Terapie psychedelickou látkou ketamin se nabízí také v Česku (iROZHLAS)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Dal: 144 poděkování
Dostal: 704 poděkování

Terapie psychedelickou látkou ketamin se nabízí také v Česku (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Myš »

Kromě anestezie pomáhá i při léčbě depresí. Terapie psychedelickou látkou ketamin se nabízí také v Česku

Desítky let ho lékaři využívají jako anestetikum. Ukazuje se ale, že ketamin, látka s psychedelickými vlastnostmi, má uplatnění i při léčbě deprese. Podle Světové zdravotnické organizace trpí depresí na celém světě přes 264 milionů lidí. Takzvanou asistovanou terapii ketaminem se v Česku rozhodla poskytnout pražská psychedelická klinika Psyon. Od začátku roku ho dala třem pacientům.

Za Psyonem stojí mimo jiné také vědci z NUDZ a plánují svoji nabídku psychedeliky asistované terapie rozšiřovat. Největší pozornost aktuálně směřuje k psilocybinu, jehož výzkum má nadějné závěry a v NUDZ aktuálně hledají dobrovolníky s farmakorezistentní depresí pro jeho pokračování (https://www.nudz.cz/files/pdf/studie-compass.pdf). V USA také probíhají intenzivní studie využívající MDMA v léčbě posttraumatické stresové poruchy a úzkostné poruchy.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1275 poděkování

Re: Terapie psychedelickou látkou ketamin se nabízí také v Česku (iROZHLAS)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Tomáš Páleníček - Čím jsou pro nás psychedelika? (ÚMKP, NÚDZ 10.5.2017) (YouTube, LLionTV)
Laboratoř mysli - série přednášek odborníků Národního ústavu duševního zdraví o pokroku ve vědách o duši v malém sále Městské knihovny v Praze, záznam závěrečné přednášky z 10. 5. 2017 na téma:
Čím pro nás jsou psychedelika? – Pohled na psychedelika skrz okuláry vědy a medicíny

Co nám říkají tradiční způsoby používání psychedelik ve vztahu k jejich zkoumání západní vědou? Mají tyto kontrolované a svým způsobem kontroverzní látky léčebný potenciál? Jakou pozici mají v kontextu ostatních psychotropních drog? Přednášející MUDr. Tomáš Páleníček, Ph.D. přiblíží současná pro a proti v používání psychedelik ve výzkumu, léčbě a při rekreačním užívání.

Téma: PSYCHEDELIKA - Neurovědec Filip Tylš - Nový pohled na zakázané látky (YouTube, Real Talk)

Studio 27 - Filip Tylš - Psychedelika v terapii i seberozvoji (beseda ve Studiu Alta) ZVUK (YouTube, STUDIO 27 "zaostřeno na duši")
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

Chápu to dobře že se mně tu někdo snaží přesvědčit, že fetovat nemusí být tak špatné?
Myš

Nový příspěvek od Myš »

Jednorozec píše: pondělí 1. 3. 2021, 14:36:29 Chápu to dobře že se mně tu někdo snaží přesvědčit, že fetovat nemusí být tak špatné?
Úplně nevím, co přesně myslíš fetováním. Vím, že pochází ze slova amFETamin/metamFETamin, ale zpravidla se ten termín používá šířeji, než pro užívání těchto látek.

Realitou je, že anesteziologové se těžko obejdou bez skupin psychoaktivních látek ze skupiny analgetik (např. opiátů) a anestetik (třeba barbiturátů), psychiatři bez antidepresiv a anxiolytik, jedna z nejškodlivějších psychoaktivních látek je běžnou součástí naší kultury (jen z nějakého důvodu nemáme tendence alkohol označovat za fet, i když je škodlivější, než mnohé jiné psychoaktivní látky). Rozšiřuje se užívání medicinálního konopí. A výzkumy naznačují, že i psychedelika mohou mít svůj terapeutický vliv. Takže jestli za fetování považuješ užívání psychoaktivních látek, tak jo, nemusí být tak špatné a záleží jak na bezpečnosti samotné látky, tak na okolnostech jejich využití.
SOAD
Jednorozec
Registrovaný uživatel

Tak použitím pro anestezii (kde navíc po operaci nemám zážitky jako spíš okno) během operace fetováním nenazývám, ale používáním různých "psychedelik" obecně k ovlivňování lidského vnímáni a následně psychiky člověka ano... :0)
A alkohol ani kofein bych do toho nemotal přeci jen to jsou tradiční látky lidstvem zažité natolik že třeba v evropě má na alkohol většina populace vyvinutou obranu a co si pamatuji tak jen 5% místní populace je náchylných na vznik závislosti (což se například projevilo u amerických indiánů kteří toto po předcích neměli a končili tam jako alkoholici celé kmeny).
pbd
Administrátor
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Dal: 244 poděkování
Dostal: 297 poděkování

