NÚDZ vyzývá k účasti na výzkumu

Pedofilie jako sexuální orientace - ano, či ne?

Diskuze o důležitých či zajímavých tématech, jež přímo nesouvisí s dětmi, pedofilií či reakcemi na články v médiích.
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Mea culpa. Mea maxima culpa
Dal: 308 poděkování
Dostal: 274 poděkování

Nový příspěvek od Kiiax »

Při svém dlouhém a nekončícím putování pouští internetu, nacházel jsem vždy jednu věc, která mě dost vrtala hlavou. A nyní, díky Bohu, mám dost času, abych se nad danou otázkou zamyslel hlouběji. A svěřil své velkolepé úvahy kousku virtuálního papíru. Je pedofilie sexuální orientace?

Na tuto otázku jsem nacházel vždy protichůdné názory. A pro člověka, co není studovaný sexuolog to mohlo být matoucí. Považte sami. Když se mluví o sexuální orientaci, tak se myslí sexuální přitažlivost daného jedince k jednomu ze dvou pohlaví. Tedy máme tři sexuální orientace - heterosexuální, homosexuální a bisexuální. (Gender - sociální pohlaví tedy neberu v potaz.)

Jistě, k běžnému hovoru toto banální označení stačí, ale mě, jako pedofilovi, tohle nikdy nestačilo. Takové označení o mě vůbec nic neřekne. Jo, sexuálně mě vzrušují holky, ale to hodně lidí, ne?

Sexuální orientace se definuje jako:
„zaměření jedince na partnery
a) opačného pohlaví
b) téhož pohlaví
c) obojího pohlaví
a může být podvědomá“
(Psychologický slovník - Hartl, Hartlová,2000).

Nesmíme si ji ovšem plést se sexuálním chováním, které nemusí být stejné, jako sexuální orientace.

Pak tedy je nám to jasné a pedofilie není sexuální orientace.

Pak bychom mohli se přiklánět k termínu sexuální preference. Gynekofilie, androfilie, hebefilie, efebofilie se tedy dostávají ke slovu. Tyto sexuální preference nám řeknou více. Víme, jaké pohlaví se danému jedinci líbí a přibližné stáří sexuálního objektu. Dávají nám tedy více informací.
Potíž je, že infantofilie, pedofilie, gerontofilie nám neřekne nic o pohlaví, ale jen o stáří sexuálního objektu. Což je zase málo. S teleiofilií je stejná potíž, ale díky androfilii a gynekofilii máme náhradníky.
Do toho se nám ještě plete fetišismus, který je také rozdělován mezi homosexuální a heterosexuální.

Takže jsem si jen ujasnil pojmy a dojmy. A co dál? V tuto chvíli jsem si uvědomil, že jsem ve slepé uličce. V předchozích odstavcích jsem vyškrtl pedofilii ze sexuální orientace a dal ji do sexuálních preferencí. A to byla ta chyba. Sexuální orientace je sexuální preference. Jsou upřesnění, ale spadají do velké skupiny sexuálních orientací.
Definice sexuální orientace, kterou jsem uváděl výše není přesná, je 20 let stará, je zastaralá. Za dvacet let se náhled na sexualitu velmi změnil.

Sexuální orientaci dnes chápeme jako vrozenou, neměnou, emoční, romantickou a sexuální atraktivitu k druhému jedinci.
Do této definice se vejdou sexuální preference, které jsem zde uváděl, také pansexualita, demisexualita, asexualita. A další orientace by se ještě našli.

Bohužel, společnost vesměs zaměňuje sexuální orientaci a sexuální chování. A dělá to i spolek Prague Pride, u nichž mě to opravdu mrzí.
Sexuální chování nemusí odpovídat sexuální orientaci, tedy dospělý muž sexuálně se stýkající s jiným dospělým mužem nemusí být homosexuál.
Nejhorší vlastností člověka je nikdy nepřiznat omyl.
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Dal: 1190 poděkování
Dostal: 2956 poděkování

Re: Pedofilie jako sexuální orientace - ano, či ne?

