Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nezávazná diskuze o čemkoliv, co se nehodí jinam.
Uživatelský avatar
Tim
Na trestné lavici
Varování: 30
Bydliště: Brno
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/matouso
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Příspěvky: 793
Dal: 449 poděkování
Dostal: 390 poděkování

Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Tim »


Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že v případě dvou transgender osob došlo ze strany rumunské justice k porušení jejich základních lidských práv. V obou případech šlo o muže, kteří se narodili s ženskými pohlavními znaky. Rumunské soudy jim ale odmítli uznat jejich pociťovanou genderovou identitu bez předložení potvrzení o prodělání operace vedoucí ke změně pohlaví. Porušily tak 8. článek Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Rumunský stát totiž stavěl obě osoby do velmi nekomfortní pozice. Buďto měly podstoupit operaci, ačkoliv se na to vůbec necítily, nebo měly na jakékoliv uznání genderu zapomenout.

První z nich se v této věci obrátila na rumunský soud už v roce 2013. Ten ale její požadavek odmítl. A to i přesto, že mu předložila tři lékařské zprávy o tom, že trpí poruchou genderové identity. Muž narozený s ženskými pohlavními znaky se dočkal uznání své pociťované identity až ve Velké Británii, kam se v roce 2014 přestěhoval. Stejný požadavek měla i druhá osoba. U rumunských soudů ale také nepořídila. Nakonec prodělala v roce 2017 operaci změny pohlaví. O rok později dostala nový občanský průkaz, kde už byla psaná jako muž.

Evropský soud pro lidská práva nařídil Rumunsku tyto osoby odškodnit, a to 8 563 a 7 500 eury. O celém případu informoval server BalkanInsight.Pro mne je to poměrně zajímavá otázka, jedná se v podstatě o shodnou legislativu jako u nás kdy aby vám byla úřední změna pohlaví uznána tak musíte projít nejprve operativní změnou pohlaví. Spousta lidí to vnímá jako nucenou sterilizaci. Za mne je to třeba v pořádku, sám jsem s trans člověkem několik let žil (byl ftm - z ženy na muže) a s dalšími randil a oni třeba tu operaci sami vyžadovali protože se pořád cítili že nejsou muži pokud nemají penis, nebylo pro ně důležitá primárně to co je v občance ale jak se cití a jak vypadají. To mne možná i trochu utvrzuje v přesvědčení že muž má mít penis a žena vagínu a je jedno jestli běžní nebo trans po operaci.
Navíc ze svého působení na festivalech jako AnimeFest, Advík, Akicon nebo Festival Fantazie (tedy akce s věkovým průměrem tak 17 let) jsem narazil na mnoho dívek které o sobě tvrdili že jsou kluci a když je vidím po pár letech kdy dorostli, tak mají manžela s dětmi a žijí si spokojeně svou běžnou roli. Takže operaci vnímám i jako určité potvrzení toho že nejde jen o módní postoj, už jen proto že ji schvaluje odborná komise (tuším Weiss, Zvěřina, Fifková...)...

Na netu se do tohoto tématu nerad pouštím protože je to ještě horší než diskutovat o pedofílii... Stačí napsat jeden nesouhlasný komentář a už tam člověku lítají zprávy jako "Tak to jsi omezenec!" nebo "S tebou žít musí být radost!" - Přijde mi že ta LGBT komunita je strašně agresivní pokud nesdílíš její názor (Nestačí být věcný a tolerantní.) a pak to vlastně ve mne automaticky vzbuzuje ještě větší odpor a nechuť s nimi souhlasit...

Jak vnímáte LGBT a operativní změnu pohlaví vy? :)
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne úterý 26. 1. 2021, 22:58:47, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Do názvu tématu zdroj. Vložen celý článek.
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
Uživatelský avatar
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Příspěvky: 818
Dal: 721 poděkování
Dostal: 398 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od podivin »

Zajímavé. Také jsem si myslel, že těm lidem jde hlavně o změnu fyzického pohlaví, že se necítí prostě s těmy druhými orgány v pohodě. Takhle mě jako první napadlo "co provedli, že chtějí mít v občance opačné pohlaví, aby je někdo hůř našel?" Mě by šlo asi také přimárně o to, abych měl správné pohlaví.

To je možná i ten důvod, proč nechápu ty non-binary gender lidi. Nedokážu si představit, jako jaké pohlaví se vlastně cítí, když se necítí být ani mužem ani ženou, ale přitom mají ženské nebo mužské pohl. orgány. Já to fakt budu muset s někým pořádně probrat, abych to pochopil.
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7973
Dal: 1067 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Já jako pedofil samozřejmě nemůžu dštít síru na lidi kvůli tomu, jak se narodili, a naopak se musím snažit o to, aby se cítili pokud možno dobře a nebyli zbytečně omezováni. Jenže i když většina klacků, které transsexuálům házela pod nohy tradiční konzervativní společnost, byla zbytečných, tak přece jen některé klacky zbytečné nebyly. To progresivisté odmítají uznat; podle nich bya zbytečná úplně všechna omezení a úplně všechna omezení by se měla zrušit.

Podmínka, že úřední změna pohlaví může nastat až po operativní změně pohlaví, je nutná proto, aby transsexuál dokázal, že to myslí vážně a nehodlá své pohlaví často měnit. Jinak by se mohlo stávat třeba to, že do dámských sprch nakráčí muž, který má penis a krátké vlasy a v občance má mužské pohlaví – ale neexistuje žádný legální způsob, jak ho z těch sprch vyvést, protože on o sobě tvrdí, že je žena, a přes to nejede vlak. Až ho to přestane bavit, prohlásí se příští den třeba zase za muže. Nebo by se mohlo stát, že se sportovec prohlásí za sportovkyni, vyhraje závod v ženské kategorii, získá za to stipendium (ne všude je studium bezplatné jako u nás) - a skutečné ženy ostrouhají.

