Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2892
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1284 poděkování

Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Česká televize čelí žalobě kvůli zatím neodvysílanému dílu dokumentu Infiltrace s názvem Obchod s nadějí, který se věnuje léčbě autistických dětí. Podle rodičů je neetické a protiprávní skrytě děti natáčet.

Minulý týden v pondělí měla Česká televize (ČT) odvysílat další díl dokumentárního cyklu Infiltrace s názvem Obchod s nadějí. Díl se zaměřil na spolek, který praktikuje aplikovanou behaviorální terapii na dětech s poruchou autistického spektra.

Dokumentaristky natáčely děti při terapii bez vědomí rodičů, navíc v domově jednoho z nich. Hájí se, že tímto způsobem chtěly prověřit „podivné praktiky péče o děti“.

Po odvysílání upoutávek se ale strhla vlna protestu ze strany rodičů autistických dětí a některých organizací. Skryté pořizování nahrávek svých dětí považují za protiprávní. Podali tak na Českou televizi žalobu a dva návrhy na předběžné opatření.

„Určitě budeme žalovat i tu infiltrátorku. Rozhodně to takto nenecháme, ať už to bude odvysíláno, nebo ne,“ řekl Seznam Zprávám otec jednoho z dětí. Protože se také stalo předmětem natáčení, nepřeje si otec být jmenován.

„Z té ukázky jsme samozřejmě své děti poznali. Bohužel je poznali i naši kamarádi, protože vědí, že do toho centra docházíme,“ vysvětluje otec.

Česká televize se rozhodla díl dokumentu zatím neodvysílat a poslat na další posouzení. Snímek mají posoudit lékaři, psychologové a psychiatři a další experti.

„Téma bereme samozřejmě se vší vážností. I proto jsme se ve chvíli, kdy se po odvysílání upoutávek objevily reakce spolků a organizací, rozhodli pro opětovné posouzení dokumentu,“ napsala tisková mluvčí ČT Karolína Blinková Seznam Zprávám.

Obavy ze zveřejnění

„Uvedená upoutávka pro nás byla naprosto šokující, protože jsme do té doby neměli tušení, že by někdo mohl naše děti natáčet bez našeho souhlasu, a to ještě v soukromém bytě jednoho z nás, to vše za účelem zveřejnění,“ napsali rodiče skrze dopis řediteli ČT přes organizaci Ropodesa, která sdružuje rodiče dětí s autismem.

Rodiče se navíc obávají, že obsah dokumentu se dostane na veřejnost i přesto, že ho televize zatím nevysílala. Jsou totiž přesvědčení, že autorky dokument rozesílají dál. „Česká televize to absolutně nemá pod kontrolou,“ stěžuje si otec.

Jako důkaz má sloužit e-mail, který se k rodičům poškozených dětí dostal a který hodlají použít u soudu. „(…) Máme za to, že se nás určité strany snaží umlčet a chtěli bychom znát názor odborníků. Dokument vám posílám přes Úschovnu a nechávám vám k volnému užití, zvažte sama, komu ho pustit,“ píše se v e-mailu, který je adresovaný Asociaci klinických psychologů České republiky a jeho obsah je podepsán spoluautorkou dokumentu Ivanou Lokajovou.

Podle autorek dokumentu se natáčením snažily zachytit neadekvátní zacházení s dětmi. „Prohřešky se tam kupí a v závěru je to celé obrovský podvrh. V zařízení provozují terapii lidé bez vzdělání, najímaní na ulici, již školí pedagogické pracovníky v metodě, kterou by měla proplácet zdravotní pojišťovna. Rodiče nemocných dětí celý cirkus sponzorují, a to nemalou částkou třiatřicet tisíc korun měsíčně,“ tvrdí Lokajová v tiskové zprávě ČT.

Autorky dokumentu zprvu oslovila matka autistického syna, která měla s ABA terapií zkušenost, praktiky této metody v centru se jí však zdály nestandardní. „Oslovila nás maminka syna s poruchou autistického spektra, že si už dlouho hledá různé terapie, které by mu pomohly. (…) A protože byla ochotna v rámci natáčení otevřeně spolupracovat, dohodli jsme se, že to zkusíme prověřit,“ líčí režisérka Šárka Maixnerová.

Autorky tak nasadily do organizace infiltrátorku Báru, která nejdříve absolvovala výcvik ABA terapie, aby se mohla nechat ve spolku zaměstnat a zjistit, jak funguje.

