Potřebujete pomoci? Trápíte se a nevíte si rady? Vyzkoušejte kontaktní terapii či online krizovou intervenci → PARAFILIK.CZ

Soud nařídil odebrat a naočkovat zraněné dítě. Matka dceru raději ukrývá (iDnes.cz)

Diskuze o problematice dětí.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Chlapci i dívky
ve věku od: 2
ve věku do: 12
Výkřik do tmy: Nevěřím těm co nevěří na Ježíška.
Dal: 379 poděkování
Dostal: 871 poděkování

Soud nařídil odebrat a naočkovat zraněné dítě. Matka dceru raději ukrývá (iDnes.cz)

Nový příspěvek od Cykle02 »

Až k českokrumlovskému soudu se dostal případ, který se stal před několika dny na jihu Čech. Desetiletou dívku kopl kůň a zranil ji. Záchranka dívku převezla do nemocnice, kde však její matka odmítla, aby dceru očkovali proti tetanu. Soud ve středu vydal předběžné opatření nařizující, aby ji v nemocnici očkovali.

Podle lékařů při absenci očkování nelze vyloučit zdravotní komplikace. O rozhodnutí soudu informoval jeho mluvčí Jan Montag.

Zraněnou dívku před pár dny po úrazu nejprve ošetřili v nemocnici a chtěli ji očkovat proti tetanu, což odmítla její matka. Na základě toho podal návrh k soudu na řešení situace odbor sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), který dostal podnět z nemocnice.

„Dítě je (podle nemocnice) přímo ohrožené na životě a zdraví v důsledku manifestace (možného projevení) tetanu. Soud proto vydal předběžné opatření. Výkon rozhodnutí však provedený nebyl, neboť dítě nebylo v místě bydliště nalezeno,“ řekl Montag.

Dodal, že nyní případ, na který upozornila Česká televize, řeší kvůli odvolání účastníka Krajský soud v Českých Budějovicích.

Matka, která s dětmi chodí ke koním pravidelně, dceru schovává. Neobvyklým případem se zabývá i zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková.

„Je to proti mému bytostnému přesvědčení a pro mě se to rovná vraždě. Dělali tam na mě nátlak, paní doktorka se mnou řešila, že se to očkování musí dát za každou cenu,“ popsala pro Českou televizi matka Silvie Gogolicynová.

V nemocnici podepsala revers a s dcerou odjela. K nim domů pak dorazili sociální pracovníci za účasti policie, aby dívku kvůli očkování odebrali. Prohledali celý dům, ale nenašli ji a matka odmítla sdělit, kde se skrývá.

Očkování je podle lékařů nutné zajistit.

Spis je nyní u krajského soudu. Do týdne má rozhodnout a potvrdit, změnit nebo zrušit verdikt kolegů z krumlovského okresního soudu.

Počet rodičů, kteří odmítají své děti nechat očkovat, v České republice stoupá. Neočkované děti nechtějí pak přijímat například některé školy.

Ohrožuje život dítěte, míní pediatrička

Podle českobudějovické pediatričky Ivany Borovkové, která má praxi od roku 1993, matka riskuje zdraví svého dítěte. „Jednoznačně ohrožuje její život. Jde o velmi vážné a bolestivé onemocnění, které doprovází mimo jiné strašlivé křeče,“ varuje před tetanem lékařka.

„Jestli tu nemoc dostane, nebo ne, to nikdo neví. Rozhodně ale není na místě v takové situaci něco podobného vymýšlet. K očkování po podobném incidentu zkrátka musí dojít,“ přidává Borovková.

Ta nad případem kroutí hlavou. Jak ale přiznává, s podobnými případy se sama často setkává.

„V poslední době je čím dál větší hit, že rodiče odmítají očkovat své děti. Narážíme na to pravidelně. Často jde o lidi bez jakéhokoliv zdravotnického vzdělání, kteří těmto věcem nerozumí. Udivuje mě jejich sebevědomí,“ hodnotí pediatrička.

Informace, které rodiče ovlivňují, se podle ní často šíří přes sociální sítě. Rodiče si je přečtou a následně je mezi sebou šíří. „Já se jim to snažím vysvětlovat, ale chce to velkou míru tolerance a trpělivosti,“ konstatuje.

