Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Další vyšinutý zákrok policie před malým dítětem (Novinky.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 16
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Tichá voda břehy mele...
Dal: 358 poděkování
Dostal: 119 poděkování

Další vyšinutý zákrok policie před malým dítětem (Novinky.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

Uherským Hradištěm otřásá video, na kterém předvádějí strážníci městské policie těžký zákrok na muže bez roušky. Ten na videu přitom není nijak agresivní, ani se nebrání. Zásahu přihlížel plačící tříletý syn muže. Strážníci byli do vyřešení případu postaveni mimo službu.

Nekompromisní zákrok strážníků, vymykající se chápání, směřoval na muže bez roušky. Ten na videu žádá, aby jej pustili. Svého otce se snaží malý chlapeček chránit. Jeden ze strážníků jej však od otce odstrkuje.

„Pusťte mne, pusťte mne, pusťte mne, Ježíši Kriste. Pusťte mne. Pomoc,“ opakuje stále muž, na kterém klečí dvojice strážníků. Dítě mezitím v breku utíká za ženou, která na ulici incident sledovala.

Video vzbudilo na sociálních sítích vlnu nevole. Deník Právo se snaží od rána dovolat šéfovi MP Uherské Hradiště Vlastimilu Pauříkovi. Ten ale nezvedá telefon. Jeho kolega, na kterého byl hovor přesměrovaný, Právu přiznal, že se jeho šéf snaží zjistit, k čemu přesně došlo a co předcházelo zákroku, který řada lidí na sociálních sítích vnímá jako nepřiměřený.

Video už viděl i starosta Uherského Hradiště a poslanec Stanislav Blaha, v jehož gesci je Městská policie Uherské Hradiště.

Město k incidentu v prohlášení uvedlo, že muž si i přes výzvy strážníků nenasadil roušku, neprokázal svou totožnost a chtěl se z místa vzdálit. Strážníci ho chtěli předvést k prokázání totožnosti. To mohou pouze na Policii ČR.

„Vzhledem k tomu, že při zákroku došlo k použití donucovacích prostředků (se záměrem muže předvést k prokázání totožnosti), a také vzhledem k tomu, že u události bylo přítomno malé dítě, které muže doprovázelo, nařídil starosta města důsledné prošetření celého zákroku s důrazem na adekvátnost užití donucovacích prostředků,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Pášma.

„Událost považuji za velmi politováníhodnou, hlavně kvůli přítomnosti malého dítěte. Pokud se prokáže, že samotný zákrok byl neadekvátní, budou vyvozeny patřičné důsledky. V tuto chvíli jsou oba strážníci až do vyřešení případu postaveni mimo službu,“ uvedl Blaha.

Podle ženy napadeného muže neměl její manžel na ulici v centru Uherského Hradiště roušku. „Nebyl agresivní, jen si nechtěl dát roušku,“ uvedla na sociálních sítích. „A kdo by se chtěl ptát, kde byla máma, tak ta pracovala na covid ARO a starala se o ventilované pacienty. Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici,“ dodala.
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne čtvrtek 11. 3. 2021, 15:16:12, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Upravena citace článku.
Můj život je někdy vážně podivný...
pbd
Administrátor
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Dal: 191 poděkování
Dostal: 241 poděkování

Re: Další vyšinutý zákrok policie před malým dítětem (Novinky.cz)

Nový příspěvek od pbd »

Bouře píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 14:46:57 ... těžký zákrok na muže bez roušky. Ten na videu přitom není nijak agresivní, ani se nebrání...
Mě teda přijde, že se jednu chvíli brání, co mu síly stačí.. :) ale podstatnější teda je:
Bouře píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 14:46:57 "Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici“
Jako fakt? :o
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 385 poděkování
Dostal: 1059 poděkování

Nový příspěvek od Cykle02 »

Spíš jsi měla postnou:

V Česku zemřelo druhé dítě s nemocí covid-19. Jedenáctiletý chlapec z Chomutovska zemřel 7. března. První úmrtí s covidem zaznamenalo ministerstvo zdravotnictví v únoru. Tehdy se jednalo teprve o osmiletou dívku.

„Můžeme potvrdit, že dne 7. března jedno dítě ve věku 0-14 let mužského pohlaví pozitivní na covid-19 skutečně zemřelo. Více však vzhledem k ochraně osobních údajů a dle další platné legislativy sdělit nemůžeme,“ řekl pro web deník.cz tiskový mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Petr Kučera.