Nový příspěvek od Kasz »

Já na to mám jiný pohled. Moc mě nezajímají definice ve slovnících, ty se mohou od skutečnosti dost odlišovat. Vycházím z toho, co cítím. A ať se zamyslím, jak se zamyslím - vždycky se mi líbily mladší dívky. Viděl jsem v nich velkou krásu. Párkrát jsem se do nějaké zamiloval a toužil po tom, aby z toho byl jednou oboustranný vztah. Jinými slovy - cítil jsem lásku, cítil jsem to, co cítí gynekofil k dospělé ženě, co cítí androfil k dospělému muži atd. Na koho jsem tedy sexuálně orientován? Na pohlaví? To by bylo hodně zjednodušené. Já vím moc dobře, kdo se mi líbí a jak se mi líbí. Pedofilie je pro mě moje sexuální orientace. A říkat si tomu může, kdo chce, jak chce.

A co praví Wikipedie?

"Sexuální orientace (někdy též sexuální zaměření, sexuální preference, erotické zaměření, erotická preference) obvykle označuje trvalé zaměření eroticko-sexuální náklonnosti k mužům, ženám či oběma pohlavím; v širším smyslu se tak v teorií sexodiagnostiky a parafilií často označuje jakékoliv trvalé objektové zaměření sexuality, specifikované například i věkovým pásmem či kombinací věku a pohlaví přitažlivých osob nebo typem jiných objektů sexuální touhy."
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sexuáln%C3%AD_orientace
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 11
Dal: 1146 poděkování
Dostal: 462 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Stejně jako Kasz vnímám svou pedofilii jako sexuální orientaci, a našel jsem hromadu odborných článků, kde odvážní sexuologové a jiní odborníci velmi přesvědčivě argumentují pro totéž. Jestli si dobře vzpomínám, tak na krátký okamžik dokonce pedofilie byla v DSM-5 vedena jako sexuální orientace, ale záhy došlo k opravě a omluvě za chybu.

Věda a její závěry jsou ale ovlivňovány ideologií a politikou (hezkým příkladem k diskuzi je třeba Rind et al. controversy), a tak bez ohledu na názor odborníků pedofilie prostě nemůže být označena za sexuální orientaci. Kdyby tak totiž byla označena, začala by se na nás vztahovat všechna anti-diskriminační opatření, která společnost na ochranu sexuálních menšin zavedla. To by zvedlo vlnu odporu a nutně vedlo k justičnímu chaosu.

To je podle mě také důvod, proč se od nás LGBT komunita tolik distancuje. Nechtějí, aby jsme ohrozili jejich těžce vydobyté pozice po celospolečenské diskuzi, ke které by nutně došlo, pokud by pedofilie byla za sexuální orientaci označena.

EDIT: Pěkný rozbor na toto téma od Michaela C. Seta tady nebo tady:
Naposledy upravil(a) Dreamer dne středa 31. 3. 2021, 12:36:34, celkem upraveno 1 x.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1227 poděkování

Nový příspěvek od Cykle02 »

Filip Šinkner v diskuzi na iDNES:
"Dobrý den, podle American Psychological Association se za orientaci považují jen heterosexualita, homosexualita a bisexualita. Pedofilii podle MKN-10 řadíme do poruch sexuální preference (F65.4). Obojí může být přítomno současně (např. člověk s homosexuální orientací a pedofilní preferencí). "
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK

Cykle02 píše: středa 31. 3. 2021, 11:19:39 Filip Šinkner v diskuzi na iDNES:
"Dobrý den, podle American Psychological Association se za orientaci považují jen heterosexualita, homosexualita a bisexualita. Pedofilii podle MKN-10 řadíme do poruch sexuální preference (F65.4). Obojí může být přítomno současně (např. člověk s homosexuální orientací a pedofilní preferencí). "
A to je právě to, na co jsem narážel stále. Sexuální orientace nemá přesnou definici, takže člověk může parafilie považovat za sexuální orientaci.

MKN-10 je zastaralý systém, který je sice stále v platnosti, ale cca. v roce 2022 by měla být hotová revize MKN-11, kde už se uplatňuje pedofilní porucha, která danému jedinci způsobuje určitý distres.