Rodiny se brání tím, že spolek založily a financují samy, protože nedokázaly sehnat adekvátní terapii. „Když jsme zjistili, že máme děti s tímto postižením, hledali jsme terapie, které by našim dětem pomohly. Na základě rešerší jsme se rozhodli pro aplikovanou behaviorální analýzu,“ vysvětluje jeden z rodičů, co vedlo ke vzniku spolku.

Centrum, do kterého původně docházeli, se však prodalo a hlavní terapeutka věnující se ABA terapii skončila. „Podařilo se nám ji přemluvit, abychom společně založili vlastní centrum, kde se bude o naše děti starat,“ dodává otec. Členy spolku jsou řadoví rodiče, kteří vše platí sami bez příspěvků od státu. Nikdo zvenčí podle něj do centra na terapii nedochází.

ČT začala natáčet dokument Infiltrace v době, kdy do spolku zrovna sháněli lidi, kteří by absolvovali základní kurz, stali se asistenty a pomáhali tak terapeutce pod jejím dohledem. Právě do tohoto školení se zapojila i figurantka z České televize. „Myslíme si, že tam šla cíleně a natáčela úplně od začátku,“ říká otec dítěte s autismem.


Co je to aplikovaná behaviorální analýza?

Vysvětluje lektorka ABA terapie Kateřina Chrapková:

Aplikovaná behaviorální analýza (ABA) uplatňuje efektivní metody a strategie učení v každodenním životě. Díky ABA lze učit děti či dospělé nové dovednosti, které pomohou zlepšit kvalitu života jim i jejich blízkým. Behaviorální intervence u dětí s poruchou autistického spektra (PAS) se v raném věku zaměřuje na rozvoj klíčových dovedností (rozvoj komunikace, motorických dovedností, vizuální percepce, hry, sociálních dovedností či sebeobsluhy) tak, aby byly zmírněny jádrové symptomy PAS a zvýšeny šance těchto dětí na úspěšné zařazení do běžného života.

Děti v ukázce, kterou televize odvysílala, sice mají rozmazané obličeje, podle rodičů ale nedostatečně. „Ty děti jsou poznatelné a může je i v budoucnu někdo poznat. V ABA terapii jsou navíc různé zásady, jak se k dětem chovat - pokud se to dobře sestříhá, může to být zavádějící,“ vysvětluje otec obavy z natočených záběrů. Zároveň upozorňuje, že pro dítě jsou tyto situace intimní a není vhodné je při terapii natáčet.

Že pro osobu, která ABA terapii nezná, může být tato metoda nestandardní, potvrzuje i lektorka Kateřina Chrapková, která působí při Masarykově univerzitě, na níž se ABA terapie vyučuje od roku 2019.

„Pokud nevíte, jak fungují principy chování a neznáte kontext dané situace/intervence, mohou vám určité metody připadat překvapivé či nepřirozené. Je to stejné, jako kdybyste otevřela dveře do ordinace zubního lékaře v okamžiku, kdy provádí zákrok, o kterém nic nevíte. V takové chvíli můžete těžko posoudit, zda je přístup doktora správný, či nikoli,“ vysvětluje Chrapková Seznam Zprávám.

Kritik Grety jako expert

Vlnu nesouhlasu nevyvolalo pouze skryté natáčení postižených dětí, ale také osoba psychiatra Jaroslava Matýse, který v ukázce z pozice experta komentuje tajně natočené záběry.

Matýs musel předloni rezignovat na svou funkci předsedy dětské sekce České psychiatrické společnosti. A to kvůli dehonestačním výrokům právě vůči dětem s poruchou autistického spektra.

„Jeho nedávné výroky ve vztahu k dětem s poruchami autistického spektra považujeme za významně stigmatizující, dehonestující a zcela neprofesionální,“ vyjádřila se tehdejší tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová k odchodu Matýse.

Matýs poskytl rozhovor o švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové, která trpí jednou z poruch autistického spektra zvanou Aspergerův syndrom. Nazval ji „nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění“.

„Je potom otázkou na tvůrce pořadu, proč byl jako expert zvolen právě MUDr. Matýs. O objektivním a nestranném zpracování pořadu však volba experta rozhodně nevypovídá,“ píše se v předžalobní výzvě, kterou rodiče zaslali České televizi.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6037
Dal: 1209 poděkování
Dostal: 2980 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Kasz »

Článek jsem přečetl komplet, ale co mě ale zaujalo v souvislosti s mým včerejším výrokem:
Cykle02 píše: sobota 27. 3. 2021, 12:08:37 Matýs musel předloni rezignovat na svou funkci předsedy dětské sekce České psychiatrické společnosti. A to kvůli dehonestačním výrokům právě vůči dětem s poruchou autistického spektra.

„Jeho nedávné výroky ve vztahu k dětem s poruchami autistického spektra považujeme za významně stigmatizující, dehonestující a zcela neprofesionální,“ vyjádřila se tehdejší tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová k odchodu Matýse.

Matýs poskytl rozhovor o švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové, která trpí jednou z poruch autistického spektra zvanou Aspergerův syndrom. Nazval ji „nezralým dítětem s autistickými problémy bez sebemenšího sociálního cítění“.
A asi je jedno, jestli to řekl v práci nebo mimo výkon své práce, nebo zda by to napsal jako prostý občan do diskuze na Novinkách.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Obecně mi to přijde jako klasická demagogie. Namísto argumentů se napadne jeden z autorů....
Navíc to co ten člověk řekl o Grétě bylo sice neprofesionální (ne proto co řekl, ale že to takto řekl veřejně, pokud už chtěl měl použít zaobalenější lékařské termíny), ale asi bych nesouhlasil s označením "dítě" pro 17 letou slečnu dnes už 18letou a tudíž je pro mne nesmyslné mluvit v tomto spojení o dehonestujícím vyjadřování o autistických dětech (on se nevyjadřoval k autistům ani k dětem ale k chování konkrétní osoby).

Osobně si myslím že by mělo stačit u dětí kde nedali rodiče souhlas prostě "rozkostičkovali" obličej.
Uživatelský avatar
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Varování: 2
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Příspěvky: 1264
Dal: 421 poděkování
Dostal: 523 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od simgiran »

Jednorozec píše: sobota 27. 3. 2021, 16:05:12 Navíc to co ten člověk řekl o Grétě bylo sice neprofesionální (ne proto co řekl, ale že to takto řekl veřejně, pokud už chtěl měl použít zaobalenější lékařské termíny), ale asi bych nesouhlasil s označením "dítě" pro 17 letou slečnu dnes už 18letou a tudíž je pro mne nesmyslné mluvit v tomto spojení o dehonestujícím vyjadřování o autistických dětech (on se nevyjadřoval k autistům ani k dětem ale k chování konkrétní osoby).
On při tom svém vyjádření prohlásil i hodně blbostí o lidech s autismem obecně. Takže pozvat si ho jako odborníka k posuzování něčeho, co se týče lidí s autismem, je naprosto mimo. Viz např. https://atypmagazin.cz/otevreny-dopis-ministru-zdravotnictvi-nesouhlas-se-setrvanim-mudr-jaroslava-matyse-ve-vedoucich-pozicich-ceske-pedopsychiatrie2/
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Je otázka nakolik je to relevantní. Ti co se ozvali nebyli psychiatři a odborníci, ale rodiče pacientů navíc "aktivisté" v tomto oboru. Nejspíš mají výrazně jiný pohled na to onemocnění, což se dá pochopit (a možná mohou mít v mnohém částečnou či úplnou pravdu), ale těžko mohou posuzovat jeho odbornost.

Znovu říkám komu se nelíbí něčí názor, má argumentovat nějakými jinými fakty či informacemi k tématu a nikoli napadat osobu druhé strany. Tohle je jednání které používají demagogové/politici a je zaměřené na ovlivňování veřejného mínění pocity a nikoli na řešení případného problému.
Uživatelský avatar
simgiran
Čestný člen skupiny ČEPEK
Varování: 2
Líbí se mi: Chlapci a ženy
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: e-mail: [email protected]
Výkřik do tmy: Jsem produkt dekadentního světonázoru a jakožto takový na slepé větvi vývoje.
Příspěvky: 1264
Dal: 421 poděkování
Dostal: 523 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od simgiran »

Je tam zmíněné, co řekl. Konkrétně, mimo jiné: „Oni nerozpoznají, co je dobro a co je zlo.“ „Oni nechápou, co je spravedlnost.“ „Neprožívají smutek ani radost“ Takové výroky jsou kolosální kraviny, a prostě člověka, který něco takového prohlásí, nemohu považovat za odborně způsobilého se jakkoli vyjadřovat k poruchám autistického spektra.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Jednorozec »

