Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 987
Dal: 110 poděkování
Dostal: 306 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Komentáře byly zveřejněny. Jinak také mi přišla odpověď. Paní jednatelka píše, že článek bude upraven, ale cílem článku je ochrana dětí a ne destigmatizace pedofilů.

To samozřejmě chápu, ale zároveň by článek nemusel přispívat k jejich stigmatizaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi MR_Xguard za příspěvky (celkem 3):
Cykle02, podivin, Dreamer
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 808 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Tak jsem se k tomu pokusil postavit konstruktivně a navrhnout pár minimálních změn. Uznávám, že toho bylo víc než jsem čekal a výsledek by i po úpravách stejně stál za starou bačkoru, ale postnu to i tak, kdyby sem autorka náhodou přišla a chtěla návod, jak to s minimem úsilí alespoň trochu napravit:
  1. Nadpis Jak ochránit dítě před pedofilem? bych změnil na Jak ochránit dítě před sexuálním zneužitím?.
  2. Odstavec Jak poznat pedofila by chtěl opravdu přepsat a zejména tam vysvětlit, že většina sexuálních zneužití dítěte je páchána ne-pedofily, a zneužití hrozí především od osob blízkých. Upozornit, že pravděpodobnost, že dítě zneužije cizí pán s bonbóny na ulici je minimální.
  3. V prvním odstavci v části Kdo je pedofil, hebefil... bych větu Je to však silné puzení, které nemají pod kontrolou, proto se často pohybují na místech, kde se vyskytují děti. nahradil za Většina pedofilů však zvládne celý život prožít v souladu se zákony i bez léčby. Následující odstavec začínající Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň deviant... byl možná myšlený dobře, ale v této formě je zbytečný a vyškrtl bych ho.
  4. Ve zmínce o filmu V síti bych nahradil ...kolik hebefilů za ...kolik predátorů.
  5. Nadpis poslední části Jak chránit dítě před pedofilem bych změnil na Jak chránit dítě před cizími lidmi, protože o ochraně před osobami, které dítě dobře zná a hrozí od nich větší nebezpečí, se tam nic nepíše.
Nicméně, pokud je vaše reakce přiměla článek upravit, tak si s tím snad dají trochu víc práce :).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dreamer za příspěvek:
Cykle02
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5290
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2124 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Dreamer píše: čtvrtek 28. 1. 2021, 20:25:48Nicméně, pokud je vaše reakce přiměla článek upravit, tak si s tím snad dají trochu víc práce :).
Článek byl upraven, a dotyčná autorka reaguje na komentáře v diskuzi pod článkem. No evidentně tu problematiku stále nechápe.

Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň deviant či nemá jiné přidružené úchylky
Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň sadista či nemá jiné přidružené úchylky


při náhodném oslovení sexuálním agresorem na internetu se okamžitě před ním zablokovat a svěřit se rodičům
při náhodném oslovení sexuálním agresorem na internetu se okamžitě svěřit rodičům
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 808 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Cykle02 píše: čtvrtek 28. 1. 2021, 22:09:12 Článek byl upraven
Tak to tomu opravdu moc nedali :(. Nakonec jsem také přispěl:

Vážená paní ***********,

problém článku je, že používá špatné termíny a popisuje pedofily jako nebezpečné zrůdy číhající za každým rohem, v důsledku čehož nejenže přispívá stigmatizaci pedofilie, ale také rodiče uvádí v omyl vyzdvihováním nepravděpodobných hrozeb a kladením nedostatečného důrazu na hrozby reálné.

Chápu, že obraz pedofila jako slizkého pána snažícího se z dětského hřiště ukrást dítě může být mediálně zajímavý, je ale velmi daleko od skutečnosti. Protože v této problematice zřejmě nejste dostatečně informovaná, uvedu zde pár skutečností, které by vás mohly zajímat, a nemělo být obtížné si je ověřit:

- pouze asi 10% sexuálního zneužití dítěte je pácháno pedofily, zbytek jde na vrub teleiofilním jedincům
- více než 90% případů sexuálního zneužití dítěte je spácháno osobou, které dítě dobře zná a důvěřuje jí
- 50% případů sexuálního zneužití dítěte je spácháno osobou ve věku 13-17 let, typicky sourozencem nebo kamarádem
- většina lidí s pedofilií nikdy nevyhledá odbornou pomoc, přesto během života žádné dítě nezneužijí

V textu sice upozorňujete na to, že pedofilem může být kdokoliv, přesto ale článek vyznívá spíše jako strašení před fiktivním mediálním obrazem typického pedofila. Pokud chcete, aby měl článek nějakou informační hodnotu, a třeba i skutečně přispěl k prevenci sexuálního zneužívání, bylo by vhodné upozornit na výše popsané skutečnosti.

Mimochodem odborníci se shodují na tom, že média publikující obsah přispívající ke stigmatizaci osob s pedofilií, právě za pomocí článků jako je ten váš, nesou na problému sexuálního zneužívání dětí svůj podíl viny. Díky mylným představám, které o pedofilech šíříte, se někteří z nich bojí vyhledat odbornou pomoc, se svým problémem se nesvěří, jsou izolovaní a frustrovaní. Chápu, že to může být složité, ale zkuste se nad možnými důsledky alespoň zamyslet.

S pozdravem D.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dreamer za příspěvek:
Cykle02
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 987
Dal: 110 poděkování
Dostal: 306 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Hm, to bude těžké vysvětlit, že je článek neobjektivní. Přemýšlím, že si najdu tu drzost a přijdu s návrhem vlastního přepisu.
Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence!
Jak ochránit dítě před predátory? Nejdůležitější je prevence!
Některý z těch lidí, které denně potkáváte na ulici, může být třeba pedofil…
Některý z těch lidí, které denně potkáváte na ulici, může být třeba predátor…"
Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě pedofila na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu.
Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě predátora na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu.
Jak poznat pedofila a kdo jím může být?
Jak poznat predátora a kdo jím může být?
Pedofilem může být takřka kdokoliv ve vašem okolí.
Predátorem může být takřka kdokoliv ve vašem okolí.
Jak poznat pedofila a kdo jím může být?
S tímhle odstavcem fakt nevím co dělat. To je odstavec, který by potřeboval více péče, možná celý předělat.
Kdo je pedofil, hebefil a efebofil?
Tohle je taky dost záludný odstavec. Nevím, co s ním.
Bylo až šokující zjistit, kolik hebefilů si právě skrze internetový kontakt vyhledává své oběti a posléze je láká k osobnímu setkání a navázání sexuálního vztahu.
Bylo až šokující zjistit, kolik predátorů si právě skrze internetový kontakt vyhledává své oběti a posléze je láká k osobnímu setkání a navázání sexuálního vztahu.
Jak chránit dítě před pedofilem – zásady, kterými se má dítě řídit
Jak chránit dítě před predátory – zásady, kterými se má dítě řídit
Uživatelský avatar
Smazaný uživatel (gabajaza)