Ale celkově mi z mé úvahy vyšlo, že když budu pedofilii nazývat sexuální preferencí, nebo sexuální orientací, tak obojí je vlastně správně. Ono záleží jen na úhlu pohledu a na použitém názvu.

"Co je po jméně? Co růží zvou i zváno jinak, vonělo by stejně." - William Shakespeare
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: úterý 30. 3. 2021, 23:13:00 Já na to mám jiný pohled. Moc mě nezajímají definice ve slovnících, ty se mohou od skutečnosti dost odlišovat. Vycházím z toho, co cítím. A ať se zamyslím, jak se zamyslím - vždycky se mi líbily mladší dívky....

Myslím, že na to máme stejný pohled. :D
Tim
PROBLÉMOVÝ UŽIVATEL
Varování: 30
Líbí se mi: Chlapci
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073199928820
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Dal: 449 poděkování
Dostal: 390 poděkování

Nový příspěvek od Tim »

Na tohle často narážím s různými lidmi, především z LGBT komunity. Vzal jsem si z toho že jsem buď naprosto pitomý, nebo už nevím... :D Nikdy jsem zatím neslyšel uspokojivé vysvětlení proč pedofilie nemůže být orientace, kdežto homosexualita ano. Jistě, každý řekne že pedofilie je na seznamu nemocí ale nic co by mělo nějajkou relevantní hodnotu. Schnindler měl ostatně taky seznam který dala dohromady čistě jeho hlava (No, spíš teda někdo z jeho lidí.). Osobně vidím právě třeba s homosexualitou jedno pojítko - tedy že jsme v podstatě slepé vývojové větve, z hlediska přežití druhu docela aušus (I když pokud jde o předání genů tak hebefilní GLka jsou na tom nejlíp)... Lidé spíš vzpomínají překážky společenského rázu než medicínského. To mi ostatně přijde hloupé už jen z toho důvodu nakolik se napříč světem ve společnosti různé normy liší.

Nějak mi ale nejde přes pusu abych o sobě tvrdil že jsem úchyl nebo snad nemocný jen proto co cítim.
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Tim píše: středa 31. 3. 2021, 15:13:10Osobně vidím právě třeba s homosexualitou jedno pojítko - tedy že jsme v podstatě slepé vývojové větve, z hlediska přežití druhu docela aušus
To že je GL slepá vývojová větev si nemyslím. Homosexuálové nezískají po čase možnost se oplodnit. Já mám teorii že smysluplnost GL může být v osvojování opuštěných dětí, které v dávných dobách mohly být běžné, a je představitelné, že i po dovršení věku možného otěhotnění, by spolu proste zůstali a vztah pokračoval.

Mimo jiné, ani není pravda, že by homosexuálové bylá slepá větev. Vysvětlují to v přednášce o bisexuálech.
Tim
PROBLÉMOVÝ UŽIVATEL
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král

Nový příspěvek od Tim »

Cykle02 píše: středa 31. 3. 2021, 16:07:56 To že je GL slepá vývojová větev si nemyslím. Homosexuálové nezískají po čase možnost se oplodnit. Já mám teorii že smysluplnost GL může být v osvojování opuštěných dětí, které v dávných dobách mohly být běžné, a je představitelné, že i po dovršení věku možného otěhotnění, by spolu proste zůstali a vztah pokračoval.

Mimo jiné, ani není pravda, že by homosexuálové bylá slepá větev. Vysvětlují to v přednášce o bisexuálech.
Jistě ale to už je pro mne spíše kličkování právě v normách a možnostech které poskytuje společnost, to se pak mohou rozmnožovat i homosexuálové. Pokud se GLko zamiluje do předpubertální dívky tak je ve slepé uličce, stejně jako Stropnický s Krejčíkem.
Filip
Člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 3
ve věku do: 23
Výkřik do tmy: Dieťa je ako kvetina, keď ho odtrhneš, zvädne.
Dal: 547 poděkování
Dostal: 335 poděkování

Nový příspěvek od Filip »