Informace o úmrtí dítěte se objevila již ve středu 10. března. Podle statistik chlapec pocházel z Chomutovska. Úmrtí v kraji ale nemocnice nepotvrdily. Pravděpodobně tedy jedenáctiletý chlapec zemřel v jiném než Ústeckém kraji.

První obětí koronaviru pod 15 let byla osmiletá dívka z Plzeňského kraje, která zemřela koncem února. Ve statistikách se již dříve objevily také informace o úmrtí chlapce do 14 let z Moravskoslezského kraje. Tento údaj byl ale později označen za chybný. Stejně tak informace o narozeném mrtvém dítěti nakažené rodičky se do statistik na webu ministerstva zdravotnictví nezapočítala.

V Ústeckém kraji je aktuálně 14 023 nemocných. Takzvaně aktivních případů v nákazy v regionu přibývá od začátku března, mezi nimi jsou i pacienti, kteří měli pozitivní test na covid-19, ale nevykazují žádné příznaky nemoci. Hejtman Jan Schiller řekl, že v Ústeckém kraji je stále potvrzena pouze britská mutace koronaviru, která se rychleji šíří.

Od začátku epidemie se v kraji nakazilo 94 580 lidí, vyléčilo se jich 78 819. Zemřelo 1 738 lidí s covidem-19, ve středu 14.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 5
ve věku do: 11
Dal: 1002 poděkování
Dostal: 362 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Pokud k tomu, co je vidět na videu, vedl spor ohledně roušky, tak jsou ti strážníci idioti. Ale neznáme celý příběh, třeba se choval agresivně ten tatínek.
Bouře píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 14:46:57 "Manžela odvezli na stanici a syna nechali bez táty na ulici“
A pokud je pravda tohle, tak si zaslouží vyhazov.
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 652 poděkování
Dostal: 389 poděkování

Nový příspěvek od podivin »

Moje 9 letá dcerka by udělala pěknej cirkus, kdyby se takhle vrhli policajti na mě. A jestli tam kluka fakt nechali jen tak, tak jsou to fakt vylízaný paka (ne Kaszi, sorry, ale to se fakt nedá napsat slušně :) ).

Ale jinak (a) já bych roušku měl, (b) kdybych ji zapomněl nasadit a někdo by mě upozornil, tak bych se hrozně omlouval a rychle si ji nasadil, (c) kdyby mě strážníci legitimovali, tak bych samozřejmě nedělal bordel (nejsem z policii připodělanej, ale respektuju policii - ale také se občas bojím, co bych dělal, kdyby na mě policie zakročila neoprávněně, protože si nenechám kálet na hlavu).

Na druhou stranu, strážníci ty pravomoce legitimovat opravdu nemají (pokud se nepletu), strážníci mají menší pravomoce než PČR, ale třeba zrovna v případě roušek možná ty pravomoce mají (netuším). A zase na druhou stranu jsou v ČR fakt hrozná pravidla ohledně korony - tady se venku chodí bez roušky, děti chodí do škol, tady už jsou od 8.3. otevřené venkovní akce. A zase z druhé strany, kdyby lidi ta pravidla respektovali, tak by se korona tolik nešířila a pravidla by se mohla trohu zvolnit.

Takže vina je na obou stranách, ale odneslo to zase chudák dítě.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Mack
Moderátor audiovizuální sekce
ve věku od: 0
ve věku do: 8
Dal: 241 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Nový příspěvek od Mack »

idnes.cz píše:Trochu jinak ale věc vypadá z pohledu města. Hlídka muže podle něj zastavila a upozornila, že se nachází v zastavěném území obce, kde platí povinnost nošení roušky či respirátoru. „Na toto muž uvedl, že on zakrytá ústa mít nemusí a nezakryje si je. Strážník muže vyzval, aby doložil svá tvrzení, z jakého důvodu nemusí mít zakryté dýchací cesty. Na to muž odpověděl, že si ústa nezakryje, protože je venku a chce dýchat čerstvý vzduch,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Jan Pášma.

Hlídka jej proto vyzvala k prokázání totožnosti. To muž odmítl a pokusil se z místa odejít. „Strážník mu proto tělem zatarasil cestu se zákonnou výzvou, aby setrval na místě. Podezřelý muž držel dítě levou rukou v náručí a pravou rukou začal strážníka odstrkávat z cesty,“ popsal dále Pášma. Muž do strážníků i po varování dále strkal, ti tak podle Pášmy vzali dítě z jeho náruče a použili donucovacích prostředků.

Není podle něj pravda, že by strážníci nechali chlapce na místě samotného. „Dítě bylo poté pod dohledem druhé hlídky městské policie, která na místo dorazila a do několika minut odvedla dítě na služebnu městské policie (z místa vzdálené několik desítek metrů) k otci,“ uvedl mluvčí.

Právník zadrženého Filip Petráš později uvedl, že muž se synem šli pouze několik desítek metrů od prodejny zdravé výživy k automobilu. Muž měl podle něj strážníkům říct, že se jim prokáže, jakmile usadí syna do auta. To se ale neshoduje s policejní verzí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/policie-covid-koronavirus-epidemicke-opatreni-rousky.A210311_094234_domaci_knn
Takže ďalší provokatér, ktorý odmieta dodržiavať opatrenia a ľudia z neho ešte budú robiť obeť. Chúďa dieťa bolo toho svedkom, ale na to mal otecko myslieť skôr.
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí

Mack píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 18:17:06
idnes.cz píše:Trochu jinak ale věc vypadá z pohledu města.
Takže ďalší provokatér, ktorý odmieta dodržiavať opatrenia a ľudia z neho ešte budú robiť obeť. Chúďa dieťa bolo toho svedkom, ale na to mal otecko myslieť skôr.
No, toho jsem se trochu obával, že ta pravda bude trochu jiná. Já fakt ty lidi nechápu, sakra - tím, že na ty pravidla kašlou si to jen zhoršují. Ten stav je teď hroznej a musí se to nějak vyřešit - když budou všichni běhat bez roušek, tak se to pod kontrolu nedostane. Blbý je, že ten chlap nemyslel na to dítě, že to měl zkusit vyřešit v klidu.
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Kasz
Administrátor
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Dal: 1141 poděkování
Dostal: 2871 poděkování

Nový příspěvek od Kasz »

Na druhou stranu jsem na sociálních sítích četl vyjádření některých zdravotních sester - že mají respirátor 8 nebo i 12 hodin na obličeji denně v práci a že by se někdy chtěly taky nadýchat čerstvého vzduchu. Dnes v poslanecké sněmovně byla ohledně toho interpelace na Blatného, jaký má smysl mít respirátor na prázdné ulici, kde nikdo není. Jediné, co řekl, tak že by se jiná úprava (jen, pokud jsi ve vzdáleností kratší jak 2 metry) špatně kontrolovala a vedlo by to k výmluvám. Přitom tato úprava už několikrát platila a platí i teď mimo zastavěné území obce.

A tak zde máme opatření, že i když nikoho nemůžeš nakazit, protože jdeš na ulici zcela sám, přesto musíš mít respirátor. Někteří lidé se rozhodli, že toto (abych byl přesnější - tuto blbost) respektovat nebudou, protože to nedává logiku. Já bych jim i docela přál, aby se to třeba nějak dostalo k nějakému soudu a aby ten rozhodl, že toto nařízení bylo za čárou toho, co je oprávněné nařídit z důvodu omezení šíření viru.

Dalo by se to přirovnat k tomu, že by jednoho dne - když jsou ty životy a zdraví lidí tak velká priorita - rozhodlo, že auto může jet maximální rychlostí 30 km/h kdekoliv, nejen v obci, ale i na dálnici, a to proto, že při rychlosti 30 km/h když dojde k nárazu do osoby, tak je menší pravděpodobnost usmrcení než v rychlosti 130 km/h. Bez ohledu na to, že na dálnici je riziko střetu s chodcem velmi malé.

Mně jinak nedělá problém toto nařízení dodržovat, i když s ním nesouhlasím a i když ho považuji za nesmyslné. Jsou ale zkrátka i odvážnější lidé, kteří svůj názor projeví i činem. Samozřejmě čin pak vyvolá určitou reakci okolí, s tím musel ten tatínek počítat. Na druhou stranu právě to poukazuje na tu nesmyslnost. Kdyby nebylo nesmyslné, lidé by ani nepřemýšleli o tom, že jej nebudou dodržovat.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Marco Freeman
Administrátor
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: ❀ Život by byl šíleně nudný bez šíleně dlouhých příspěvků. ❀
Dal: 875 poděkování
Dostal: 1725 poděkování

Nový příspěvek od Marco Freeman »

Bez ohledu na to, zda souhlasím nebo nesouhlasím s tím opatřením, ve chvíli, kdy k otci přišel policista, měl si respirátor nasadit. Nemyslím si, že pak by ho kdokoliv řešil. A navíc – ve chvíli, kdy k němu ten policista přišel, si měl ten respirátor nasadit automaticky (jako vždy, když k němu kdokoliv přistoupí). Tím, že ho neměl, policistu potenciálně ohrozil. A dítěti tím ukazoval, že nejenže nemusí respektovat nařízení městské policie, ale také ho zbytečně nechal traumatizovat touto situací.

Neříkám, že kdykoliv vyjdu ze dveří vyhodit smetí, mám nasazený respirátor. Ale pokud by mě k tomu vyzval strážník MP, omluvil bych se, že jdu tady jen pár metrů a že proto jsem jej neměl, načež bych si jej tedy nasadil. A vsadím se, že pokud bych s sebou měl dítě, rozhodně by to pro něj bylo lepší, než kdybych se začal hádat se strážníkem MP, který opravdu nemůže za to, jaké vláda nařídí opatření.
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Ano, pán to měl udělat, ale mohl se rozhodnout (a nakonec se i rozhodl) jinak. Nic proti zákroku policistů, ti postupovali ve smyslu své práce. Pán se rozhodl jinak a je z toho reportáž ve všech hlavních zpravodajských relacích. Prostě tu nevysvětlenou otázku smyslu takového nařízení to vzbuzuje. Dalo by se na to podívat i z toho pohledu, že policisté zvýšili epidemiologické riziko tím, že dotyčného začali řešit. Samozřejmě, že ho řešit museli, protože to mají v popisu práce. Ale… a už bych se zacyklil. :)

Za předpokladu, že by se vir šířil prostřednictvím sloupů pouličního osvětlení, tak by toto nařízení smysl mělo. Ani ministr Blatný ale nedokázal logicky zdůvodnit (přímé odpovědi na tu otázku se vyhnul), jak může člověk, který jde na ulici zcela sám, někoho nakazit. Toto nařízení z epidemiologického hlediska prostě nedává smysl. Takže není divu, že se někteří rozhodli tak, jako ten pán.
Marco Freeman
Administrátor
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: ❀ Život by byl šíleně nudný bez šíleně dlouhých příspěvků. ❀
Dal: 875 poděkování
Dostal: 1725 poděkování

Nový příspěvek od Marco Freeman »

Já to chápu. Kdyby ten pán byl sám a rozhodl se bojovat proti strážníkům (kteří, mimochodem, jak i sám podotýkáš, za to opatření opravdu nemohou a je jejich povinností to řešit), tak bych to rozhodně chápal více, než když do toho zatáhl i dítě. To moc pobrat nedokážu. Dobro dítěte beru jako důležitější než takový afekt jako vzdor proti opatřením. A toto, co pán udělal, dobré pro dítě nebylo...
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 5
ve věku do: 11
Dal: 1002 poděkování
Dostal: 362 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Lidé jsou už z toho všeho vyčerpaní a podráždění. Tomu člověku třeba mohli zavřít hospodu, nebo měl jiné problémy. To že ho zastavili zrovna s dítětem si těžko mohl vybrat dopředu. Já bych si zanadával, pak bych se jim omluvil s tím, že vím že za to nemůžou, zaplatil pokutu, a bylo by. Ale spousta lidí je labilnějších, obzvláště v téhle době... :(
podivin
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 20:41:38Na druhou stranu jsem na sociálních sítích četl vyjádření některých zdravotních sester - že mají respirátor 8 nebo i 12 hodin na obličeji denně v práci a že by se někdy chtěly taky nadýchat čerstvého vzduchu.
Tohle rozhodně chápu, nicméně to nebude dobré dělat někde na veřejnosti, kde budou každému na očích (důvod je níže), ale že třeba (pokud to je samozřejmě možné), si dojdou někam mimo zabydlenou část (tam je to stejně na procházky lepší) a tam si masku sundají a projdou se.
Kasz píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 20:41:38Dnes v poslanecké sněmovně byla ohledně toho interpelace na Blatného, jaký má smysl mít respirátor na prázdné ulici, kde nikdo není. Jediné, co řekl, tak že by se jiná úprava (jen, pokud jsi ve vzdáleností kratší jak 2 metry) špatně kontrolovala a vedlo by to k výmluvám. Přitom tato úprava už několikrát platila a platí i teď mimo zastavěné území obce.
Tohle je samozřejmě blbost. Na prázdné ulici není koho nakazit a od koho se nakazit, jenže, takhle uvidí jeden člověk jiného bez masky, tak si jí také sundá. A pak další a další a nakonec si je nechají sundané, ikdyž jich někde bude pohromadě víc, protože se budou odkazovat jen na to, že "on tu masku také neměl". Ale už nepochopí, že jí neměl ten první člověk na prádné ulici.

Jak píšu, ve Švýcarsku není zákaz vycházení, není zákaz vzdalování se od svého bydliště, masky venku nejsou povinné, jen v uzavřených místnostech, v obchodech, kancelářích (a možná snad jenom pokud není možné dodržet odstup 2m), děti chodí do školy bez masek, v domě se masky nenosí. Jenže lidi tady asi trochu přemýšlí a opravdu se snaží dodržovat ta pravidla (ikdyž teda teď mě docela dostal jeden černoch, přihnal se ke mně, začal se představovat a podal mi ruku a já byl fakt tak zmatenej, že jsem si s ním potřásl, tak jako to jsem si fakt říkal, kde ten člověk poslední rok žil a že jsem se nechal takhle překvapit a tu ruku mu podal). Ale samozřejmě chápu, že lidi to hrozně štve, taková přísná pravidla a situace se nezlepšuje. Navíc tady se pravidla zpřísňují a povolují postupně. Kdežto v ČR mi to připadá, že se všehno uvolní (v létě na Karláku byla oslava, že je korona pryč), pak se zase zakáže úplně všechno, když se stav začne zhoršovat a pořád takhle dokola.
Kasz píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 20:41:38 A tak zde máme opatření, že i když nikoho nemůžeš nakazit, protože jdeš na ulici zcela sám, přesto musíš mít respirátor. Někteří lidé se rozhodli, že toto (abych byl přesnější - tuto blbost) respektovat nebudou, protože to nedává logiku. Já bych jim i docela přál, aby se to třeba nějak dostalo k nějakému soudu a aby ten rozhodl, že toto nařízení bylo za čárou toho, co je oprávněné nařídit z důvodu omezení šíření viru.

Dalo by se to přirovnat k tomu, že by jednoho dne - když jsou ty životy a zdraví lidí tak velká priorita - rozhodlo, že auto může jet maximální rychlostí 30 km/h kdekoliv, nejen v obci, ale i na dálnici, a to proto, že při rychlosti 30 km/h když dojde k nárazu do osoby, tak je menší pravděpodobnost usmrcení než v rychlosti 130 km/h. Bez ohledu na to, že na dálnici je riziko střetu s chodcem velmi malé.
Ale Kaszi, to přirovnání s tou rychlostí už dost podobně funguje. Někde se rozhodne, že by se tam mělo jet pomaleji a je tam značka 50km/h. Ale někteří řidiči mají pocit, že jsou asi nad zákon a jedou si stejně tolik, kolik chtějí. A podobně to zřejmě funguje i s těmi opatřeními. Svědomití lidé ta opatření dodržují, ale ti "rovnější" se necítí být povinni ta pravidla dodržovat. A proto to vypadá tak, jak to vypadá. Jinak si nedokážu vysvětlit, jak se může korona při takovém lockdownu šířit.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

podivin píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 22:48:40 Ale Kaszi, to přirovnání s tou rychlostí už dost podobně funguje.
Nefunguje, na dálnici je rychlost 130 km/h, nikoliv 50 km/h. Spíš by k tomu sedělo přirovnání, když je někde nějaká silnice 2. nebo 3. třídy (okreska) a mimo obec, kde platí 90 km/h, je najednou snížení rychlosti na 30 km/h s dodatkovou tabulkou "výjezd vozidel stavby". Kolik řidičů, neuvidí-li nějaký pohyb nákladních či jiných vozidel kolem tohoto výjezdu, opravdu takový úsek projede tou třicítkou? Možná tak cyklista.