Podle Ivany Borovkové by v případě matky, která dceru schovává, mělo dojít k jejímu potrestání. „Takové případy jsou totiž zbraní pro další rodiče, kteří bez jakéhokoli vzdělávání odmítají očkovat své děti a ohrožují jejich zdraví,“ míní.
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky
ve věku od: 3
Dal: 60 poděkování
Dostal: 174 poděkování

Re: Soud nařídil odebrat a naočkovat zraněné dítě. Matka dceru raději ukrývá (iDnes.cz)

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Co na to dodat. Jestli jej dostala, může skončit v neuvěřitelně bolestivých křečích.

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/9Kx7xSuMz4k
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Re: Soud nařídil odebrat a naočkovat zraněné dítě. Matka dceru raději ukrývá (iDnes.cz)

Krajský soud v Českých Budějovicích potvrdil dočasné odebrání holčičky, kterou matka odmítla po úrazu naočkovat proti tetanu. Desetiletá dívka má být předána do péče českobudějovické nemocnice, informovala Česká televize. Rodina i právníci Ligy lidských práv podají ústavní stížnost

„Určitě se odvolám k Vrchnímu soudu, chci to ještě řešit s dalšími lékaři, protože si myslím, že v tuto chvíli i vzhledem k době, která už uplynula a inkubační době tetanu je bezpředmětné dceru očkovat,“ uvedla pro MF DNES matka dívky Silvie Gogolycinová.

Dodala, že od prvního rozsudku, po kterém k nim přijela policie, před níž desetiletá dcera utekla, se u nich nikdo z policistů ani úředníků neobjevil.

„Dceru by stejně doma nenalezli. Nicméně očekávám, že po tomto rozsudku policie znovu přijede. Snažím se nyní přinést potvrzení od lékařů, že dcera je v pořádku a není potřeba ji očkovat,“ doplnila Silvie Gogolycinová.

Matka ale dcerku nepředala a ukryla

Kauza odstartovala tím, že kůň způsobil dívce tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, což matka neakceptovala, přijala pouze antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Přesto nemocnice prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka ale dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasí.

Senát krajského soudu podle Ligy lidských práv předběžné opatření potvrdil a závěrem zdůraznil, že nejde o žádný drastický zásah. Podle krajského soudu opatření nenařizuje nemocnici provést očkování - nařizuje pouze předání do péče nemocnice, přičemž je na zdravotnících, jak léčbu vyhodnotí.

Advokátka rodiny Zuzana Candigliota se domnívá, že se odvolací soud nevypořádal s jejími argumenty a soudkyně se nezajímaly o nejlepší zájem dítěte.

„Nezabývaly se mírou rizika, ani tím, proč by nezletilá měla být hospitalizována zrovna v nepřátelské nemocnici, která vědomě lhala o ohrožení nezletilé,“ uvedla Candigliota.

Rodina i právníci Ligy lidských práv považují vydání a vynucování předběžného opatření za útok na lidské svobody, který je ve zjevném rozporu se zájmem nezletilé. Proto podají ústavní stížnost.
MR_Xguard
Čestný člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 3
Dal: 60 poděkování
Dostal: 174 poděkování

Nový příspěvek od MR_Xguard »

Kód: Vybrat vše

https://youtu.be/9Kx7xSuMz4k
Tim
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 11
Líbí se mi: Chlapci
ve věku od: 5
ve věku do: 17
Kontakt: Facebook: https://www.facebook.com/matouso
email: m.ovisek@seznam.cz
https://ibb.co/sb8ymr1
Telefon: 722 02 73 99
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král
Dal: 430 poděkování
Dostal: 360 poděkování

Nový příspěvek od Tim »

Tyhle bláznivky co nedávají očkovat děti asi nikdy nepochopím... Když pominu to že očkování má prostě nějaký důvod tak nechápu kde se v lidech bere to sebevědomí že jsou ochotni užívat výhod státu které jim nabízí ale na nějaké povinnosti už se nemyslí, protože někde na mimibazaru se psalo že očkování způsobuje autismus... I když by to bylo vysvětlení pro mnohé lidi co potkávám v práci. :D
„Polemika má protivníka připravit o klid duše, ne ho urážet.“ — Karl Kraus
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Líbí se mi: Dívky a ženy
ve věku do: 40
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí
Dal: 486 poděkování
Dostal: 347 poděkování