Další absurdita ze zemí, kde přeoperování není nutné: Násilníci se mohou v Anglii prohlásit za ženy. Absurdní, říká aktivistka (idnes.cz)

Možná se mýlím a možná mi některý zastánce práv transsexuálů vysvětlí, proč ty problémy, které popisuju výše, nemůžou nastat. Ale i když jsem psal do mnoha diskusí, zatím mi to nikdo nevysvětlil.

Taky je problém, že se na transsexuály nabalili aktivisté, kterým nejde o pomoc transsexuálům, ale o jakýsi třídní boj či co - a každého člověka, kterého se jim povede přesvědčit k prohlášení se za opačné pohlaví, berou jako svůj osobní úspěch. Na tom, jestli je to skutečně transsexuál, jim nezáleží. To je hezky vidět např. v článku Chlapec z Austrálie se rozhodl stát dívkou, o dva roky později si to rozmyslel (Eurodenik.cz). Vím, že je to dezinfo web, ale nikde jsem ten příběh nenašel vyvrácený, takže by mohl být pravdivý.
Uživatelský avatar
Pipo
Registrovaný uživatel
Varování: 6
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 11
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: "And I'm young enough to look at
and far too old to see..."
Příspěvky: 208
Dal: 42 poděkování
Dostal: 62 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Pipo »

Nie, gabriel, nikto ti nič vysvetľovať nebude, lebo máš jednoducho pravdu.
Skutočne rozumný, triezvy pohľad prezentovaný s dostatočným odstupom, nadhľadom, ale i vhľadom do problematiky. Kiežby malo viac ľudí takýto analytický postoj. Niektorí aktivisti mi začínajú pripomínať akýchsi sociálnych revolucionárov. Najprv konajú a potom myslia...
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 846
Dal: 141 poděkování
Dostal: 694 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Myš »

Chybí mi varianta spočívající v tom, že by zájemce o změnu pohlaví prošel skrze posudkovou komisi a následně mu byla změna uznána i bez operace. Lidé, kteří operaci nechtějí, do ní nebudou nuceni, zároveň nebude docházet k problémům, které zmiňoval Gabriel. Kritéria komise by mohla být vlastně stejná, ať už by dotyčný o operaci zájem měl, nebo ne, tzn. dostatečná přísná, aby neumožnila změnu pohlaví z rozmaru.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7973
Dal: 1067 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Pak je otázka, jak zařídit, aby v té komisi seděli odborníci, kteří budou rozhodovat nestranně, a ne aktivisté (byť třeba s odborným vzděláním). Tomu australskému chlapci to taky určitě povolila nějaká komise.

Když je ke změně nutná operace, tak žadateli nestačí jen ukecat komisi, ale musí se taky trochu přičinit sám.
Uživatelský avatar
Tim
Na trestné lavici
Varování: 30
Bydliště: Brno
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/matouso
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Příspěvky: 793
Dal: 449 poděkování
Dostal: 390 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Tim »

Gabriel Svoboda píše: neděle 31. 1. 2021, 21:11:19 Pak je otázka, jak zařídit, aby v té komisi seděli odborníci, kteří budou rozhodovat nestranně, a ne aktivisté (byť třeba s odborným vzděláním). Tomu australskému chlapci to taky určitě povolila nějaká komise.

Když je ke změně nutná operace, tak žadateli nestačí jen ukecat komisi, ale musí se taky trochu přičinit sám.
Tak co vím tak transexuálové v ČR zrovna z aktuální komise nejsou nadšení. V sestavě Weiss, Zvěřina a Fifková toho moc ukecat nejde a dost změn pohlaví se zamítne. Takže nějakého ukecávání bych se nebál... :D
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
Uživatelský avatar
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
ve věku do: 12
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Příspěvky: 7973
Dal: 1067 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Jenže v této sestavě ta komise nebude na vždy. Zákony musí fungovat i v případě, že dojde k personální výměně a komise bude plná aktivistů.
Uživatelský avatar
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
Bydliště: Mám
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 8
ve věku do: 15
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Příspěvky: 846
Dal: 141 poděkování
Dostal: 694 poděkování

Re: Rumunsko odmítlo změnit pohlaví dvěma transgender lidem. Zastal se jich Evropský soud (Rozhlas.cz, Filip Pluhař)

Nový příspěvek od Myš »

Gabriel Svoboda píše: neděle 31. 1. 2021, 21:22:33 Jenže v této sestavě ta komise nebude na vždy. Zákony musí fungovat i v případě, že dojde k personální výměně a komise bude plná aktivistů.
Nicméně na základě tomto můžeme argumentovat i proti změně pohlaví po operaci, protože by pak mohli být k operaci podstoupeny i tací, kteří ve svém rozhodnutí jednali neuváženě a chtěli by pak rozhodnutí své opět zvrátit.

Komise může se obsazovat nepoliticky, např. může být volba tato dáno do rukou Sexuologické společnosti ČLS. Tato komise může mít stanovená kritéria, z nichž se jedno bude týkat genderové dysforie jakožto klíčového faktoru odůvodňujícího změnu pohlaví. Dotyčný měl by mít prokázanou jistou dobu psychiatrické péče a diagnostiku před příchodem ke komisi.

Každý proces bude "průstřelný", ale obecně jsem spíš nakloněný těm, které umožňují lidem více svobody, třeba volit si pohlaví bez nutnosti absolvovat operaci. Zároveň vnímám rizika spojená s tím, že by volba byla neregulovaná.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD