Lidí s parafilií jsou jen v Česku desítky tisíc. Zvládnout odlišnou sexuální touhu však nebývá jednoduché a mnoho z nich se s tím těžko vyrovnává. Jak jim lze pomoci, poradí ve středu v 11 hodin v online rozhovoru psycholog Filip Šinkner.
Slovem parafilik se označují lidé, kteří mají silné preference pro neobvyklé sexuální objekty (například při pedofilii jde o zaměření na lidi v prepubertálním období, při hebe/efebofilii jde o zaměření na lidi v pubertálním období) anebo pro neobvyklé sexuální aktivity, které často zahrnují nějakou formu nesouhlasu ze strany sexuálního objektu či přímo násilí při sexu (například sexuální sadismus či exhibicionismus).
Pedofilie se v Česku vyskytuje přibližně u 0,3 % populace, hebe/efebofilie u 1,6 %, sexuální sadismus u 1,9 %, patologická sexuální agrese u 1 % populace a preference znehybnění partnera u 3,6 %.
Mezi parafiliky převažují muži, ale parafilie se mohou vyskytovat i u žen.
„Příčiny a mechanismy vzniku parafilií nejsou dosud přesně známy, odborníci se však shodují na tom, že s dispozicí k parafilii se daný člověk již narodí,“ vysvětluje lékař Martin Hollý, metodik projektu Parafilik.
Pacienty trápí izolace i psychické potíže
Odborníkům se svěří jen velmi malá část těchto lidí. Drtivá většina lidí s parafilií sama ze své iniciativy nikdy nenavštívila odborníka.
Terapeut projektu Parafilik, specializovaný na práci s lidmi s parafiliemi a jejich blízkými, absolvent výcviku BEDIT – Berlin Dissexuality Treatment.
Vystudoval psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Působí v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech.
Velká část z nich se přitom nikdy nedopustí delikventního jednání. Se svou sexualitou se snaží vyrovnávat sama, ale často jim působí výrazné potíže. Trápí je sociální izolace, silná stigmatizace ze strany společnosti i blízkých lidí, mají problémy v partnerském a rodinném životě, depresivní a úzkostné symptomy, objevují se u nich i sebevražedné tendence, problematické může být samozřejmě i samotné zvládání sexuálních tužeb souvisejících s parafiliemi v mezích zákona.
Do péče zdravotnického systému se dostávají zejména ti parafilici, kteří svou sexualitu nezvládnou a spáchají sexuální delikt. I proto se Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) snaží na toto téma upozornit pomocí projektu Parafilik a těmto lidem pomoci.
Možná vy nebo někdo z vašich blízkých má podezření na odlišnou sexuální odchylku? Jak se zachovat, se můžete poradit online s psychologem Filipem Šinknerem.