Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Francie v šoku, politolog měl zneužívat syna zakladatele Lékařů bez hranic (iDnes.cz)

Reakce na články z médií (tisk, rozhlas, televize, internet, ...) a diskuze o nich.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1187 poděkování

Francie v šoku, politolog měl zneužívat syna zakladatele Lékařů bez hranic (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Prominentní francouzský politolog Olivier Duhamel po obvinění ze sexuálního obtěžování nevlastního syna rezignoval na funkci předsedy Národní nadace politických věd. O zneužívání, které se údajně odehrálo na konci osmdesátých let, napsala ve své knize Duhamelova nevlastní dcera, právnička Camille Kouchnerová. Odhalení způsobilo ve Francii pozdvižení.

Kniha s titulem „La Familia grande“ vyjde ve Francii ve čtvrtek 7. ledna, ale její úryvky zveřejnil list Le Monde už nyní. Autorka tvrdí, že Olivier Duhamel opakovaně sexuálně napadl jejího bratra-dvojče, když jim bylo čtrnáct let. Vše podle ní trvalo přes dva roky.

Bratr se svěřil sestře a později vše řekli také matce, historičce Evelyne Pisierové, která se ale postavila na stranu svého o deset let mladšího manžela. Otcem dětí je Bernard Kouchner, někdejší ministr zdravotnictví a zahraničních věcí a zakladatel nevládní organizace Lékaři bez hranic.

Kouchner a Pisierová spolu měli tři děti: Julien, Camille a její dvojče. Pár se rozvedl v roce 1980. Než se vdala za Duhamela, měla Pisierová čtyřletý poměr s kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

Kouchnerová se rozhodla o údajném zneužívání napsat až po matčině smrti v roce 2017. Spisovatelka dala svému bratrovi v knize jméno Victor. Uvedla, že její matka si odmítla děsivou pravdu přiznat, protože se chtěla za každou cenu vyhnout skandálu a bála se, že přijde o své postavení.

Victor svou sestru prosil, abych tajemství zachovala. „Pokud budeš mluvit, zemřu. Moc se stydím. Pomoz mi říct mu ne, prosím,“ měl údajně říct.

Měla jsem to někomu říct, lituje sestra

„Bylo mi čtrnáct a dopustila jsem, aby se to stalo. Bylo mi čtrnáct a nic jsem nikomu neřekla. Proč by měl on mít právo žít si v klidu po svém, když nás to pronásleduje,“ píše pětačtyřicetiletá spisovatelka. Pravdivost tvrzení potvrdil listu Le Monde sám bratr, který měl být Duhamelovou obětí.

„Stal jsem se terčem osobního útoku, a abych ochránil instituce, ve kterých pracuji, vzdávám se svých funkcí,“ napsal sedmdesátiletý Duhamel, jenž působí také jako moderátor v rádiu Europe 1 a v televizní stanici LCI.

Dodal, že „nemá, co by k této záležitosti řekl.“ Národní nadace politických věd (FNSP) oznámila, že Duhamelovu demisi přijala. Její ředitel Frédéric Mion uvedl, že ho obvinění šokovalo.

Kouchnerová dodává, že „incest“, jak chlapcovo zneužívání popsala francouzská média, se stal více než jednou a byl veřejným tajemstvím mezi přáteli a rodinou, kteří byli požádáni, aby nic neřekli. „Moje kniha líčí, kolik lidí to vědělo,“ popsala Kouchnerová podle listu The Guardian.

Duhamelovi postih po letech nehrozí

„Řekla jsem si, že to musím udělat právě proto, že je moje rodina tak známá. Nemohla jsem dál mlčet. Tato kniha se zrodila z nutnosti vydat svědectví o incestu. Nenapsala jsem to jménem svého bratra, ale pro sestry, neteře, všechny ty, jichž se incest týká,“ dodala.

Její otec, Bernard Kouchner, vydal prohlášení prostřednictvím svého právníka. „Bylo odhaleno velké tajemství, které na nás velmi dlouho tížilo. Obdivuji odvahu své dcery Camille,“ uvedl.

