Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci na PARAFILIK.CZ

Deti nevedia co su...

Diskuze o problematice dětí.
Mathias8
Registrovaný uživatel
Varování: 1
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 7
ve věku do: 12
Dal: 135 poděkování
Dostal: 424 poděkování

Deti nevedia co su...

Nový příspěvek od Mathias8 »

Dnesne deti, budem sa bavit o tich co maju 10 az 13 nevedia co su. Oznacuju sa za pansexualou a bisexualou. Ci lezby. Popripade z jednych 89 "modernych" ci kolko ich je .. sexualnych orientacii. Chvalia sa stim ostatnim. Zverejnuju fotky duhy na soc. sietach v popiskoch. Ked im vysvetlite co je to napriklad bisexualita idu sa s vami hadat, ze sa mylite.

Ako moze 10 alebo 11 rocne dieta vediet ze je napriklad pansexual? Mi sme o sebe zacali zistovat v tom veku ze sme iny a uvedomili si to az o niekolko rokov neskor. Oni su presvedceny uz teraz a navyse sa tim chvalia akokeby to bolo nieco cool.

Chapem ze je doba ina ale ajtak...
Su zmatene.

Je to asi ako ked sa citite zle a hladate na nete choroby co vam asi je. A zrazu zistite o sebe 50 chorob. Presne ako oni nevedia co su a hladaju. Pripisuju si sex orientacie ktore nemaju.

Co si vy o tom myslite? Mate v okoli alebo poznate take deti, ktore to o sebe tvrdia?
Mne je z toho zle..
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku od: 2
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 762 poděkování
Dostal: 404 poděkování

Re: Deti nevedia co su...

Nový příspěvek od podivin »

Je možné, že to je jen důsledek, sbírání lajků a zvyšování počtu subscriberů. Zajímalo by mne, co by takové dítě odpovědělo na otázku, z jakého důvodu se cítí být tím, co říká, že je a jaké indície ho k tomu závěru vedou. Příklad od nás. Když jste v mládí zjistili, nebo někteří jako já ve stáří, že jste pedo, tak jste si neřekli "chci být cool, budu se vydávat za pedofila". Ale nejdříve jste pozorovali nějaké nápovědy (zamilovanost do mladých holčiček), které vedly k tomu závěru. Já sám si pamatuju, jak jsem si říkal "tak holt mám rád děti", později "že bych byl pedofil, když mne tak holčičky přitahují?" a pak "tak jsem asi fakt pedofil". Ale pořád se považuji za muže (mám penis a miluju holčičky) a přestože mám pocit, že do tohoto světa nepatřím, nepotřebuji se vydávat za nějakou podivnou entitu. Takže by mne zajímalo, co o sobě ty děti zjistily, co je vedlo k tomu závěru.

A tady jsem našel konečně tu správnou otázku pro Zrcadlo: jaké chování a pocity vedly Zrcadlo k tomu, že si o sobě začal myslet, že je "to"?
Now I know that I am a dreamer, Believing in a world that isn't there
You are my little something, It's like you came from nothing, And now you're everything to me
Život nemá tlačítko Restart - promrhané roky nelze vrátit a prožít znovu
Marco Freeman
Administrátor
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 1
ve věku do: 7
Kontakt: [email protected]
Wickr Me: MarekVolny
Výkřik do tmy: ❀ Život by byl šíleně nudný bez šíleně dlouhých příspěvků. ❀
Dal: 901 poděkování
Dostal: 1759 poděkování

Nový příspěvek od Marco Freeman »

Správný nadpis by byl "dnešní děti touží po pozornosti". Což by nebyla nijak zvláštní novinka, neboť děti toužily po pozornosti i v dobách minulých. Jediný rozdíl je, že v dnešní době je samozřejmě zajímavé (a tedy strhuje pozornost) něco jiného, než co bylo tzv. "cool" v minulosti. Nevím jak teď, ale já si pamatuji, že určitou dobu bylo hodnoceno jako "cool" řezání se žiletkami. Spousta profilů hlavně mladých teenagerek měla potřebu si přímo do základních informací třeba na Instagramu psát, že se řežou, výjimkou nebyly ani rádoby estetické obrázky zobrazující sebepoškozování (které, pevně doufám, byly hlavně stažené z Googlu). To dlouhodobě mohlo a nemuselo souviset s tím, že určité roky bylo docela populární stylizovat se do podoby EMO.

V současnosti je tedy jednoduše určitý BOOM, který se týká LGBT. Do doby nedávné bylo to, že je někdo gay/lesba/bisexuál apod., bráno spíš jako nějaké tabu. V době současné už to tak není - takový člověk může říct, kdo je, aniž by ho drtivá většina lidí odsoudila (byť "blbečci" se stále najdou), naopak je ve společnosti znát postoj, že by člověk měl být hrdý na to, co je, a nestydět se to říct veřejně. Podobné je to i s genderem (který prosím není dobré míchat se sexuálními orientacemi), kdy v současnosti se vytváří lepší prostředí pro existenci transgenderů.

Stinná stránka v tomto posunu je (či může být, záleží na úhlu pohledu), že se tohoto posunu ve společnosti chytají i ti, u kterých bych jinou orientaci či odlišný gender příliš nepředpokládal. Tito lidé jdou potom nejvíc slyšet. A tak vznikají stovky pohlaví či stovky sexuálních orientací. Protože i mezi dospělými je dnes svým způsobem "cool" být odlišný.