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Smazaný uživatel (gabajaza) »

Dal jsem tomu článku asi 100 hlasů s jednou hvězdičkou. Přesně to si zaslouží.
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 987
Dal: 110 poděkování
Dostal: 306 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Review bombing není správná věc.
Uživatelský avatar
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Všude možně
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 10
Výkřik do tmy: Nemiluju holčičky, protože jsem pedofil. Jsem pedofil, protože miluju holčičky.
Příspěvky: 1351
Dal: 1595 poděkování
Dostal: 808 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Dreamer »

Prim píše: pátek 29. 1. 2021, 15:32:26 Dal jsem tomu článku asi 100 hlasů s jednou hvězdičkou. Přesně to si zaslouží.
:D myslím že to je nejčtenější článek na webu. A čteme ho pouze my.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dreamer za příspěvek:
Cykle02
Uživatelský avatar
Smazaný uživatel (gabajaza)

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Smazaný uživatel (gabajaza) »

MR_Xguard píše: pátek 29. 1. 2021, 15:36:17 Review bombing není správná věc.
Šířit dezinformace není správná věc. Kdybych měl potřebné vědomosti, tak i DDoS nebo aspoň DoS útok bych zajistil. Ale takové znalosti nemám, takže nic nebude.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5290
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2124 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Dreamer píše: pátek 29. 1. 2021, 15:38:54:D myslím že to je nejčtenější článek na webu. A čteme ho pouze my.
Přesně. A myslím že tahle začínají dezinformační weby. Zjistí že kraviny lákají pozornost, tak si z toho udělají živnost. Uvidíme, jestli nejsme u zrodu dalšího.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 987
Dal: 110 poděkování
Dostal: 306 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Proč se snižovat na úroveň lidí, proti kterým se snažíme bránit.
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5290
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2124 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

MR_Xguard píše: pátek 29. 1. 2021, 15:36:17Review bombing není správná věc.
Hlavně je špatná věc, šířit na internetu bludy, pod rouškou seriozního článku.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Tim
PROBLÉMOVÝ UŽIVATEL
Bydliště: Brno
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100073199928820
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Příspěvky: 791
Dal: 449 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Tim »

"My jako matky se tady bavíme svým jazykem."


Už jsem se bál že tento pseudoargument mateřstvím nepadne... :D
 ! Zpráva od: Tým ČEPEK
Upozornění: Tento uživatel je na trestné lavici, jelikož se jeho chování neslučovalo se základními principy Československé pedofilní komunity. V zájmu zachování kontinuity diskuzí příspěvky zablokovaných uživatelů nemažeme.
Uživatelský avatar
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 4
ve věku do: 28
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Nejvíc mi vadí předsudečné odsouzení - i když jsem neublížil žádnému dítěti, najdou se lidé, co píšou "postavit ke zdi, kulka to vyřeší". Ne, nevyřeší. Pedofilové, kteří nic nespáchali, zažívají celý život zbytečné utrpení jen z důvodu předsudků. To je třeba změnit. Proto vznikl tenhle web.
Příspěvky: 6479
Dal: 1585 poděkování
Dostal: 3500 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Kasz »

Jak jsem slíbil, napsal jsem nyní do diskuze tento komentář:

Jako heterosexuální pedofil a učitel na ZŠ musím k článku vyjádřit určité výhrady.

Nejdřív bych se ale chtěl vrátit do svého dětství. Když mi bylo 13 roků, začal jsem chodit na přípravu na 1. svaté přijímání do našeho kostela. Chodily tam také holčičky ve věku 8 až 9 roků. Tehdy jsem si poprvé všiml, že se mi jaksi zvláštně líbí. Zvláštně z toho důvodu, že jsem byl přesvědčený, že se takto děti starším klukům nelíbí.

Co jsem cítil? Cítil jsem velkou krásu a cítil jsem potřebu tu krásu chránit. Nikdy - ani tehdy - by mě nenapadlo, že bych jim mohl jakkoliv ublížit. A přemýšlel jsem, co to je. Byla devadesátá léta, internet tehdy nebyl. Když jsem četl noviny, v krimirubrikách se občas objevil případ, kdy někdo sexuálně zneužil dítě. Nikde se nepsalo o tom, co jsem cítil já. Přitom jsem věděl, že pokud bych se s tím někomu svěřil, označí mě tím pojmem „pedofil“. A tak jsem si tehdy myslel, že jsem takový na celém světě sám. Že jsem prostě nějaká výjimka v systému - někdo, komu se líbí holčičky, ale kdo jim nechce ubližovat.

Líbily se mi i vrstevnice, a taky jsem se několikrát do některé z nich zamiloval. Žil jsem tedy v přesvědčení, že jsem normálně „na holky“, ale k tomu navíc se mi líbí i holčičky.

Myslel jsem si to celých 7 let, než jsem později na vysoké škole narazil na webovou stránku člověka, který popisoval přesně ty pocity, které jsem cítil. Přečetl jsem si poprvé, co vlastně znamená pojem pedofil ve skutečnosti. A taky se mi stalo, že jsem se poprvé zamiloval do 10leté dívky. Tehdy jsem si poprvé přiznal, že jsem pedofil. Dlouhou dobu jsem se s tím nikomu nesvěřil, protože jsem se bál, že budu pro druhé lidi za úchyla. A tak je člověk docela zbytečně kvůli zbytečnému strachu a předsudkům lidí v kritickém věku odkázán jen sám na sebe a na to, jak se s tím vypořádá.

Nakonec jsem se s tím nějak vypořádal sám, svěřil jsem se pár lidem, pak i své mamce a třeba i dvěma kolegyním v práci. Nikdo z nich mě neodsoudil, naštěstí. Ale třeba mé mamce trvalo dalších 7 let, než nakonec plně pochopila, co jeho syna trápí.

Situace, ve které se ocitne dospívající člověk, který vnímá, že se mu líbí děti, nemusí být tak příznivá, jako byla ta moje. Představte si dospívajícího kluka, který je taky v podstatě ještě dítětem, který začne zjišťovat, že se mu líbí děti. A teď si na internetu vyhledá články, které podobně jako tento upozorňují na nebezpečí před pedofily, který popisuje pedofily jako dětem nebezpečné jedince. Jenže on třeba s nějakými dětmi kamarádí, vždyť je sám ještě dítě. Ten maglajs, co mu vznikne v hlavě pak může vést i k psychickým problémům, sebevraženým myšlenkám, ale i k myšlenkám, že je tedy asi předurčen nějaké dítě zneužít.

Paní autorko, věřím, že kdyby se Vám přišel svěřit Váš dospívající syn, který by byl nešťastný z toho, že cítí jen odsouzení, možná byste si dala pozor na to, abyste napsala článek, který by nevyzníval tak, jak vyznívá ten váš současný - tedy že hlavně si dejme bacha na pedofily. A ostatní maminky? Ty budou spokojené, že jejich dítě nepřichází do kontaktu s pedofilem. Přitom si ani nevšimnou, že jim v dětském pokojíčku dítě zneužívá jejich heterosexuálně nepedofilně orientovaný partner, bratr, strýc, nebo otec (tedy dědeček dítěte).

Článek není vůbec dobře napsaný a vlastně nejenže z pohledu samotného sexuálního zneužívání dětí nic neřeší, ale naopak utvrzuje čtenáře v mýtech, které ubližují lidem, kteří nemohou za to, že se jim v pubertě začaly líbit děti.



Komentář čeká na schválení, takže asi bude chvilku trvat, než se v diskuzi objeví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kasz za příspěvky (celkem 7):
Cykle02, Tim, Marco Freeman, Bouře, Gabriel Svoboda, podivin, Mack
Československá pedofilní komunita – již 13 let s Vámi! ❤️💙
Uživatelský avatar
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 8
Příspěvky: 987
Dal: 110 poděkování
Dostal: 306 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Článek byl skryt. Na hlavní stránce se již neukazuje. Odkaz na něj funguje.
Beru zpět. Akorát není na hlavní stránce. V rubrikách je. Už jsem se bál.
Uživatelský avatar
Fx100d
Administrátor
Bydliště: ČR
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
ve věku do: 10
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: yeelow (10.05.2010 22:04): njn, ty jsi ten dentální úchyl :D
Příspěvky: 1059
Dal: 383 poděkování
Dostal: 709 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Fx100d »

"Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem. Každý se tváří jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako buzerant."

V tomto článku se to termity jen hemží. *no*
Tito uživatelé poděkovali autorovi Fx100d za příspěvky (celkem 3):
Kasz, podivin, Zappart
Pedofilie mi něco vzala, ale mnohem více dala. To, co mi vzala, bez toho se obejdu. To, co mi dala, už bych nikdy nechtěl ztratit.
Uživatelský avatar
Bouře
Správce sociálních sítí
Bydliště: Internet
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 18
ve věku do: 40
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Anti-contact MAP ally
Příspěvky: 862
Dal: 936 poděkování
Dostal: 973 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Bouře »

Zdá se mi to nebo tam vypli diskusi? Nevidím totiž komentáře. :(
Karel Žák
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Ženy
ve věku od: 16
ve věku do: 30
Příspěvky: 108
Dal: 6 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Karel Žák »

Po delší době vás zde zdravím. Ač se to nezdá, pravidelně sleduji tento web, abych byl v obraze, co se děje. Zaujal mě článek na MotherClub.cz a to natolik, že jsem napsal autorce následující text:

Dobrý den, vážená paní Kročková,
rád bych zareagoval na Váš článek Jak ochránit dítě před pedofilem?. Zaujal mě již samotný nadpis, neboť používá pojem "pedofil", kterým je často chybně označován pachatel (i ten potenciální) sexuálního zneužívání dětí. Přečetl jsem jej tedy celý a jako člověk, který se problematice pedofilie věnuje již přes 15 let, musím konstatovat, že některá vyjádření v něm jsou poněkud zavádějící a vlastně problematická právě z toho důvodu, z jakého jste článek nejspíš zamýšlela napsat.

Dle toho, co uvádějí čeští sexuologové, většinu případů sexuálního zneužívání dětí nemají na svědomí pedofilové, nýbrž osoby, které jsou po sexuální stránce orientováni na dospělé, ale mají jiný osobnostní nebo sociální defekt. Takové osoby dítě použijí jako snadněji dostupný náhradní sexuální objekt.

Tedy věnujete-li článek prevenci před pedofily (jak vyznívá z nadpisu), vlastně jednak se věnujete prevenci jen asi 10 % případů pohlavního zneužívání a jednak zbytečně stigmatizujete ty pedofily, kteří se pohlavního zneužívání dětí celoživotně nedopouštějí (což opět sexuologové uvádějí, že takových pedofilů je pravděpodobně většina). Je to podobné, jako kdybyste napsala nadpis „Jak ochránit ženy před gynekofily?“ A přitom tak nějak mezi řádky automaticky podsouvala a předpokládala, že všichni muži jsou vlastně potenciálně nebezpeční sexuální predátoři, kteří bývají záludní a znásilňují ženy.

„Některý z těch lidí, které denně potkáváte na ulici, může být třeba pedofil…“
A nebo třeba gynekofil nebo androfil nebo exhibicionista nebo sadista… Ano, na ulici se pohybují lidé, jejichž sexuální preference neznáme, ale proč uvádíte právě pedofila, když většinu zneužití dětí mají na svědomí lidé, kteří nejsou pedofilové?

„Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě pedofila na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu.“
Nebezpečí v podobě pedofila… a co když ten pedofil, kterého dítě potkává na ulici, nebezpečný není? Co když ten pedofil je učitelem daného dítěte ve škole, nikdy si nic k dětem špatného nedovolil a děti jej mají upřímně rády? Co když nebezpečí na ulici číhá v nějakém nevyrovnaném podnapilém gynekofilovi, který potřebuje „upustit páru“, ale prostě ženu zaujmout nedokáže, tak prostě jde a znásilní dítě?

„Nemusí jít vždy o zcela cizího člověka. Může to být rodinný přítel, strejda, učitel tělocviku a podobně.“
A ve většině případů to ani není cizí člověk. Ve většině případů je to vlastní otec, pak nevlastní otec, děda, a dále, jak uvádíte. Ale neuvádíte to nejdůležitější - to, že to opravdu nejčastěji bývá někdo z rodiny, a to právě vlastní nebo nevlastní rodič. Často se stává, že matky i tuší, že k něčemu dochází, ale protože jsou na dotyčném třeba ekonomicky závislé, tak to tiše tolerují.

Po přednášce, kterou jsem před lety vedl na Fakultě humanitních studií UK, mě kontaktovala studentka, která se mi svěřila s tím, že ji v dětství zneužíval její vlastní otec. Dokonce to jednou doma před matkou otevřela, ta se ale na ni obořila, že ji nevěří a že to říká proto, že chce „zničit rodinu“.

Měla mladší tehdy 11letou sestru. Když se mi svěřovala, hned mi bylo jasné, že kvůli té mladší sestře bude třeba případ řešit „oficiálně“. I když na ni apelovala, aby jí řekla, kdyby si na ni otec něco dovoloval, a snažila se jí hlídat, tj. zajistit, aby s otcem nezůstala nikdy sama, přesto - poté, co jsem inicioval ono oficiální řešení - policie zjistila, že otec zneužívá i tuto její sestru, která se jí s tím bála svěřit. Byl jsem přítomen i u soudu jako svědek, dotyčný otec dostal 8 let vězení. Soudní znalec MUDr. Ivo Procházka konstatoval, že dotyčný otec nemá žádnou sexuální deviaci (dnes se používá modernější označení parafilie).

Svěřilo se mi takto již více žen, a ty příběhy jsou vesměs posobné. Zneužívání vlastním rodinným příslušníkem je něco, co je velmi těžkou zkušeností, jsou to ty nejtěžší případy, které zároveň mají ty nejhorší psychické následky. Byl bych proto velmi opatrný v tom, abyste se v článku, jako je ten Váš, nedopouštěla zbytečných zjednodušení. Protože jednak se může stát, že budete křivdit lidem, kteří jsou sice „na děti“, ale nikdy by si k žádnému dítěti nic sexuálního nedovolili, a zároveň budete mást oběti, když uvedete, že ten, kdo napadne dítě, je pedofil. Oběť se často ptá po příčinách toho, proč se jí to stalo. A bývá pak obtížné vysvětlit, že dotyčný nebyl pedofil. Přitom všude se píše, že děti zneužívají pedofilové a ten význam toho slova je takto mezi běžnými lidmi velmi rozšířený.

Druhé úskalí spočívá v tom, že i samotné dítě může na začátku puberty (a tak to vyšlo i v mém výzkumu z roku 2012) zjišťovat, že je přitahováno dětmi. Zajde na internet a přečte si Váš článek. Jaké myšlenky se mu budou honit hlavou? Představte si 13letého kluka, který zjišťuje, že se mu líbí 6leté holčičky. I takových lidí se mi v dospělosti pár svěřilo. Jak se bude cítit žák 7. třídy, který zkrátka zjišťuje, že pedofilem? Po přečtení Vašeho článku - dovolím si ze zkušenosti tvrdit - se bude cítit jako zrůda, která do budoucna nemá jinou možnost, než zkrátka nějaké dítě zneužít. Nebo snad mu jinou možnost nabízíte? Co pojem pedofil, to poukázání na nebezpečí, které od těchto lidí hrozí… jako kdyby od jiných lidí nebezpečí nehrozilo. A psát, že pedofil je člověk, který své silné puzení nemá pod kontrolou, svědčí - s prominutím - pouze o neznalosti dané problematiky.

Podobně nesprávně však používáte i pojem hebefil, a to konkrétně u komentáře k filmu V síti. Opět je třeba poznamenat, že dle sexuologů většina lidí, kteří nedospělé dívky kontaktují, jsou po sexuální stránce „normální“, tedy orientovaní primárně na dospělé ženy. Ano, jistě existují i hebefilové, kteří kontaktují dívky přes internet ve snaze je sexuálně zneužít, ale jak už jsem zmínil - bylo by dobré právě zdůraznit, že většina predátorů jsou lidé orientovaní na dospělé ženy. A proč?

K tomu uvedu jiný případ - svěřila se mi žena - matka, jejíž dítě zneužíval její nový partner. Dozvěděla se to, až když to „provalila“ kamarádka její dcery, která to řekla učitelce. Ta žena si vyčítala, jaktože na to nepřišla. Myslela si totiž, že má doma konečně chlapa, který je fajn partner, byl pozorný, dobrý v posteli, ženy se na něj na ulici otáčely, myslela si, že tenhle ten člověk určitě pedofil není… Ano, pedofil nebyl (ostatně jako většina predátorů). Ale právě tento „mismatch“ způsobil, že nebyla pozorná, nechala se uchlácholit tím, že tenhleten je přece jasný heterosexuál, takže ve vztahu k její dceři žádné nebezpečí nehrozí…

I z tohoto pohledu proto vnímám Váš článek jako poněkud problematický. Dovolím si Vám proto ještě navrhnout pár drobných přeformulací některých problematických tvrzení. Změny, které Vám navrhuji, jsou opravdu drobné, uvádím je v kontextu celého textu Vašeho článku (upravené pasáže - návrhy jsem zvýraznil červenou barvou). Smysl článku zůstane zachován v celé jeho šíři a článek bude napsán po odborné stránce korektně:

---------------------------------------
Jak ochránit dítě před predátorem? Nejdůležitější je prevence!

