Polská státní komise pro pedofilii

Diskuze o důležitých či zajímavých tématech, jež přímo nesouvisí s dětmi, pedofilií či reakcemi na články v médiích.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3341
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1429 poděkování

Polská státní komise pro pedofilii

Nový příspěvek od Cykle02 »

Zaregistroval jsem že Polsko si v loni zřídilo Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 neboli państwową komisją do spraw pedofilii

Přeložená wiki:

Státní komise pro vyšetřování případů aktivit proti sexuální svobodě a slušnosti proti nezletilým do 15 let

Státní komise pro vyšetřování případů jednání proti sexuální svobodě a slušnosti vůči nezletilému do 15 let - státní orgán běžně označovaný jako státní komise pro pedofilii , zřízená v Polsku na základě zákona ze dne 30. srpna 2019 o Státní komisi pro vysvětlení případů žaloby proti sexuální svobodě a slušnosti proti nezletilé osobě do 15 let. Její první člen byl jmenován 15. května 2020. Plné složení složilo přísahu 24. července 2020.

Obsah

Zákon o státní komisi pro vyšetřování případů sexuální svobody a slušnosti nezletilých do 15 let vstoupil v platnost 29. září 2019. Mezi úkoly komise patří:
vydávání rozhodnutí o zápisu do rejstříku sexuálních delikventů,
  • informování příslušných orgánů o podezření na pedofilii,
  • oznamování případů neoznámení příslušnému orgánu o podezření z trestného činu pedofilie,
  • identifikace nedbalosti a opomenutí při vysvětlování případů sexuálního zneužívání,
  • provádění preventivních a vzdělávacích aktivit.
Musí se zabývat událostmi v různých entitách, veřejných i soukromých, včetně zneužívání v katolické církvi.

Zákon ukládá výboru povinnost připravovat výroční veřejnou zprávu o své činnosti obsahující „závěry a doporučení pro státní orgány, organizace a subjekty v oblasti předcházení a potírání sexuálního zneužívání, jakož i přijetí opatření k předání pachatelů tohoto zneužívání spravedlnosti "(Čl. 4 odst. 2 bod 1). První zpráva měla být zveřejněna do září 2020, ale novela zákona provedená zákonem ze dne 14. května 2020, kterou se mění některé zákony v oblasti ochranných opatření v souvislosti s šířením viru SARS-CoV-2 odložilo toto datum o mnoho měsíců (je uvedeno v následujícím ustanovení: „Článek 51. První zprávu vypracuje a zpřístupní Komise do jednoho roku ode dne jmenování jejích členů.“).

Výbor se skládá ze 7 osob. Tři členové komise jsou jmenováni Sejmem, jednoho Senátem, po jednom: prezident, předseda vlády a veřejný ochránce práv pro práva dětí. Na základě novely zákona z května 2020 byly sníženy požadavky na kandidáty, což umožňovalo sedět lidem bez vysokoškolského vzdělání.

Komise má funkční období a její funkční období je 7 let.

Organizační opatření týkající se prvního složení komise

Do května 2020 nebylo ve výboru obsazeno žádné místo. Dne 15. května 2020 byl Błażej Kmieciak jmenován prvním členem Komise veřejným ochráncem práv pro děti Mikołajem Pawlakem. Nominace byla oznámena 18. května 2020 po promítání filmu Zabawa na schovávanou , který mimo jiné zobrazuje nedbalost státních orgánů v boji proti pedofilii.

21. května 2020 bylo oznámeno, že prezident Polské republiky Andrzej Duda jmenoval do výboru Justynu Kotowskou, psychologku z Psychiatrického a neurologického ústavu ve Varšavě.

Dalšími členy byli:
  • Elżbieta Malicka (na doporučení předsedy vlády Mateusze Morawieckého) - učitelka a lektorka, vyznamenána řádem Polonia Restituta a medailí za zásluhy o kulturu „Gloria Artis“;
  • Agnieszka Rękas (volená Senátem hlasy občanské koalice, PSL a nestranických senátorů) - soudkyně ve výslužbě, dříve soudená v trestních věcech;
  • Hanna Elżanowska (zvolená parlamentem) - soudní znalkyně v oboru psychologické diagnostiky dětí a dospívajících, pracovala také jako odbornice v oblasti sexuologie
  • Barbara Chrobak (zvolená Sejmem) - soudní znalkyně v oblasti zkoumání dokumentů a kriminologické analýzy časopisu, zakladatelka Nadace pro dobré dítě, Nejvyšší cíl;
  • Andrzej Nowarski (zvolený Sejmem) - právní poradce, rovněž s profesionální praxí jako zplnomocněný zástupce ministra kultury a národního dědictví pro práva profesionálního umělce.
Ihned po výběru sedmi členů byly zahájeny práce na zřízení a organizaci Úřadu státní komise pro vyšetřování případů aktivit namířených proti sexuální svobodě a slušnosti vůči nezletilé osobě mladší 15 let. Předsedou výboru se stal Błażej Kmieciak. Věcné, administrativní a kancelářské služby má poskytovat řada zaměstnanců. Je to víceúrovňová instituce schopná efektivně fungovat kdekoli v Polsku.

Začátek skutečné činnosti

Komise zahájila práci v listopadu 2020. Hlášení o zneužití byla přijata v prvních dnech práce Komise, jedno z nich, týkající se krytí sexuálních deliktů jedním z kněží Tarnówské diecéze, poskytl Fr Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

V prosinci 2020 se komise rozhodla postoupit dvacet žádostí prokuratuře. Prvním bylo týrání dětí příbuznými (incest) nebo v menší míře kněžími.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 493 poděkování

Re: Polská státní komise pro pedofilii

Nový příspěvek od Jednorozec »

Nějak vůbec nerozumím tomu k čemu takovéto komise slouží. Pokud má snad někdo podezření z trestného činu měl by to postoupit policii a ne nějaké komisi!?
No aspoň že tam mají tu jednu sexuoložku.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 3341
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1429 poděkování

Re: Polská státní komise pro pedofilii

Nový příspěvek od Cykle02 »


Po řadě prokázaných případů chtěl proti zneužívání dětí církevními preláty zakročit i polský parlament. Vznikla nezávislá komise, jejíž členové se nechávají titulovat jako ministři, berou i jejich platy, nechávají se vozit služebními automobily do i ze zaměstnání, ale odmítají komunikovat s médii i samotnými poslanci a za rok a půl existence ještě nevydali jedinou zprávu o své činnosti. A nelze je odvolat.

Nejdřív to byl velký halas a pak o ní patnáct měsíců nebylo slyšet. První věcí, o kterou se po dlouhé době nečinnosti předseda komise, která by měla vyšetřovat zneužívání dětí v zemi, zajímal, pak byla výše jeho platu a název jeho funkce. Polský prezident Andrzej Duda stížnostem Blaźeje Kmieciaka porozuměl, od té doby jsou členové komise nazýváni ministry a berou i jejich plat: 12,6 tisíce zlotých (cca 76 tisíc Kč) plus náhrady, o kterých nikdo neví, jak jsou vysoké.

Komise vznikla v létě roku 2019 jako parlamentní reakce na stále častější prokázané skutky pedofilie v církevních řadách. Sejm ovšem ovládá konzervativní pravicová koalice, které s mocnou polskou církví úzce spolupracuje. Komise sice vznikla, ale nemá vyšetřovat pouze zneužívání dětí katolickými kněžími, ale případy pedofilie obecně. Členy komise jsou především lidé úzce navázáni na koaliční strany. Plného obsazení pak dosáhla až loni před prázdninami. Odvolat člena z funkce může jen třípětinová většina Sejmu, což znamená, že jsou prakticky nedotknutelní. Teprve před třemi měsíci pak začala komise přijímat podněty k šetření. Na stole k vyřízení jich měla na začátku března sto dvanáct, z toho je devět, kde obviněnými jsou duchovní.

Rozruch v poslední době v zemi vyvolaly tři neúspěšné pokusy poslanců z opozičních řad, kteří se domáhali vstupu do sídla komise a kontroly její činnosti. Bránila jim v tom vždy místopředsedkyně Barbara Chrobaková, která za komisi vystupuje na veřejnosti. Té musel Duda loni na jaře v utajení udělit Kříž za zásluhy, aby v komisi mohla pracovat. Nesplňovala totiž požadavky na kandidáta – vzdělání, praxe apod., které stanovil zákon.

„Paní ministryně“ je v otázkách obětí zneužívání dětí velmi aktivní, svědčí o tom i její Facebook. Hemží se odkazy na jednotlivé pedofilní kauzy s radikálními odsudky vůči pachatelům. Ovšem zdroje paní Chrobakové jsou spíše jednostranné, pachateli zneužívání dětí jsou podle nich vždy homosexuálové. O predátorech mezi kněžími ani čárka. Chrobaková je členkou ultrakonzervativní vládní strany Solidární Polsko, která je známá mimo jiné svým silným odporem ke komunitě LGBT.

Opozice chce vysvětlení

Opoziční poslance i veřejnost kromě průběhu vyšetřování zajímaly i náklady související s provozem komise. Sídlo má totiž v nejmodernějším varšavském mrakodrapu Spektrum Tower, kde obsadila celé jedno patro s panoramatickým výhledem na centrum metropole. Měsíční činže zde může činit kolem 80 tisíc zlotých (necelých půl milionu korun). Když se k tomu připočtou garážová stání, podle propočtů deníku Gazeta Wyborcza se náklady na pronájem luxusního sídla mohou pohybovat kolem devíti milionů korun ročně. Kromě sedmi členů pracuje pro komisi dalších osmnáct lidí. Roční rozpočet daný zákonem činí 12 milionů zlotých, tedy 72 milionů korun.

„Chtěli jsme vědět, co za ty peníze dělají. Bylo nám řečeno, že komise je nezávislá a že nemůžeme vejít. Pokoušeli jsme se jim vysvětlit, že je nezávislá pouze ve své práci a rozhodnutích, ale jako orgán vytvořený Sejmem a placený z daní občanů podléhá kontrole,“ popisoval Wyborcze dohady s Chrobakovou v recepci na 12. patře luxusního mrakodrapu poslanec Dariusz Joński.

„Byla to jen politická show. My nejsme státní institucí, nepodléháme kontrole poslanců. Jejich mediální akce nás akorát ruší,“ stěžoval si na opoziční poslance v televizi TVN 24 předseda komise Kmieciak. Ten je členem ultrakonzervativní organizace Ordo Iuris, která pro vládu připravovala celou řadu velmi kontroverzních zákonů, mj. zpřísnění potratového zákona, zákaz povinného očkování, zpřísnění zákona o umělém oplodnění apod. „Pokud přijdou znovu, udělám jim dobrou kávu, ale nic jim neukážeme. Musíme chránit oběti,“ doplnil Kmieciak, který na otázku moderátora připustil, že církevní případy nejsou dominantní v jejich práci.

Když poslanci přišli počtvrté, byli vpuštěni do kanceláří a dostali i kávu. S sebou měli vyjádření parlamentních právníků, že jsou oprávněni do sídla komise vstoupit a že mají právo nahlížet do všech dokumentů, s nimiž komise pracuje. Kmeciak přijal jejich seznam dotazů k činnosti a přislíbil, že na ně bude co nejdříve odpovězeno. Přijal i další seznam. Byl plný jmen obětí církevního zneužívání, která daly dohromady polská občanská sdružení. Přislíbil, že i jím se bude komise zabývat.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?