Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 2573
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1184 poděkování

Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Cykle02 »


Zda je sexuální chování nějakého člověka normální, to je v pravdě zapeklitá otázka. Pokládá ji nejenom „průměrný občan“, ptá se však také učitel, vychovatel, dokonce občas i předseda trestního senátu. Na první pohled je odpověď na tuto otázku jasná. Norma je přece závazné pravidlo, které usměrňuje a reguluje naše chování určitými předpisy a zákazy. Problém ovšem spočívá v tom, že se o těchto regulacích často nedokážeme domluvit. Ona se totiž ta pravidla stále mění víc než nařízení vlády o koronaviru. A mění se nejen zeměpisně, ale hlavně v čase.

Náboženství nám jako hlavní regulativ předkládá Desatero božích přikázání. Málokdo je sice všechna celoživotně dodržuje, nařízení jsou však jasná. Ale podívejte se třeba na klasické příkazy biblické! Zatímco podle Starého zákona byl homosexuální styk trestán ukamenováním, je dnes v České republice homosexualita vyškrtnuta ze seznamu nemocí a od roku 1990 je jakákoliv diskriminace homosexuálního chování zákonem odstraněna. U některých dynastií starého Egypta byl po celé generace povolován sňatek faraona pouze s vlastní sestrou. Dnes je nutno před podobným chováním českého občana důrazně varovat. Takový výběr nevěsty by mohl zajímat především orgány činné v trestním řízení.

Rozdíly nejsou samozřejmě jenom mezi společnostmi rozdílnými o čtyři tisíce let. V dnešní době panují stále i mezi rozvinutým s rozvojovým světem. A netýká se to třeba jenom ohromnou diferencí mezi přírodním skanzenem na Nové Guinei a společenstvím lovců sběračů v oblasti africké pouště Kalahari. Mávání ztopořeným penisem, tento u nás odsouzeníhodný exhibicionismus, je tam posuzován jako normální součást dvoření a námluv. Pohlavní styk s osobou stejného pohlaví je dosud trestným činem dokonce ve 23 státech USA. Ve Velké Británii je pro sexuální styk zákonem určen věk 16 let, pro homosexuální styk je však věková hranice o dva roky vyšší, aniž má tato ochrana mládeže jakékoliv vědecké zdůvodnění. Na teorii vzniku homosexuality „svedením“ věří snad už jenom pár ojedinělých náboženských tmářů. Smutné je ovšem, že někteří z nich dosud zasedají v zákonodárných sborech.

V antice byla dokonce pedofilie ušlechtilým činem vychovatelství, aniž tím žáci nějak utrpěli. Vzpomínám si dokonce na kuriózní situaci, kdy na mezinárodní sexuologické vědecké konferenci v Paříži v roce 2000 hodlal vystoupit francouzský kolega s referátem, že pedofilie nepředstavuje většinou žádné násilí a je chováním veskrze normálním. Organizátoři konference nejenže přednesení tohoto referátu zabránili, ale dokonce autora ani do jednacího sálu konference vůbec nevpustili. Chudák stál v předsálí a svůj cyklostylovaný referát nám osobně rozdával. Vzpomněl jsem si nedávno na tohoto odvážného pionýra pedofilie, když se mi dostal do ruky jiný revoluční názor o tom, že za sto let nám budou naše odsouzení pedofilie představovat podobný historický relikt jako dnešní odsouzení onanie nebo homosexuality. Ale já to neříkám! Nejsem revolucionář ani sebevrah. Můžu si to třeba myslet, ale říkat se to nesmí, protože je to dnes ještě nekorektní a mně to riziko nestojí za to.

Absolutní tabuizace sexu s dětmi není po celém světě platnou normou. Snad největší rozdíly mezi různými zeměmi panují právě v určení věku, v němž je dospívající dítě chráněno před předčasnou sexualizací. U některých přírodních národů, kde je povolen styk dospělých mužů s dívkami třeba už od šesti let, neshledaly výzkumy u těchto děvčat žádné škodlivé následky na jejich dalším duševním a sexuálním rozvoji. Znovu prohlašuji ať to nikdo v žádném případě nepovažuje za nějakou propagaci pedofilie! Není k tomu ještě vhodná doba. Ale už dnes můžeme aspoň říci „jiný kraj – jiný mrav“.