Každý rodič má přirozený strach o své dítě, za které by položil svůj vlastní život. Svět je velká džungle a nikdy nevíte, odkud se na vašeho potomka může vyřítit nějaké nebezpečí. Proto je důležité být neustále na pozoru a své dítě provázet jeho životem s tou nejvyšší ochranou, jakou jen svým dětem můžeme dát. Patří zde i vzájemná důvěra a budování vztahu. Dítě by se nemělo bát vám kdykoliv něco říct, a to i třeba sdělit něco závažného. Je třeba zajistit základní opatření, například kontrolu přístupu na internet, ale také dítě poučit o tom, jak se má chovat k cizím lidem. Některý z těch lidí, které denně potkáváte na ulici, může být třeba predátor

Otevřená komunikace s dítětem na první místě

Určitě není snadné mluvit s dětmi otevřeně o takových záležitostech, které se týkají například toho, že by jim mohl někdo ublížit. Formu sdělení je třeba přizpůsobit věku a chápání dítěte, komunikovat s ním nenásilnou formou o tom, aby se vyvarovalo přílišné důvěřivosti k cizím lidem a dokázalo odlišit chování dospělého člověka vůči své osobě, které je ještě v pořádku, a které už ne. Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě predátora na něj číhá nejen venku, ale i doma a v dnešní době především i na internetu. Tak to totiž obvykle začíná…

Kromě slovní komunikace s malým dítětem zkuste i poukázat na to, které doteky jsou již za hranicí lidské slušnosti a na jakých místech by se dospělý člověk dítěte nikdy neměl dotýkat. Nemusí jít (a ve většině případů ani nejde) vždy o zcela cizího člověka. Může to být rodinný přítel, strejda, vlastní i nevlastní otec, učitel tělocviku a podobně. Na prvním místě je tedy poučení dítěte a jeho informovanost o tom, co dělat v případě, kdy se mu nezdá něco v pořádku. Dítě si potřebuje zafixovat, že má právo říct “ne” a odejít, pokud se mu nebude líbit chování dospělého člověka. Také by mělo mít důvěru k rodičům, aby se jim mohlo bez obav s čímkoliv svěřit.

Jak poznat predátora a kdo jím může být?

Predátorem může být takřka kdokoliv ve vašem okolí. Je pochopitelné, že takový člověk své záměry skrývá, snaží se na okolí působit velmi dobře, sympaticky, bývá dobře oblečený a usměvavý. Často si myslíme, že se jedná o nějakého pedofila. To může být zavádějící. Sexuologové uvádějí, že jen asi desetinu případů pohlavního zneužívání mají na svědomí pedofilové. Ti kvůli svým sklonům často volí práci s dětmi nebo se pohybují tam, kde se děti vyskytují. Například na dětských hřištích, kde dětem nabízí pomoc při pádu nebo se snaží s nimi jinak navázat kontakt. Ne všichni pedofilové však děti zneužívají. Jsou i tací, kteří se dokážou celý život ovládat.

Predátor bývá záludný. Dítě ještě nedokáže dobře odhadnout situaci a většina dětí je vychovávána k poslušnosti a úctě k druhým. Z toho však predátor těží. Například dítě požádá o pomoc, snaží se s ním navázat kontakt a obelstít ho, aby dosáhl svého. Třeba mu navykládá, že je jeho rodič v nemocnici a on ho odveze za ním a podobně. Dítě automaticky dospělého poslechne, protože je pro něj autoritou. Mnozí predátoři pak děti vydírají, a to hlavně přes internetový kontakt, kdy z dětí například vymámili nahé fotky. Vyhrožují dětem, že všechno poví rodičům. Objevují se ale i daleko horší výhružky. Vystrašené dítě se bojí se svěřit a trápí se, leckdy to může vést až k fatálním následkům.

Nejhorší je asi situace, kdy se nejedná o nikoho cizího, ale například o rodiče nebo přátelského souseda, který rád pohlídá děti, vedoucího nějakého kroužku, kam dítě dochází, zkrátka, když je to někdo známý. V tomto případě pak již nepomůže pravidlo, že dítě nesmí s nikým cizím mluvit, natožpak někam odejít.

Kdo je pedofil, hebefil a efebofil?

Je dobré vysvětlit si základní pojmy. Spousta lidí se totiž domnívá, že pedofil je každý člověk, který zneužije dítě. Existuje však přesné rozlišení toho, kdo je kdo. Pedofil je člověk, kterého přitahují děti. Protože si uvědomuje, že je jakýkoliv sexuální kontakt s dětmi naprosto nepřípustný, mívá leckdy problém se s tím sám srovnat. Některým pedofilům stačí masturbovat nad časopisy nebo u jiného sexuálně tematického materiálu, anebo se dobrovolně rozhodnou jít léčit, aby nikomu neublížili. Často se pohybují na místech, kde se vyskytují děti. Preventivní práci s pedofily se věnuje například projekt Národního ústavu duševního zdraví na stránkách www.parafilik.cz.

Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň sadista či nemá jiné přidružené úchylky, nemusí vašemu dítěti ublížit. Chování pedofilů stejně jako jakýchkoliv jiných lidí je však různé a žádné záruky vám nikdy nikdo nedá. I samotný jeden nevhodný dotyk přes oblečení může dítěti způsobit trauma na celý život, natožpak cokoliv daleko horšího!

Hebefil je člověk, kterého přitahují mladé dívky, které začínají vyspívat. Efebofil je pak muž, kterého přitahují mladí vyspívající chlapci. Vzhledem k tomu, že malé děti si rodiče často dobře hlídají, ale pubescenti již mají větší volnost a tráví spoustu času na internetu, riziko jejich ohrožení a zneužití je rovněž velké.

Kontrola přístupu k internetu a volného času dítěte

Rodič by se měl opravdově zajímat o to, jak, kde a s kým dítě tráví čas. Není reálné stát dítěti neustále za zády, musí také vyrůst a osamostatnit se. Rodič by však měl vědět o všem, co se týká dítěte a upřímně se zajímat. Ne například odkládat dítě k počítači na několik hodin, ať si tam dělá, co chce, aby měl rodič čas pro sebe nebo pro svou práci. Také je dobré zamezit přístupu dětí na mnohé internetové stránky.

Svou skvělou práci ostatně odvedl i sociální experiment, který vyústil v zamýšlený celovečerní film nazvaný V síti z roku 2020. Podtitulek filmu “A nevadí, že je mi 12?” jistě hovoří za vše a díky filmu bylo odhaleno několik osob, které se pokoušely o sexuální kontakt s nezletilými dívkami přes internet. Tato “kauza” samozřejmě měla i své následky. Bylo až šokující zjistit, kolik predátorů si právě skrze internetový kontakt vyhledává své oběti a posléze je láká k osobnímu setkání a navázání sexuálního vztahu.