Pedofília nie je sexuálna orientácia. Sexuálna orientácia sa vzťahuje na pohlavie a dieťa nie je pohlavie. Každý pedofil má sexuálnu orientáciu a to buď heterosexuálnu, homosexuálnu možno bisexuálnu.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Filip píše: středa 31. 3. 2021, 16:39:16Sexuálna orientácia sa vzťahuje na pohlavie a dieťa nie je pohlavie.
Zatím co zadek pohlaví je *lol*
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Dal: 1190 poděkování
Dostal: 2956 poděkování

Nový příspěvek od Kasz »

Filip píše: středa 31. 3. 2021, 16:39:16 Pedofília nie je sexuálna orientácia. Sexuálna orientácia sa vzťahuje na pohlavie a dieťa nie je pohlavie. Každý pedofil má sexuálnu orientáciu a to buď heterosexuálnu, homosexuálnu možno bisexuálnu.
Říkáš ty. Já zas říkám, že to je sexuální orientace. Wiki taky říká, že to je sexuální orientace…
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Kiiax
Člen skupiny ČEPEK

Filip píše: středa 31. 3. 2021, 16:39:16 Pedofília nie je sexuálna orientácia. Sexuálna orientácia sa vzťahuje na pohlavie a dieťa nie je pohlavie. Každý pedofil má sexuálnu orientáciu a to buď heterosexuálnu, homosexuálnu možno bisexuálnu.
A to je problém na který také narážím. Vem si třeba pansexualitu.Podle Weisse není pansexualita sexuální orientace. Weiss neuznává ani asexualitu. A já vidím ty důvody proč. A když se na to kouknu z čistě věděckého hlediska, tak máš pravdu. Sexuální orientace je jen na pohlaví. A Weiss by souhlasil, že pedofilie není sexuální orientace.

Ale tento pohled není přesný. Sexuální preference nám dává daleko více informací o tom, jak daný člověk na tom je. A do toho se vztahují chronofilie, kdy tedy máme pokryté veškeré věkové spektrum sexuálního objektu, i sexuální preference, kdy objektem sexuálního zájmu není člověk.

Ale přiznejme si to sami, pro neodbornou veřejnost je max. sexuální orientace. Ví o gayích a lesbičkách a další sexuální minority jsou vyčleněny. Do LGBTQ+ komunity nikdy patřit nebudu, protože jsem heterosexuální pedofil, do většinové společnosti taky nikdy nebudu patřit, protože jsem heterosexuální pedofil. Proto bych klidně nechal pedofilii jako sexuální orientaci s tím, že ač je to lehce nepřesné, nevykazuje to pedofilii úplně mimo.
Tim
PROBLÉMOVÝ UŽIVATEL

Nový příspěvek od Tim »

Cykle02 píše: středa 31. 3. 2021, 17:43:45
Filip píše: středa 31. 3. 2021, 16:39:16Sexuálna orientácia sa vzťahuje na pohlavie a dieťa nie je pohlavie.
Zatím co zadek pohlaví je *lol*
To je spíše absence možností... :D
Filip
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 23
Výkřik do tmy: Dieťa je ako kvetina, keď ho odtrhneš, zvädne.
Dal: 547 poděkování
Dostal: 335 poděkování

Nový příspěvek od Filip »

Kasz píše: středa 31. 3. 2021, 18:30:42
Říkáš ty. Já zas říkám, že to je sexuální orientace. Wiki taky říká, že to je sexuální orientace…
Wikipedia nie je studnica múdrosti a vedeckosti. Pedofília je príťažlivosť na deti a nie je to sexuálna orientácia, rovnako ako nie je sexuálna orientácia príťažlivosť na dospelých ľudí. Sexuálna orientácia sa viaže iba na pohlavie. Ty sám si heterosexuálny pedofil, tvoja orientácia je teda heterosexuálna. Potom existuje druhý pojem a to je sexuálna preferencia a pomocou neho sa dá užšie vymedziť to čo ťa sexuálne priťahuje.
Fx100d
Administrátor
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Dal: 259 poděkování
Dostal: 461 poděkování

Nový příspěvek od Fx100d »

