze o problematice dětí.
GunC

Kontrola rodiče nad přístupem cizí osoby k dítěti

Nový příspěvek od GunC »

Dobrý den,

než se zabřehnu do osobního příběhu tak položím svojí kličovou otázku. Může rodič zakázat cizí osobě jakkoliv kontaktovat jejich dítě? Jak se tato skutečnost mění s ohledem na věk? Tzn., pokud máme silný kamarádský vztah s někým, komu nebylo ještě 18/15/atd., jak velikou mají rodiče kontrolu nad tím nám ho zakázat?

A teď k příběhu. V rámci doučování jsem se seznámil se 14ti letou dívkou. Několik měsíců jsme se moc nezajímali, ale po nějaké době jsem nějakým způsobem získal její důvěru do té míry, že se mi svěřila s mnoha osobními problémy - mimo jiné že vlastně není ona, ale on (tedy je transgender), že má za sebou pokus o sebevraždu, sebepoškozování, (kyber)šikanu i sexuální obtěžování na internetu, záchvaty úzkosti a pohled že život je naprd a kdyby umřel tak by mu to nevadilo.

S těmito problémy jsem mu více než rád pomohl a přemluvil jsem jeho rodiče, kteří jeho záchvaty úzkosti brali jako znak slabosti a genderové problémy jako "fázi" kterou potlačují misgenderingem, aby mu sehnali terapii, na kterou teď dochází a věci by se měli pomalu posouvat k lepšímu.

Co jsem však zatím vynechal je to, že mne jednoho dne náhle obejmul. Byl jsem trochu v šoku a nebylo mi to zprvu příjemné, ale postupem času se z toho stala naše rutina. Ani jeden jsem to nevnímali jakkoliv sexuálně, a jemu to pomohlo ("nabil si baterky" a neměl pak takovou potřebu sebepoškozovat se) a mě intimita s jiným člověkem taky byla příjemná.

Postupem času jsem zjistil, že je do mne zamilován (opět - bez jakéhokoliv sexuálního aspektu) a v rámci objímání jsme se stali opravdu intimní (více méně trávení dlohého času v obětí a případně pusy na tvář, iniciace vždy od něj). Jen pro kontext, já jsem muž v pozdních dvacítkách. Celá tato situace je pro mne velmi zvláštní a trochu i nepříjemná a "creepy" (vzhledem k našemu věkovém rozdílu), ale musím přiznat že pro něj mám velikou náklonost jako ke člověku, i s nějakou kapkou té romantické. Sexuálně to pro mě nic moc neznamená, ale k tomu mám jen své slovo. Můj vztah s ním jsem vnímal jako hybrid rodiče, sourozence a kamaráda, ale teď se tam jistá dávka romantiky vplížila.

Problém nastal, když se svěřil o těchto věcech svým rodičům. Ti došli k závěru, že jsem na jejich dítěti za jejich zády spáchal pohlavní zneužití (nevyhrožují ale vím od něj, že jsou přesvědčeni, že bych za to "šel sedět"), a více méně náš styk omezili na on-line, případně pod dohledem jednoho z nich. Jejich pohled chápu, i když mne mrzí, že když už nevěří mě, tak ani vysvětlení jejich dítěte, ale budiž.

(Mimochodem když jsem zkoumal problematiku pohlavního zneužití tak jsem narazil na právě tento web, který byl jedním z nejužitečnějších zdrojů. Moje jistota, že se nic nelegálního nestalo, tím vzrostla z 99% na 99.9%, a zároveň si mohu počíst o kontroverzní a zajímavé problematice.)

Zajímá mne však, jestli mi jeho rodiče případně mohou zakázat s ním jakkoliv komunikovat, prostě utnutí veškeré komunikace - a jestli ano, tak zda věková hranice 15 let tuto skutečnost nějak ovlivňuje. I když je to možná trochu trapné, získal jsem tím opravdu blízkého přítele, někoho s kým můžeme udělat naše oba životy šťastnější a zajímavější, a někoho komu můžu v životě pomoct porazit své mentální problémy. Názory, že lidé s věkovým rozdílem by spolu neměli mluvit, natož být kamarády já, jako "dítě internetu", neuznávám.
Silesia
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 13
Dal: 271 poděkování
Dostal: 169 poděkování

Re: Kontrola rodiče nad přístupem cizí osoby k dítěti

Nový příspěvek od Silesia »

Ta věc má víc rovin.
Pokud člověk ve 14 letech poví, že ho nikdo do ničeho nenutil, tak k tomu každý musí přihlédnout.

Co se dané situace týká, docela chápu jak to máš. Zažil jsem obdobné stádium a trvalo krutě dlouho. Moje zkušenost je nezkoušet to lámat přes koleno. Nevíš totiž co slyší doma. Vím, není to fér, ale z toho co píšeš si dotyčný prošel (prošla) ledas čím a věř pokud je opravdu transexuál ještě si ledas čím projde.
Za mě nezbývá než dál dávat najevo podporu.
Pak je tady také otázka jestli ty city nevzešli právě z toho hlubokého stavu důvěry. V každém případě pro oba to teď nebude lehká doba.

Co se týká zakázání styku s kýmkoli rodiče jej verbálně jistě zakázat mohou.
Nemohou daného jedince omezit na osobní svobodě.
Mohou ale nahlásit například útěk a také mohou nahlásit tebe pokud by se ti chtěli mstít. Je lhostejno, že se nakonec nic neprokáže. Minimálně podání vysvětlení by tě neminulo a i to pro slabší povahy není nic moc.
Marco Freeman
Administrátor
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Kontakt: [email protected]
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: ❀ Život by byl šíleně nudný bez šíleně dlouhých příspěvků. ❀
Dal: 860 poděkování
Dostal: 1702 poděkování

Nový příspěvek od Marco Freeman »

Zdravím,

vítej u nás. V prvé řadě mi dovol říct, že je rozumné, že si o tom zjišťuješ informace a došel jsi až sem a jsem rád, že ti byl ČEPEK dobrou studnicí informací, co se týče třeba informací o stanovení hranic vhodnosti vůči dítěti mladšímu 15 let.

A nyní k věci – ptáš se, zda rodiče mohou zakázat dítěti, aby se s někým kontaktovalo. Odpověď je prostá: jsou to rodiče. Rodiče zakazují běžně dětem věci, o nichž si myslí, že by pro ně mohly být škodlivé (nutno podotknout, že někdy tak činí rozumně a někdy méně rozumně). A vzhledem k tomu, že tvůj kamarád ještě není dospělý, zletilý a nedosáhl plné svéprávnosti, mají nad ním jeho rodiče určitou moc, která se prostě nazývá "rodičovstvím". :) Pak je druhá věc, nakolik děti své rodiče poslouchají.

Co se týče mého názoru, doporučil bych ti si s jeho rodiči upřímně, otevřeně promluvit o tom, jak to spolu máte. Psal jsi, že to onen klučina doma už řekl, ale netuším, jak to podal a jestli to neuvedl nějakým způsobem, který třeba rodiče vystrašil nebo jinak znejistil. Proto by za mě bylo fajn si s nimi o tom promluvit a vysvětlit jim tvoje úmysly – resp. tedy že žádné nekalé úmysly nemáš, že ho máš rád a chceš mu být nablízku a oporou.

Pokud se s ním chceš bavit a nechceš se bát, zda rodiče utnou kontakt, všeobecně nejrozumnější je naklonit je na svou stranu. Určitě by nebylo úplně fajn, pokud by jim on třeba zatajoval, že se s tebou stýká a rodičům všeobecně o tomto lhal.

Na závěr bych tě chtěl podpořit v tom, co činíš – ten klučina si zřejmě neprochází ničím jednoduchým a je evidentně hodně rád, že oporu v tobě získal. Přesto buď opatrný. Pořád je mladý a jeho mysl i duše jsou ještě citlivější než u dospělých. Nenech to sklouznout do nějaké nezdravé závislosti a nepřekračuj hranice vhodnosti alespoň do doby, než mu bude 15 let.

Prozatím ti tedy popřeji vše dobré. Kdybys chtěl, můžeš se zde registrovat. Anebo mě můžeš kontaktovat třeba na mailu, kdyby ses chtěl na něco zeptat či se o něčem poradit.

Přeji hezký počátek léta,
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: [email protected]
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 12
Dal: 64 poděkování
Dostal: 179 poděkování

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Ahoj. Velmi krátce. Podle mě jelikož rodič je zákonný zástupce dítěte, tak má právo zakázat jeho kontaktování.

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/9Kx7xSuMz4k