Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Druhá vlna MeToo je tu. Odhalení se týkají posledního tabu, incestu (Seznam Zprávy)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1185 poděkování

Druhá vlna MeToo je tu. Odhalení se týkají posledního tabu, incestu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Francie má problém s incestem. O víkendu to odhalily desítky tisíc příspěvků na Twitteru, které pod hashtagem #metooinceste vypovídaly o sexuálním zneužívání dětí uvnitř francouzských rodin.

Tři roky po kampani MeToo dorazila do Francie její další vlna. Zatímco původní kampaň byla reakcí na aféru hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, u zrodu nynější kampaně stála kniha odhalující incestní vztahy známého politologa Oliviera Duhamela. O víkendu zaplavily francouzský Twitter šokující příspěvky s hashtagem #metooinceste.

Twitterová svědectví vyprávějí o sexuálním zneužívání obětí v době, kdy jim bylo třeba pět, osm či třináct let. A jeho pachateli byli ti, kterým děti nejvíc věřily - otcové, dědečkové, strýcové, bratři či bratranci.

„Je to konkrétní vyjádření toho, co už víme… Je to dobrá zpráva, začínají mluvit a cítí se dostatečně v bezpečí, aby mohly čelit tíži tajemství,“ řekla deníku Le Monde Muriel Salmonaová, psychiatrička specializující se na násilí na ženách a dětech.

Pět let. Můj strýc

„Můj vlastní dědeček byl pedofilní predátor. Byla jsem jednou z jeho mnoha obětí. Ještě dnes, po 30 letech, je to pro mnoho členů naší rodiny tabu. Stále denně bojuji s tím, abych se dala dohromady,“ napsala v sobotu na Twitter fotografka Flore Tricotelleová.

„Pět let. Můj strýc.“ „Celé moje dětství ukradl jediný muž, můj otec,“ píše se v dalších příspěvcích, ze kterých mrazí. Oběti často mluví o dlouhém, někdy desítky let trvajícím mlčení, které zločiny jejich příbuzných doprovázelo. „Je mi 57 let a jsem stále obětí minulosti. Nikdy jsem si nic nevybudovala. Můj sociální, profesionální a citový život není nic než jen sled nezdarů a izolace,“ citoval list Le Figaro jednu z incestem poškozených žen.

Odborníci nejsou šokující vlnou tweetů překvapeni, odhalení odpovídají tomu, co už ukázaly dřívější průzkumy. Podle listopadové sondáže agentury Ipsos už incest zažil každý desátý obyvatel Francie, tedy zhruba 6,7 milionů lidí. „Je to poslední tabu,“ okomentoval výsledky průzkumu státní tajemník pro ochranu dětí Adrien Taquet.

#MetooInceste

Velkou většinu ze zneužívaných - 78 procent - tvoří ženy. Postižení jsou ale i chlapci, což ukazuje i případ politologa Duhamela, který novou kampaň inspiroval. Jak odhalila kniha Moje velká rodina, již napsala Duhamelova nevlastní dcera Camille Kouchnerová (dcera bývalého ministra zahraničí Bernarda Kouchnera), zneužíval známý profesor jejího bratra, tedy svého, v té době 14letého nevlastního syna. Emeritní profesor na pařížské škole Sciences Po a uznávaný ústavní odborník, který mimo jiné zasedal v evropském Konventu, byl po obvinění nucen rezignovat na všechny veřejné funkce.

Nejsou to příšery v jeskyních

„Tyto tweety poukazují na to, co nám říkají profesionálové už léta: pachatelé incestu nejsou příšery číhající v jeskyních, ale otcové, bratři, strýcové… Prostě pánové ze všech sociálních vrstev,“ říká Madeline Da Silvaová z feministické organizace My všechny (NousToutes), která v sobotu v poledne zveřejnila první tweety s výše uvedeným hashtagem. Feministka také upozornila na fakt, že zatímco oběti incestu jsou často připravené vypovídat, jejich okolí z řad dospělých na jejich náznaky reaguje buď málo, nebo špatně.

Kromě samotných obětí se ve Francii „rozpohybovali“ i politici. Státní tajemník Taquet vytvořil nezávislou komisi pro incest a sexuální násilí v dětství, jím navržená předsedkyně ale funkci odmítla. Nyní tedy Taquet hledá náhradu, což bude zřejmě trvat několik týdnů.