A určitě tím myslel všechny "poruchy autistického spektra" jak je to prezentováno nebo hovořil o autistech ala rainman? Konkrétní věta dokáže znít pokaždé jinak ...
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2892
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1284 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Novou epizodu investigativního pořadu Infiltrace, kterou Česká televize v březnu stáhla ze svého programu po četných stížnostech organizací a podnětů od diváků, nakonec uvede první program v pondělí 12. dubna. Mluvčí televize Karolina Blinková doplnila, že oproti původní verzi došlo jen k minimálním úpravám. Ty se měly týkat zejména důslednější anonymizace dětí, které v pořadu zachytila skrytá kamera.

Díl s názvem Obchod s nadějí, který měl jít původně do vysílání 15. března, sleduje „podivné praktiky péče o děti s autismem“ v jednom konkrétním specializovaném centru. „Pomoc, nebo výdělečný podvod?“ stojí v anotaci pořadu.

„Česká televize konzultovala obsah dokumentu s vybranými lékaři, psychology, psychiatry, odborníky z center pracujících s autisty, učiteli se zaměřením na inkluzi i senátorkou – předkladatelkou zákona o nelékařských povoláních,“ sdělila Blinková na dotaz serveru iROZHLAS.cz.

„Dokument, jehož primárním tématem nejsou děti s poruchami autistického spektra, ale problémy s odborností, financování péče v ČR a zapojení státních vzdělávacích institucí, prošel rovněž právní analýzou. Oproti původní verzi došlo k minimálním úpravám, jejich cílem byla zejména ještě důslednější anonymizace dětí.“

Česká televize slíbila „znovu posoudit všechny aspekty“ a vysílání dokumentu posunout po stížnostech rodičů dětí, které v pořadu vystupují. Jak se píše ve stížnosti zaslané generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi, o existenci Obchodu s nadějí a natáčení skrytou kamerou se dozvěděli až z odvysílané upoutávky.

„Máme důvod se domnívat, že při natáčení pořadu došlo k závažným pochybením ze strany České televize a už odvysílaná upoutávka má charakter neetický, neobjektivní a protiprávní,“ uvádí v dopise předseda spolu Rodiče pro děti s autismem (Roprodesa) Jan Zajíc.
Upoutávka

„Na upoutávce je zobrazeno autistické dítě v terapeutických prostorech, aniž by byl získán jakýkoli souhlas jeho rodičů. Paní, která je v upoutávce prezentována jako matka, je ve skutečnosti najatá terapeutka. Upoutávka je tak velmi zavádějící a z ní plyne také naše podezření, jak bude koncipován samotný dokument,“ stálo v dopise.

Předmětem kritiky bylo také to, že se ke vhodnosti zvolené terapeutické metody v dokumentu vyjadřuje zrovna Jaroslav Matýs, dlouholetý odpůrce aplikované behaviorální analýzy, který v říjnu 2019 rezignoval na post šéfa dětských psychiatrů kvůli svým nevhodným výrokům na účet ekologické aktivistky Grety Thunbergové.

Zajíc redakci napsal, že spolek na svou stížnost z 9. března dosud neobdržel žádnou oficiální odpověď.

Podle serveru Seznam Zprávy čelí televize kvůli Obchodu s nadějí žalobě a dvěma návrhům na předběžné opatření.

Novou Infiltraci odvysílá ČT1 v pondělí 12. dubna od 21.45. Po ní bude následovat debata odborníků moderovaná Danielem Stachem. Zaměří se na péči o postižené děti v Česku a její dostupnost.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Jak moc je ta organizace zaujatá a ohrožená odhalováním případných výdělečných podvodů o které se mají v tom pořadu snažit? To by podle mne bylo podstatně vědět... protože mi to nepřijde jako by se snažili chránit děti (to by jim muselo stačit rozmazat tvář), ale spíš pořad nezveřejňovat.
Uživatelský avatar
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 959
Dal: 843 poděkování
Dostal: 443 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od podivin »

Tak řekl bych, že celý dokument krásně dokumentuje, co všechno je v ČR špatně.

