NÚDZ vyzývá k účasti na výzkumu

Zneužívání dětí duchovními: Papež František potrestal dva polské arcibiskupy (CNN Prima NEWS)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2698
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1223 poděkování

Zneužívání dětí duchovními: Papež František potrestal dva polské arcibiskupy (CNN Prima NEWS)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Vatikán potrestal dva polské arcibiskupy v kauze zneužívání dětí duchovními. Arcibiskupové Slawoj Leszek Glódž a Edward Janiak zamlčeli sexuální zneužívání a pachatele kryli. Vatikán změnil církevní předpisy, a nyní tak mohou být potrestáni nejen duchovní, kteří se sexuálního zneužití dopustili, ale také biskupové, kteří celou situaci neoznámili.

Papež potrestal dva polské arcibiskupy, kteří v minulosti zamlčovali případy sexuálního zneužívání dětí duchovními a pachatele kryli. Oznámila to polská média s odvoláním na diplomatické zastoupení Vatikánu.

Arcibiskupové Slawoj Leszek Glódž a Edward Janiak mají zakázáno účastnit se jakýchkoliv veřejných církevních obřadů a dalších veřejných akcí ve svých arcidiecézích, tedy územích spravovaných arcibiskupem, gdaňském a kališském, ze kterých se nesmějí přestěhovat. Mají také ze svých osobních prostředků přispět církevní nadaci starající se o prevenci a pomoc obětem zneužívání, uvedl server Onet. Postih podle něj vyplývá z církevního práva a pokynů papeže Františka.
Nedokázali ochránit své věřící před predátory

Glódž, o kterém se již dříve hovořilo kvůli šikanování podřízených, a Janiak se objevili ve filmových dokumentech bratří Tomasze a Marka Sekielských o sexuálním zneužívání dětí a mladistvých v polské katolické církvi. Na záběrech z pohřbu kněze, který se přiznal k obtěžování chlapců, Glódž velebil jeho činy, i když měl důkazy o tom, co duchovní dělal. Janiak zase nepodnikl nic proti knězi, o kterém věděl, že sexuálně zneužívá děti. Papež pak jmenoval nového správce kališské arcidiecéze, která se nachází ve středním Polsku.

Papež František předloni novelizoval církevní předpisy, aby trestaly nejen násilníky, ale i biskupy za ochranu násilníků. Dříve Vatikán po desítky let zavíral oči nad místními biskupy, kteří nedokázali ochránit své věřící před predátory. Normy nyní obsahují podrobné kroky pro vyšetřování nedbalosti biskupů, ale i ustanovení, která mají chránit ty, kdo na tyto činy upozorní.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?