Výpovědi obětí incestu vyvolaly spoustu reakcí, v nichž jim lidé pod hashtagem #onvouscroit (Věříme vám) vyjadřují podporu. Ta přichází i od politiků z různých stran: k tématu se vyjádřila například europoslankyně Manon Aubryová z levicového hnutí Nepoddajná Francie, poslankyně vládní strany Republika vpřed! Aurore Bergéová nebo další europoslanec Raphaël Glucksmann, politik strany Veřejné místo (Place Publique). Ministryně pro občanství Marlène Schiappaová se už vyslovila pro zpřísnění zákonů ve věci sexuálních styků s osobami mladších 15 let.

Kampaň MeToo se před třemi lety stala globálním fenoménem, který snad s výjimkou Severní Koreje rezonoval prakticky na celém světě. Incest zůstává v mnoha společnostech tabu. Francouzi ho nyní dokázali prolomit, přidají se i další státy?
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Dal: 1067 poděkování

Re: Druhá vlna MeToo je tu. Odhalení se týkají posledního tabu, incestu (Seznam Zprávy)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Ve Francii to pojímají zajímavě. Když u nás např. otec zneužije svoje děti, řekneme, že je to sexuální zneužití (s přitěžující okolností, že to bylo zneužití od osoby, které dítě důvěřovalo; se zneužitím od cizího člověka by se spíše vyrovnalo). Jen když ten případ někdo velmi podrobně rozebírá, může na okraj poznamenat, že šlo o incest. Ale ve Francii se tentýž případ popíše primárně jako incest; výraz "sexuální zneužití" nebo "pedofilie" se téměř vůbec nepoužije. Tento dojem jsem si alespoň odnesl z francouzského filmu Dokonalý muž. Sami autoři ten film propagovali tak, že se jedná o osvětu o incestu.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Re: Druhá vlna MeToo je tu. Odhalení se týkají posledního tabu, incestu (Seznam Zprávy)

Francií otřásá vlna skandálu spojených s incestem. Vše odstartovalo vydání knihy La Familia grande, ve které autorka popisuje zneužívání svého bratra v rámci vysoce postavené francouzské rodiny. Se svými příběhy zneužívání v dětství se nyní svěřuje stále vice i veřejně činných lidí. Francouzští zákonodárci v reakci hodlají zpřísnit tresty pro zneužívání dětí.

„Mám každodenní styk se svojí třináctiletou dcerou. Proč chcete lidem odpírat trochu štěstí?” Záznam z TV pořadu Les Dossiers de l'écran z roku 1986 dnes šokuje. V té době jej vysílala veřejnoprávní francouzská televize a otevřeně se chtěla dotknout otázek zneužívání. Výpovědi některých respondentů se ale přešly.

Bylo mi jedenáct. Nikdy na to nezapomenu. Žádného odpuštění, slitování ani odpočinku se strůjce tohohle činu nedočká.

Dnes je to jiné a legislativa v otázkách incestu by se ve Francii měla zásadně zpřísnit. Zemí se nese silná vlna odporu proti zneužívání. K iniciativě #metooinceste se každým dnem přidávají další svědectví. Veřejnost i státní představitelé jsou šokovaní. Za oběti se už postavil i prezident Emmanuel Macron.

Vše začalo hned zkraje ledna vydáním dvousetstránkové knížky. Žádné veledílo, žádní novodobí Buddenbrookovi. I když La Familia grande je knihou, ve které autorka Camille Kouchner popisuje historii své rodiny. Ne nezajímavě, naopak. Zavádí nás do prostředí takzvané kaviárové levice, francouzské novodobé buržoazie, vysokých postů, smetánky. Uvolněné atmosféry, svobodomyslnosti, Azurového pobřeží, knih, debat, vína, cigaret, sexu.

Právě to poslední však společností otřáslo nakonec nejvíc. Nejednalo se totiž o sexuální revoluci. Ale o sexuální zneužívání dítěte, přesněji autorčina bratra. Zneužívání se měl dopouštět její nevlastní otec Olivier Duhamel. Člověk, který si ve francouzské společnosti přisuzuje vysoké postavení a úctu jako politolog a profesor na Institutu politických věd SciencesPo v Paříži.