Rusky mluvící ženské z ulice, které jsou po pár hodinách školení už druhý den profi ABA pracovnice, ale neumí ani mluvit správně česky.

Státní úřady, které dotují ze státních peněz podvodníky. Účetní machinace, prachy na černo (tak co, Bureš, EET funguje, co?). Ale stane se něco? Nestane. Buď se nenajde konkrétní viník nebo nebude jasné, kde se stala chyba. A kdyby už se někdo odpovědný našel, tak to bude kamarád někoho jiného, kdo dělá něco podobného jinde a kdyby se řešilo tohle, musely by se řešit i další podobné státní podvody a to přeci státní zaměstnanci nechtěji. "Mámo, měli by je všechny zavřít!" -- "Hele, táto, buď ticho! Ty děláš u tebe v práci to samé, tak aby na tebe taky nepřišli. Jen je nech, ať si nakradou, aspoň nám můžeš nakrást taky". :!

Nemyslím si, že by jiný doktor než Matýs mohl to video hodnotit jinak. Aby ženské z ulice bez žádného speciálního vzdělání mohly poskytovat terapii pro psychicky nemocné děti, to musí zhodnotit stejně každý člověk. Na to nemusím být doktor.

Vlastně je to předražené hlídání dětí. Myslím, že za 30tis/měs by sehnali jednoduše ošetřovatelku, která by se věnovala nepřetržitě jen jejich dítěti.
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2892
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1284 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Využijeme všechny legální prostředky a budeme se bránit, říká rodič dítěte s autismem, které se stalo předmětem zájmu dokumentu České televize Infiltrace.

Odvysílaný díl dokumentu Infiltrace s názvem Obchod s nadějí, který se zaměřuje na praktikování Aplikované behaviorální terapie (ABA) na dětech s poruchou autistického spektra ve spolku ABAway, od začátku provázelo několik problémů. Po zveřejnění ukázky na dokument totiž někteří rodiče poznali své děti a rozhodli se požádat soud o předběžné opatření, aby se pořad neodvysílal a jejich děti nepoznali další lidé.

Česká televize ukázky stáhla a vyřadila dokument z programu a nechala jej podrobit dalšímu přezkoumání odborníky. Podle rodičů dětí, které jsou v dokumentu vyobrazeny, jedna z autorek, Ivana Lokajová, posílala celý dokument přes službu Úschovna a vyzývala k přeposílání podle uvážení dotyčných odborníků. Jako důkaz jim slouží fotografie e-mailu, kterou má redakce k dispozici.

Nakonec v dokumentu došlo k úpravám, které především více zanonymizovaly děti, jež v něm vystupují. Soud také vyhověl rodičům a zakázal ČT odvysílat část dokumentu necelý týden před jeho uvedením. ČT ale i přesto 12. dubna pořad odvysílala.

Podle rodiče jednoho z dětí a člena spolku pana J. V. (redakce celé jméno rodiče zná, ale na přání dotyčného ho nezveřejní) má dokument největší dopad na terapeutku Katrin Telín, která v něm sehrála hlavní roli. Seznam Zprávy vedly s rodičem J. V. rozhovor o tom, jak na dokument rodiče a členové spolku reagují.

Jaká byla vaše bezprostřední reakce po zhlédnutí dokumentu?

Nám se upřímně řečeno ulevilo. Naším hlavním cílem bylo, aby děti nebyly vidět, a to se splnilo. Děti nebyly v té verzi, co byla odvysílána poznatelné. Samozřejmě jsme byli i naštvaní, že Česká televize nerespektovala to předběžné opatření.

Vy jste původní verzi viděli?

Ano. Tu viděly stovky lidí. Česká televize nad tím ztratila kontrolu.

Jak jste se k původní verzi dostali?

Dostali jsme ji od někoho na USB flash disku.

Oficiální cestou přes ČT to tedy nebylo?

Ne, to v žádném případě. Česká televize se nám v podstatě skoro vůbec nevyjádřila. Byla to ta verze, jež unikla přes paní Lokajovou, která ji v podstatě dala k volnému užití, a tak se dostala k nám, protože lidé, když to mají k volnému užití, tak si to začnou přeposílat a předávat.

Máte nějaký důkaz, že to opravdu viděly stovky lidí, kteří to vidět neměli?