Nový příspěvek od podivin »

Ano, asi jediné způsob, jak ty lidi přesvědčit k očkování je
Těm, co nenechají děti očkovat, bych povinně dal týden pobytu na ARO u dětí, které vakcína mohla od nemoci uchránit
Tim
Člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: "Slaboši jsou lidé, kteří znají pravdu, ale zastávají ji jen potud, pokud se v ní jeví jejich prospěch" - Blaise Pascal

„Vždy musíš hledat a vyznávat pravdu a chovat se tak, aby ses nikdy nemusela stydět, až se podíváš nazpět.“ - Čeněk Král

Nový příspěvek od Tim »

podivin píše: středa 9. 12. 2020, 17:11:10 Ano, asi jediné způsob, jak ty lidi přesvědčit k očkování je
Těm, co nenechají děti očkovat, bych povinně dal týden pobytu na ARO u dětí, které vakcína mohla od nemoci uchránit
Nejsem si jist že by absenci očkování věřili jako skutečnému důvodu... vždy se to dá hodit na chemtrails... :D
Tihle lidi si vybrali svou pravdu a pro tu hledají jen "fakta" a výmluvy, je to tak protože prostě chtějí a jen stěží říct nakolik jsou schopni akceptovat jiné informace z venku. Myslím že to je racionalizace ale to by mi řekl MR_Xguard... :D
podivin
Člen skupiny ČEPEK
Výkřik do tmy: Srdce plné lásky přetéká v slzách očima *** Když někoho miluješ, znamená pro tebe víc než ty sám a chceš pro něj jen to nejlepší, ikdyby to tobě mělo působit bolest *** Ikdyž jsou to "jen" děti, mají mou úctu a chovám se k nim slušně *** Moc, peníze ani sex nemůžou nahradit dětskou radost, smích a lásku. *** Čiň, co chceš, pokud nikomu neškodíš *** Každý čin se ti třikrát vrátí

Tim píše: středa 9. 12. 2020, 17:15:01vždy se to dá hodit na chemtrails... :D Tihle lidi si vybrali svou pravdu a pro tu hledají jen "fakta" a výmluvy,
To je vlastně fakt. :(
Bouře
Člen skupiny ČEPEK
Varování: 5
Líbí se mi: Muži
ve věku od: 15
ve věku do: 35
Dal: 285 poděkování
Dostal: 73 poděkování

Nový příspěvek od Bouře »

Tyhle lidi jen tak něco nezmění. Čtou samé články na dezinformačních webech a místo mozku maj akorát tak pavučiny. Ty fakta nepřesvědčí... Upřímně chudáci děti co maj za rodiče takové lidi. :(
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK
ve věku od: 6
Dal: 789 poděkování
Dostal: 308 poděkování

Nový příspěvek od Dreamer »

Ačkoli s vámi z principu souhlasím (a sám mám dceru proočkovanou kdejakým hnusem kvůli častému cestování), některé méně fanatické odpůrce určitých vakcín dokážu pochopit. Během posledních několika let jsem měl nemilou možnost se osobně seznámit s řadou rodin, jejichž do té doby perfektně prosperující dítě po aplikaci některé z běžných vakcín skončilo fyzicky, mentálně, nebo kombinovaně vážně a doživotně postižené.

Vakcíny zkrátka mohou mít i velmi zdrcující nežádoucí účinky. Pravděpodobnost toho nežádoucího účinku je u vakcín známá a veřejná. A když to je třeba 0.01%, na jednoho z 10.000 to prostě vyjde. Pokud má tedy člověk sklony k odmítání mainstreamu a někde si přečte, že šance na onemocnění tou kterou chorobou je nižší než šance, že při očkování dojde k takto závažným následkům, může zaujmout sice sobecký ale pochopitelný postoj, že to nechce riskovat.