A právě tato šokující pravda v tak elitářském prostředí zvedla vlnu odporu. Francouzská společnost totiž zásahy do svobody každého jedince (a dítěte zvlášť) nemilosrdně trestá odsouzením, pohrdáním. Přiznání incestu v takovém případě nastavuje zrcadlo. Společnost, v které jsou lidská práva podstatou fungování, se najednou musí vypořádat s nespravedlností a zneužíváním.

Žádné odpuštění, žádné slitování

Odezva, kterou mělo doznání Camille Kouchner ve své knize, je ve Francii ohromná. Stovky lidí začali na sociálních sítích sdílet odkazy na #metooinceste (především se jednalo o ženy) a přidávali svá přiznání obětí sexuálního násilí ze strany některého ze svých příbuzných. A to hlavně v dětském věku.

V polovině ledna se na Twitteru objevilo i svědectví poslance Bruna Questela (LREM - La République En Marche). „Bylo mi jedenáct. Nikdy na to nezapomenu. Žádného odpuštění, slitování ani odpočinku se strůjce tohohle činu nedočká.”

Svědectví i výpovědi mají podle něj ostatním dodat odvahu a vystoupit ze stínu. I když vyjít s doznáním na veřejnost není vůbec jednoduché. Lidé podle poslance musí ukázat, že se o tomto problému má mluvit a musí se řešit a odsoudit. „Nesmíme se stydět,” řekla jedna z obětí.

Macron: Je potřeba udělat víc!

Prezident Emmanuel Macron se ve svém videoprohlášení na sociálních sítích postavil na stranu obětí a žádá zastupitele i vládu o urychlené řešení a ochranu dětí a mladistvých. „Jsme tady. Posloucháme vás. Věříme vám. Už nikdy nebudete sami,” řekl prezident obětem incestů.

Jeho sdělení mělo podle mediálních analýz dvě hlavní roviny. Dát najevo, že oběti se mohou bez problému svěřit se svým traumatem. Stát tak jinak řečeno chce podat pomocnou ruku a problém řešit. Druhým aspektem je trestání a potlačení takového jednání a útoku. Incest byl ve společnosti z velké části tabu, teď se takové mlčení ve Francii musí prolomit a více se zmedializovat. To dal najevo i Macron svým nenadálým vystoupením právě na toto téma. Pokud se o incestech bude víc mluvit, lidé si obětí budou víc všímat.

Stát chce obětem pomoc i finančně. Začít by tak měl platit systém péče hrazený pojišťovnou - psychologická pomoc jednotlivcům i posílení odborníků (dětských psychologů) na základních případně středních školách.

Proti incestům ale i omertě

Zneužívání dětí a incesty se staly ve Francii tématem i na legislativní úrovni. Francouzským Senátem prošel prvním čtením návrh zákona o přísnějším potrestání za sexuální zneužívání dětí mladších 13 let.

Podle autorky návrhu, senátorky Annick Billon (UDI - Union des démocrates et indépendants) je nutné, aby si útočník jasně uvědomoval a neignoroval věk dítěte, své potenciální oběti. Ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti byl zatím zdrženlivý. Hlavní důvod ministerských pochybností tkvěl v prahu, tedy věkové odpovědnost. Vše bude projednávat v nadcházejících týdnech, prohlásil ministr.

Pokud by byl návrh zákona proti zneužívání dětí ve Francii přijat, znamenal by i přitvrzení trestní sazby a to až třicet let odnětí svobody pro útočníka.

Kniha La familia grande víc než cokoliv jiného ale podnítila k řešení i jiného problému spojeného s incesty. Legislativa by totiž mohla trestat i ty, kteří o činu proti dítěti ví nebo věděli a neoznámili ho. Jinými slovy „zákon proti mlčenlivosti a omertě”. Aby se už nestalo to, co v rodině Camille Kouchner, kde se o incestu nesmělo mluvit, problém se ignoroval a útočník tiše toleroval.
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 5
ve věku do: 11
Dal: 1117 poděkování
Dostal: 453 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Je to vážné téma. Ale tohle opravdu pobavilo:
Cykle02 píše: úterý 19. 1. 2021, 9:12:42 „Tyto tweety poukazují na to, co nám říkají profesionálové už léta: pachatelé incestu nejsou příšery číhající v jeskyních, ale otcové, bratři, strýcové…
Kasz
Administrátor
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku do: 27
Dal: 1183 poděkování
Dostal: 2949 poděkování

Nový příspěvek od Kasz »

Cykle02 píše: úterý 2. 2. 2021, 8:41:33 „Mám každodenní styk se svojí třináctiletou dcerou. Proč chcete lidem odpírat trochu štěstí?” Záznam z TV pořadu Les Dossiers de l'écran z roku 1986 dnes šokuje. V té době jej vysílala veřejnoprávní francouzská televize a otevřeně se chtěla dotknout otázek zneužívání. Výpovědi některých respondentů se ale přešly.
Ta zkrácena citace nevyznívá pro Cykleho moc dobře… :D Ale, proč ji zvýrazňuju - nedal by se někde najít ten záznam? Protože obecně jsem nedůvěřivý k informacím tohoto typu - někdo mluví o záznamu, ale kde ten záznam je? A ještě větší záhadou mi je, že by v té době v roce 1986 takovou informaci National Gendarmerie neřešila?

Zkrátka informace je třeba ověřovat. Že by něco takového bylo odvysíláno a nic by se nedělo, se mi zdá jako krajně nepravděpodobné.
Československá pedofilní komunita – již 10 let s Vámi! ❤️💙
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: úterý 2. 2. 2021, 14:34:59 nedal by se někde najít ten záznam?
Kasz píše: úterý 2. 2. 2021, 14:34:59 A ještě větší záhadou mi je, že by v té době v roce 1986 takovou informaci National Gendarmerie neřešila?
Sedmdesátá a osmdesátá léta byla v západní Evropě ve znamení sexuální revoluce. V roce 1986 v Holandsku stále ještě vycházel časopis Lolita (wiki).

EDIT: Náladu a zákony ve Francii v té době popisuje hezky třeba tento článek. Jednoduše a nekorektně lze shrnout větou "Dvanáct? Tak to je pohoda."
Naposledy upravil(a) Marco Freeman dne úterý 2. 2. 2021, 19:29:33, celkem upraveno 3 x.
Důvod: Video zarovnáno na střed.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Tý jo, ono to fakt existuje, tak teď ještě umět francouzsky. Neumí někdo a nemohl by najít tu konkrétní pasáž v tom videu? A zároveň ji přeložit? I to, jak na to reaguje moderátor? Přijde mi to jak z jiného světa, z jiné planety.
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: úterý 2. 2. 2021, 14:34:59 A ještě větší záhadou mi je, že by v té době v roce 1986 takovou informaci National Gendarmerie neřešila?
Dreamer píše: úterý 2. 2. 2021, 15:04:33 Náladu a zákony ve Francii v té době popisuje hezky třeba tento článek.
Ten článek opravdu stojí ze přečtení celý, a může objasnit proč policie nic nedělala. Také dobře poslouží jako připomínka, že nálady ve společnosti se mění, a co bylo ještě nedávno tolerováno dnes už není, a zítra to může být zase naopak. Malý velmi volně přeložený extrakt:

Francouzské zákony sice pracují s pojmem sexuální zletilosti (v 19-tém století 11 let, později 13 let a od roku 1945 15 let), ten ale neznamená totéž co jinde používaný "age of consent". V roce 2005 případ zneužití tří dětí mladších 5 let vedl nejvyšší soud k rozhodnutí, že "u případů zahrnujících děti velmi mladého věku se předpokládá přítomnost nátlaku", ale věk samotný byl ponechán k posouzení na soudcích. V roce 2010 byl přijat zákon, že "rozdíl věku" může způsobit "morální nátlak", ale konkrétní věk nebo věkový rozdíl v zákoně stanoven nebyl. V roce 2015 nejvyšší soud znovu potvrdil, že ve Francii neexistuje žádná věková hranice pro sexuální vztahy. V roce 2016 "rada pro rovnost mužů a žen" doporučila zavedení fixního "age of consent" na 13 let věku.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: úterý 2. 2. 2021, 14:34:59Ta zkrácena citace nevyznívá pro Cykleho moc dobře… :D
Jedno jak to vyznívá, hlavně že mi to zvedne Hirschův index *lol*
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

Cykle02 píše: úterý 2. 2. 2021, 17:48:24 Jedno jak to vyznívá, hlavně že mi to zvedne Hirschův index *lol*
Wikipedie píše:Hisrchův index udává, kolik článků daného autora dosahuje citovanosti vyšší, než je pořadové číslo článku dle počtu citací. Jde o jeden z indexů citačního ohlasu vědeckých článků, publikovaných jedním vědeckým pracovníkem.
Gratuluji, pane docente, Ph.D. :D
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Dal: 1067 poděkování

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

Dreamer píše: úterý 2. 2. 2021, 17:14:01Francouzské zákony sice pracují s pojmem sexuální zletilosti (v 19-tém století 11 let, později 13 let a od roku 1945 15 let), ten ale neznamená totéž co jinde používaný "age of consent". V roce 2005 případ zneužití tří dětí mladších 5 let vedl nejvyšší soud k rozhodnutí, že "u případů zahrnujících děti velmi mladého věku se předpokládá přítomnost nátlaku", ale věk samotný byl ponechán k posouzení na soudcích. V roce 2010 byl přijat zákon, že "rozdíl věku" může způsobit "morální nátlak", ale konkrétní věk nebo věkový rozdíl v zákoně stanoven nebyl. V roce 2015 nejvyšší soud znovu potvrdil, že ve Francii neexistuje žádná věková hranice pro sexuální vztahy. V roce 2016 "rada pro rovnost mužů a žen" doporučila zavedení fixního "age of consent" na 13 let věku.
Autor toho článku vychází z předpokladu, že "age of consent" je, když se sex pod danou věkovou hranicí automaticky považuje za znásilnění, bez ohledu na to, zda pachatel použil násilí nebo ne (statutární znásilnění). To je podle mě chybná definice. Autor by místo "age of consent" měl použít termín "věková hranice statutárního znásilnění" nebo něco podobného. "Age of consent" je podle mě věková hranice, pod kterou můžete mít se sexem právní problémy, které byste nad touto hranicí neměli - bez ohledu na to, jestli se sex pod touto hranicí nazývá znásilněním nebo pohlavním zneužitím.

Kdyby autor použil svou definici pojmu na Česko, musel by dospět k závěru, že u nás také "age of consent" nemáme. Reskeptive máme, ale není přesně definovaný v zákoně a podle rozhodovací praxe soudů je to cca 6 let. Pouze pod tento věk se nezkoumá, zda pachatel použil násilí, a automaticky se to považuje za znásilnění. Nad tento věk až do 15 let je sex sice také nelegální, ale rozlišuje se mezi znásilněním a (nenásilným) pohlavním zneužitím. Naposledy jsme o tom diskutovali tady.
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK

Gabriel Svoboda píše: středa 3. 2. 2021, 0:02:08 Autor toho článku vychází z předpokladu, že "age of consent" je, když se sex pod danou věkovou hranicí automaticky považuje za znásilnění, bez ohledu na to, zda pachatel použil násilí nebo ne (statutární znásilnění). To je podle mě chybná definice. Autor by místo "age of consent" měl použít termín "věková hranice statutárního znásilnění" nebo něco podobného.
Máš pravdu. Zajímavé je, že jsem našel i další články (dokonce z roku 2020) diskutující, zda by měl ve Francii být "age of consent" zaveden, přitom zjevně nějakou alternativu umožňující postihnout jakýkoliv sex s dítětem pod 15 let mají. Možná jde opravdu jen o výši sazby, případně složitost dokazování u soudu. I přes nedostatečný právní výklad ten odkazovaný článek dobře popisuje, že Francie byla v sedmdesátých a osmdesátých letech uvolněná (nebo alespoň rozpolcená) v náhledu na sexuální aktivity dospělých s dětmi, což může vysvětlovat absenci postihu toho pána z TV pořadu.
pbd
Administrátor
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Dal: 219 poděkování
Dostal: 277 poděkování

Nový příspěvek od pbd »

píše: úterý 2. 2. 2021, 8:41:33 „Mám každodenní styk se svojí třináctiletou dcerou. Proč chcete lidem odpírat trochu štěstí?” Záznam z TV pořadu Les Dossiers de l'écran z roku 1986 dnes šokuje. V té době jej vysílala veřejnoprávní francouzská televize a otevřeně se chtěla dotknout otázek zneužívání. Výpovědi některých respondentů se ale přešly.
Kasz píše: úterý 2. 2. 2021, 16:06:45 Tý jo, ono to fakt existuje, tak teď ještě umět francouzsky. Neumí někdo a nemohl by najít tu konkrétní pasáž v tom videu? A zároveň ji přeložit? I to, jak na to reaguje moderátor? Přijde mi to jak z jiného světa, z jiné planety.
Příslušná pasáž je v čase 50:29, ale neříká ji přímo nikdo z účastníků debaty. Někdo od policie (ale nerozumím úplně tomu, když ho na začátku představuje), cituje několik svědectví a mezi nimi i tento výrok.

V pořadu vystupuje žena, jejíž manžel zneužíval jejich dceru (kterou neměl rád, nadával jí a bil ji), dále žena, která byla v patnácti zneužívána otcem (otěhotněla, pokud jsem dobře rozuměl, svedla to ze strachu z otce na bratra a nikdo to dál neřešil) a ještě jedna paní zneužitá ve čtrnácti otcem (ta to nikomu neřekla, protože nedokázala pochopit, jak by to její otec mohl udělat). Další účastníci ve studiu jsou různí odborníci a na telefonu ten policista nebo někdo jiný, kdo se s těmito případy setkává. Žádný pachatel, který by se tam k incestu přiznával a nebo jej obhajoval tam není.
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

pbd píše: pondělí 8. 2. 2021, 13:07:12 Příslušná pasáž je v čase 50:29, ale neříká ji přímo nikdo z účastníků debaty. Někdo od policie (ale nerozumím úplně tomu, když ho na začátku představuje), cituje několik svědectví a mezi nimi i tento výrok.

Čili je to trochu jinak, než jak je prezentováno v tom článku?
pbd
Administrátor
ve věku od: 0
ve věku do: 10
Dal: 219 poděkování
Dostal: 277 poděkování

Nový příspěvek od pbd »

Kasz píše: úterý 9. 2. 2021, 0:40:27
pbd píše: pondělí 8. 2. 2021, 13:07:12 Příslušná pasáž je v čase 50:29, ale neříká ji přímo nikdo z účastníků debaty. Někdo od policie (ale nerozumím úplně tomu, když ho na začátku představuje), cituje několik svědectví a mezi nimi i tento výrok.
Čili je to trochu jinak, než jak je prezentováno v tom článku?
Ne trochu, ale úplně :) Kdyby se na stejné téma dělala debata dnes v ČR, vypadala by nejspíš velmi podobně. Vystupují tam dvě ženy, které jsou obětmi pohlavního zneužití (v debatě ale používají termín incest) a jedna matka zneužité dívky a ty popisují svoje negativní zkušenosti. Spolu s nimi několik odborníků, kteří se snaží popsat či vysvětlit příčiny tohoto chování, popisují pachatele a negativní důsledky pro oběti a ten (nejspíš) policista, líčí své zkušenosti a jako odstrašující příklady uvádí, co mu při výslechu řekli někteří pachatelé, tedy i tu větu o každodenním styku. Možná že byl pořad "šokující" v tom, že vůbec veřejně mluvil o tomto problému, ale žádné šokující přiznání obhájce incestu či spíš pohlavního zneužívání nebo vůbec nějaká polemika o závadnosti tohoto jednání tam není. Na Novinky.cz opravdu vytáhli jednu větičku a udělali z té debaty na francouzské televizi něco úplně jiného.
podivin
Člen skupiny ČEPEK
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 764 poděkování
Dostal: 404 poděkování

Nový příspěvek od podivin »

pbd píše: úterý 9. 2. 2021, 12:28:21 Na Novinky.cz opravdu vytáhli jednu větičku a udělali z té debaty na francouzské televizi něco úplně jiného.
Tak to je fakt hrozný, když se člověk nemůže spolehnout na zpravodajské servery se zdrojem v jazyce, kterému nerozumí :( Aneb všechno je to bulvár, stejně tak jako Tuna.