A toto je ještě častější mezi mladými dospělými a puberťáky, kde to souvisí jak s touhou po pozornosti, tak i s tím, že dospívají a sami se hledají. A narozdíl od starších osob, které v době dospívání měly poměrně méně možností ohledně toho, co být (v případě transgenderů se maximálně vědělo, že se kluk může cítit jako holka a vice versa, v případě sexuality se vědělo o homosexualitě a bisexualitě), dnešní mladí lidé toho mají na výběr kopec, a to ať už z hlediska genderu, tak z hlediska sexuální orientace:
  1. The Complete List of All Genders (Wattpad.com)

2. 46 Terms That Describe Sexual Attraction, Behavior, and Orientation (Healthline.com)
A vzhledem k tomu, že napříč (spíše západním) světem je tento BOOM mezi mladými dospělými a teenagery, je poměrně přirozené, že si tento trend našel cestu i k dětem (nejen) u nás. Dle mě je to čistě očekávatelná situace, s níž nemůžu vyjádřit ani souhlas, ani nesouhlas, neboť tento průběh je prostě očekávatelný. Za sebe můžu akorát říct, že seznamy stovek genderů či desítek orientací jsou podle mě zbytečné - ne proto, že by se člověk nemohl cítit jinak, ale proto, že orientaci/gender mnohdy nejde vtěsnat do nějaké kategorie, takže by se reálně mohly vytvářet další a další a další a stejně by se našli lidé, kteří by se nedokázali zařadit ani do jedné z nich.

Píšeš, Mathiasi, že "dětí neví, co jsou". A to je zcela běžné, že děti neví, co jsou, že používají pojmy, o nichž netuší, co znamenají. To jsme dělali v jejich věku i my, jen v našem dětském věku frčely jiné věci než je popularizace sexuality a genderů. Je zcela běžné, že dítě neví, co je, zda je hetero/homo/bi či jinak zaměřené. To mě nijak nepřekvapuje. Nepřekvapuje mě ani potřeba dětí zkusit se někam zařadit, touha dětí po pozornosti či používání termínů, kterým nerozumí.

Protože děti se napříč věků chovají jako děti. Děti tohle dělají. A dělaly i v minulosti. Za pár let, až trochu dospějí (anebo až dospějí úplně), se budou smát a cítit tzv. "cringe" nad věcmi, co psali. A to pociťuji i já sám nad svými příspěvky z doby brzkých -nácti let, když si je mám tu možnost někde pročíst. Takže jak říkám, nic se v tom základním ohledu nemění.

Sexualita a změna pohlaví by se dětem samozřejmě neměla podstrkovat jinak než na čistě běžné, informativní bázi (ale v době internetu je toto samozřejmě složitější uhlídat), aby se necítily do něčeho v tomto ohledu tlačeny (a zde bychom mohli vést samozřejmě debatu o tom, že někde ve světě se zcela jistě najdou lidi, kteří nějaké děti do určitých věcí tlačí - ale to se najdou i v rámci jiných témat, nejen v rámci LGBT). Ale na druhou stranu - pořád je pro mě přijatelnější trend toho mít na Instagramu nějakou "svou" orientaci či "svůj" odlišný gender, než třeba doby minulé, kdy na každém druhém puberťačském profilu bylo "cool", když slečna měla v popisu řezání a na Instáči aspoň pár fotek pořezaných stehen. Takže za mě nemám důvod, proč bych se cítil v současné době "zle" - trendy v minulosti byly daleko horší. Mně to jen potvrzuje to, že děti se stále chovají jako děti, jen v rámci dob jsou ovlivněné různými věcmi, které se kolem nich ve světě dějí.
Marco Freeman,
administrátor komunity ČEPEK

________

~ you can lead a horse to water, but you can't make him drink ~
Mato
Registrovaný uživatel
ve věku od: 6
Dal: 60 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Nový příspěvek od Mato »

Táto téma ma celkovo zaujíma, preto rád napíšem svoj názor založený na mnohých rozhovoroch a situáciach, v ktorých hlavnými účinkujúcimi boli práve deti od 10 do 13 rokov.
V prvom rade treba stručne, ale veľmi stručne popísať dobu, v ktorej sa nachádzame. Internet, medializácia, sexualizácia, sloboda (nie však vertikálneho charakteru- hĺbkového, ale horizontálneho- teda neskúmam konkrétne veci v ich hĺbke, ale skúmam veľmi široký záber vecí v ich plytkosti),vzťahy, populárne "in" okolnosti a mnoho iných...
To sú všetko faktory, ktoré vplývajú na dnešné deti. My sme niektoré z nich nezažili a niektoré v inej, možno umiernenej podobe. Iste, bude to akési volanie po pozornosti, inakosti, ako napísal Marco, ale to by bolo príliš jednoducho napísané. Problém je ďaleko hlbší a s tým súvisí istá nestabilita dnešných (niektorých) detí, rebélia voči autoritám, subjektívne presvedčenie, že iných nepotrebujem a vystačím si sám, teda akási vlna individuality, ktorá je prežívaná, ale nie nutne chcená.
Dnešné deti tak naozaj môžu vnímať túžbu po inakosti a do istej miery si inakosť aj vsugerovať a potom hľadajú istotu, akési ukotvenie, že poznajú samých seba. Problém je, že sebapoznanie hľadajú vo sférach, ktoré im to dať nemôžu a teda prichádza zamotávanie sa do hľadanie svojej identity. Nastáva zmätenie a konfrontácia tohto zmätenia s okolým (niekedy v snahe upozorniť na seba, inokedy s volaním o pomoc, alebo možno ako vstupenka do partie či v rámci dnešnej socializácie sa úspešne zaradiť). Potreba vymýšľať názvy sexualít pre to, čo cítim, je podľa mňa veľká hlúposť, pretože nakoľko je každý človek dokonale individuálny a neokopírovateľný vo svojej podstate, tak by sme mohli spokojne prehlásiť, že existuje toľko sexualít, koľko behá ľudí po svete (v skratke povedané).