Osobně bych se třeba do vakcíny proti Covidu taky nijak nehnal, a radši ji nechal sobecky protestovat na ostatních. Protože ale předpokládám, že s razítkem v očkovacím průkazu se vám otevřou dveře tam, kde jsou zatím zavřené, risknu to a budu i s rodinou první ve frontě...
Tim
Člen skupiny ČEPEK

Nový příspěvek od Tim »

Dreamer píše: středa 9. 12. 2020, 23:48:37 šance na onemocnění tou kterou chorobou je nižší než šance, že při očkování dojde k takto závažným následkům, může zaujmout sice sobecký ale pochopitelný postoj, že to nechce riskovat.
Jistě, jenže to je proto že zbytek populace je proočkován, když by nebyl nikdo tak to číslo je někde jinde... Je to stejné jako když lidi zlehčují počet úmrtí na covid ale už jim nedojde že čísla jsou taková za stavu kdy jsou tu opatření které nás všechny stojí desítky miliard měsíčně... Prostě je to o tom že se kouknou jen na jednu stranu karty a otočit ji ani nechtějí. Až si říkám že svéprávnost nebo volební právo by neměla být věc automatická...
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK

Tim píše: středa 9. 12. 2020, 23:52:42 Jistě, jenže to je proto že zbytek populace je proočkován, když by nebyl nikdo tak to číslo je někde jinde...
Jistě. A vakcínám vděčíme za mnoho zachráněných životů.
Tim píše: středa 9. 12. 2020, 23:52:42 Prostě je to o tom že se kouknou jen na jednu stranu karty a otočit ji ani nechtějí.
Většinou ano. Ale nemusí to být případ všech.
Tim píše: středa 9. 12. 2020, 23:52:42 Až si říkám že svéprávnost nebo volební právo by neměla být věc automatická...
Tak to rozhodně :). Není ale lehké se dohodnout na tom klíči, koho k volbám pustit.
Tim
Člen skupiny ČEPEK

Nový příspěvek od Tim »

Dreamer píše: středa 9. 12. 2020, 23:59:18 Většinou ano. Ale nemusí to být případ všech.
Nemusí, v rámci systému ale pro individualitu není místo, jinak ztratí svoji efektivitu a stane se zbytečným... Prostě slovy Spocka: "Potřeby většiny jsou nadřazeny potřebám menšiny... nebo jednotlivce."...
Dreamer píše: středa 9. 12. 2020, 23:59:18
Tim píše: středa 9. 12. 2020, 23:52:42 Až si říkám že svéprávnost nebo volební právo by neměla být věc automatická...
Tak to rozhodně :). Není ale lehké se dohodnout na tom klíči, koho k volbám pustit.
Já bych nepustil k volbám nikoho kdo pobírá jakoukoliv formu státní podpory. Matky na mateřské, invalidé a nezaměstnaní... budou volit každého kdo jim přidá víc podestýlky a píce do žlabu. Důchodci jsou to samé a navíc zatížení nostalgií a senilitou... Ti co mají jen ZŠ jsou většinou to samé, dají hlas každému kdo slíbí sociálně slabým víc.

O demokracii se učí na základkách ve spojitosti s Řeckem s tím že odtamtud pochází náš státní systém, co už se ale neučí je že ani tam neměl volební právo každý...
Dreamer
Člen skupiny ČEPEK

Tim píše: čtvrtek 10. 12. 2020, 0:40:28 Nemusí, v rámci systému ale pro individualitu není místo...
To je tvůj názor. Řada lidí by s ním ale nesouhlasila, naštěstí. Pokud se ten výrok týká jen povinné vakcinace, pak budiž, ale v takovém případě by se “systém” měl alespoň umět postarat o lidi, kterým vykonáváním své mocí způsobil doživotní postižení. A ne, náležitě se o ně nestará.
Tim píše: čtvrtek 10. 12. 2020, 0:40:28 Já bych nepustil k volbám nikoho kdo pobírá jakoukoliv formu státní podpory. Matky na mateřské, invalidé a nezaměstnaní... budou volit každého kdo jim přidá víc podestýlky a píce do žlabu. Důchodci jsou to samé a navíc zatížení nostalgií a senilitou... Ti co mají jen ZŠ jsou většinou to samé, dají hlas každému kdo slíbí sociálně slabým víc.
Tak to máš hodně zjednodušený pohled na svět. Lidé mohou pobírat státní podporu a stále odvádět mnohem víc na daních a dalších odvodech. Důchodci mohli za svůj život odvést násobně víc než co vyčerpali. A hlavně, prospěšnost jedince společnosti nemůžeš měřit jen penězi. Existují lidé, co mnoho peněz do státní pokladny nepřispěli, ale jejich význam pro společnost a schopnost se správně rozhodovat může být nesrovnatelně větší než u jiných, peníze přinášejících jedinců.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Žena, která odmítla nechat svou desetiletou dceru naočkovat proti tetanu po zranění koněm, nechala holčičku vyšetřit a má zprávu o aktuálním zdravotním stavu dítěte. V případu stále platí předběžné opatření soudu.

Podle předběžného opatření soudu má být dívka předána do péče nemocnice v Českých Budějovicích, kde by měli po zranění posoudit její zdravotní stav a poskytnout jí případnou nezbytnou péči. Podle České televize rodina podala k okresnímu soudu žádost na zrušení předběžného opatření. V pátek chce podat stížnost k Ústavnímu soudu.

„Je tam napsáno, že je v dobrém celkovém stavu, při vědomí, nemá žádné neurologické příznaky,“ citovala z lékařské zprávy v televizi matka děvčete. „Dítě jsem vyšetřila, tohoto času je úplně v pořádku, ale já se k tomu nechci vyjadřovat,“ řekla televizi praktická lékařka Jana Junková z Českých Budějovic. Dál případ nechtěla komentovat.

Kůň před 15 dny způsobil děvčátku tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné, ale dítě očkované nebylo. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasí.

Česká televize dnes uvedla, že policie chtěla dceru ve čtvrtek odebrat, soudkyně to ale odmítla s tím, že vzhledem k podanému návrhu na zrušení předběžného opatření počká na lékařskou zprávu. „Vyhodnotila, že si vzhledem k podanému návrhu na zrušení předběžného opatření počká na tuto lékařskou zprávu a má proběhnout mediátorské řízení mezi orgánem sociálně-právní ochrany dítěte a matkou dítěte,“ informoval místopředseda Okresního soudu v Českém Krumlově Jan Montag.
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Okresní soud v Krumlově zrušil předběžné opatření o předání nenaočkované dívky, kterou před pěti týdny zranil kůň, do péče nemocnice. Podle rozhodnutí soudu je dítě sice nadále v ohrožení života a zdraví, ale matka s ním dochází na pravidelné kontroly k jinému lékaři. Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. Informovala o tom jako první Česká televize.

„Ve středu bylo nepravomocně zrušeno předběžné opatření. Ještě běží odvolací lhůta, ale vzhledem k tomu, že návrh podala matka a připojil se k němu i Orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD), tak pravděpodobně nebude podáno odvolání. Ale nelze to úplně vyloučit,“ potvrdil informaci mluvčí a místopředseda okresního soudu v České Krumlově Jan Montag.

Důvodem je to, že matka začala minulý týden spolupracovat s OSPOD. Při jednání se zavázala, že dítě zaregistruje u dětského lékaře, kterého bude pravidelně každý týden navštěvovat. Pediatr bude sledovat zdravotní stav.

To rodina nyní dodržuje. Okresní soud přesto konstatoval, že dcera není očkovaná, tím pádem je pořád v ohrožení života a zdraví, protože předchozí léčba byla pouze dočasná.

„Ale s ohledem na to, že matka pochopila vážnost situace, zdravotní stav dítěte jí není lhostejný, soud předběžné opatření zrušil. Situace se změnila, dítě je v péči pediatra, který by měl případně řešit i očkování, pokud to bude potřeba,“ doplnil Montag.

Podle lékaře je dívka nyní zdravotně v pořádku. Soud dále zahájí řízení o zvláštních opatřeních při výchově. Bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení ze strany matky a případně zvažovat uložení preventivního, výchovného nebo sankčního opatření. K řízení však dojde pravděpodobně až v lednu.

To však advokátka rodiny považuje za nedůvodné a dokonce i za šikanu. „Pokud se tímto řízením soud snaží vynutit si očkování nezletilé proti tetanu jako preventivní zákrok do budoucna, jde o zcela zbytečné řízení, protože vynucovat očkování proti svědomí rodiče a proti vůli samotného dítěte, které je již schopno se s ohledem na svůj věk vyjádřit, nelze,“ uvedla právní zástupkyně Zuzana Candigliota.

„Vedení tohoto řízení tedy nelze vnímat jinak, než jako šikanu vůči matce, která si dovolila nerespektovat předběžné opatření soudu, protože v případě ostatních desetitisíců rodičů neočkovaných dětí žádné takové řízení zahájováno není,“ vysvětluje dále advokátka.

Dívku dočasně odebrat matce nařídil původně okresní soud v Českém Krumlově, potvrdil ho pak krajský soud v Českých Budějovicích. Matka poté oznámila, že podá stížnost k Ústavnímu soudu.

Kauza odstartovala tím, že kůň způsobil dívce tržnou ránu, kterou jí ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, což matka neakceptovala, přijala pouze antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Přesto nemocnice prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka ale dcerku nepředala a ukryla, s očkováním nesouhlasí.
Jednorozec
Registrovaný uživatel
ve věku od: 9
ve věku do: 30
Výkřik do tmy: Zázraky se dějí, jen zatím bohužel vždy někde daleko...
Dal: 11 poděkování
Dostal: 485 poděkování

Nový příspěvek od Jednorozec »

Osobně vůbec nechápu že k takto důležitému očkování potřebovali lékaři souhlas rodičů...
Cykle02
Člen skupiny ČEPEK

Okresní soud v Českém Krumlově nechyboval, když předběžným opatřením nařídil vyšetření dívky po úrazu koněm. Ústavní soud odmítl stížnost rodiny na postup justice, neboť podle něj existovaly důvodné obavy o zdraví. Dívka nebyla očkovaná proti tetanu.

Českokrumlovský soud podle Ústavního soud (ÚS) postupoval podle zákona. Předběžné opatření, jímž umístil desetiletou dívku do péče dětského oddělení nemocnice, vydal loni v listopadu. V prosinci pak opatření zrušil. Rodina v mezičase dítě skrývala.

Ústavní soudci poukázali na to, že rozvoj nemoci hrozí až 30 dnů po kontaminaci tkáně bakterií způsobující tetanus. Požadavek odborného lékařského dohledu v prvních dnech po úrazu tak nelze považovat za nepřiměřený.

„Nová a nečekaná zkušenost s (neúspěšně) opakovanými pokusy o výkon soudního rozhodnutí, kterým má být dítě odňato z péče rodičů, je nepříjemná a musela být pro celou rodinu stresující, to však samo o sobě nepřiměřený zásah do jejich základních práv nepředstavuje, neboť se tak stalo na základě soudního rozhodnutí vydaného v mezích ústavnosti,“ stojí v usnesení soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy.

Matka dítě odvezla z nemocnice na revers

Spor o správný postup začal úrazem dívky. Kůň jí způsobil tržnou ránu, kterou dívce ošetřili v českobudějovické nemocnici. Doporučili očkování proti tetanu, které je v ČR povinné. Matka vakcínu odmítla, přijala pro dítě jen antibiotika a imunoglobulin.

Zdravotníci dívku propustili na reverz s tím, že není v ohrožení života. Nemocnice ale později prostřednictvím odboru sociálně-právní ochrany dítěte iniciovala vydání předběžného opatření. Matka dcerku do nemocniční péče nepředala a ukryla.

Později rodina požádala o zrušení předběžného opatření, čemuž okresní soud vyhověl s tím, že dívku sleduje pediatr.

Rodina i právníci Ligy lidských práv považovali vydání opatření za útok na lidské svobody, který je ve zjevném rozporu se zájmem dítěte. Ve stížnosti rodina přímo psala o „extrémním a drastickém“ zásahu do práv.