Ještěže se o zprávy vůbec nezajímám.

Mimochodem, ty fakt umíš francouzsky nebo ti to někdo překládal?
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Kasz
Administrátor

Nový příspěvek od Kasz »

pbd, moc ti děkuji za to zjištění, jak je to v originálu doopravdy. Opravdu se mi nechtělo věřit, že by někdo byť v 80. létech neřešil v TV výrok o tom, že spí denně se svou 13letou dcerou. Byl to pořad o zneužívání a rozhodně i tehdy to bylo trestné, nikoliv tolerované. Tak už jsem klidný. :)
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK

Kasz píše: úterý 9. 2. 2021, 13:29:58 Byl to pořad o zneužívání a rozhodně i tehdy to bylo trestné, nikoliv tolerované. Tak už jsem klidný. :)
Taky to mohlo být trestné, ale přehlížené.

Jinak po dalším studiu dávám za pravdu Gabrielovi. Všechny ty články co mluví o tom, že ve Francii neexistuje age of consent ve skutečnosti mluví absenci věku, pod který jde o automaticky o "statutární znásilnění", další články třeba tady: The Independent, France 24. Praktický rozdíl je v tom, že při sexu s osobou mladší 15-ti let, který ale není znásilněním, jde ve Francii hříšník nejčastěji před prvoinstanční soud nazývaný "Tribunal correctionnel", který může uložit maximální sazbu 10 let. Zavedení age of consent by znamenalo, že každý sex s dítětem by byl považovaný za znásilnění a hříšník by šel před soud, který může uložit vyšší sazbu.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Francií hýbe případ mladé ženy, kterou podle jejích slov před lety jako nezletilou znásilnilo dvacet hasičů. Kauzu nyní probírá nejvyšší soud. Podporu ženě vyjádřily v neděli při manifestaci stovky lidí, kteří se domáhali spravedlnosti a kritizovali „misogynní“ kulturu.

Julie tvrdí, že ji pařížští hasiči znásilňovali po dobu dvou let. V případě prvního nedobrovolného styku jí prý bylo třináct let. Ve svém deníku píše, že byla „paralyzovaná strachem“, uvádí list The Guardian.

Muži se k ní dostali prostřednictvím hasiče Pierra, který jí v roce 2008 pomáhal s těžkým záchvatem úzkosti. Z lékařského spisu získal telefonní číslo. Julie tvrdí, že ji pak začal bombardovat „láskyplnými zprávami“. Požádal ji, aby se před webovou kamerou svlékla. Když vyhověla, předal její číslo dalšímu hasiči, popisuje.

Hasiči k dívce kvůli jejímu špatnému zdravotnímu stavu docházeli pravidelně. „Udělala jsem pro ně dokonce dort,“ řekla matka dívky Corinne. „Byli jsme vděční, že se o Julii starali, když byla nemocná.“

Corinne tvrdí, že Pierre její dceru v roce 2009 znásilnil, zatímco ona byla na procházce se psem. „Myslela jsem, že by byl poslední, kdo by něco takového mohl udělat, protože jí tolikrát pomohl a viděl, jak je zranitelná.“

Pierre poté Julii údajně znásilnil i ve svém bytě, zatímco byl v uniformě, a postupně se k němu připojili i další dva kolegové, též v uniformách. V průběhu dvou let měla Julie údajně sex s dvaceti hasiči z různých stanic.

Julie se matce svěřila v roce 2010 a ta následně podala žalobu. Dva vyšetřovaní muži přiznali, že měli s Julií „skupinový sex“, když byli ve službě a měli na sobě uniformy. Další uvedl, že měl s dívkou sexuální styk na toaletě v pařížské nemocnici. Obvinění se hájí, že dívka ke všemu dala souhlas.

Soud začal v roce 2011, trval devět let. Stanuli před ním jen tři z obviněných. Soudce došel k závěru, že dívka s aktem souhlasila a že se tedy jedná o sexuální obtěžování, nikoliv znásilnění.

Sexuální obtěžování nezletilých je v zemi trestáno až sedmi lety, znásilnění až dvaceti. Oběť znásilnění musí dokazovat, že k činu došlo bez jejího souhlasu.