Duhamel, někdejší europoslanec a autor slavného díla Levice a pátá republika, je také prezidentem vlivného mužského klubu Le Siècle, k jehož členům patří přední politické, ekonomické, kulturní a mediální osobnosti. Je synem bývalého ministra zemědělství a kultury Jacqua Duhamela.

The Guardian připomíná, že proti Duhamelovi nelze v souvislosti se zneužíváním podat žalobu, protože vše už bylo promlčeno.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 383 poděkování
Dostal: 1187 poděkování

Re: Francie v šoku, politolog měl zneužívat syna zakladatele Lékařů bez hranic (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Kateřina Šafaříková: Kdo převezme funkci mírotvorce po Angele Merkelové, je zatím nejisté

Do čela Křesťanskodemokratické unie kancléřky Angely Merkelové byl před pár dny zvolen ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. Post kancléře mu však připadnout nemusí.

Hostem byla redaktorka týdeníku Respekt Kateřina Šafaříková.

Příjemný den přeje Zita Senková. Následující půlhodina přinese zejména reflexi událostí ve světě. Hostem je Kateřina Šafaříková, redaktorka týdeníku Respekt, dobrý den.

Dobrý den.

(První polovina rozhovoru je na jiné téma)
► Ukázat spoiler

S Kateřinou Šafaříkovou, redaktorkou týdeníku Respekt otevřeme téma, které hýbe Francií. Vlivný politolog sedmdesátiletý Olivie Duhamel donedávna předseda Národní nadace pro politické vědy byl obviněn, že v osmdesátých letech zneužíval svého nezletilého, nevlastního syna, kterému bylo tehdy 14 let. V knize, která ve Francii vyšla před týdnem, to popisuje nevlastní dcera politologa a významná francouzská právnička Camille Kouchnerová. Padlo, Kateřino, ve Francii poslední tabu, sexuální zneužívání dětí ve vlastních rodinách?

Neumím říci, jestli to bylo poslední tabu, ale minimálně to je tedy obrovské tabu. Já jsem zrovna včera četla takový velký editorial deníku Le Monde, který vlastně oslavuje, paradoxně by se dalo říci, oslavuje tu knihu, tedy vámi zmiňované Camille Kouchnerové a říká, že to je vlastně skvělé, co ta kniha otevřela a jakou následně debatu vyvolala, protože ta kultura popírání a mlčení, tohoto tedy násilí páchaného na dětech, byla podle šéfredaktora Le Mondu vlastně už neudržitelná a je skvělé, že se o této dlouholeté bolesti, dalo by se říci, francouzské společnosti nebo francouzské kultury teď mluví.

Mimochodem právě zmíněný deník Le Monde zveřejňuje úryvky z té knihy. Mimo jiné se tam dočteme, jak se matka toho kluka, který se jí nakonec svěřil, rozhodla chránit manžela a mlčela také stejně jako přátele samotného manželského páru. Ono na sociálních sítích se vyrojily desetitisíce osobních výpovědí o incestech ve francouzských rodinách. Obětem bylo třeba 5 nebo 8 let. Podle listopadového průzkumu agentury Ipsos zažil incest ve Francii každý desátý obyvatel. Reagoval na to vlastně sám politolog, muž, rezignoval ze své prestižní funkce.

Nereagoval, přesněji řečeno Olivie Duhamel řekl, že se k tomu tedy nebude vyjadřovat, že to nebude komentovat. To znamená on to nijak nepopřel. Okamžitě reagoval, tedy pardon, rezignoval na všechny svoje veřejné funkce. Nejenom tedy na to vedení té slavné pařížské školy politických věd /nesrozumitelné/, ale ne všechny další. Měl pořad rozhlasový, mimo jiné televizní, tak to všechno samozřejmě skončilo. Nicméně k tomu samotnému aktu se odmítl vyjádřit, což pro řadu Francouzů samozřejmě bylo potvrzením pravdy i proto, že tedy bratr Camille Kouchnerové, tedy ta oběť tehdy v zásadě na dotazy francouzských novinářů potvrdil, že to co jeho sestra píše, tak tedy je pravda. Ale zároveň tedy tou reakcí Duhamel potvrdil to, že ve Francii panovala dlouho poměrně vlastně šílená kultura mlčení o těchto věcech, které samozřejmě měla za následek zničené zdraví, duševní zdraví a zničené životy určitě stovek, ne-li prostě tisíců lidí.