Zajímavé je zjištění rozdílů, které panují ve věku sexuálního konsensu mezi jednotlivými státy USA. Rozdíly se pohybují od 11 do 18 let. V některých státech USA je dosud trestným činem manželská nevěra, orální nebo anální sex, dokonce zákony někde předepisují při souloži praktikovat pouze výhradně takzvanou misionářskou polohu „face to face“ (tváří v tvář). Přímo šalomounsky postupovalo při stanovení sexuální zletilosti zákonodárství Ruské federace. Vzhledem ke kulturním rozdílům mezi národy pro jistotu zákonodárci neurčili přesný věk a jako trestný stanovili styk s osobou „nedostatečně zralou“. To stanovení věku sexuální zralosti soudcům věru nezávidím.

V České republice platí jako věk právního konsensu sexuální způsobilosti a ochrany věk 15 let. Jako kuriozita působí stanovení tohoto věku ve Vatikánu (12 let); to zase koresponduje s ustanoveními historického kanonického práva. Na celosvětovém sjednocení věku sexuální zletilosti a konsensu s pohlavním stykem se jednotlivé země asi nikdy nedomluví. Stále zkrátka platí, že takové chování, které je někde považováno za hrdelní zločin, představuje jinde maximálně jakousi zajímavou kuriozitu a neškodnou libůstku.

Tato různorodost posuzování sexuální aktivity začíná v poslední době pronikat i do oblasti vzájemného dvoření a navazování známosti. Třeba jenom vzájemné objímání při setkání. A polibky nemusí být v některých zemích jenom náznakové. Vzpomeňte jenom na dřívější vzájemné vášnivé líbání vysokých státních představitelů. Dokonce ani náš asketický prezident Gustáv Husák nebo prušácky sešněrovaný Erich Honecker nezůstali pozadu, i když jejich vášnivé polibky byly v té době pro laického pozorovatele představením víceméně odpudivým.

Snad největší zmatení jazyků a názorový rozptyl se začíná vyskytovat v oblasti tělesných dotyků. Třeba Japonci se i před koronakrizí varovali podávání rukou a jenom se společensky vzájemně usměvavě ukláněli, Slované se často při setkání objímají a dotýkají tvářemi.

Není sporu o tom, že náš živočišný druh Homo sapiens je tvorem taktilním – dotykovým. Zejména v kojeneckém a dětském věku je mazlení a laskání životně důležitou aktivitou. Dítě ponechané bez tělesných dotyků psychicky strádá a prakticky nikdy nevyspěje v emočně plnohodnotného jedince. V průběhu dospívání však tato dotyková aktivita ustává, protože to „přestává být slušné“. Dnešní otec se zdráhá pomazlit se se svou dospívající dcerou, protože by to mohlo být hodnoceno jako sexuální zneužívání. V některých školách platí zákaz tělesného kontaktu mezi učitelem a žákem. Ne snad proto, aby učitel nedal žákovi facku, což je někdy na škodu, ale on nesmí toho žáka ani pohladit! Vzpomínám si, že náš laskavý katecheta nás v náboženství často hladil. Rozhodně nebyl pedofilní, ale dnes by měl s touto aktivitou problém ne před bohem, ale před puritánskými moralisty.

Strážcové morálky ostřížím zrakem sledují dotykové aktivity nejen při seznamování a námluvách, ale zejména v běžném každodenním pracovním i mimopracovním styku. Dozírají na topografickou anatomii a intenzitu dotyků. Asi málokterý civilizovaný člověk plácá bližního po zadku jako kobylu, ale i lehký dotyk hýždí je tabuizován a penalizován. Týká se to i bederní páteře, a dokonce objetí kolem ramen. Veliký rozdíl je prý také v tom, zda někdo sahá na koleno nebo na stehno. Centimetry sice nikdo neměří, ale sahat se stejně nesmí, i když by to účastníci považovali za příjemné a celkem normální.

Proti dotykům v zaměstnání protestují v anketách a internetových vyjádřeních i někteří sexuologové. Tyto protesty zní poněkud nedůvěryhodně a licoměrně zejména z úst toho, který byl sám před několika lety tajnou kamerou usvědčen z nabízení sexuální aktivity své pacientce. Inu, i v sexuální morálce často platí, že zloděj volá „chyťte zloděje!“

Pozoruhodná není jenom topografická anatomie dotyků a jejich intenzita, ale i změny časové. Jinak se hodnotí spolužákův dotyk stehna na maturitním večírku a daleko jiných rozměrů nabude tento dotyk po třiceti letech, kdy je z tohoto spolužáka bohatý soudce a ze spolužačky, nyní „oběti“, chudobná a vlastní vinou opuštěná žena v klimakteriu. Přímo mamutího rozměru nabude tato aféra v případě slavného režiséra a stárnoucí neúspěšné herečky. V této chvíli už jí režisér roli sice nedá, ale zato může po několika desetiletích za toto sáhnutí na stehno zaplatit tučné odškodné, protože oběť je celoživotně poškozena a má prokazatelně škodlivé následky.