Áno, aj my ako deti sme bojovali v našej dobe, ktorá bola pre nás nová, ale myslím si, že sme mali kde utiecť. Mali sme sa kde schovať, mali sme súkromie, ktoré nebolo verejne dostupné, stabilnejšie rodiny a pevnejšie mantinely budované kultúrou a výchovou. Tento luxus dnešné deti budovať nevedia (nechcú/nemôžu) a to je kameň úrazu.

Vnímam to ako problém dnešnej doby, s ktorou musia deti bojovať, ale otázka znie- čo my môžeme pre to spraviť? Myslím si, že v období od 10 do 13 rokov, ak môžeme, tak im treba byť nablízku, viac počúvať ako hovoriť a mať pre nich čas. Tieto deti potrebujú vzory, dobré vzory, cez ktoré sa môžu formovať a identifikovať sa s niečim pre nich uchopiteľným a bezpečným. Kecáním o sexualite by sme mali počúvať so záujmom, ale vedomím, že ich slová pravdepodobne znejú inak, ako skutočnosť naozaj prežívajú a ich prežívanie ovplyvňujú veci z vonka, nie ich vnútro ako také. Dieťa by potrebovalo od nás cítiť bezpečie a istotu, že nech sa s ním deje čokoľvek, bude prijaté bez odvrhnutia. Veľakrát to bude náročné a testované samotným dieťaťom, ale to presne potrebujú a v tomto vnímam obrovskú úlohu zodpovedných BL a GL, aby viedli deti cez tieto divoké obdobia a nebáli sa výziev, ktoré sú dnes viac ako aktuálne.
Filip
Člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 3
ve věku do: 23
Výkřik do tmy: Dieťa je ako kvetina, keď ho odtrhneš, zvädne.
Dal: 546 poděkování
Dostal: 334 poděkování

Nový příspěvek od Filip »

Musím súhlasiť s tým čo napísal Maťo. Deťom treba byť nablízku, počúvať ich a ak treba podať im pomocnú ruku. Ja osobne nemám žiadnu osobnú skúsenosť s deťmi, ktorí by riešili svoju sexualitu, či rod. Skôr mám pocit že dnešné 11 ročné deti riešia among us a youtuberov. Ale určite sa nájdu deti čo riešia aj takéto témy. A úprimne som tomu rád. Je to lepšie ako keby sa to neriešilo a bolo to tabu. Zároveň si nemyslím že by z toho mali deti nejaké negatívne následky.
Tim
Na trestné lavici
Varování: 30
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/matouso
email: [email protected]
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 607 364 291
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Dal: 449 poděkování
Dostal: 390 poděkování

Nový příspěvek od Tim »

Nebyl bych tak tvrdý, většině lidí je zle z nás a právě my často ujdeme dlouhou cestu než nám sepne kým jsme.

Tak děti se hledají, nebudou hned vědět kdo jsou a co si budeme namlouvat, veliká část lidí to neví valnou část svého života. Koneckonců veliká část lidí sebe sama definovala dle toho co jim bylo dáno společností a výchovou, prostě že muž je na ženy a naopak. Určité stereotypy ohledně pohlaví a chování se v podstatě vnutili stejně. Proto také máme mnoho homosexuálů nebo transexuálů co si uvědomí kým, jsou až ve zralém věku jelikož doba 70. a 80. let kdy vyrůstali něco jiného než co byl obraz většiny prostě nepřipouštěla.

Osobně tvrzení o existenci desítek genderů nebo orientací beru spíše s úsměvem, některé rozdíly jsou spíše kosmetické a za mne je v tom především touha být jiný, vyčnívat a být cool. Pokud bych soudil ze své zkušenosti tak z toho většina vyroste. Pohybuji se v anime komunitě a tam jsem potkal tolik mladých dívek které o sobě prohlašovali že jseou trans (ftm) a teď po letech když vyrostly tak je jim nejbližší "role" heterosexuální ženy a některé již mají manžely nebo děti. O sexualitě kdy o sobě spousta mladých tvrdí že jsou pansexuálové či bisexuálové... spíše někteří jedinci zaměňují přátelské city a schopnost mít intimnosti s oběmi pohlavími za lásku. Rozhodně o tom s nimi ale nedoporučuji diskutovat, člověk se pak hned pěkně od plic dozví co všechno je a slovo "omezenec" by z těch přízvisek bylo asi nejslušnější. :D Možná je to trochu o tomhle, o potřebě bojovat a nabourat současný status quo, Koneckonců to najdeme i v celé historii 20. století.

Nevím, moc mladší generaci nechápu ale na druhou stranu ona zase nebude zcela souznít s tou další.