Já beru tyto termíny tak, jak jsou v jejich původním významu. Orientace = zaměření = směrování. Dům může mít vchod orientovaný na jih, sever, západ, východ nebo kamkoliv mezi tím. Sexuální orientace je pro mě zaměření lidské sexuality. Může být na opačné, stejné, nebo oboje pohlaví, ale i na děti, nebo různé činnosti (sadismus a pod.) nebo na předměty. Pro mě jsou to vše orientace. Parafilie, úchylka, deviace, tato slova jsou pro mě stejného významu. Je to odchylka od něčeho, co je standartní, odchylka od toho, jak to má být. Pedofilie je pro mě tedy sexuální orientací a zároveň deviací, nebo parafilií, nebo úchylkou. Ta slova pro mě nemají negativní konotaci, beru je neutrálně. Proto i homosexualitu beru jako odchylku, tedy parafilii, aniž bych to myslel nějak špatně, nebo negativně. Prostě to není tak, jak by mělo být, protože sexualita má člověka pohánět k tomu, aby se rozmnožil, což u homosexuálů nejde. Proto je to pro mě sexuální orientace a odchylka zároveň, stejně jako pedofilie. To, že má většinová společnost potřebu něco brát jako tlerované a říká tomu orientace a nepřipustí, že to netolerované je také sexuální orientace je pro mě nepodstatné. Pro běžné lidi prostě tolerované = orientace, netolerované = parafilie. Podle mě to tak prostě není. Dříve se homosexualita také nebrala jako sexuální orientace, ale jako úchylka, dnes to tak není. Navíc lidská sexualita je mnohem složitější, než zaměření na jednu nebo druhou stranu, může být kombinováno více směrů. Pedofilie + sadismus, pedofilie + teleiofilie, homosexualita + fetiš a spousty dalších kombinací. A sexuologové? Ti to také vnímají každý trochu jinak a v DMS se jen kopíruje nějaký společenský trend, podle toho se tedy řídit nelze. Proto, ať si to každý dělí jak jemu se zachce a jak on sám to vnímá.

Podle mě je tohle jen slovíčkaření, které nic neřeší. Ať budeme pedofilii nazývat deviací, úchylkou nebo parafilií, popřípadě orientací, nic to nemění na tom, že pedofilové se rodili, rodí a rodit budou. Tím, že pedofilii vyčleníme ze sexuálních orientací se to nezmění a nikomu to npomůže. Než se dohadoovat, co je orientace a co úchylka, je lepší se zaměřit na to, co s takovými lidmi dělat, aby nebyli nebezpeční pro okolí a cítili se lépe a prožívali plnohodnotný život.
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Jednorozec
Registrovaný uživatel
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

Každá jiná sexuální orientace než na opačné pohlaví v odpovídajícím reprodukčním věku je zároveň sexuální úchylka, neboli deviace. Vychází to z logiky věci a žádná politické "korektnost" to nemůže změnit. A pokud jsou některé deviace označovány za "orientaci", pak nevidím nejmenší důvod aby i pedofílie nemohla být označována jako jedna ze sexuálních orientací, kdy pedofil je "orientován" na děti obvykle jednoho pohlaví.
Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.
Marco Freeman
Administrátor
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: ❀ Život by byl šíleně nudný bez šíleně dlouhých příspěvků. ❀
Dal: 904 poděkování
Dostal: 1781 poděkování

Nový příspěvek od Marco Freeman »

"Jsem heterosexuál" = "líbí se mi osoby opačného pohlaví".
"Jsem homosexuál" = "líbí se mi osoby stejného pohlaví".
"Jsem bisexuál" = "líbí se mi osoby stejného i opačného pohlaví".

✔︎ - pohlaví preferované osoby: opačné než mluvčího / stejné než mluvčího / stejné nebo opačné než mluvčího
✖︎ - věk preferované osoby: neznámé/nepodstatné

U této pasáže se asi shodneme, že hovoříme o sexuálních orientacích. Problém však nastane, když se pokusíme definovat, co to vlastně sexuální orientace je. Můžeme se zaseknout už jen u slova "sexualita". Je snad slovo sexualita od slova sex, nímž bychom mysleli, co nás sexuálně přitahuje? Protože sexuálně nás může přitahovat lecos - muži, ženy, psi, kočky, nábytek, nošené ponožky, stromy apod. Pokud bychom slovo sexualita odvozovali od všeho, co považujeme za sexuálně přitažlivé, pak by na světě bylo nepřeberné množství orientací, vskutku.