Jak mít pod kontrolou, co dítě dělá na počítači? - nadpis i body beze změny

Jak chránit dítě před predátorem – zásady, kterými se má dítě řídit
- body beze změny
----------------------------------------

Sama prosím zvažte, zda by některé formulace nebyly vhodnější a správnější. Jde o to, abychom používáním nesprávných pojmů nebo uváděním zavádějících informací nezpůsobovali víc škody než užitku. Přitom stačí pár drobných změn a článek bude z odborného hlediska v pořádku a navíc bude mít onu preventivní funkci, kvůli které jste jej psala.

Považuji rovněž za důležité zmínit projekt Parafilik. S vedoucí projektu Mgr. Kateřinou Klapilovou z Národního ústavu duševního zdraví úzce spolupracuji, i proto Vám mohu uvést odkazy klipy, které budou mít za cíl nalákat parafiliky k odborné pomoci:

1) https://www.youtube.com/watch?v=R3CKLJ7KhqU
2) https://www.youtube.com/watch?v=-tXw_Mua4QE
3) https://www.youtube.com/watch?v=babDkGWdeLY

Domnívám se, že je opravdu důležité problematiku pohlavního zneužívání dětí nezlehčovat a především používat související pojmy ve správném - odborném významu. Jedině tak lze úspěšně předcházet nežádoucím jevům. Vytvářením mýtů nebo užíváním nesprávných pojmů se mohou problémy naopak prohlubovat.

Přeji Vám ve Vaší další tvůrčí práci vše dobré.

S pozdravem

Mgr. Karel Žák
https://is.muni.cz/osoba/174448#publikace


Odpověděla mi Markéta Pešková, jednatelka CzechNetMedia s.r.o.:
Markéta Pešková píše: Dobrý den,

terminologii v článku týkající se pedofilie jsme upravili a přidali k ní vysvětlení, že ne každý sexuálně nebezpečný člověk je pedofil. Tímto považujeme vše za uzavřené a za článkem si dál stojíme. Neřešíme zde primárně druhy sexuálních delikventů, jelikož jejich zaškatulkování přísluší především do řad příslušných odborníků, ale ochranu dětí obecně.

S pozdravem
Mgr. Markéta Pešková
Odpověděl jsem a poděkoval jsem za úpravu článku:

Dobrý den, vážená paní Pešková,
děkuji za zprávu i za úpravu, článek jsem prolétl a jeho vyznění je nyní o dost lepší.

Mně šlo opravdu o to, aby byly informace korektní, prevence pohlavního zneužívání dětí je důležité téma, ale bohužel také stále hodně tabuizované. Mnoho žen, které se mi svěřily, se nedokázalo pachateli vzepřít a bohužel ani v dospělosti nenašly odvahu věc s odstupem času řešit například s orgány činnými v trestním řízení. Je tam mnoho složitých pocitů, včetně obav z přístupu policie, která se určitě zeptá "A proč jste s tím přišla až teď?", bojí se, že tvrzení proti tvrzení jako důkaz nebude stačit, bojí se odsouzení rodiny, která řekne "Proč do toho po tolika letech rýpeš? nebo "Nevymyslela sis to?" apod. Dostávají se tak do velmi nepříjemných situací, které jim ještě více rozjitřují jizvy, které mají na duši.

Je dobře, že se prodloužila promlčecí doba za tyto trestné činy. Svěřilo se mi i pár žen, které jsou kolem věku 25 let s činy, které se staly před více než 10 lety, kdy ještě platil starší trestní zákon, a bohužel promlčecí doba již uplynula. Nově se promlčecí doba u trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti počítá od 18 let věku oběti. I tak je ale pro oběť velice složité někomu se svěřit a následně pachatele vést k odpovědnosti.

Opravdu by bylo zavádějící, kdyby se problematika pohlavního zneužívání hodila jen na pedofily, je to mnohem širší a složitější téma, které by vydalo na několik článků. Děkuji tedy alespoň za úpravu Vašeho článku, který je nyní mnohem korektnější.

S přáním pěkného dne,

Mgr. Karel Žák

Tak to je vše. Příště bych možná i zdejším uživatelům doporučil, aby na autory zbytečně neútočili v diskuzích pod články, autor se zatvrdí, navíc když uvidí, že mu píší pedofilové. Je mi jasné, že se vám nelíbí ta mediální zkratka pedofil = predátor, ale bohužel změnit něčí názor někdy vyžaduje o něco diplomatičtější přístup. Obával jsem se, jestli nebude autorce vadit, že jsem vlastně dost drze navrhl úpravy přímo v jejím článku, i když pokud možno co nejmenší. Nakonec článek upravila dle svého uvážení a částečně i dle mého návrhu a můžete se přesvědčit, že jeho vyznění je o dost lepší. A za to jí určitě patří poděkování.

Tak hlavu vzhůru a ať se vám daří! ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel Žák za příspěvky (celkem 9):
podivin, Fx100d, Kiiax, Marco Freeman, Mack, Tim, Kasz, Dreamer, Cykle02
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5290
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2124 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Provedené změny v článku. Krom změny autora, došlo také k odstranění diskuze. Její záložní snímek zde:
► Ukázat spoiler
Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence!
27. 1. 2021, Taťána Kročková


Jak ochránit dítě před pedofilem či sexuálním predátorem? Nejdůležitější je prevence!
27. 1. 2021, Redakce
...
Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě pedofila na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu. Tak to totiž obvykle začíná…


Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě sexuálního predátora na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu. Tak to totiž obvykle začíná…
...
Nemusí jít vždy o zcela cizího člověka. Může to být rodinný přítel, strejda, učitel tělocviku a podobně.


Nemusí jít vždy o zcela cizího člověka. Může to být rodinný přítel, strejda, vlastní i nevlastní otec, učitel tělocviku a podobně.
...
Jak poznat pedofila a kdo jím může být?