Za mne je hlavní že děti dnes o tomhle mohou přemýšlet, že je nic nikam netlačí. Mám kamaráda kterého znám od dítětě, teď je mu 20 let a pořád neví jestli je hetero nebo gay ale jak mu říkám - ono je to vlastně úplně fuk. Důležité je nad těmi co se hledají nekroutit hlavou ale pohovořit si s nimi když to púotřebují a respektovat je. Ať už jsou opravdu jiní (a cítí se třeba i bitevním vrtulníkem) nebo chtějí být jen cool, musejí si na to přijít sami.
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
Pipo
Registrovaný uživatel
Varování: 6
ve věku od: 11
ve věku do: 15
Výkřik do tmy: "And I'm young enough to look at
and far too old to see..."
Dal: 42 poděkování
Dostal: 62 poděkování

Nový příspěvek od Pipo »

Maťo to opísal úplne brilantne! Klobúk dole aj so skalpom.

Akurát s jedným nesúhlasím: niektorí bagatelizujú dopad, ktorý to môže mať na spoločnosť a marginalizujú aj vplyv na jedinca. Ten zmätok vo vlastnej hlave a sexualite, tá neukotvenosť, psychická fragilita a pod... to nerobí dobrotu. A ak to vedie aj k sexuálnemu experimentovaniu, to sa môže podpísať na psychike a určite nie pozitívne.

Doparoma, veď nie je úlohou štátu, národa, vlasti, komunity, rodiny a aj zodpovednosti k sebe samému, vychovať silného, zdatného jedinca, ktorý môže byť oporou slabším, akéhosi moderného rytiera? A namiesto toho tu máme generáciu roztápajúcich sa snehových vločiek :)

Ja sa s tým stretávam u pubertiakov. Snažím sa byť chápavý a k deťom mám citlivý prístup, dospelého muža by som rovno poslal do kelu, ale to ste si iste všimli na mojich reakciách a komentároch ;) - jednoducho k dospelému mužovi neviem, nebudem - a nemienim ani len uvažovať nad tým -, aby som sa správal "tuťuli-muťuli" štýlom, rovno ho odkážem za psychiatrom, ak na mňa vyrukuje s niečím takýmto. No napriek tomu, že k deťom a mladým mám nekonečne empatickejší prístup, predsa len neustúpim zdravému rozumu. A tak sa mi stalo, že ma nedávno jedno sotva štrnásťročné dievča (nie to, s ktorým priatelím, našťastie), doslova znenávidelo, pritom sme mali dovtedy pekný kamarátsky vzťah, pretože som odmietol pristúpiť na jej hru a byť nadšený z celého toho LGBT aktivizmu a tlieskať novému spoločenskému usporiadaniu na čele s dúhovým Veľkým bratom. Doslova ma znenávidela, že som si jej dovolil oponovať. Presne ako Tim píše, ak siahaš na identitu niekoho, a to i staršieho, ktorý by už mal analytickejšie uvažovať, hoci úplne chabo a pomýlene vykonštruovanú, a dovolíš si len niečo namietnuť, si ľudsky odpísaný. Ja nad tým môžem mávnuť rukou, čo ma po tom, že niekto je so mnou na nože kvôli politike identity a integrity, ale čo taká "cancel culture"? Mne je jedno, že ma ľudia budú považovať za "zlého fašistu". Ale nechcem byť preto vyhodený z práce, ktorú mám rád a ktorú sa snažím vykonávať dobre... napríklad.
Mato
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Mato »

Oficiálne to je úloha štátu, komunity a rodiny vychovať takého jedinca, ale realita je bohužiaľ neraz iná. Niekedy sa len ukáže prstom na iných s otázkou "prečo tá zodpovednosť padne práve na mňa?" povie naraz rodič, učiteľ, vychovávateľ, psychológ, tréner, politik, youtuber a nakoniec aj štát. Myslím si ale, že mnohí tie krehké vločky dnes nevidia, alebo nechcú vidieť. Opäť, povedia si: "Ja som si prežil tiež ťažké detstvo, ešte aj tvrdý komunizmus, oni to nebudú mať iné a ani ich deti to nebudú mať iné..." mávne sa rukou, pokrúti sa hlavou a kašle sa na dôsledky. Samozrejme to nechcem bagatelizovať, ale deje sa to vo viacerých prípadoch práve takto. A keď na to nejaký odborník alebo autorita upozorní, okamžite je z neho katolibanec, konzervatívec, puntičkár, obmedzenec, naivný hlupáčik, pouhý teoretik a pod.

Pipo, popisuješ ozajstnú skúsenosť s dievčaťom. Aj ja som mal podobnú, ale mala 17 rokov. Problém som videl najprv iba v nej, lebo naozaj argumentovala hlúpo a emócie mali zelenú, ale po nejakom čase som si uvedomil, že to ja som spravil v takejto diskusii viacero chýb. Jedna z nich bola práve tá, že som na ňu vyhrnul príliš veľa pravdy, ktorú nebola schopná naraz vstrebať a tým pádom sa uzavrela a jednala obranne. Ďalšou mojou chybou bola moja neschopnosť vcítiť sa do jej zranenej duše. Áno, rozpadávajúca sa rodina, psychické problémy, krehkosť a labilita boli jej dennou výbavou a v takomto stave treba ísť veľmi opatrne a postupne, ideálne netlačiť argumenty, ale pomaličky ju, zatiaľ iba smerovať, na miesto "otvoreného pola" aby mala možnosť vôbec pochopiť, že môže to byť aj inak. Neposledná, avšak dôležitá moja chyba bola aj v tom, že som nebol dosť trpezlivý a nedal som jej čas...

Prečo to píšem... Myslím, že je veľmi dôležité, ako vedieme s takýmto deťmi a mladými diskusiu. Iste to neznamená, že im máme dať vždy a zakaždým za pravdu, ale tiež veľmi pozorne uvažovať, ako naservírovať svoj názor. Áno, môže to znieť ako keby sme sa bavili s psychicky chorým človekom niekde v zariadení, no... ďaleko od toho nie je. Opäť nechcem bagatelizovať, aby to nevyznelo, že celá naša mládež je dosť v prdeli, ale žiaľ, sú tu aj takýto jedinci a vyžadujú si špeciálny, individuálny prístup, ktorý určite nie je jednoduchý a samozrejmosťou.

Preto povzbudzujem k trpezlivosti a veľkej empatii, lebo napriek všetkému má zmysel v tomto smere bojovať za ich dobro a budúcnosť. Môžeme aj neraz zlyhať, ale to nás nesmie odradiť, aby sme sa o to nepokúsili znova :)
Pipo
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Pipo »

Opäť - úplne súhlasím, Maťo. Nebol som vyložene necitlivý, to nie, ale spravil som chybu v tom, že som sa unáhlil. Racionalitu a objektívnu pravdu som kládol nad emočné prežívanie. A tiež v tom som stúpil vedľa, že som si tak akosi v duchu ješitne povedal - tak, milá moja, ostatní ti možno zjedia tvoje výstrelky, ale ja s tebou odmietam hrať túto hru. Nie som nechápavý, ale som neústupný, a preto sa to tak vyhrotilo. Predsa len na deti mám iný meter ako na dospelých, oveľa zhovievavejší, preto sa tým musím riadiť i do budúcna a nenechať sa strhnúť.

Takých domýlených, nedobrou formou populánej kultúry "vymasírovaných" ľudí, ktorí sú obeťami zle nasmerovaného občianskeho aktivizmu v politike individuality a integrity, poznám, žiaľ, viacero, ba celkom dosť, sú to najmä mladé násťročné dievčatá, ale už zďaleka nielen tie...
Vždy sa rebelovalo, vždy sa mladí vyčleňovali voči predošlej generácii, vždy chceli byť nekonformní (a pritom potrebovali niekde patriť, - vždy to bolo o individualizme, ktorá napokon skĺzla práve k tomu, čo kritizovali: k uniformite), vždy sa búrili proti autoritám, ale zároveň chceli byť prijímaní, vždy sa potrebovali cítiť výlučne a úžasne (cool), ale ešte nikdy v modernej histórii - a aj pomerne dlho do minulosti - to nezasahovalo oblasť sexuality / sex. orientácie, prípadne rodovej príslušnosti. Nemôžem súhlasiť s tým, že chvíľkovo populárne sebapoškodzovanie spojené so subkultúrou mládeže tzv. emo, hoci to malo i pandemický rozmer, no trvalo to naozaj len okamih - radovo pár rokov, je podobný fenomén, alebo že by to bolo oveľa horšie. Nie, dorezaná ruka vyzerá samozrejme nevábne a je to hazard so zdravím i životom, lenže teraz v západnej kultúre vidíme radikálnu zmenu naprieč celou spoločnosťou. To, kiež by som sa mýlil, nie je len móda.
Základná neistota ohľadom vlastného JA v spojení so sexuálnym experimentovaním, to ešte nikdy nikomu neosožilo. Netvrdím, že sme na konci dejín a blíži sa kolaps civilizácie. Ale je to veľká výzva vyplývajpca z veľkej krízy. Je to strata hodnotového systému, na ktorom bola vystavaná naša spoločnosť a je v tom i kríza mužstva.

Teraz si dovolím zafantazírovať, a snáď to nebude nijaká prognóza, ale takí Švédi, pred ktorými sa kedysi triasla celá Európa, sú dnes tak zhýčkaní a "prešľachtení", že v prípade vojny by ich Rusko obsadilo doslova za pár dní.
Mato
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Mato »

Presne ako píšeš, Pipo. Tiež vnímam veľkú krízu mužstva/otcovstva, strach prevziať zodpovednosť a byť pevný vo svojich rozhodnutiach. Deti to vnímajú, nasávajú a neskôr používajú. Potom všetky tie veci, ktoré si vypísal a máme tu nový fenomén, ktorý dosť prudko narazil na našu spoločnosť a nie každý sa vie k tomu postaviť rozumne a s chladnou hlavou...
Švédov mi je ľúto, ale posledne sa veľmi zmenil ich životný štýl, názory a kultúra... a nie vždy k lepšiemu. Mám tam kamaráta, tam mám info z prvej ruky :D
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 8
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Dal: 143 poděkování
Dostal: 696 poděkování

Nový příspěvek od Myš »

Mato píše: čtvrtek 25. 2. 2021, 11:08:38 Švédov mi je ľúto, ale posledne sa veľmi zmenil ich životný štýl, názory a kultúra... a nie vždy k lepšiemu. Mám tam kamaráta, tam mám info z prvej ruky :D
I takové info je však třeba brát kriticky. Z doby, když jsem pracoval v USA, tam mám pár kamarádů, každý úplně jiného politické smýšlení (demokrat - afroameričan z chudší oblasti, libertarián-běloch z bohatší oblasti). Kdybych bral jako pravdivý popis Ameriky informace od jednoho z nich, musel bych se myslet, že ten druhý žije někde úplně jinde :D A to oba žijí ve stejném státě USA docela nedaleko od sebe...
Mato píše: úterý 23. 2. 2021, 17:24:09 Oficiálne to je úloha štátu, komunity a rodiny vychovať takého jedinca, ale realita je bohužiaľ neraz iná.
Vytučnil bych rodinu a komunitu. Zatímco bez rodiny a komunity to nejde (v těch smutnějších případech rodinu nahradí vychovatelé nějaké instituce), bez státu to jde. Úlohu státu jako vychovatele vidím spíš nerad a jsem radši, když obstarává základní fungování - infrastrukturu, bezpečí. Zrovna Švédsko může být příkladem státu, který se pustil poměrně daleko v regulaci celé společnosti, což vede některé rodiče k tomu, že odcházejí do Dánska nebo střední Evropy včetně Česka, aby mohly své děti vychovávat podle svého, třeba doma.
Naposledy upravil(a) Myš dne čtvrtek 25. 2. 2021, 16:49:00, celkem upraveno 1 x.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Pipo
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Pipo »

Áno, rozumiem Ti, Myš-iak. :) Paušalizujem, zovšeobecňovanie rovná sa zjednodušovanie komplexnej problematiky, predsa však sa dá do istej miery (a obraz bude väčšinovo pravdivý) generalizovať. Áno, mnohé ľavicové sociálne demokracie, viď. severské štáty, "vymäkli", to je neodškriepiteľný fakt.

Rozumiem úplne tomu, že ľudia chcú minimalizovať zásah štátu do ich súkromia. V minulosti to boli totalitné a autokratické systémy, ktoré militarizovali spoločnosť, dnes sú to zas krajne liberálne zriadenia, ktoré spoločnosť pacifizujú. Obe to robia násilnou indoktrináciou. Samozrejme, že prvý extrém je horší, ale žiadny extrém nie je dobrý. Dnes je v kurze spoločnosť "scitlivovať", inými slovami: vyrábať z ľudí neživotaschopné mäkkoty. Nepáči sa mi to ani trochu, tak sa proti tomu ozývam. Keby zas boli na koni fašisti šíriaci agresiu, protestoval by som proti nim...

Akoby ľudské spoločenstvo, akoby tá psychológia davu, večne sa kývala medzi dvoma pólmi a nikdy nemohla nájsť rozumnú rovnováhu...
Filip
Člen skupiny ČEPEK

Čo je zlé na pacifizácií spoločnosti? Čo je to scitlivovanie a ako scitlivovanie robí z ľudí mäkkoty?
Pipo
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Pipo »

Pacifizácia spoločnosti by bola fajn, keby ľudia... mali inú povahu, keby skrátka neboli ľuďmi ale čímsi iným :) - anjelmi? Alebo azda pravými Ľuďmi? Prečo sa o to aspoň neusilovať, namietneš. Ale iste, to treba, musíme sa snažiť zlepšovať a byť naozaj dobručkými, ale nebuďme tak naivní, aby sme si mysleli, že sformovaním lepších vonkajších okolností a podmienok vyšľachtíme charakterného, mravného a morálne čistého človeka, ktorýbude dobroprajný, láskavý, ohľaduplný, tolerantný, etc. Podobnej chyby sa dopustili komunisti, keď chceli vytvoriť nový druh človeka - človeka kolektivistického, solidárneho, atď. Lenže čo sa stalo? Zlé vlastnosti, ktoré máme vrodené, prevážili. A trpká realita prevalcovala budovanú utópiu. Človek bude vždy chamtivý, a keď mu dáte možnosť vziať si z obchodu potraviny zadarmo, zakaždým sa v komunite nájde aspoň jeden, čo to zneužije. Nie je lepšie počítať s tým, že človek má nevykoreniteľné sklony k zlému a zariadiť sa podľa toho?

Napr. si nemôžeme v súčasnom svete dovoliť nebudovať armádu, nevyvíjať nové zbrane a neinvestovať do vojenských technológií a neignorovať povinnú vojenskú službu či nezveľaďovať profesionálnu zložku vojska, lebo... nie, nestane sa to, že sa zbratáme a všetci sa budeme mať radi a bude odrazu večný mier (nežijeme vo farbotlačovo gýčovej vízii jehovistického raja), ale jediné, čo sa udeje, je to, že príde niekto silnejší a poľahky nás obsadí. To je len ten najvypuklejší prípad, a azda, dúfajme, tak trochu i hyperbola, tento problém sa ale prejavuje na všetkých úrovniach fungovania spoločnosti i života jednotlivca.

Scitlivovanie je napríklad to, že budeš hučať do chlapca, že sa môže hrať i s bábikami, že je to tak správne, ale keď sa začne hrať na vojakov, vezmeš mu plastový kalašnikov a budeš hovoriť nonono! :D A toto si pretav do záujmov i aktivít naprieč celým vekovým spektrom života chlapca, mladíka, muža. Gender neutral parenting nie je nič iné než feminizovanie chlapcov, aby sa zamedzilo agresivite a toxickej maskulinite. A to je super legitímne! To treba. Nenamietam. Nič nie je trápnejšie a aj potenciálne nebezpečnejšie než macho komplex u muža - pre muža i jeho partnerku, prípadne okolie. Lenže takou formou, ako sa to robí - presadzuje výchova v istých, teraz módnych, liberálnych kruhoch, tak takto z jedinca vyrastie pravdepodobne akurát len zmätený neduživý mladík so psychickými problémami a, ani príliš neparodujem, zmätkom ohľadne toho, čím vôbec je. A to ako v rámci sexuálnej a rodovej identity, tak i pre jeho rolu v spoločnosti. Vieš si niekoho takého predstaviť bežať s plnou poľnou 20km? Alebo len narúbať drevo (teda, nieže by som sa ja, mestské dieťa, zvykol oháňať sekerou :D)... takýto ľudia, nech sú akokoľvek milí... sú jednoducho slabí. Psychicky a často i fyzicky. A to, čo je slabé, to jednoducho neprežije. To, že môžu prežiť slabí jedinci, ba sa im aj dariť, je spôsobené našou technokratickou, urbanistickou civilizáciou, ktorá je vysoko špecializovaná. Len presaď mestského človeka na dedinu primitívnejšieho rázu, odstrihni ho od elektriky a uvidíš, čo sa stane. Niekto sa dokáže adaptovať, iní, a takých bude väčšina, jednoducho ujdú, neschopní prežiť v trošku drsnejších podmienkach.
Myš
Čestný člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 8
Výkřik do tmy: Všimli jste si letos, kolik se urodilo jmelí?
Dal: 143 poděkování
Dostal: 696 poděkování

Nový příspěvek od Myš »

Pipo píše: čtvrtek 25. 2. 2021, 21:15:32 Scitlivovanie je napríklad to, že budeš hučať do chlapca, že sa môže hrať i s bábikami, že je to tak správne, ale keď sa začne hrať na vojakov, vezmeš mu plastový kalašnikov a budeš hovoriť nonono!
Já si gender neutral parenting v jeho za mě rozumné podobě představuji tak, že kdybych měl syna, který by v hračkářství místo autíček sahal po panence, tak dám na stranu svá očekávání a klidně mu panenku koupím a nechám jej si s ním hrát. Pokud sáhne po NERFce a bude chtít se se mnou prohánět po baráku a střílet po sobě, tak budu jen rád, protože to by mi bavilo rozhodně víc, než si se synem hrát s panenkami :) Že mu koupím oblečení barvy, jaké bude chtít (jakmile si bude moci vybrat, novorozeně prostě obleču do toho, co vyberu já, to je snad jasný). Že mu nebudu říkat, jsi kluk, tak tě nedám na kroužek tance, ale na box (vzpomeň na Billyho Elliota).

Gender neutral parenting je široký pojem, který si každý vykládá jinak (a někdo i na můj vkus dost extrémně), takže je jednoduché si vzít nějakou variantu, zobecnit jí na celý gender neutral parenting a vytvořit si tak krásného strawmena, kterého poté začnu bombardovat svými závažnými protiargumenty. A přitom minu, co je podstatou myšlenky, a že má aspekty, nad kterými je prospěšné se zamyslet.
Pipo píše: čtvrtek 25. 2. 2021, 21:15:32 Vieš si niekoho takého predstaviť bežať s plnou poľnou 20km? Alebo len narúbať drevo (teda, nieže by som sa ja, mestské dieťa, zvykol oháňať sekerou :D)... takýto ľudia, nech sú akokoľvek milí... sú jednoducho slabí. Psychicky a často i fyzicky. A to, čo je slabé, to jednoducho neprežije. To, že môžu prežiť slabí jedinci, ba sa im aj dariť, je spôsobené našou technokratickou, urbanistickou civilizáciou, ktorá je vysoko špecializovaná. Len presaď mestského človeka na dedinu primitívnejšieho rázu, odstrihni ho od elektriky a uvidíš, čo sa stane. Niekto sa dokáže adaptovať, iní, a takých bude väčšina, jednoducho ujdú, neschopní prežiť v trošku drsnejších podmienkach.
Běžet s plnou polní 20 km si nedokážu představit skoro nikoho, kromě kámoše, co je u armády a běhá s 40kg závažím. Nedivil bych se, kdyby s tím měl problém i olympijský sprinter, protože jeho svalová vlákna budou trénovaná na výbušnou sílu, ne na výdrž. Ve svém bucket listu mám dva půlmaratony, ale vyrazit zítra s plnou polní, skončím leda se zničenými klouby. Schválně, ty to s plnou polní uběhneš? :)

Drtivá většina západního světa je proti domorodým obyvatelům, zejm. lovecko sběračského stylu života, slabá. Má to svůj důvod. Prostě už není potřeba, aby každý dokázal ulovit mamuta, uštvat antilopu, vydržet pár dní bez jídla. Urbanizace prostě člověka formuje. Ale to nejen dnes. I kdybys do divočiny postal příslušníka nějaké starověké civilizace, třeba úředníka ve starém Egyptě, dopadne možná dost podobně, jako průměrný měststký teenager. Oni i první zemědělci brzy zapomněli, jak se stopuje zvěř a jak něco ulovit, protože to najednou nepotřebovali. Specializace je přirozený proces, kterému vděčíme za život, jaký dneska máme, třeba za zdravotnictví a tekoucí vodu.
"Life is a waterfall, we're one in the river and one again after the fall
swimming through the void we hear the word
we lose ourselves but we find it all..."
SOAD
Filip
Člen skupiny ČEPEK

Pipo ty naozaj veríš tomu že v rámci scitlivovania niekto núti chlapcov hrať sa s bábikami aj keď nechcú? Alebo dievčatá s bágrami? Pokiaľ viem, dnes sa dieťa môže hrať s hračkou akou chce.
Pipo
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Pipo »

Ale voči tomu nenamietam, ja sa rovnako rád zahrám s gumipuškou ako s domčekom Sylvanian families :D a jeden čas som zároveň chodil na balet a na kickbox, z hodiny tanca na tréning bojového športu. Nie som skostnatelý bigot :) Nemám absolútne nič proti tomu, že sa niekto nespráva stereotypne a nikomu nič nemienim zakazovať ani prikazovať. Len poukazujem na fakt, že v mnohých prípadoch rodovo neutrálna výchova znamená pre rodiča tlmiť prirodzené aspekty mužstva - súťaživosť, fyzické zápolenie a túžbu po dobrodružstve, ktoré ja osobne nepovažujem sa zlé (spoločensky negatívne sú len v prípade nesprávnej výchovy a agresívne konštituovanej osobnosti). A ako dôkaz poslúži množstvo zapálených blogov, čo si vedú nadšené mladé maminy. Takže áno, možno hovoriť o istom trende.