Julie se z rozsudku zhroutila a pokusila se o sebevraždu. Rodina se s rozhodnutím nesmířila. Případ ve středu bude řešit Kasační soud, nejvyšší francouzský řádný soud.

Na podporu dívky se v neděli pořádaly demonstrace. Aktivistky za práva žen požadují, aby v soudech skončila „kultura misogynie“ a muži byli potrestáni přísněji.

Francie nemá doposud stanovený „věk souhlasu“ neboli legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku. Tamní Senát v lednupodpořil návrh zákona, který by z každého sexuálního styku dospělého s obětí mladší třinácti let učinil trestný čin. Třináctileté a starší děti by ale stále musely prokazovat, že sex proběhl bez jejich souhlasu. Aktivisté požadují, aby se věk zvedl na patnáct let.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Ve Francii v posledních týdnech padlo několik závažných obvinění z nedobrovolného incestu a znásilnění, která vznesli potomci známých osobností. Týkají se představitelů filmového průmyslu či významného politologa, což vedlo k rezignaci šéfa prestižní vysoké školy Sciences Po. Další stovky lidí se svěřují se svými negativními zkušenostmi mimo jiné na sociálních sítích. Francouzská vláda už připustila změnu zákona, který by nově jakýkoliv sexuální styk s osobou mladší patnácti let považoval za trestný čin a případný souhlas nezletilého by nehrál roli.

Například ve čtvrtek na policii vypovídala o údajném zneužívání dcera francouzského herce Richarda Berryho Coline, k incestu podle ní došlo v polovině 80. let, píše agentura AFP. Coline Berry-Rojtmanová obvinila svého otce a jeho tehdejší partnerku ze znásilnění a sexuálního obtěžování v době, kdy jí bylo šest až deset let, píší francouzská média. Herec veškerá obvinění odmítl, případem se začala zabývat policie.

Ve středu policie zadržela Dominiquea Boutonnata, předsedu francouzského Národního centra pro kinematografii (CNC), jehož v říjnu z pokusu o znásilnění obvinil jeho kmotřenec. K činu údajně došlo o letních prázdninách v Řecku v srpnu 2020, kmotřenci bylo tehdy 21 let. Boutonnat prostřednictvím svého advokáta obvinění odmítl.

Boutonnat vede CNC od léta 2019, jeho jmenování bylo velmi diskutované, protože dlouho působil jako ekonom a do světa filmu pronikl až v posledních letech. Produkoval desítky filmů, včetně Nedotknutelných.

Od konce ledna se policie zabývá také obviněním ze „znásilnění nezletilého“, kterého se podle jeho synovce údajně dopustil televizní producent Gérard Louvin, za spolupachatale synovec označil i jeho manžela. Synovec Olivier, kterému je dnes 48 let, listu Le Monde popsal, jak ho oba muži na začátku 80. let nutili k masturbaci a k orálnímu sexu. Chlapci tehdy bylo deset let. Pár veškerá obvinění striktně odmítá.

Sérii oznámení spustila kniha

Vlnu veřejných oznámení o zneužívání spustila před měsícem svou knihou právnička Camille Kouchnerová, když obvinila z incestu svého nevlastního otce politologa Oliviera Duhamela. V knize „La Familia grande“ Kouchnerová tvrdí, že Duhamel koncem osmdesátých let opakovaně sexuálně napadl jejího tehdy dospívajícího bratra-dvojče. Vše prý trvalo déle než dva roky. Pravdivost výpovědi bratr potvrdil.

Duhamel kvůli skandálu už odstoupil z postu předsedy Národní nadace politických věd (FNSP). Skandál přiměl k demisi i Frédérica Miona, ředitele prestižní francouzské vysoké školy politických věd Sciences Po, na které Duhamel působil. Mion rezignoval poté, co vyšlo najevo, že o obvinění na Duhamelovu adresu už dříve věděl a nic nepodnikl.

Kniha také spustila celou řadu obvinění a prohlášení například na sociálních sítích. Podle webu stanice Radio France International se obětí incestu v dětství či dospívání stal ve Francii podle odhadů každý desátý člověk.