Aneb když se to s "bezpečnostními opatřeními" přežene, tak to zvyšuje šanci, že nebudou dodržována, protože to lidi budou považovat za nesmysl. Je třeba vzít v potaz, že většina lidí nejsou tupé ovce, nepřemýšlející o tom, jaký má to či ono opatření význam.
podivin
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 23:36:24Aneb když se to s "bezpečnostními opatřeními" přežene, tak to zvyšuje šanci, že nebudou dodržována, protože to lidi budou považovat za nesmysl.
Ano, to se obávám, že se teď v ČR děje s tou koronou.
Kasz píše: čtvrtek 11. 3. 2021, 23:36:24Je třeba vzít v potaz, že většina lidí nejsou tupé ovce, nepřemýšlející o tom, jaký má to či ono opatření význam.
No, někdy mám ale pocit, že je hodně tupých ovcí, kteří si ale myslí, že jsou chytřejší než odborníci na dopravu nebo, v případě korony, než odborníci zdravotníci, hygienici a epidemiologové a prostě si říkají "mně tady nebude nějakej študovanej blb říkat, že mám dřepět doma a venku nosit roušku". :(

Ale já jsem pesimista, tak to možná přeháním. Ale když jedu do ČR, tak od hranic do mého města potkám dost řidičů, kteří mě o tom hodně přesvědčují.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

To, že si mnoho řidičů myslí, že si můžou jen tak šlápnout na plyn - ano, ale to je zase věcí policie, aby hlídkovala, aby rychlost měřila, prostě represivní složka je určitě také motivací k tomu, jak nějaká nařízení nebo předpisy dodržovat. Jestliže ale půl roku jezdím pravidelně stejnou trasu po hlavních tazích a za celého půl roku nepotkám policejní hlídku, která by měřila rychlost, tak je to pak těžký. A při 90 km/h se cítím jak šnek, co zdržuje kamiony, které - mimochodem - mají jezdit 80 km/h, ale nejezdí, sešlápnou plyn (či dnes spíš asi nastaví tempomat) a omezovač jim to omezí až na 89 km/h, a to jen u těch, co to mají funkční a dobře seřízené.

No a když už policie měří, tak pak zas jsou terčem toho, že jim nejde o bezpečnost, ale že vybírají prachy na svoje platy. Nebo stacionární radary v některých obcích - kolik bylo článků, že z toho ty obce akorát rejžujou. Přitom by stačilo jediné - jezdit dle předpisů.
Jednorozec
Registrovaný uživatel
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 494 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

"Ten na videu přitom není nijak agresivní, ani se nebrání."¨
Tohle není jen lež, ale vyložená demagogie.
Podle reportáží v tv ten pán byl nakupovat a v obchodě si normálně nasadil respirátor. Na ulici ho ale sundal a když byl policisty upozorněn odmítl si roušku, odmítl předložit doklady a snažil se z místa odejít! I na té zemi když se ho snaží spacifikovat tak se brání co to jde. Co přesně mu bránilo si prostě nasadit roušku a jít, proč měl potřebu s malým dítětem se začít hádat s policisty? Stejně pak se lhalo o tom, že tam nechali dítě a odjeli, podle reportáže se ho ujala další hlídka!
Mohu mít názor na roušky jaký chci ( a jako ten co ten kovid zažil a chytlo ho i několik lidí v rodině si o podobných "inteligentech" myslím svoje) ale přece nebudu vyhledávat konflikt (což podle všeho přesně udělal) když jdu s malým dítětem!
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 385 poděkování
Dostal: 1059 poděkování

Nový příspěvek od Cykle02 »

Po Berouně a Ostravě se internetem šíří další video zásahu hlídky městských strážníků, údajně kvůli nenasazené roušce. V prvních dvou případech se odehrála situace jinak, jak bylo původně líčeno. Tentokrát se incident odehrál za přítomnosti teprve tříletého dítěte. V Uherském Hradišti totiž skončil na zemi otec plačícího dítěte, které muselo sledovat „zásah“ hlídky strážníků. Malého chlapce, který pláče, strážníci poodstrčí. Následně se znovu obrátí k muži ležícímu na chodníku. „Budete předveden,“ říká mu jeden z městských policistů. „Půjdete na služebnu, prokážete totožnost.“

„Policisté viděli muže bez roušky. Vyzvali ho, aby si ji nasadil. Byl na ulici a, i když to na videu vypadá, že je prázdná, nebyl na ní sám. Podle nařízení, které bychom měli všichni dodržovat, měl mít tedy nasazenou ochranu dýchacích cest. Muž odmítnul. Opakovaně. Po chvilce dohadování ho policisté vyzvali k legitimaci. Někteří z vás psali, že to šlo přece vyřešit třeba pokutou. Měli byste pravdu, ale pokutu nemůžete udělit člověku, jehož identitu neznáte. Muž se odmítl legitimovat, vzal do náručí svého syna a začal se od policistů vzdalovat. Policisté mu zastoupili cestu, muž je začal odstrkovat. Co se dělo pak, už všichni víte. Muž skončil na služebně, kde byl nakonec i legitimován,“ píše starosta Uherského Hradiště Stanislav Bláha. Samotný zásah se však zdá nepřiměřený. Městská policie může použít tzv. „hmatů a chvatů“, musí je vždy použít jen, pokud neexistují jiné možnosti. Strážníci užívají donucovacích prostředků vyjmenovaných výše zejména ke své vlastní obraně, k obraně bezpečnosti jiných osob, k ochraně majetku nebo veřejného pořádku. Ve většině případů, kdy se schyluje k použití donucovacích prostředků je strážník povinen ze zákona vyslovit výzvu „jménem zákona“ s tím, že v případě dalšího neuposlechnutí bude užito donucovacích prostředků. Zda zaznělo z úst strážníků varování není zřejmé. Oba strážníci do dořešení postaveni mimo službu.

Problém má však další rozměr a to některé příspěvky o incidentu. Například výpovědi matky dítěte Venduly Zmeškalové jsou poněkud nesourodé. V příspěvku pro známého dezinformátora Michala Sharka tvrdila, že manžela i dítě zavřeli do cely. Služebny městské policie přitom žádnou celou vybaveny nejsou. Městské policie nemá oprávnění nikoho zatýkat. Pokud je někdo krátkodobě zadržen a hrozí obvinění z trestného činu, věc si vždy přebírá Policie České republiky. Pokud není podezření ze spáchání trestného činu, městská policie podezřelému zkontroluje na služebně totožnost a propustí ho.

Obrázek

Zajímavé je také, že podle jiné verze paní Zmeškalové bylo dítě pro změnu na ulici samo. Tuto verzi zveřejnil i Lubomír Volný. „Někteří z vás upozorňovali na to, že dítě zůstalo na ulici samo. Není to pravda. Na místo dorazila druhá hlídka, ta dítě do pár minut přivedla za otcem na služebnu, která se nachází asi 30 metrů od místa,“ napsal starosta Stanislav Blaha.

Obrázek

Zadržený na Facebooku vystupuje jako Martin Late. Ten už před zásahem šířil mnoho dezinformací o současné koronavirové situaci.

Obrázek
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Jednorozec
Registrovaný uživatel
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 494 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

Jinými slovy to vypadá jako potvrzení toho, co jsem psal, pán se snažil situace využít na prosazování svých pochybných přesvědčení navzdory tomu že tam byl s malým dítětem. třeba spoléhal že mu to pomůže do parlamentu jako kdysi jedné paní/slečně co dostala přezdívky katka jau jau, poté co šla s dítětem na "radikální" demonstraci kde se prali s policisty.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Líbil se mi komentář advokátky Daniely Kovářové, sice se víc týká testování ve firmách, ale myslím, že je příhodný i pro nošení roušek na ulici:

13. 03. 2021 11:10:31

Můžu odmítnout testování? Odmítnu-li, co bude následovat? Smí vláda nařídit novou povinnost, když povinnosti může ukládat jenom zákon?
Diskuse o střetu zdraví a práva probíhají už rok snažíce se vyřešit dilema: jde-li o životy, proč trvat na dodržování práva?

Zdravotníci a právníci – dvě nejviditelnější covidová povolání. Nikdy v minulosti jste nás tolik nepotřebovali, nikdy dříve jsme vám tak často nepomáhali a nikdy předtím jste nám tak nenadávali. Zdravotníci skládají přísahu, že nikdy neuškodí nemocnému, právníci slibují věrnost Ústavě a právnímu řádu své země. Proč právě právo a léčba rozděluje národ?

Není co řešit – říkají jedni, co trvají na testování a vyžadují vakcíny bez schválení, klidně ty ruské, indické nebo čínské, neb jde-li o životy, není čas zabývat se formalitami. K čertu s Ústavou, vždyť přednější je zdraví. A že je právní norma protiprávní? Není to jedno? Kupodivu není. Zdravím lze totiž argumentovat vždycky; leč právě proto je na světě právo, aby vládnoucí moc nemohla vše.

Jak je to, právníku, s testováním?