Ja som polmaratón zabehol len raz a pravdepodobne by som nezvládol podať taký fyzický výkon s plnou poľnou (nie pravdepodobne, ale celkom určite), nerobím zo seba supermana, keď ním nie som, ale som natoľko hlúpy, že by som sa o to aspoň bez frflania pokúsil, - pokiaľ by to bolo nutné.
Diverzifikácia a špecializácia je v dnešnom svete samozrejmá a zrejme aj nevyhnutná, nemôžem namietať voči tomu, čo si napísal. Sú to validné, pádne argumenty. Ale nikto ma neuchlácholí v tom smere, že by v súčasnej generácii nedochádzalo ako k fyzickému, tak i psychickému oslabeniu. Vidím okolo seba to, čo vidím. Respektíve áno, sú teraz veľmi populárne medzi chalanmi všelijaké workout srandy - čo je úplne super, je to teraz módne, spolu s behom u starších, napríklad. Ale byť "strong", nie je to isté, čo "tough", ak mi rozumieš. Áno, taká srdnatosť je na ústupe. Neexistuje pre to štatistická analýza ani evidencia. Napokon, ako ju spraviť? A moje názory môžeš pokladať za anekdotách plávajúcich na vode, ale vidím, čo vidím. Nie to, čo vidieť chcem ;) ale práve to, čo by som vidieť nechcel...
Pipo
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Pipo »

Filip píše: pátek 26. 2. 2021, 12:19:02 Pipo ty naozaj veríš tomu že v rámci scitlivovania niekto núti chlapcov hrať sa s bábikami aj keď nechcú? Alebo dievčatá s bágrami? Pokiaľ viem, dnes sa dieťa môže hrať s hračkou akou chce.
Ale to netvrdím, to by bolo odo mňa účelové klamstvo. Ale hovorím, že možno badať istý trend, ktorý sa snaží tlmiť prirodzené a vrodené dispozície u mužov. Mám to sprostredkovane - internet, zažil som to ale i ako svedok. Malému chlapcovi sa naschvál nekupujú hračky zbraní (hoci po nich túži), väčšiemu chlapcovi sa nekúpi knižka, kde sa bojuje, syna nedajú na box, lebo je tam násilie... A to je absurdné. Hovorím, že takýmto spôsobom nevyrastie generácia, ktorá zabezpečí mier na svete a koniec všetkým vojnám (lebo tak to nefunguje, tieto veci, máme, žiaľ, v sebe tak hlboko evolučne zafixované, že sa ich nikdy nepodarí vykoreniť), ale vychovajú len slabých ľudí.

U nás je to ale ešte vo veľkej miere skôr opačné - priznávam, že u nás sa oveľa častejšie stretneme s tým, že chlapcovi nekúpia bábiku alebo ho nedajú na balet len preto, lebo to nie je "normálne". A to sú len hlúpe predsudky a tiež, osobná tragédia, pre toho jedinca, že musí vyrastať v nechápavom prostredí.
Filip
Člen skupiny ČEPEK

Takže z chlapca sa stane pravý muž iba vtedy ak sa hrá s hračkárskymi zbraňami? Mimochodom čo sa týka trendu, ja taký trend vôbec nepozorujem. Áno sú matky, ktoré zakazujú chlapcom hrať sa násilné hry, ale hovoriť o trende nemožno.
Pipo
Registrovaný uživatel

Nový příspěvek od Pipo »

Ale prd :D prepájajána, fera, joža... :D prečo mi tu niečo projikuješ, Filip? Veď to, čo si napísal, som nepovedal, ba ani si to nemyslím. Po prvé, áno, na západe je tento trend v istých a nie zanedbateľných kruhoch patrný.
Po druhé: byť pravým mužom, to je cesta. Tvorí ju správna výchova, kde ťa usmernia, ale do ničoho nevpolohujú + nekončiace vlastné vôľové úsilie. Iste, je to skrátka univerzálna cesta ako byť lepším človekom, ale keďže muži a ženy sú odlišnej psychotypovej (mentálnej) konštitúcie a netreba zabúdať ani na vlastnú unikátnu individualitu, ktorú samozrejme nepopieram, tak cesta správneho muža je špecifická. Cesta každého človeka je špecifická :) Ja nechcem nič a nikoho unifikovať.
Moja pointa je niekde inde - v zdravom tele je zdravý duch. So silným jedincom silnie aj spoločenstvo. Na slabosti nie je nič povznášajúce a nemali by sme sa uchlácholiť - každý je nejaký, buď sám sebou a pod. Ale niečo iné: posilni sa a pracuj na sebe!
Svet sa nezjemní kvôli citlivým jedincom. Bohužiaľ. Ale je to tak. Ale citlivý jedinec môže stvrdnúť a zosilnieť (nie zatrpknúť), aby sa mu ľahšie žilo a lepšie darilo.

Hovorím, že by sa mal klásť opäť dôraz na "tradičné", teraz tak odmietané hodnoty, ako je sila, česť, zodpovednosť, ochrana slabších, odvaha, smelosť a podobne.