Nicméně už v tom, že řekneme, že "homosexuál je člověk, kterému se líbí osoby stejného pohlaví", dáváme najevo, že ve skutečnosti nejde jen o to, že ho dotyční sexuálně přitahují (stejně jako ho mohou sexuálně přitahovat psi, kočky, nábytek, nošené ponožky, stromy apod.), ale jde i o to, že člověk, který se mu líbí, je stejného pohlaví. Proto je to slovo složeno ze slova "homo", tedy stejný, a "sex", tedy pohlaví.

A tím jsme si v tuto chvíli určili, že sexuality jako takové řeší biologické pohlaví, tedy různé pohlavní znaky, že sexualita vychází ze slova "sex", nímž rozumíme pohlaví. Je nutné podotknout, že se nebavíme o pohlaví jakožto genitálu, ale o pohlaví jakožto všeobecně pohlavních znacích, které dotyčný vykazuje, kterých jednotlivá biologická pohlaví mají celou řadu.

"Jsem pedofil" = "líbí se mi nedospělé osoby".
"Jsem teleiofil" = "líbí se mi dospělé osoby".
"Jsem gerontofil" = "líbí se mi staré osoby".

✖︎ - pohlaví preferované osoby: neznámé/nepodstatné
✔︎ - věk preferované osoby: dětský věk / dospělý věk / starý věk

S již definovanou sexuální orientací se dostáváme k těmto pojmům. Nicméně jak uvádím – pedofilie, teleiofilie ani gerontofilie pohlaví vůbec neřeší. Když přijdu jako nováček na chat a prohlásím, že jsem pedofil, snad první otázka bude, zda se mi líbí chlapci nebo dívky. Proč by bylo třeba se ptát na to, jaká je moje orientace, když jsem ji přece řekl? Problém by mohl být v tom, že to není sexuální orientace. Sexuální orientace se z tohoto slova stává až tehdy, když dodáme slovo "homosexuální", "heterosexuální" či "bisexuální". Ve chvíli, kdy řeknu, že jsem homosexuální pedofil, bude každý vědět, kdo se mi líbí (samozřejmě za předpokladu, že budou vědět, zda jsem žena nebo muž), kdežto za pouhého užití slova "pedofil" nebude nikdo vědět, jaké pohlaví mě přitahuje (což opětovně potvrzuje domněnku, že sexualita se týká pohlaví).

A tímto jsme si pedofilii tedy vyškrtli z možnosti sexuální orientace, stejně tak teleiofilii a gerontofilii. Ani tyto dvě -filie vůbec nehovoří o pohlaví, teleiofil může být přitahován muži i ženami, proto abychom věděli, jakým pohlavím je přitahován, museli bychom se zeptat na jeho sexualitu – zda je homosexuální, heterosexuální nebo bisexuální.

A co tedy tyto jmenované -filie jsou, když ne orientací? Jsou to chronofilie, kdy "chrono" znamená "čas" a "filie" znamená "náklonnost/láska". V tomto případě to ale nebudeme překládat jako náklonnost k času, ale jako náklonnost k určitému věku.

"Jsem androfil" = "líbí se mi dospělé osoby mužského pohlaví".
"Jsem gynekofil" = "líbí se mi dospělé osoby ženského pohlaví".

✔︎ - pohlaví preferované osoby: ženské/mužské
✔︎ - věk preferované osoby: dospělý věk

Zajímavý případ nastává u těchto dvou pojmů, poněvadž tyto -filie v sobě obsahují i pohlaví preferované osoby, a jsou tedy sexualitou a chronofilií zároveň. Neboť já mám za to, že každý člověk na této planetě je nějak sexuálně orientovaný a nějak věkově orientovaný – každý má nějaký věk, který ho (ještě/už) nepřitahuje a který ho (ještě/už) přitahuje. Z této definice by se dalo říci, že každý je nějaký -sexuál a nějaký -fil zároveň.