Očkování proti tetanu je v ČR povinné. Za očkování dětí zodpovídají podle zákona o ochraně veřejného zdraví rodiče, respektive zákonní zástupci. Zákon říká, že orgány ochrany veřejného zdraví mohou požádat určeného poskytovatele zdravotních služeb, aby očkování nebo vyšetření provedl.

Problematikou povinného očkování se v minulosti opakovaně zabýval ÚS. V mimořádných případech, například pokud na očkování negativně reagovalo jejich starší dítě, mohou rodiče očkování dítěte odmítnout nejen z náboženských důvodů, ale také s ohledem na svobodu svědomí v širším, sekulárním smyslu.

Vždy je nutné posuzovat ústavní rozměr a naléhavost důvodů, sílu a trvalost přesvědčení rodičů, stejně jako společenské dopady jejich rozhodnutí. Prostá pochybnost o prospěšnosti očkování dostatečným důvodem není, odpuštění sankce musí zůstat pouze výjimkou, rozhodl ÚS v roce 2016.
Daniel
Správce poradny
ve věku od: 4
ve věku do: 10
Kontakt: daniel@pedofilie.net
Výkřik do tmy: O každé dívence smýšlej, chovej se k ní a jednej s ní tak, jako by to byla tvoje milovaná dcera.
Dal: 504 poděkování
Dostal: 644 poděkování

Nový příspěvek od Daniel »

Rád bych ze zapojil do diskuze a podělil se o pár zážitků.

Samozřejmě jsem už v minulosti slyšel poučky o tom, že očkování možná jednomu dítěti ublíží, ale desetitisícům jiných zachrání život. A stejně tak je mi známo, že někdo snáší očkování lépe a někdo hůře. Zrovna já patřím k těm, kdo je snášejí hůře, a ze zkušeností už vím, že nejlépe udělám, když zbytek dne po očkování prospím. Poměrně dlouho jsem ale nepotkal nikoho, na kom by očkování zanechalo trvalé následky. To se změnilo, když se objevila hexavakcína.

Najednou se okolí objevilo více případů v krátkém čase. Tu si posteskla sousedka v ulici, že jedno z jejich dvojčat je v pohodě a druhé se po očkování sesypalo, tu si postěžoval kamarád ze střední školy, tu si člověk vyslechl povzdech na srazu základní školy, tu se zmínila o několika případech známá, co pracuje jako zdravotní sestra u pediatra. Nejhorší že všeho byla frustrace a pocit bezmoci takto postižených rodičů. Nic se nedá jednoznačně prokázat, nikdo nenese zodpovědnost, nikoho to nezajímá. Jejich dětské lékařka se jich sice soustrastně zeptá, jak se jim daří, ale od ní dál už ta informace nikam neputuje.

Já za mých mladých let dostal trojkombinaci a zbylá očkování zvlášť. Naše dcera dostala čtyřkombinaci a zbylá očkování zvlášť. Syn už měl dostat hexavakcínu. Rozhodli jsme se hexavakcínu nedat a nahradit ji několika separátními očkováními. Jenže čtyřkombinace už nebyla nikde k dostání. Naštěstí dětská lékařka nám vyšla vstříc a sehnala pro nás trojkombinaci. Jenže pojišťovna tyto vakcíny už neproplácí a tak jsme si museli všechna očkování zaplatit. V jednom případě jsme platili i za nevyužitou vakcínu, protože syn onemocněl, a než se uzdravil, tak zakoupená vakcína mezitím propadla.

A já si říkám, udělal jsem všechno, co po mě systém chtěl. Neudělal jsem to proto, že to systém chtěl, ale proto, že očkování považuji za jeden z nejlepších vynálezů v dějinách lidstva. Protože chci, aby moje dítě bylo chráněno před nemocemi, na která se dříve umíralo. Jenom jsem to udělal jinak, než jako to systém chtěl, protože nemám důvěru v jednu jedinou konkrétní vakcínu. Tak proč mám pocit, že mi to systém komplikuje. Proč se systém nesnaží vyjít vstříc nedůvěřivým rodičům a proč zdravotní pojišťovny nemohou proplácet alternativní vakcíny. Proč se systém ani nesnaží sbírat statistická data o podezřeních na vedlejší účinky očkování. Jednotlivé případy se špatně dokazují, ale statistická data z velkého vzorku lidí by přece musela být průkazná.