Sexuálně nebezpečný člověk pro mé dítě znamená pedofil?
...
+Člověkem, který může být sexuálně nebezpečný pro vaše dítě může být takřka kdokoliv ve vašem okolí. Ne všichni pedofilové však děti zneužívají. Jsou i tací, kteří se dokážou celý život ovládat. Jakmile zjistíme, že nějaký člověk sexuálně ublížil dítěti, většinou ho ihned označíme za pedofila. Dle odborné veřejnosti z řad sexuologů to může být zavádějící. Sexuologové uvádějí, že jen asi desetinu případů pohlavního zneužívání mají na svědomí pedofilové. Nejvíce případů zneužití dětí se odehrává sexuálními agresory v rámci rodiny.
...
Pedofilem může být takřka kdokoliv ve vašem okolí. Je pochopitelné, že tento muž své záměry skrývá, snaží se na okolí působit velmi dobře, sympaticky, bývá dobře oblečený a usměvavý.


Pedofil své sexuální preference mnohdy skrývá, snaží se na okolí působit velmi dobře, sympaticky, bývá dobře oblečený a usměvavý.
...
Pedofil bývá záludný. Dítě ještě nedokáže dobře odhadnout situaci a většina dětí je vychovávána k poslušnosti a úctě k druhým. Z toho však pedofil těží.


Sexuální predátor bývá záludný. Dítě ještě nedokáže dobře odhadnout situaci a většina dětí je vychovávána k poslušnosti a úctě k druhým. Z toho však predátor těží.
...
Mnozí pedofilové pak děti vydírají, a to hlavně přes internetový kontakt, kdy z dětí například vymámili nahé fotky.


Mnozí predátoři pak děti vydírají, a to hlavně přes internetový kontakt, kdy z dětí například vymámili nahé fotky.
...
Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň deviant či nemá jiné přidružené úchylky, které se často vyskytují, vašemu dítěti nemusí nijak vážně až fatálně ublížit.


Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň sadista či nemá jiné přidružené úchylky, které se často vyskytují, vašemu dítěti nemusí nijak vážně až fatálně ublížit.
...
+pokud zjistíte, že vaše dítě vede potenciálně nebezpečnou komunikaci s někým na internetu, takovou komunikaci nikdy neblokujte a nemažte. Je to totiž důležitý důkazní materiál pro policii a prostředek, jak mohou devianta vypátrat!
...
Jak chránit dítě před pedofilem – zásady, kterými se má dítě řídit


Jak chránit dítě před sexuálním agresorem – zásady, kterými se má dítě řídit
...
při náhodném oslovení sexuálním agresorem na internetu se okamžitě před ním zablokovat a svěřit se rodičům


Při náhodném oslovení sexuálním agresorem na internetu se okamžitě svěřit rodičům
Naposledy upravil(a) Cykle02 dne neděle 31. 1. 2021, 10:43:40, celkem upraveno 2 x.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Uživatelský avatar
Cykle02
Mediální analytik
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Příspěvky: 5290
Dal: 365 poděkování
Dostal: 2124 poděkování

Re: Jak ochránit dítě před pedofilem? Nejdůležitější je prevence! (MotherClub.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Celé znění další varianty článku:

Každý rodič má přirozený strach o své dítě, za které by položil svůj vlastní život. Svět je velká džungle a nikdy nevíte, odkud se na vašeho potomka může vyřítit nějaké nebezpečí. Proto je důležité být neustále na pozoru a své dítě provázet jeho životem s tou nejvyšší ochranou, jakou jen svým dětem můžeme dát. Patří zde i vzájemná důvěra a budování vztahu. Dítě by se nemělo bát vám kdykoliv něco říct, a to i třeba sdělit něco závažného. Je třeba zajistit základní opatření, například kontrolu přístupu na internet, ale také dítě poučit o tom, jak se má chovat k cizím lidem. Některý z těch lidí, které denně potkáváte na ulici, může být třeba pedofil…

Otevřená komunikace s dítětem na první místě

Určitě není snadné mluvit s dětmi otevřeně o takových záležitostech, které se týkají například toho, že by jim mohl někdo ublížit. Formu sdělení je třeba přizpůsobit věku a chápání dítěte, komunikovat s ním nenásilnou formou o tom, aby se vyvarovalo přílišné důvěřivosti k cizím lidem a dokázalo odlišit chování dospělého člověka vůči své osobě, které je ještě v pořádku, a které už ne. Dítě by mělo být vhodným způsobem poučeno o nebezpečí, které v podobě sexuálního predátora na něj číhá jak venku, tak v dnešní době především i na internetu. Tak to totiž obvykle začíná…

Kromě slovní komunikace s malým dítětem zkuste i poukázat na to, které doteky jsou již za hranicí lidské slušnosti a na jakých místech by se dospělý člověk dítěte nikdy neměl dotýkat. Nemusí jít vždy o zcela cizího člověka. Může to být rodinný přítel, strejda, vlastní i nevlastní otec, učitel tělocviku a podobně. Na prvním místě je tedy poučení dítěte a jeho informovanost o tom, co dělat v případě, kdy se mu nezdá něco v pořádku. Dítě si potřebuje zafixovat, že má právo říct “ne” a odejít, pokud se mu nebude líbit chování dospělého člověka. Také by mělo mít důvěru k rodičům, aby se jim mohlo bez obav s čímkoliv svěřit.

Sexuálně nebezpečný člověk pro mé dítě znamená pedofil?

Člověkem, který může být sexuálně nebezpečný pro vaše dítě může být takřka kdokoliv ve vašem okolí. Ne všichni pedofilové však děti zneužívají. Jsou i tací, kteří se dokážou celý život ovládat. Jakmile zjistíme, že nějaký člověk sexuálně ublížil dítěti, většinou ho ihned označíme za pedofila. Dle odborné veřejnosti z řad sexuologů to může být zavádějící. Sexuologové uvádějí, že jen asi desetinu případů pohlavního zneužívání mají na svědomí pedofilové. Nejvíce případů zneužití dětí se odehrává sexuálními agresory v rámci rodiny.

Pedofil své sexuální preference mnohdy skrývá, snaží se na okolí působit velmi dobře, sympaticky, bývá dobře oblečený a usměvavý. Kvůli svým sklonům často volí práci s dětmi nebo se pohybuje tam, kde se děti vyskytují. Například na dětských hřištích, kde dětem nabízí pomoc při pádu nebo se snaží s nimi jinak navázat kontakt. Někdy těží i ze svého vysokého postavení v práci, ze své autority, ale není pravidlem, že pedofil je vždy dobře vypadající a úspěšný muž. Opravdu to může být ledaskdo.

Sexuální predátor bývá záludný. Dítě ještě nedokáže dobře odhadnout situaci a většina dětí je vychovávána k poslušnosti a úctě k druhým. Z toho však predátor těží. Například dítě požádá o pomoc, snaží se s ním navázat kontakt a obelstít ho, aby dosáhl svého. Třeba mu navykládá, že je jeho rodič v nemocnici a on ho odveze za ním a podobně. Dítě automaticky dospělého poslechne, protože je pro něj autoritou. Mnozí predátoři pak děti vydírají, a to hlavně přes internetový kontakt, kdy z dětí například vymámili nahé fotky. Vyhrožují dětem, že všechno poví rodičům. Objevují se ale i daleko horší výhružky. Vystrašené dítě se bojí se svěřit a trápí se, leckdy to může vést až k fatálním následkům.

Nejhorší je asi situace, kdy se nejedná o nikoho cizího, ale například o přátelského souseda, který rád pohlídá děti, vedoucího nějakého kroužku, kam dítě dochází, zkrátka, když je to někdo známý. V tomto případě pak již nepomůže pravidlo, že dítě nesmí s nikým cizím mluvit, natožpak někam odejít.

Kdo je pedofil, hebefil a efebofil?

Je dobré vysvětlit si základní pojmy. Spousta lidí se totiž domnívá, že pedofil je každý člověk, který je přitahován nedospělou osobou. Existuje však přesné rozlišení toho, kdo je kdo. Pedofil je člověk, kterého přitahují děti. Protože si uvědomuje, že je to naprosto nepřípustné, mívá leckdy problém se s tím sám srovnat. Některým pedofilům stačí masturbovat nad časopisy nebo u jiného sexuálně tematického materiálu, anebo se dobrovolně rozhodnou jít léčit, aby nikomu neublížili. Je to však silné puzení, které nemají pod kontrolou, proto se často pohybují na místech, kde se vyskytují děti.

Důležitá je informace, že pokud pedofil není zároveň sadista či nemá jiné přidružené úchylky, které se často vyskytují, vašemu dítěti nemusí nijak vážně až fatálně ublížit. Chování pedofilů je však různé a žádné záruky vám nikdy nikdo nedá. I samotný jeden nevhodný dotyk přes oblečení může dítěti způsobit trauma na celý život, natožpak cokoliv daleko horšího!

Hebefil je člověk, kterého přitahují mladé dívky, které začínají vyspívat. Efebofil je pak muž, kterého přitahují mladí vyspívající chlapci. Vzhledem k tomu, že malé děti si rodiče často dobře hlídají, ale pubescenti již mají větší volnost a tráví spoustu času na internetu, riziko jejich ohrožení a zneužití je pak obrovské!

Kontrola přístupu k internetu a volného času dítěte

Rodič by se měl opravdově zajímat o to, jak, kde a s kým dítě tráví čas. Není reálné stát dítěti neustále za zády, musí také vyrůst a osamostatnit se. Rodič by však měl vědět o všem, co se týká dítěte a upřímně se zajímat. Ne například odkládat dítě k počítači na několik hodin, ať si tam dělá, co chce, aby měl rodič čas pro sebe nebo pro svou práci. Také je dobré zamezit přístupu dětí na mnohé internetové stránky.

Svou skvělou práci ostatně odvedl i sociální experiment, který vyústil v zamýšlený celovečerní film nazvaný V síti z roku 2020. Podtitulek filmu “A nevadí, že je mi 12?” jistě hovoří za vše a díky filmu bylo odhaleno několik osob, které se pokoušely o sexuální kontakt s nezletilými dívkami přes internet. Tato “kauza” samozřejmě měla i své následky. Bylo až šokující zjistit, kolik hebefilů si právě skrze internetový kontakt vyhledává své oběti a posléze je láká k osobnímu setkání a navázání sexuálního vztahu.

Jak mít pod kontrolou, co dítě dělá na počítači?

Ještě pár užitečných rad, které se vám budou hodit, jakmile dítě doroste do věku, kdy mu dovolíte trávit i nějaký čas u počítače.

  • Mějte počítač vždy na očích, abyste kdykoliv mohli průběžně nakouknout, co vaše dítě právě dělá.
  • Dítě má být poučeno o tom, že ani na internetu se nikomu nesdělují osobní informace, adresa bydliště, telefonní číslo a podobně.
  • V zásadě platí to, že na internetu se nikdy nesděluje to, co bychom běžně nedokázali říct cizímu člověku do očí.
  • Starší dítě by si mělo dávat pozor na falešné profily lidí a spoustu záludností, které se na internetu mohou vyskytovat.
  • Veďte děti k samostatnému a kritickému myšlení, aby dokázalo jasně uvažovat a tyto záludnosti a mnohé nepravdy na internetu prohlédnout.
  • Vysvětlete dětem, proč je důležité mít silné heslo.
  • Dítě by mělo chápat, že je nepřípustné domluvit si s neznámým člověkem přes internet schůzku.
  • Nastavte si v prohlížení bezpečné vyhledávání a zamkněte obsah určený pro dospělé.
  • Poučte děti o tom, proč by měly používat nastavení sdílení na sociálních sítích.
  • Pokud zjistíte, že vaše dítě vede potenciálně nebezpečnou komunikaci s někým na internetu, takovou komunikaci nikdy neblokujte a nemažte. Je to totiž důležitý důkazní materiál pro policii a prostředek, jak mohou devianta vypátrat!
Jak chránit dítě před sexuálním agresorem – zásady, kterými se má dítě řídit
  • Nikam nechodit s cizími lidmi.
  • Nesedat s cizími lidmi do auta.
  • Nevstupovat o samotě s dospělým do výtahu.
  • Nemluvit s cizími lidmi a nenavazovat s nimi kontakt.
  • Při nevhodných řečech nebo dotecích někoho známého hned utéct nebo začít nahlas křičet.
  • Vědět, na které stránky na internetu nechodit a mít je zablokovány (www.bezpecne-online.cz).
  • Nesdělovat jiným lidem o sobě a o své rodině žádné informace.
  • Odmítnout návrh na setkání se známou osobou o samotě bez svolení rodičů.
  • Při náhodném oslovení sexuálním agresorem na internetu se okamžitě svěřit rodičům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Cykle02 za příspěvek:
Kasz
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů