NÚDZ vyzývá k účasti na výzkumu

V čele Národního ústavu duševního zdraví končí Höschl, odejít chtěl už tři roky (iDnes.cz)

Nezávazná diskuze o čemkoliv, co se nehodí jinam.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2699
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1227 poděkování

V čele Národního ústavu duševního zdraví končí Höschl, odejít chtěl už tři roky (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »


V čele Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech skončí psychiatr Cyril Höschl, vedl ho od založení v roce 2015. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) po vzájemné domluvě přijal jeho rezignaci. Svůj odchod plánoval už přes tři roky. „Vždycky stačí ministra vyměnit rychleji než mě,“ řekl Höschl.

Odchod z ředitelské pozice nebylo podle Höschla náhlým rozhodnutím. Skončit ve funkci chtěl už více než tři roky. Pokaždé mu to ale zkomplikovala výměna ministrů. „Vždy než jsem stačil odchod uskutečnit tak vyměnili ministra. Takže když už to letos byl čtvrtý, tak jsme se domluvili, že to prostě platí, ať mění ministry jak často chtějí,“ řekl Höschl.

„Na tom, že skončím jsem se domlouval už s ministrem Vojtěchem, do toho zasadil koronavirus ránu, takže jsme od toho upustili. Pak odešel ministr Vojtěch, přišel Prymula, ten to věděl, ale neřešil to, protože měl jiné starosti. Pak přišel Blatný. Toto bylo domluveno a ministr Arenberger to jen zdědil,“ popsal Höschl a dodal, že mu v pátek ráno zavolal nový ministr, jestli jeho rozhodnutí platí.

Vedení chce Höschl předat mladším kolegům. „Já jsem nejstarší ředitel přímo řízené organizace v zemi. V té funkci jsem jednatřicet let a letos mi bude dvaasedmdesát. Už je na čase to dát mladší generaci,“ sdělil Höschl. Ředitelem Psychiatrického centra Praha byl od roku 1990. To se od roku 2015 transformovalo v Národní ústav duševního zdraví v Klecanech.

Spojení jeho odchodu s výměnou ministrů odmítl. Naopak načasování je prý náhoda, a jeho konec příchod nového ministra spíš zkomplikoval.„Hrozilo, že se to zase odloží, protože nový ministr si chce vždy ověřit o co jde a zvyknout si na to. Tohle rozhodnutí bylo učiněno ještě za Blatného,“ vysvětlil Höschl.

Sám doufá, že jeho konec v ředitelské funkci pro něj bude znamenat méně práce, ačkoliv se bojí, že jí tolik neubude. Cyril Höschl bude nadále působit na větší část úvazku v několika vědeckých grantech, v ambulantním sektoru a nadále bude působit jako pedagog na III. lékařské fakultě.

„Člověk se nerozhoduje směřovat k penzi, aby musel pracovat víc než před tím, tak doufám, že se podaří najít nějaký rozumný kompromis,“ řekl Höschl

Ústav se zaměřuje na výzkum v oblasti neurobiologických mechanismů vedoucích k rozvoji nejzávažnějších duševních poruch, jako jsou schizofrenie, deprese, poruchy spánku, závislosti, demence a reakce na stres. Součástí je také vývoj a testování nových diagnostických a léčebných metod.

„Národní ústav duševního zdraví je intenzivně zapojen v procesu reformy péče o duševní zdraví, která je jednou z priorit ministerstva zdravotnictví. Věřím proto, že pan profesor bude aktivity reformy nadále podporovat, byť v jiné pozici a s menší tíhou zodpovědnosti za její úspěšný průběh,“ uvedl k tomu v tiskové zprávě ministr Arenberger.

„Po mnoha letech vysokého pracovního nasazení při budování špičkového výzkumného a klinického pracoviště v oblasti duševního zdraví by se nyní rád věnoval odborným zájmům a činnostem, které v době budování NÚDZ musely jít do značné míry stranou,“ sdělilo ministerstvo.

Na pozici ředitele NÚDZ úřad vypíše v nejbližší době výběrové řízení. Do nástupu nového ředitele povede instituci dál Höschl.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?