A jako by tohle nestačilo, ještě jsem se stal předmětem dehonestace. To když jsem si novinách, které pokládám za seriózní tisk, přečetl článek o odpůrcích očkování a tom, odpůrce očkování dělíme na odmítače, rozkládače (to jsme my) a odkládače. Tak už se ve mě probouzí mužská ješitnost a začíná se mě vařit krev. Tak jsem prý odpůrce očkovaní. Já který klukovi hradil vakcíny ze své výplaty. Já který kvůli služebním cestám podstoupil řadu očkování na exotické nemoce a to i včetně takových hnusů, jako byla žlutá zimnice.

Výsledkem toho všeho je moje silně oslabená důvěra ve fungování našeho očkovacího systému. Současně si ale nemyslím, že by za tím byl nějaký zlý úmysl. Částečně v tom možná bude dobře míněná snaha ulevit dětem i maminkám a snížit počet injekcí (koho by těšilo opakovaně chodit k pediatrovi a dívat se, jak jeho dítě brečí), částečně za tím bude rozhodnutí nějakého finančního ředitele (aplikovat třikrát jednu vakcínu zcela určitě vyjde levněji než opakovaně aplikovat čtyři různé vakcíny), částečně v tom nejspíš bude pocit odborníků na očkování, že oni to přeci vědí nejlépe. A ano, nepopírám, že oni to opravdu vědí nejlépe. Ale možná by občas neškodilo trochu pokory a přiznání, že to, že to vím nejlépe, ještě neznamená, že vím úplně všechno.

Jak jsem psal, výsledkem toho všeho je silně oslabená důvěra ve fungování našeho očkovacího systému. A teď si zkuste představit, co podobné zkušenosti mohou způsobit v případě nějakého méně informovaného jedince se sklony nevěřit nikomu a ničemu. A lidé, kteří ztrácí důvěru, jsou paradoxně schopní uvěřit čemukoliv. Jako třeba ta paní, co tvrdila, že za očkováním stojí Ilumináti a Bill Gates, a že cílem očkování je vpravit nám do těla čipy, pomocí kterých nás budou ovládát prostřednictvím čidel na radiátorech :D A i když mi to asi nebudete chtít věřit, tak se nejednalo o chovankyni ústavu pro duševně choré.

Závěrem řeknu jen to, že matka, která odmítá dát svému dítěti potřebnou vakcínu, naprosto zbytečně riskuje jeho život a zdraví, obzvlášť když se jedná o léty prověřenou záležitost. Současně se ale obávám, že není jediným viníkem v této kauze.
Všichni dospělí byli nejdříve dětmi. Ale málokdo se na to pamatuje.
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
podivin
Člen skupiny ČEPEK

Daniel píše: neděle 31. 1. 2021, 2:45:53 částečně za tím bude rozhodnutí nějakého finančního ředitele (aplikovat třikrát jednu vakcínu zcela určitě vyjde levněji než opakovaně aplikovat čtyři různé vakcíny), částečně v tom nejspíš bude pocit odborníků na očkování, že oni to přeci vědí nejlépe.
To máš pravdu, akorát bych řekl, že to bude 99% rozhodnutí finančního ředitele. Odborníci by ty vakciny mohli udělat separátně, ale doktoři si samozřejmě účtují za každý úkon a každý lék se platí zvlášť (čili za dvě vakcíny se platí dvě částky). V ČR tohle moc vidět není, ale v zemích, kde je zdravotní pojištění jako klasické pojištění (spoluúčast, 10% platí vždy pacient), tam člověk vidí, že při návštěve dokotora jen na kontrolu nebo pro konzultaci si doktor vyúčtuje pěknou sumičku za započatou hodinu (ne jak v ČR, kdy se u doktora platilo 30Kč a lidem se to nelíbilo).

Chápu to teda dobře, že ta hexavakcína nějak reagovala spolu nebo že tělo hodně vyčerpala, že pak z toho mělo víc lidí problémy? Pochybuju, že by dneska ty vakciny samy o sobě obsahovaly něco vyloženě škodlivého (jako dříve rtuť).