Můžu odmítnout testování? ptáte se nás a chcete jasnou odpověď, ale dojít k ní není rychlé ani jednoduché. Mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví, která tu povinnost ukládají zaměstnancům a zaměstnavatelům, jsou mimořádně nešikovně formulovaná, podobně jako většina norem vydaných v nouzovém stavu. Namísto jasných, krátkých, srozumitelných vět podivná souvětí, k jejichž pochopení je třeba je rozložit na prvočinitele, až člověk pochybuje, zda je vůbec napsal právník. Jak je to tedy? ptá se klient a my po třetím přečtení odpovídáme, že opatření skutečně ukládají povinnost zaměstnavateli zajistit testy a testovat a povinnost zaměstnanci se jednou týdně testu podvolit. A co když odmítnu? táže se klient, aby byl dostatečně informován, a najednou se dostáváme na velmi tenký led. Protože povinnosti může ukládat pouze zákon, a nikoliv lejstro, které je rozhodnutím jediného ministra. A bůhví zda nouzový stav byl vyhlášen platně, a třeba ho jednou Ústavní soud zruší. Jenomže norma je norma a platí o ní fikce správnosti do doby, než soud rozhodne, že platná není. Dovolat neplatnosti se dá dvěma způsoby – buďto se najde skupina poslanců a senátorů, kteří k Ústavnímu soudu podají návrh na její zrušení, anebo v individuálním řízení konkrétního neposlušníka neplatnost oné normy dovodí soud coby předběžnou otázku, podobně jak to nedávno učinil Městský soud v Praze ve věci docházky do školy. Teoreticky je ještě třetí možnost – že obecný soud přeruší řízení a pošle věc k rozhodnutí přímo Ústavnímu soudu, což se ovšem děje dost zřídka. Všechny tři možnosti trvají týdny a měsíce a našim klientům dnes nebo zítra v jejich orientaci příliš nepomohou.

Co si stane, když odmítnu testování

A co když odmítnu? ptá se klient a my právníci se zahloubáme do pramenů práva a podobně jako konzilium lékařů se neshodneme na jediné cestě. Není vyloučeno, že netestování je překážkou na straně zaměstnance, a pak ho nepustí na pracoviště, zůstane doma bez nároku na mzdu, pak přijde výpověď a ještě pokuta. Jste si jista, paní doktorko? ptá se klient, a já musím upřímně zavrtět hlavou. Lékaři léčí odzkoušenými postupy a očkují vakcínami, jež prošly schvalovací procedurou. Mají své zkušenosti, které se jim dříve osvědčily, a my advokáti jsme na tom stejně. V klidných časech víme, co platí a jak to u soudů chodí, a vycházíme z ustálené judikatury. Právo je totiž na světě i proto, aby pomáhalo nastolit smír ve společnosti, a schválně tak činí složitým schvalováním. V dobách míru chce většina lidí dodržovat právo, a tak se obrací na právníky, aby jim ukázali bílou čáru, za níž se vydat se už je zakázáno. Bývalo to docela jednoduché, když právo bylo jasné, přehledné, srozumitelné, očekávatelné, precizní s důrazem na každé slovo, dlouho připravované a v hlavách moudrých legislativců testované. Jenomže dnes už nic není, jako bylo dřív. Tytam jsou normální časy, tatam je obecná shoda na dodržování práva. Nejprve jsme náš právní řád zaplevelili množstvím práva, pak jsme ho učinili nesrozumitelným, přestali jsme o něm přemýšlet a začali jsme ho chrlit. A dnes si kdekdo kopne do Ústavy, zákonodárné pravomoci jsme předali vládě a povinnosti nám bez uzardění ukládá výkonná moc rychlostí drive-in.

K čemu zákony, když jde o životy

Testování? Proboha – vždyť o nic nejde! bouří se veřejnost na sociálních sítí a nadává každému, kdo se odváží pochybovat, zda jdeme správnou cestou a k čemu to vede. Vždyť je to pro dobrou věc a v sázce jsou životy a zdraví, tak k čemu se odvolávat na Ústavu a korektní postup? A my právníci máme svým klientům říkat, ať kašlou na rychloprávo a všemu se podvolí - restrikcím, respirátorům, testům i očkování. Jenomže to si pletou právníka s filozofem, a navíc nevidí, co se venku děje: že každým dnem roste počet lidí, kteří povinnosti respektovat odmítají. A to je mnohem horší zpráva než reprodukční číslo nebo počty mrtvých a pozitivně testovaných. V honbě za zdravím jsme přišli o právní stát, společenská smlouva už byla vypovězena. Nejvyšší čas zpomalit, ukáznit se, vrátit se k Ústavě a začít myslet. Jinak se přestane hrát o zdraví a přijde na řadu hra docela jiná. O bezpráví.