Mimochodem otcem paní Kouchnerové a jejího bratra je Bernard Kouchner, někdejší ministr zdravotnictví a zahraničních věcí a zakladatel nevládní organizace Lékaři bez hranic. Tam jsou ty rodinné vztahy složitější.

Ano přesně tak a o to vlastně ten případ více hýbe Francií, protože mimochodem ta knížka se tedy Camille Kouchnerové jmenuje Velká rodina La Grande familia. A v tomto italském jaksi názvu a vlastně kvůli tomu, že šlo o tuto velkou rodinu, v zásadě o velmi jaksi integrální součást francouzské, intelektuální, společenské elity, tak o to víc ten případ samozřejmě vyvolává pozornost, řadu otázek, zkrátka a dobře, že někdo, kdo založil velmi funkční a na nějaké etického, humanitní, humánní bázi založené organizace jako právě Bernard Kouchner, takže také vlastně mlčel, ačkoliv od své dcery Camille minimálně v náznacích věděl. Byť ne třeba do detailů, co se zkrátka a dobře jeho synovi, jeho vlastnímu synovi stalo, když mu bylo těch 13, 14 let a přesto to neproblematizoval právě proto, že byl tedy součást té elity a protože se to takzvaně ve Francii neříkalo podobné věci.

Jedna věc je nějaká ta morální rovina, další je legislativa. Francouzští senátoři na aféru už zareagovali. Schválili nový zákon na ochranu nezletilých před sexuálním zneužíváním. Ten před dvěma lety navrhla tehdejší ministryně pro rovné příležitosti. Jak to tedy bude nyní nově regulováno?

Pokud tedy skutečně ten zákon projde i vlastně celým tím legislativním procesem a vstoupí v platnost, tak děti budou lépe chráněni v tom, že budou mít větší možnost, jaksi ohlášení té dané věci. Dostanou psychologickou pomoc, bude se jim možná nabízet i nová identita. Počítá se s rozšířením azylových domů eventuálně pro děti a v drtivé většině tedy i s matkami, pro nějaké třeba dočasné pobývání, protože 98 % pachatelů těchto činů jsou muži a matky jsou ty potom, které s těmi dětmi nějakým způsobem to řeší. Nicméně co tedy chybí zatím, a to je ta legislativní práce, která francouzskou vládu, respektive francouzský parlament teprve čeká, a to je popasovat se s tím, jestli ten incest, o kterém se bavíme, nevytáhnout ze současné francouzské legislativy a neudělat z něj vlastně samostatný, svébytný trestný čin, protože v současné době to je tak, že to je velmi silná, přitěžující okolnost, tedy sexuálního násilí páchaného na dětech. Nicméně není to samostatný trestný čin a několik organizací teď na základě té kampaně, která mimochodem má název i hashtag na sociálních sítí me too incest. Tak vlastně právníci a a tedy členové této kampaně nyní vlastně žádají, aby právě byl incest jaksi kodifikován jako samostatný trestný čin.

Dosud ve Francii platilo, že pokud dítě s pohlavním stykem souhlasí, tak soud kvalifikoval jednání dospělé osoby, pachatele pouze jako sexuální obtěžování. Ono je možná až překvapivé, když začnete hledat a najdete v kolika evropských zemích není incest trestný.