Potvrzují to lidé sami na sociálních sítích. Vyjádřily se k tomu desítky lidí, kde psaly, že už to viděly. Jedná se o skupiny, jež sdružují rodiče s dětmi, které mají poruchu autistického spektra. Tam se o tom vedla diskuze.

Budete je za to žalovat?

Já nemohu prozrazovat přesné právní kroky, ale bude to určitě zakomponováno. Já tedy hlavně doufám, že z toho sama Česká televize vyvodí nějaké důsledky.

Když se vrátíme k samotnému dokumentu, šlo tam o to ukázat podle tvůrců nelegální a zvláštní praktiky spolku. Stále nesouhlasíte s tím, že měl být dokument odvysílán, když tam děti nebyly poznatelné?

Určitě to podle nás není v pořádku. Hned od prvního dne tam šli s kamerou. Oni vůbec nevěděli, zda byl ten spolek založený, nebo ne. Nevěděli, do čeho jdou. Nás by hlavně zajímalo, kdo z ČT schválil použití té skryté kamery, protože jak mohou jít natáčet do úplně nového prostředí bez jakéhokoliv podezření. Zároveň si stojím za tím, že tam nebylo žádné nelegální a ani neetické chování.

Bylo tam zobrazeno, jak infiltrantka dostává peníze na ruku a to legální není.

To je otázka. Jedna věc je, že ty peníze dostala od jednoho z rodičů, což samo o sobě legální je. Sami jsme se infiltrantky ptali, zda nechce vystavit fakturu, až bude spolek založen, nebo peníze na ruku. Ona sama si vybrala tu druhou možnost. Naopak je to nelegální od té infiltrantky.

Ale vy jste jí tu možnost nabídli.

Ale rodič jí ty peníze může dát. Náš právník spíš vidí problém na druhé straně, kdy nepřiznala ten příjem. Zároveň to vnímáme jako provokaci od tvůrkyň toho pořadu. Neříkám, že jsme vše udělali správně, ale v tomhle problém nevidíme.

Zároveň je v dokumentu několikrát řečeno, že nikdo nechtěl vidět občanku infiltrantky. To se asi v zařízení, kde se pracuje s dětmi, očekává, že někdo bude chtít vidět občanský průkaz.

Terapeutka i další rodiče už ji znali z předešlého školení. Věděli, o koho se jedná. Zároveň se paní Boháčková prezentuje aktivně na sociálních sítích, takže je snadno dohledatelná. Že jsme neviděli její občanku? Nevidím k tomu sebemenší důvod. Měli jsme adresu, jméno a číslo účtu. Spíš vidím problém v tom, že se tam točí na občance, když jsme tu osobu znali, přitom oni tam natáčí skrytou kamerou. Zase mi to přijde maličkost, že jsme neměli ofocenou občanku. Neměli, uznávám.

Nejhorší podle Barbory Boháčkové bylo, že asistenti, kteří pracovali s dětmi, neměli vhodné vzdělání. Podle ní neabsolvovali žádný kurz a učili se za pochodu. Nemohli tak vhodně aplikovat ABA metodu. Můžete to vysvětlit?

Ano. Existují tři stupně terapeuta, kdy Katrin (terapeutka, která v dokumentu vystupuje, pozn. red.) má splněné požadavky na to, aby byla CBA. Má tisíce hodin praxe a navíc je pořád pod supervizí ze zahraničí. Jsou tedy tři stupně, které jsou analytik, asistent analytika a technik. Technik dělá to, co mu řekne asistent, a asistentovi to řekne analytik. A když paní Boháčková tvrdila, že tam jeden den žádný analytik nebyl, tak si špatně zjistila informace, protože tam byla druhá paní a to byla analytička.

A ten další argument, že jsme nabírali lidi z ulice: musíme si uvědomit, že spolek vznikl za dva až tři týdny. Paní Boháčková školení měla. Pak tam byla maminka jednoho dítěte, kterou také natáčeli. To byla ta, co mluvila nejméně česky. Už tam ale nikdo neřekl, že rodný jazyk jejího dítěte je ruština. Ta už je teď asistentem analytika. Pak tam byla na praxi jedna studentka, která studuje psychologii. Já neříkám, že jsme v rámci tohoto měli vše správně, ale točili tam od prvního dne. Myslím, že jsme ještě obstáli dobře.

Zároveň tam ale byla přijata slečna, která sama přiznala, že vůbec netuší, co to ABA terapie je. To úplně nevrhá dobré světlo na spolek a na výběr lidí.