Pokud bude snad někdo toto mé vyjádření považovat za znemravňování národa, nabádání k sexuálním nepravostem a snahu o zvyšování výskytu sexuálního obtěžování, nechť už brousí pero a píše stížnost na lékařskou komoru. Nebo rovnou podá trestní oznámení. To je dnes velice v módě.

Radim Uzel
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 849
Dal: 143 poděkování
Dostal: 696 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Myš »

Cykle02 píše: pátek 26. 2. 2021, 9:06:02 Jako kuriozita působí stanovení tohoto věku ve Vatikánu (12 let); to zase koresponduje s ustanoveními historického kanonického práva.
Se Dr. Uzel trochu seknul v čase, aktuálně je tam age of consent 18 (https://www.ageofconsent.net/world/vatican-city), ale není to tak dávno, co tam skutečně byl age of consent 12.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 27
Kontakt: [email protected]
Příspěvky: 6005
Dal: 1183 poděkování
Dostal: 2947 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Kasz »

Radim Uzel píše: pátek 26. 2. 2021, 9:06:02 V antice byla dokonce pedofilie ušlechtilým činem vychovatelství, aniž tím žáci nějak utrpěli. Vzpomínám si dokonce na kuriózní situaci, kdy na mezinárodní sexuologické vědecké konferenci v Paříži v roce 2000 hodlal vystoupit francouzský kolega s referátem, že pedofilie nepředstavuje většinou žádné násilí a je chováním veskrze normálním. Organizátoři konference nejenže přednesení tohoto referátu zabránili, ale dokonce autora ani do jednacího sálu konference vůbec nevpustili. Chudák stál v předsálí a svůj cyklostylovaný referát nám osobně rozdával.
Říkal jsem si, že něco podobného jsem už někde kdysi četl. A tady to je:

'Pedofil nemusí dětem ubližovat,' souhlasí Radim Uzel (Denik.cz, 25.9.2010)

Názor, že pedofil nemusí děti zneužívat, je revoluční. Například ještě před deseti lety na celosvětové konferenci v Paříži pořadatelé nechtěli sexuologa, který si připravil přednášku o pedofilii ani pustit do místnosti, natož aby o pedofilii hovořil. Je to velký posun vpřed,“ komentoval u české veřejnosti ožehavé téma známý sexuolog Radim Uzel.

Myš píše: pátek 26. 2. 2021, 12:16:38 Se Dr. Uzel trochu seknul v čase, aktuálně je tam age of consent 18 (https://www.ageofconsent.net/world/vatican-city), ale není to tak dávno, co tam skutečně byl age of consent 12.
Ani pan Dr. Arginmax neví všechno, no :D
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Je až neuvěřitelné, že prakticky nedávno na takové konferenci namísto protiargumentů nedovolili odborníkovi ani přednést referát. Navíc ty referáty na konference jsou obvykle známy dopředu (ne do detailu ale obsah). Musí se tam člověk přihlásit a poslat "výcuc" o čem bude referovat....
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 5
ve věku do: 11
Příspěvky: 829
Dal: 1116 poděkování
Dostal: 452 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Dreamer »

Hezký článek. Chápu, proč ho má konzervativní matka nesnáší. Tady je ještě dovolen? ;)
Absolutní tabuizace sexu s dětmi není po celém světě platnou normou.
Škoda, že je to bez referencí na zdroje. Hledáním míst, kde je nebo byl sexuální kontakt mezi dospělými a dětmi (holčičkami) běžně akceptovaný, jsem věnoval dost času, ale příliš doložitelných zajímavostí jsem nenašel.
Přímo mamutího rozměru nabude tato aféra v případě slavného režiséra a stárnoucí neúspěšné herečky.
Dnes na HBO GO druhý díl.
Uživatelský avatar
Mato
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 6
ve věku do: 12
Příspěvky: 272
Dal: 60 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Mato »

Ehm... no, autor článku síce píše pekne, v zmysle, že sa to dobre číta, ale súhlasiť sa s tým po obsahovej stránke nedá. Naivný, nekritický a nerozhľadený čitateľ bude udivene a dotknuto pritakať, ale ak by si niekto chcel overiť fakty, ktoré autor uvádza, bol by nemilo prekvapený, v koľkých autor iba vymýšľa, či udáva nesprávne informácie. Ani ich tu nebudem vyvracať, lebo by som musel napísať rovnako dlhý článok, čo je strata času.
V podstate ani nevidím cieľ článku, ale čo ma naozaj dostalo, bolo vyjadrenie:
V antice byla dokonce pedofilie ušlechtilým činem vychovatelství, aniž tím žáci nějak utrpěli.
- odkiaľ to môže tak presvedčivo tvrdiť? Ja by som za to nedal nieže ruku do ohňa, ale ani suché polienko.
Napadá mi k tomu len aktuálne slovenské (premierovské) "One time, next time..." :D teda, nevadí, nabudúce to bude lepšie :)
Uživatelský avatar
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 856
Dal: 760 poděkování
Dostal: 404 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od podivin »

Mato píše: středa 3. 3. 2021, 13:59:31 V podstate ani nevidím cieľ článku, ale čo ma naozaj dostalo, bolo vyjadrenie:
V antice byla dokonce pedofilie ušlechtilým činem vychovatelství, aniž tím žáci nějak utrpěli.
- odkiaľ to môže tak presvedčivo tvrdiť? Ja by som za to nedal nieže ruku do ohňa, ale ani suché polienko.
Hele, asi na tom něco bude, jen tak letmým googlováním jsem našel

UTVÁŘENÍ OSOBNOSTI - ZSV - Základy společenských věd (Unium)
Deviantní chování = chování, které se odchyluje od normy, není vždy negativní (např. když je někdo geniální, je jiný). Rozdíl mezi deviantním chováním a normálním chováním je velice proměnlivý z historického hlediska – antika (homosexualita a pedofilie normální), středověk (homosexualita něco nenormálního, nepřijatelného), dnes (homosexualita spíše tolerována, ale různé názory lidí).
Základy společenských věd - Normy a deviantní chování (imaturita) (ale asi je to psané na základě těch materiálnů z Unium, protože to je to stejně napsané)
rozdíly v pojetí deviantního a normálního chování v historii
hranice mezi těmito jsou velice a proměnlivé z historického hlediska
př. antika - homosexualita a pedofilie - normální
středověk - homosexualita - něco nenormálního, nepřijatelného
dnes - spíše tolerováno, ale jsou různé názory lidí
Ale tak sama o sobě pedofílie není špatná, osobně si myslím (na základě toho, co já k dětem/holčičkám cítím), že pedofilní lidé jsou opravdu k dětem skvělí, ale pedofilé si samozřejmě musí sami uvědomovat to riziko a nesmí nikdy začít upřednostňovat sebe před dítětem. Navíc to dokazuje i sám Kasz nebo i Myš(?), že jejich žáci určitě netrpí tím, že jsou pedofilé. A rozhodně netrpí ani všechny ty děti, které četly Alenku v říši divů, že byl autor zřejmě pedofil.

Čím děti trpí jsou ty činy sobců (a to převážně nepedofilních), kteří myslí jen na své potěšení.

Takže věřil bych tomu, že pokud byla v antice pedofílie "normální/akceptovaná", tak mohla být při vychovatelství vnímána jako ušlechtilá.

Třeba opravdu v antice dávali inzeráty s (mým vysněným) textem "hledáme učitele/vychovatele, pedofil výhodou" :D
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Mato
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 6
ve věku do: 12
Příspěvky: 272
Dal: 60 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Mato »

Presne preto si ale treba najprv definovať, čo definuje slovo pedofília v antike, nakoľko v antike ten spojený pojem neexistoval v dnešnom význame. Gréci používali slovo paedo (chlapec/dieťa) a fília (láska). Lenže nie hocijaká láska. Starí gréci na rozdiel od slovákov a čechov používajú na pojem láska asi 6 slov v závislosti, aký druh lásky chcú vyjadriť. Erotická láska (eros) teda nie je to isté ako fília.

Slovo pedofília nepoužívali, hoci mohli vyjadriť, že dospelý človek miloval chlapca, ale v tom nebola zahrnutá erotika, ale náklonnosť (iste, mohlo ísť o pedofilov ako ich poznáme dnes). Ale či bola sexuálna stránka vzťahu medzi dieťaťom a mužom spoločnosťou tolerovaná? Tak to silne pochybujem. Stačí si prečítať Aristotela alebo Sokrata či Platóna a na základe ich silného mravného a morálneho výstupu, a teda popularite, môžeme usudzovať, že spoločnosť sa skôr ťahala týmto smerom... Možno to nebolo tabuizované, ale či naozaj tolerované? To je veľmi odvážne tvrdiť... no autor článku sa k tomu bližšie nevyjadruje, preto človek ostáva zneistený, o čo mu vlastne s tou pedofíliou v staroveku išlo :D thats all
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Hmm a proč se zase někdo snaží oddělovat erotiku od lásky/zamilovanosti? Ten prvek tam v nějaké míře vždy bude a z dobových pramenů i vyobrazení je snad jasné že se ani omylem ve starověku nejednalo o čistě platonickou záležitost... Podstatné je ale, to že to společnost nebrala jako něco strašného, otřesného a nejhorší zlo jako dnes. Tj. Dotyčný jedinec měl mnohem lepší vyhlídky do budoucna a nebyl společností traumatizován. Jak okolí z něj nedělalo chudáka nebo "děvku" tak on sám neměl důvod si to o sobě myslet.
Uživatelský avatar
Mato
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 6
ve věku do: 12
Příspěvky: 272
Dal: 60 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Mato »

Erotiku od lásky by som určite oddeľoval. Máš nejaké hobby? Páči sa ti nejaká pesnička? Máš dobrý vzťah s blízkou rodinnou osobou (babka, dedo, otec, mama) a postaví sa ti pri týchto formách lásky? Asi nie, čo? Iste, pokiaľ ide o sexuálne preferovaný objekt, iste sa tam vpletie nejaká ta erotika (väčšia alebo menšia).
Áno, nebrali to hororovo ako dnes my. Ale tiež nebrali vraždu či hodnotu obyčajného ľudského života (roľníka, otroka...) za niečo extra vážne. Plno veci vtedy inak vnímali, ale rozhodne si si nemohol len tak zobrať chlapca z ulice a pretiahnuť ho verejne a nikto by sa nad tým nepozastavil. Samozrejme, že boli pedofilne orientovaní ľudia aj vtedy, ale sex s deťmi nebol glorifikovaný a vždy patril do maličkej menšiny ako dnes. Pohľad na sex s deťmi bol iný, pretože morálka bola iná... s nástupom a následným uznaním kresťanstva sa veľa v morálke zmenilo a teda aj tieto veci a celkovo promiskuita bola postupne inak chápaná.
Uživatelský avatar
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Příspěvky: 3139
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Jednorozec »

Ano ale řekl bych že údaje ze starého řecka neukazují na to že se jednalo o kamarádský vztah, jen proto že měli víc výrazů pro lásku a sex.... A jak jsem psal na prvním místě šlo o tu reakci okolí a následný dopad na oba aktéry. Je dost rozdíl mezi tím když dotyční aktéři musí vše tajit a později dítěti dojde že zažilo vlastně něco strašného a mezi tím když se to považuje za pozitivní a dospělé dítě v tom později vidí naopak oporu a přínos či něco na co může být hrdé.
Uživatelský avatar
Mato
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 6
ve věku do: 12
Příspěvky: 272
Dal: 60 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Re: Radim Uzel: Různé pojetí sexuální normy (Blogy Vaše Věc)

Nový příspěvek od Mato »

Gréci obdivovali krásu a jej rôzne podoby. A detské telo malo pre nich istú formu krásy, dokonca aj pre bežných ľudí. Zrejme išlo o hladkú neporušenú a jemnú pokožku, vyvíjajúce sa telíčko. Deti a mláďatá zvierat vždy disponovali istou krásou, ktorá sa v dospelosti stráca (mení). To si všimne aj nepedofil. Avšak my dopodrobna nevieme, ako starovekí pedofilní gréci milovali túto krásu a áno, spoločnosť na to nebola tak negatívne nastavená ako teraz, ale to kvôli mnohým faktorom, jedným z nich bola hodnota a úcta k dieťaťu a životu ako takému. Každopádne sexuálny vzťah dospelého s dieťaťom nemôže skončiť priaznivo z psychosexuálneho hľadiska. Starovekí ľudia nie sú zas až tak odlišní od nás čo sa týka prežívania a psychosexuálneho vývinu, takže hodne záleží, ako ten vzťah vyzeral. Možno bol naozaj bez erotiky, alebo s veľmi miernou erotikou v zmysle hladenia a bozkov na tvári. Taký vzťah si v starovekom grécku viem predstaviť ako neodsudzovaný, ale aj oni mali isté hranice, cez ktoré nebolo spoločensky akceptované preskočiť.

Pointa ale je, že autor v tom článku sa vyjadruje tak nejasne, že si človek z toho môže spraviť záver, aký chce. A verím tomu, že bežný človek sa do hĺbky nebude zastavovať nad tým ako my tu teraz, ale jednoducho to odsúdi ako propagovanie sexu s deťmi. Nevadí, že sa autor písomne pred tým chráni, to nič neospravedlňuje...