A jelikož slova "androfil" a "gynekofil" obsahují nejen chronofilii, ale také sexualitu, tedy pohlaví, považuji toto označení za to nejideálnější, co může být, za to nejpřesnější, co může být. Dokonce to považuji za přesnější než "homosexualita", "heterosexualita" a "bisexualita", protože tyto orientace jsou vázané na moje pohlaví – pokud jsem muž a líbí se mi muži, tak jsem homosexuální, ale pokud jsem žena a líbí se mi ženy, tak jsem také homosexuální. Kdežto "androfil" či "gynekofil" se na mé pohlaví neváže, a tudíž i když bych měl znaky a rysy obou pohlaví a nebylo by u mě možné bez optání zjistit, zda jsem žena nebo muž, tak by moje sexuální preference byla jasná.

A nyní se dostáváme k problému, zda by nešlo vlastně podobně specifikovat slovo "pedofilie" tak, aby v něm byla zahrnutá i sexuální (pohlavní) přitažlivost. Kdybychom chtěli hodně teoretizovat, mohli bychom si zavést třeba agorifilii (agori = chlapec) a korifilii/koritsifilii (koritsi = dívka, zkrácené se mi to líbí více, ale nejsem řecký mluvčí). A kdyby potom někdo řekl, že je "agorifil", jasně by tím určil, že je na chlapce dětského věku, stejně tak "korifil/koritsifil" by jedním slovem určil, že je na dívky dětského věku, zahrnovalo by to pohlaví i zhrubný věkový údaj.

Nicméně se vraťme zpátky na zem a připomeňme si, že žádné takové pojmy nemáme. :)

ZÁVĚR:

Otázka tedy zněla, zda je pedofilie sexuální orientace. Za sebe z hlediska těchto kategorií musím říci, že ne.

Pokud by však někdo řekl, že je homosexuální pedofil, pak bych s označením tohoto sousloví jako sexuální orientace souhlasil, neboť to obsahuje i specifikaci pohlaví (byť si dosud myslím, že je to nedokonalé, neb to závisí na pohlaví mluvčího).

Pak by se tedy dalo uvažovat o tom, zda to, co cítíme, je sexuální orientace. Za předpokladu, že cítíme homosexuální pedofilii, anebo pokud cítíme heterosexuální pedofilii, anebo pokud cítíme bisexuální pedofilii, pak mám za to, že jde o naši sexuální orientaci.

Já si totiž myslím, že nikdo z nás necítí jen "pedofilii", tedy že bychom byli přitahováni dětskými objekty bez jakýchkoliv pohlavních znaků. Nejspíš proto, že to ani není možné, protože všichni lidé mají pohlavní znaky, a to včetně chlapců a holčiček, byť ti nemají ty sekundárně-pohlavní ještě vyvinuté.

A tím se dostáváme k úplnému závěru, kdy mohu na základě svých uvedených úvah říci, že pedofilii za sexuální orientaci nepovažuji, ale to, co cítíme, za sexuální orientaci považuji zcela. A dokonce si troufám říci, že toto není oxymóron. *coffee*
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

Kontakt: [email protected]o.cz
________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

A teď to doplň o hebefilii a efebofilii :D
Marco Freeman
Administrátor
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: ❀ Život by byl šíleně nudný bez šíleně dlouhých příspěvků. ❀
Dal: 904 poděkování
Dostal: 1781 poděkování

Nový příspěvek od Marco Freeman »

Cykle02 píše: středa 31. 3. 2021, 22:21:50 A teď to doplň o hebefilii a efebofilii :D
Já je tam původně napsat chtěl – hned vedle androfilie a gynekofilie, protože stejně jako tyto dvě označují jak pohlaví, tak i věk (v tomto případě věk charakterizovatelný jako dospívající, tedy ne zcela dětský a ne zcela dospělý). Ale následně jsem si to rozmyslel, protože bych tam pak musel vést úvahy i o tom, že byť my to takto užíváme, tak tato terminologie není na světě stejná. V jiných zemích by ti řekli, že hebefil je člověk preferující kluky i holky cca 11-14 let a efebofil je člověk preferující kluky i holky cca 14-19 let. Z tohoto důvodu, že v tom odborníci dělají ještě větší binec, jsem tyto dva pojmy (raději) nezahrnul. :)
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~