Tady si nejsem jistý, jestli opravdu nastoupila druhý den, nebo ne, ale určitě to nevypadalo dobře. Celkově ten dokument vyzněl dost negativně. Mě samotného se ptali moji zaměstnanci, jestli tam syna opravdu dávám. Musel jsem jim to vysvětlit. Paní Boháčková natáčela záběry i z května a je mi jasné, proč tam ty záběry z května nebyly, protože pak už bylo vše v pořádku.

Vaším argumentem bylo i to, že tam nechodí jiné děti než rodičů, kteří spolek založili nebo jsou členy. Podle Barbory Boháčkové tam mohly chodit i děti, jejichž rodiče nebyli členy spolku. Dokonce uváděla i případ, kdy se ptala, zda by tam mohlo chodit dítě její kamarádky a terapeutka souhlasila, má i e-mail jako důkaz. Tak jak to tedy podle vás je?

Ano, v té době měl spolek šest členů a byla tam možnost, aby za Katrin přišly nějaké děti na individuální konzultaci. ABA není určena pro každého a potřebovali znát názor profíka. Takže ano, ti tam došli na individuální hodinu. A co se týče té kamarádky, tak to byla další řízená provokace týmu ČT. Nejdříve přišla za Katrin a pak poslala e-mail. V odpovědi jsme jí ale jasně napsali, že ABA není pro každého a že je potřeba, aby to dítě přišlo na individuální konzultaci. Pokud by Katrin rozhodla, že je to vhodné, rodič by se musel stát členem spolku.

Co odvysílání dokumentu udělalo s vaším spolkem?

To se teprve ještě uvidí. Báli jsme se, že to třeba Katrin nebude chtít dělat, protože ji to dost zkompromitovalo, i když naštěstí od komunity má solidní podporu. Už jí ale odříkají různé přednášky a tak, takže na ní to má a asi ještě bude mít největší negativní vliv.

A jaký je další postup?

Budeme se bránit i nadále. Více to komentovat nemůžu. Využijeme všechny legální prostředky. Mám takovou prosbu pro Českou televizi, i když se mi je už nechce moc prosit. Byli bychom rádi, kdyby s námi ČT začala komunikovat. My to nenecháme vyšumět. Budeme dál bojovat.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 959
Dal: 843 poděkování
Dostal: 443 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od podivin »

Nějak mi tohle ABAway připomíná scientology. Dělat to může každý z ulice, jen si udělá kurz. A nějaký cizinec pod Skype dohledem (rozuměj X minutový telefonát) to kontroluje. A dokumentace, jak spolek funguje, je rozčiluje.
Je mi krásně smutno. Tequila chutná nejlíp se solí. Při sprchování není vidět pláč.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2892
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1284 poděkování

Re: Na ČT míří žaloba. Kvůli dokumentu, v němž tajně natočili děti s autismem (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Česká televize stáhla z iVysílání jeden díl dokumentu Infiltrace s názvem Obchod s nadějí. Je o dětech s poruchou autistického spektra, který vysílala v dubnu. Po upoutávce na pořad podali rodiče dětí na veřejnoprávní televizi žalobu.

Portál iDNES.cz na stažení pořadu upozornil mediální zástupce rodičů Tomáš Hečko. „Nevíme, co přesně Českou televizi pro stažení pořadu z iVysílání vedlo, ani zda jej opět nezpřístupní. S rodiči totiž televize nijak nekomunikuje,“ doplnil.

„Pořad byl stažen z iVysílání z důvodu právní opatrnosti a v souvislosti s vydáním exekučního příkazu. Česká televize učinila potřebné právní kroky a více se k tomu nebude vyjadřovat, neboť jde o otevřený spor,“ vysvětlila mluvčí České televize Karolína Blinková.

Dokument Obchod s nadějí je zaměřen na spolek, který praktikuje aplikovanou behaviorální terapii na dětech s poruchou autistického spektra.

Po odvysílání upoutávek se ozvali rodiče a zákonní zástupci , vadí jim skryté natáčení jejich dětí při terapii v soukromém centru, které sami založili a financují. Jednání považují za neetické a protiprávní, podali proto na Českou televizi žalobu a dva návrhy na předběžné opatření.

Televize měla dokument původně vysílat v březnu, uvedla ho o měsíc později a po jeho skončení následovala debata odborníků.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?