Nový příspěvek od pbd »

Jednorozec píše: čtvrtek 4. 3. 2021, 18:28:54 A alkohol ani kofein bych do toho nemotal přeci jen to jsou tradiční látky lidstvem zažité natolik že třeba v evropě má na alkohol většina populace vyvinutou obranu a co si pamatuji tak jen 5% místní populace je náchylných na vznik závislosti
Je pravda, že díky variacím genu ALDH2 ovlivňujícího zpracování aldehydů (aldehyddehydrogenáza), které vznikají při zpracování alkoholu v těle (alkoholdehydrogenáza), mají běloši vyšší toleranci k alkoholu, ale to přece neznamená, že alkohol není psychoaktivní droga.

Alkohol je legální droga, je to legální, naší společností tolerovaný fet.

Legální droga, kterou podle zprávy výroční zpráva o drogách z roku 2020 rizikově konzumuje 14–18 % dospělé populace, což odpovídá cca 1,5 milionu dospělých osob a přestože se podíl nelegálních drog kvůli jejichž užívání se lidé lečí zvyšuje, zůstává podle už starší publikace Uživatelé alkoholu a jiných drog od Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR alkohol pořád drogou, jejímž užíváním trpí v ČR nejvíce lidí.

Navíc článek je o terapeutickém užívání ketaminu, ne o tom, že by ho mělo být v každém supermarketu několik uliček, tak jak je to s chlastem.

Nebo že by se o značkách nějaké jiné drogy psalo dětem pro zajímavost v učebnicích.

P.S.: horší než alkoholik, jen snad jen abstinující alkoholik, že :D
MR_Xguard
ve věku od: 3
ve věku do: 12
Dal: 82 poděkování
Dostal: 183 poděkování

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Jameson není irská whisky. Green Spot a Redbreast jsou aktuálně jediné vyráběné irské (pot-still) whisky na trhu. Zbytek nesplňuje parametry, tedy:
1. Musí být vyrobena v Irsku.
2. Musí být třikrát destilovaná.
3. Nesmí být patrná rašelinová příchuť.

Ostatní známé produkty tyto podmínky nesplňují.

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/9Kx7xSuMz4k
Jednorozec
Registrovaný uživatel

pbd píše: neděle 7. 3. 2021, 14:47:33 ale to přece neznamená, že alkohol není psychoaktivní droga
Já snad někde tvrdil že není?? Jen to že nemá smysl ji takto srovnávat/uvádět už jen proto že je to po tisiciletí používaná látka na kterou si tu lidé vyvinuli rezistenci!

A to kolik procent pije nijak nesouvisí s tím kolik procent je náchylných na vznik závislosti....
pbd píše: neděle 7. 3. 2021, 14:47:33 Navíc článek je o terapeutickém užívání ketaminu, ne o tom, že by ho mělo být v každém supermarketu několik uliček, tak jak je to s chlastem.
Tak on i alkohol lze podávat terapeuticky že...
Myš

Nový příspěvek od Myš »

Jednorozec píše: čtvrtek 4. 3. 2021, 18:28:54 Tak použitím pro anestezii (kde navíc po operaci nemám zážitky jako spíš okno) během operace fetováním nenazývám, ale používáním různých "psychedelik" obecně k ovlivňování lidského vnímáni a následně psychiky člověka ano... :0)
A alkohol ani kofein bych do toho nemotal přeci jen to jsou tradiční látky lidstvem zažité natolik že třeba v evropě má na alkohol většina populace vyvinutou obranu a co si pamatuji tak jen 5% místní populace je náchylných na vznik závislosti (což se například projevilo u amerických indiánů kteří toto po předcích neměli a končili tam jako alkoholici celé kmeny).
Že to ta nenazýváš chápu, zároveň i anestika nebo antidepresiva patří do skupiny psychoaktivních látek/psychoaktivních drog. Jen některé se aktuálně používají v medicíně, a jiné ne. Proměňuje se to v čase. Mezi léčiva počátku 20. století běžně patřily amfetaminy nebo kokain (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Cocaine_for_kids.png/440px-Cocaine_for_kids.png)

Alkohol, byť jsme na něj v Evropě zvyklý, je pořád návykovější než všechny psychedelika, včetně ketaminu (ten je z psychedelik asi nejnávykovější), viz např. tato tabulka. https://www.economist.com/img/b/1280/936/90/sites/default/files/images/2019/06/articles/main/20190629_woc294.png
SOAD
Jednorozec
Registrovaný uživatel

Ta tabulka nic o návykovosti neříká jen na dopadech na společnost, což je logické. že pokud něco pijí skoro všichni že to má větší dopad než co si vezme pár promile lidí...