Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci → PARAFILIK.CZ

Kurz Bezpečně v kyber! se otevírá veřejnosti (NÚKIB)

Diskuze o problematice dětí.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 1786
Dal: 379 poděkování
Dostal: 871 poděkování

Kurz Bezpečně v kyber! se otevírá veřejnosti (NÚKIB)

Nový příspěvek od Cykle02 »
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) otevírá pro veřejnost svůj on-line kurz Bezpečně v kyber! Kurz, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost a rizikové jevy v kyberprostoru, jako jsou kyberšikana, kyberstalking nebo hatespeech, je primárně určen pro pracovníky vzdělávání a prevence, pedagogy i ředitele škol, ale nyní si jej může projít kdokoli, kdo má o problematiku zájem.

První verzí kurzu, která byla spuštěna loni na jaře, prošlo 1804 účastníků z řad pracovníků prevence, pedagogů a dalších skupin, pro které je obsah kurzu důležitý z hlediska jejich povolání. Jelikož ale věříme, že jeho obsah bude užitečný i pro studenty pedagogických fakult, policisty a kohokoliv dalšího, kdo se s touto problematikou setkává nebo se o ni zajímá, otevíráme kurz pro veřejnost

Kurz je rozdělen na základní a rozšířenou verzi. Kratší verze obsahuje základní lekce, jakými jsou například sexting, netolismus nebo kybergrooming. Časová dotace kurzu je přibližně 3 hodiny a po složení testu na konci kurzu mohou zaregistrovaní uživatelé získat certifikát. Celkem v základní verzi čeká uživatele 9 kapitol. V rozšířené verzi jsou kromě témat ze základní verze i témata jako poruchy příjmu potravy a internet, rizika počítačových her nebo hatespeech. Rozšířená verze obsahuje i kapitoly k mediální gramotnosti (Hoax, Hatespeech apod.), které pro kurz připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve spolupráci se Zvolsi.Info. Celkově rozšířená verze uživateli zabere více než 6 hodin času a na jejím konci získá příslušný certifikát.

Obě verze kurzu jsou přístupné veřejnosti na webu zde. Pro získání certifikátu je ovšem třeba se zaregistrovat.

Odborným garantem kurzu je Mgr. Tomáš Hamberger - poradce předsedy vlády pro oblast školství. Odborným garantem obsahu kurzu v oblasti vzdělávání a prevence v KB je NÚKIB. Odborným konzultantem kurzu je doc. Kamilem Kopeckým PhD. z Univerzity Palackého v Olomouci.

Online kurz Bezpečně v kyber! navazuje také svým obsahem i na „Den bezpečnějšího internetu.“ Ke dni bezpečnějšího internetu byly pořádány také navazující vzdělávací i preventivní aktivity po celý měsíc únor.
Základní školy představují důležité prostředí, ve kterém by mělo docházet k zařazení témat kybernetické bezpečnosti do výuky. Žáci by se tak měli naučit jak správně s technologiemi pracovat, jak využívat sociální sítě či jak se vyhnout netholismu. Pro učitele základních škol jsme tak připravili rozcestník vzdělávacích materiálů, který přehledně dokazuje na různé výukové materiály a zdroje, které může učitel ve své výuce využít. Vedle rozcestníku jsme vytvořili také řadu her, pomocí kterých mohou žáci lépe pochopit zásady bezpečného využívání digitálních technologií a sociálních sítí. Pokud máte zájem o kontaktní výuku tak jsmep or Vás připravili i mapu organizací, které jsou schopny takovouto formu vzdělávání zajistit. V neposlední řadě jsme také připravili projekt Digitální stopa.
Materiály vhodné do distanční výuky

Chápeme, že je distanční výuka náročná. Proto posíláme na pomoc materiály, on-line kurzy, komiksy, videa a podcasty, které můžete jednoduše využít. Nabízíme materiály pro 1. i 2. stupeň ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií. Vše je připraveno zde: https://osveta.nukib.cz/festival

On-line aktivity do výuky

Vanda a Eda v Onl@jn světě (knížka, on-line kurz, rádio)

Čtyři příběhy popisující rizika on-line prostředí pro předškoláky a žáky 1. a 2. tříd a to v podobě knihy, on-line kurzu s interaktivními kvízy. Společně s Českým rozhlasem – Rádio Junior jsme připravili i vyprávění do vysílání. Více informací zde.

Interaktivní komiks Digitální stopa: Příběh Svůďáka

Interaktivní komiks seznamuje žáky 4. a 5. tříd s tématy jako kybergrooming, sexting, nátlak a vydírání v online prostředí a upozorňuje na nebezpečí online komunikace. Žáci se stávají součástí fiktivního příběhu chlapce, který se prostřednictvím platformy pro streamování her seznámí s predátorem. Více informací zde.

Interaktivní komiks Digitální stopa: Příběh Báry

Interaktivní komiks seznamuje žáky 5. a 6. tříd s tématy jako digitální identita, digitální stopa nebo kyberšikana. Žáci se stávají součástí fiktivního třídního příběhu, vidí, jakým způsobem kyberšikana probíhá a jak je možné ji řešit. Za tuto aktivitu jsme získali 3. místo v ocenění Eduína za inovace v českém vzdělávání od veřejnosti. Více informací zde.

Edukativní komiksový Instagram

Pro žáky 6. a 7. tříd jsme připravili edukativní Instagram, který navazuje na popularitu komiksových příběhů. Žáci jsou pomocí storytellingu a komiksů seznámeni s různými nástrahami na internetu. Vše je vysvětleno na příkladech herních účtů, nakupování kosmetiky a dalších všedních záležitostí. Více infromací zde.

Videokurz: Jsem netvor

Jsem netvor, tvor, který žije na netu. To je název osvětového videokurzu o digitálních technologiích a lidech. Jeho hlavním úkolem je seznamovat žáky a 9. tříd ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií s digitálními technologiemi v kontextu bezpečnostních, etických a sociálních aspektů a rozvíjet jejich kompetence k aktivnímu a digitálními občanství. Součástí videokurzu jsou také listy s metodickou částí pro vyučující a pracovní částí pro žáky. Videokurz je dostupný zde: www.jsemnetvor.cz
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3096
Dal: 11 poděkování
Dostal: 485 poděkování

Re: Kurz Bezpečně v kyber! se otevírá veřejnosti (NÚKIB)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Hezké jen si říkám jak to těm menším krucišpísek podat, aby to nefungovalo jako "ne olizujte kovové zábradlí!".