Je to tak. Velmi pravděpodobně to souvisí, byť teda bych možná neměla až tak generalizovat, ale zkrátka a dobře s takovým nějakým přesvědčením, že tedy, když k tomu dojde v rodině, tedy u malého dítěte, nejčastějšími pachateli mimochodem jsou dědečkové a strýčkové, tak je to pravděpodobně něco, s čím asi to dítě nějakým způsobem souhlasilo, protože přece není možné, aby s dědečkem někam pravidelně odcházelo nebo se strýčkem někam odcházelo. A pak je tady určitý vliv intelektuální elity, jak tedy zejména francouzské ale obecně evropské a sice, že v šedesátých letech zmínila bych třeba Jeana Paula Sartra, tito myslitelé vlastně říkali, že i dítě, aniž by teda samozřejmě mysleli sedmileté dítě. Zpravidla se tedy bavili o dětech 13, 14, 15 let, ale vlastně razili tezi v rámci té vlny otevřené lásky, tak razili tezi, že i dítě má nárok na fyzickou slast. Tudíž, že i nějakým způsobem v tomto smyslu fyzický kontakt s dítětem by neměl být a priori trestný. A tato věc evidentně nějak se chytla, minimálně v části jiné západoevropské, možná bych měl říkat i evropské elity, protože od té naší části světa máme v tomto smyslu myslím relativně málo informací, ale jenom na dokreslení, před 12 lety se pokoušel nebo před 13 lety se pokoušela skupina můžu tedy v Holandsku založit vyloženě pedofilní stranu. Nakonec to samozřejmě soud nepovolil, ale pokus tady byl.

Kateřina Šafaříková z týdeníku Respekt. Děkuji za váš čas i postřehy a přeji hezký den, na slyšenou.

Děkuji, na slyšenou.

Příjemný poslech dalších pořadů Dvojky přeje Zita Senková.
...a o jakých tématech se po dnešním Googlení začne na ČEPEKu mluvit?
Gabriel Svoboda
Na trestné lavici
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 4
Kontakt: [email protected]
Výkřik do tmy: https://www.youtube.com/watch?v=y19uKiha-fw
Dal: 1067 poděkování

Re: Francie v šoku, politolog měl zneužívat syna zakladatele Lékařů bez hranic (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Gabriel Svoboda »

O incestu a o incestu ve Franciii už tu témata máme, dost možná bych všechna tři témata sloučil.

Redaktorka Zita Senková a respondentka Kateřina Šafaříková se diví, v kolika evropských zemích není incest trestný, ale vůbec se nezmiňují o dobrovolném incestu mezi dospělými a mluví výhradně o incestu na dětech. Působí to na mě, jako by se snažily naznačit, že incest je totéž co sexuální zneužívání dětí. Není. Trestnost incestu není potřeba. Incest na dítěti už trestný je jako sexuální zneužívání dětí, incest je přitěžující okolnost, takže není důvod přidávat další trestný čin. A trestnost dobrovolného incestu mezi dospělými rozhodně není nějaká samozřejmá věc, o které se ve slušné společnosti nepochybuje. V tématu, na kterém odkazuju výše, jsou dobré argumenty pro i dobré argumenty proti.
Jednorozec
Registrovaný uživatel
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 490 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

Gabriel Svoboda píše: sobota 30. 1. 2021, 14:02:46 O incestu a o incestu ve Franciii už tu témata máme, dost možná bych všechna tři témata sloučil.

Redaktorka Zita Senková a respondentka Kateřina Šafaříková se diví, v kolika evropských zemích není incest trestný, ale vůbec se nezmiňují o dobrovolném incestu mezi dospělými a mluví výhradně o incestu na dětech. Působí to na mě, jako by se snažily naznačit, že incest je totéž co sexuální zneužívání dětí. Není. Trestnost incestu není potřeba. Incest na dítěti už trestný je jako sexuální zneužívání dětí, incest je přitěžující okolnost, takže není důvod přidávat další trestný čin. A trestnost dobrovolného incestu mezi dospělými rozhodně není nějaká samozřejmá věc, o které se ve slušné společnosti nepochybuje. V tématu, na kterém odkazuju výše, jsou dobré argumenty pro i dobré argumenty proti.
Vzpomínám si na případ, kdy dva mladí lidé se do sebe normálně zamilovali a měli spolu dítě. Problém byl v tom že jim jaksi neřekli že jsou sourozenci. Oni to nevěděli byli vychováni v jiné rodině. K žádnému problému s genetikou naštěstí nedošlo, dítě bylo normální zdravé (důvod proč je incest problém je ve zvýšené pravděpodobnosti přenosu genetických vad na dítě), Bohužel jeden z jejich biologických rodičů (mám dojem že to byla matka) nenapadlo nic chytřejšího než jim to říct. Zcela nesmyslně jim a dítěti tím strašlivě ublížil oni už nedokázali žít spolu a navíc z nich udělali "uchyly" pro okolí....